Σελίδα 264 από 267 ΠρώτηΠρώτη ... 164214254262263264265266 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.631 έως 2.640 από 2668

Θέμα: Παναγία Τήνου [Agios Georgios, Panagia Ekatondapiliani, Apollo Express II, Hengist]

  1. #2631
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Σε καμιά ώρα περίπου θα το ανταμώσει το Blue Star1.

  2. #2632
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αγγλία
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ τη δικιά μου γνώμη για το πλοίο. Προσωπικά αφού γεννήθηκα το 1999, μεγάλωσα κυρίως με τα πιο σύγχορνα πλοία και τα νεότευκτα, και δεν πρόλαβα να το γνωρίσω στην αρχική του δόξα είτε με Αγούδημο, είτε με Βεντούρη, είτε με Αγαπητό, και ήμουνα μικρός όταν ταξίδευε για την MFD. Το πέτυχα όμως αρκετές φορές ως ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, και παρότι το πλοίο ήταν ένα από τα παλιότερα στο λιμάνι, πάντα με εντυπωσίαζε η εμφάνισή του, και ουσιαστικά μπορώ να πω πως "σεβόμουν" το καράβι λόγω της ιστορίας του. Μπορεί να ήταν παλιό, αλλά τουλάχιστον μέχρι τα 40 του χρόνια ήταν πολύ καλά συντηρημένο, και ποιός ξέρει αν θα μπορούσε ακόμα να ταξιδέψει σήμερα εάν βρισκόταν σε σωστά και σοβαρά χέρια όταν ξεκίνησε η οικονομική κρίση. Δυστύχως δεν κατάφερα ποτέ να ταξιδέψω μαζί του, αλλά για μένα (οπώς και για σας) αποτελεί ένα πλοίο που πραγματικά προσέφερε πολλά στην ακτοπλοΐα, και σε όλο το Αιγαίο γενικώς (σύμφωνα με πληροφορίες, μόνο στη Τζια δεν έδεσε ποτέ). Αυτό και τα αδέρφια του σίγουρα αποτέλεσαν μία θρυλική τριάδα που δεν πρόκειται να ξεχάσει κανείς μας. Είναι πάντα στενάχωρο για μένα όταν φεύγει ένα πλοίο για το τελευταίο του ταξίδι, είναι βέβαια μέρος της ζωής και της ανθρώπινης δραστηριότητας, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξεχάσουμε την προσφορά του κατά τη διάρκεια της παρουσίας του στις θάλασσές μας.
    Αυτά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας (πολλοί τα έχουν ήδη αναφέρει αλλά ήθελα απλά να εκφράσω την άποψή μου ώς νεαρός καραβολάτρης που μένει στο εξωτερικό).
    Μοιράζομαι επίσης την μόνη φωτογραφία μου με το πλοίο με το όνομα ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (καλοκαίρι 2013), καθώς και μία από το πλοίο με το τελευταίο του όνομα, στο πρώτο από τα δύο καλοκαίρια που βρισκόταν παροπλισμένο στον Πειραιά (το καλοκαίρι όπου στεκόταν ακόμα δυναμικά, παρά τα βάσανά που είχε ζήσει και που ακολούθησαν στη συνέχεια). Επίσης, ακολουθεί στο Blog της ιστοσελίδας ένα μεγάλο αφιέρωμα που θα παρουσιάσει αναλυτικά την μεγάλη καριέρα του πλοίου. Θα δημοσιευθεί σε 2-3 εβδομάδες.
    AGIOS_GEORGIOS.jpgIMG_1899.jpg

  3. #2633
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Phivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ τη δικιά μου γνώμη για το πλοίο. Προσωπικά αφού γεννήθηκα το 1999, μεγάλωσα κυρίως με τα πιο σύγχορνα πλοία και τα νεότευκτα, και δεν πρόλαβα να το γνωρίσω στην αρχική του δόξα είτε με Αγούδημο, είτε με Βεντούρη, είτε με Αγαπητό, και ήμουνα μικρός όταν ταξίδευε για την MFD. Το πέτυχα όμως αρκετές φορές ως ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, και παρότι το πλοίο ήταν ένα από τα παλιότερα στο λιμάνι, πάντα με εντυπωσίαζε η εμφάνισή του, και ουσιαστικά μπορώ να πω πως "σεβόμουν" το καράβι λόγω της ιστορίας του. Μπορεί να ήταν παλιό, αλλά τουλάχιστον μέχρι τα 40 του χρόνια ήταν πολύ καλά συντηρημένο, και ποιός ξέρει αν θα μπορούσε ακόμα να ταξιδέψει σήμερα εάν βρισκόταν σε σωστά και σοβαρά χέρια όταν ξεκίνησε η οικονομική κρίση. Δυστύχως δεν κατάφερα ποτέ να ταξιδέψω μαζί του, αλλά για μένα (οπώς και για σας) αποτελεί ένα πλοίο που πραγματικά προσέφερε πολλά στην ακτοπλοΐα, και σε όλο το Αιγαίο γενικώς (σύμφωνα με πληροφορίες, μόνο στη Τζια δεν έδεσε ποτέ). Αυτό και τα αδέρφια του σίγουρα αποτέλεσαν μία θρυλική τριάδα που δεν πρόκειται να ξεχάσει κανείς μας. Είναι πάντα στενάχωρο για μένα όταν φεύγει ένα πλοίο για το τελευταίο του ταξίδι, είναι βέβαια μέρος της ζωής και της ανθρώπινης δραστηριότητας, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξεχάσουμε την προσφορά του κατά τη διάρκεια της παρουσίας του στις θάλασσές μας.
    Αυτά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας (πολλοί τα έχουν ήδη αναφέρει αλλά ήθελα απλά να εκφράσω την άποψή μου ώς νεαρός καραβολάτρης που μένει στο εξωτερικό).
    Μοιράζομαι επίσης την μόνη φωτογραφία μου με το πλοίο με το όνομα ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (καλοκαίρι 2013), καθώς και μία από το πλοίο με το τελευταίο του όνομα, στο πρώτο από τα δύο καλοκαίρια που βρισκόταν παροπλισμένο στον Πειραιά (το καλοκαίρι όπου στεκόταν ακόμα δυναμικά, παρά τα βάσανά που είχε ζήσει και που ακολούθησαν στη συνέχεια). Επίσης, ακολουθεί στο Blog της ιστοσελίδας ένα μεγάλο αφιέρωμα που θα παρουσιάσει αναλυτικά την μεγάλη καριέρα του πλοίου. Θα δημοσιευθεί σε 2-3 εβδομάδες.
    AGIOS_GEORGIOS.jpgIMG_1899.jpg
    Δεν προλαβες την καλή και ομορφη εποχή ,που κατα την Γνώμη μου,ηταν πολύ πριν το 2000

  4. #2634
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το ...γαμώτο είναι ότι λείπει και ο Selim San στην Αβάνα και επιστρέφει μετά τις 29/03

  5. #2635
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ...γαμώτο είναι ότι λείπει και ο Selim San στην Αβάνα και επιστρέφει μετά τις 29/03
    Μπορεί να μην έχουν προλάβει να το "πιάσουν" μέχρι τότε Παντελή.

  6. #2636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το ξαναθυμηθούμε με το όνομα ΡΟΜΙΛΝΤΑ, ένα χειμώνα που εκτελούσε το δρομολόγιο Κυκλάδες - Κρήτη - Ρόδος.

    img121.jpg
    Η φώτο σου αγαπητέ δεν παίζεται .ΕΥΓΕ!!

  7. #2637

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Phivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ τη δικιά μου γνώμη για το πλοίο. Προσωπικά αφού γεννήθηκα το 1999, μεγάλωσα κυρίως με τα πιο σύγχορνα πλοία και τα νεότευκτα, και δεν πρόλαβα να το γνωρίσω στην αρχική του δόξα είτε με Αγούδημο, είτε με Βεντούρη, είτε με Αγαπητό, και ήμουνα μικρός όταν ταξίδευε για την MFD. Το πέτυχα όμως αρκετές φορές ως ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, και παρότι το πλοίο ήταν ένα από τα παλιότερα στο λιμάνι, πάντα με εντυπωσίαζε η εμφάνισή του, και ουσιαστικά μπορώ να πω πως "σεβόμουν" το καράβι λόγω της ιστορίας του. Μπορεί να ήταν παλιό, αλλά τουλάχιστον μέχρι τα 40 του χρόνια ήταν πολύ καλά συντηρημένο, και ποιός ξέρει αν θα μπορούσε ακόμα να ταξιδέψει σήμερα εάν βρισκόταν σε σωστά και σοβαρά χέρια όταν ξεκίνησε η οικονομική κρίση. Δυστύχως δεν κατάφερα ποτέ να ταξιδέψω μαζί του, αλλά για μένα (οπώς και για σας) αποτελεί ένα πλοίο που πραγματικά προσέφερε πολλά στην ακτοπλοΐα, και σε όλο το Αιγαίο γενικώς (σύμφωνα με πληροφορίες, μόνο στη Τζια δεν έδεσε ποτέ). Αυτό και τα αδέρφια του σίγουρα αποτέλεσαν μία θρυλική τριάδα που δεν πρόκειται να ξεχάσει κανείς μας. Είναι πάντα στενάχωρο για μένα όταν φεύγει ένα πλοίο για το τελευταίο του ταξίδι, είναι βέβαια μέρος της ζωής και της ανθρώπινης δραστηριότητας, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξεχάσουμε την προσφορά του κατά τη διάρκεια της παρουσίας του στις θάλασσές μας.
    Αυτά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας (πολλοί τα έχουν ήδη αναφέρει αλλά ήθελα απλά να εκφράσω την άποψή μου ώς νεαρός καραβολάτρης που μένει στο εξωτερικό).
    Μοιράζομαι επίσης την μόνη φωτογραφία μου με το πλοίο με το όνομα ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (καλοκαίρι 2013), καθώς και μία από το πλοίο με το τελευταίο του όνομα, στο πρώτο από τα δύο καλοκαίρια που βρισκόταν παροπλισμένο στον Πειραιά (το καλοκαίρι όπου στεκόταν ακόμα δυναμικά, παρά τα βάσανά που είχε ζήσει και που ακολούθησαν στη συνέχεια). Επίσης, ακολουθεί στο Blog της ιστοσελίδας ένα μεγάλο αφιέρωμα που θα παρουσιάσει αναλυτικά την μεγάλη καριέρα του πλοίου. Θα δημοσιευθεί σε 2-3 εβδομάδες.
    AGIOS_GEORGIOS.jpgIMG_1899.jpg
    Αγαπητέ φίλε τα συγκεκραμένα πλοία προσέφεραν εξαιρετικές υπηρεσίες στην Ελληνική ακτοπλοΐα ενώ ήταν και μια πολύ καλή πηγή εσόδων για τα αφεντικά τους. Το μόνο ίσως παρήγορο είναι ότι τα απολαύσαμε αρκετά χρόνια και μακάρι να έχουν τα χρόνια του όλα τα υπόλοιπα νεότευκτα.

  8. #2638
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tomcat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φώτο σου αγαπητέ δεν παίζεται .ΕΥΓΕ!!
    Στη φωτογραφία διακρίνεται και ένας γλάρος σε χαμηλή πτήση...
    Αν μπείτε στα θέματα "Ιστορικές φωτογραφίες από το λιμάνι του Ηρακλείου" θα δείτε και άλλες από την ίδια εποχή, του 1993.

  9. #2639
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Προσωπικά δεν θα ξεχάσω ποτέ ένα ταξίδι που έκανα με το πλοίο ως ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ για Σίφνο τον Ιούλιο του 2013 στην Διακεκριμένη Θέση του πλοίου. Πανέμορφο σαλόνι με prive παρακαλώ μπαλκόνι με σεζλόνγκς. Να λοιπόν πως ένα ταξίδι με ένα ας πούμε "ταπεινό" πλοίο της γραμμής μπορούσε να αποκτήσει αέρα κρουαζιέρας. Σε ευχαριστώ λοιπόν Σάξονα πρίγκηπα Hengist για ένα από τα πιο όμορφα θαλασσινά ταξίδια που έκανα ποτέ
    Θα προσπαθήσω σύντομα να βρω και φωτος

  10. #2640
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν εκοψαν καδένες,(χωνεύονται μεσα οι άγκυρες)
    Φίλε εντάξει χωνευτά όκκια έχει αλλά μου φάνηκε ότι δεν φαίνονταν.

Σελίδα 264 από 267 ΠρώτηΠρώτη ... 164214254262263264265266 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας