Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 17

Θέμα: Άγιος Νικόλαος [Alexandros B, Agios Nikolaos]

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή Άγιος Νικόλαος [Alexandros B, Agios Nikolaos]

    Εδώ μία φώτο απο το λιμάνι της Νάξου! Ξέρει κανείς εποχή και ποιό το πλοίο που κυριαρχεί στο θέμα???
    NAXOS PORT.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    Ελα ντε ποιο ειναι το καραβι??Το μονο σιγουρο προς στιγμη ειναι οτι η πρυμνη και οι γενικες του γραμμες ειναι ολοιδιες του Καρυστος.Αρα ψαχνουμε για αδελφακι του λογικα.

  3. #3

    Προεπιλογή

    ΟΠΑ !!! Εδώ είμαι και εγώ !!!

    Μήπως διάβασα το μαγικό όνομα ''Κάρυστος'' ?

    Από ότι γνωρίζω (από φίλο, πολύ καλά ενημερωμένο στα περί παντοφλών :wink, το Κάρυστος είχε τουλάχιστον ένα αδελφάκι,
    το γνωστό μας Αφαία. Μην μου πείτε ότι η ...οικογένεια αποτελείτο και από άλλα ...μέλη.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Μου θυμίζει ένα σκάφος που είχε βγάλει παλιά ο Εφοπλιστής προσαραγμένο σε κάποιο διαλυτήριο. Νομίζω έκανε και Αίγινα. Ο Ellinis? O esperos???

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου θυμίζει ένα σκάφος που είχε βγάλει παλιά ο Εφοπλιστής προσαραγμένο σε κάποιο διαλυτήριο.
    Αυτο που λες ειναι λογικα το Αγιος Διονυσιος. Εχει καποιες ομοιοτητες εξωτερικα αλλα σιγουρα δεν ειναι ιδιο, πχ εκεινο εχει πολυ περισσοτερα πλευρικα ανοιγματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Σωστός! Αλλα πραγματικά δέν το έχω ξαναδεί ποτέ και μου έκανε φοβερή εντύπωση!

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    NAXOS
    Μηνύματα
    1.018

    Προεπιλογή

    Λοιπον.... Ηταν μια περιοδος που τα φερρυ της εποχης (ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΕΛΛΗ) και ολα τα αλλα φερρυ εκαναν καποια απεργια για πολλες ημερες,με αποτελεσμα οι μεταφορικες εταιριες φορτηγων αυτοκινητων προσπαθουσαν με καθε τροπο να μεταφερουν τα προιοντα και μαλιστα τα ευπαθη και κυριως τα κρεατα της Ναξου γιατι νομιζω ηταν περιοδος Πασχα.Ειχαν νοικιαση λοιπον μια παντοφλα που την ελεγαν ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ για να κανει δρομολογια Ναξο - Λαυριο η Ραφηνα. Μαλιστα ειχαν βαλει καπετανιο τον Ναξιωτη Καπεταν Κωστα Λατινα μετεπειτα υπαρχο του ΝΑΞΟΣ. Νομιζω λοιπον οτι προκειται γι αυτη τη παντοφλα. Θα προσπαθησω να βρω τον καπεταν-Κωστα να μας επιβεβαιωση αν ειναι η οχι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ.

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NAXOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον.... Ηταν μια περιοδος που τα φερρυ της εποχης (ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΕΛΛΗ) και ολα τα αλλα φερρυ εκαναν καποια απεργια για πολλες ημερες,με αποτελεσμα οι μεταφορικες εταιριες φορτηγων αυτοκινητων προσπαθουσαν με καθε τροπο να μεταφερουν τα προιοντα και μαλιστα τα ευπαθη και κυριως τα κρεατα της Ναξου γιατι νομιζω ηταν περιοδος Πασχα.Ειχαν νοικιαση λοιπον μια παντοφλα που την ελεγαν ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ για να κανει δρομολογια Ναξο - Λαυριο η Ραφηνα. Μαλιστα ειχαν βαλει καπετανιο τον Ναξιωτη Καπεταν Κωστα Λατινα μετεπειτα υπαρχο του ΝΑΞΟΣ. Νομιζω λοιπον οτι προκειται γι αυτη τη παντοφλα. Θα προσπαθησω να βρω τον καπεταν-Κωστα να μας επιβεβαιωση αν ειναι η οχι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ.

    Σε ευχαριστούμε για την απάντηση και ελπίζω να μας δώσει τα φώτα του ο καπετάν κώστας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 07-01-2008 στις 12:00

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Απο το Miramar βρήκα αυτά τα ελάχιστα στοιχεία που πρέπει να ανοικουν στο άνω πλοίο

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Σας βρήκα για τον Αγιο Νικόλαο, χμμμ ναι το θυμάμαι. Έκανε γραμμή απο Φοίνικα Σύρου (νότια Σύρος) για Πόρτο Ράφτη και μετά Ραφήνα. Θυμάμαι ακόμη ότι έκανε Τήνο και έπιανε Υστέρνια .... Θυμάται κανείς άλλος αυτό για την Τήνο?

    Ο Φοίνικας Σύρου έχει σχέση με την γραμμή της Παροναξίας. Είχα κάνει ένα ταξίδι μ αυτό το πλοίο... αν και είχε περιορισμένο αριθμό επιβατών. Πολυ σκουντούφλα λόγω κατασκευής.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας