Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 15

Θέμα: Electrogas (Electroslag)

  1. #1

    Προεπιλογή Electrogas (Electroslag)

    porei kapoios na mou pei pws epireazei h aytomati katakorifi syggolisi ton typo tou ploioy kai thn methodo anegersis?

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Αν και οι τεχνικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες, αυτό που έχω υπόψη μου είναι πως στην κατακόρυφη συγκόληση λόγω της βέλτιστης επίδρασης της βαρύτητας στα υλικά της συγκόλησης υπάρχει ποιοτικότερο αποτέλεσμα. Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα πολλά μέρη του σκάφους να κατασκευάζωνται παράλληλα εις τρόπον ώστε οι τελικές συγκολήσεις που θα γίνουν αναγκαστικά μη κατακόρυφα να είναι κατά το δυνατόν ελάχιστες.
    Ελπίζω αυτό για αρχή να σε βοηθά. ¶λλα μέλη του φόρουμ που είναι μηχανικοί και ναυπηγοί πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν περισσότερο και πιο αναλυτικά.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #3

    Προεπιλογή electrogas-electroslag

    Yparxei kaneis na me voithisei????
    Apo oti kserw i EGW ΕΙΝΑΙ για ελασματα ωσ 20mm
    Η ESW ειναι για πιο παχια ελασματα! τυποσ πλοιου και τροπος ανεγερσης???

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω υπόψη μου είναι πως στην κατακόρυφη συγκόληση λόγω της βέλτιστης επίδρασης της βαρύτητας στα υλικά της συγκόλησης υπάρχει ποιοτικότερο αποτέλεσμα.

    Ναι αρκεί ο τεχνίτης που κάνει τη συγκόλληση ανεβατό όπως ονομάζεται η κατακόρυφη να είναι πολύ έμπειρος.Τουλάχιστον σε περίπτωση απλού ηλεκτροδίου το να πετύχεις μια καλή ραφή ανεβατό είναι τρομερά δύσκολο αν δεν έχεις εμπειρία γιατί η κόλληση τρέχει λόγω βαρύτητας.Θυμάμαι όταν έκανα ραφές για εκπαιδευτικούς σκοπούς πόσο μας είχε ταλαιπωρήσει το συγκεκρίμένο δοκίμιο
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από StefanosP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αρκεί ο τεχνίτης που κάνει τη συγκόλληση ανεβατό όπως ονομάζεται η κατακόρυφη να είναι πολύ έμπειρος.Τουλάχιστον σε περίπτωση απλού ηλεκτροδίου το να πετύχεις μια καλή ραφή ανεβατό είναι τρομερά δύσκολο αν δεν έχεις εμπειρία γιατί η κόλληση τρέχει λόγω βαρύτητας.Θυμάμαι όταν έκανα ραφές για εκπαιδευτικούς σκοπούς πόσο μας είχε ταλαιπωρήσει το συγκεκρίμένο δοκίμιο
    Σίγουρα θέλει μια τεχνική για να κάνεις συγκόλληση με ραφή κατακόρυφη και κατεύθυνση προς τα πάνω (ανεβατό), αλλά το πιο δύσκολο από όλες τις κολλήσεις είναι η κατακόρυφη με την αντίθετη κατεύθυνση (κατεβατό).
    Σ' αυτή την περίπτωση η κόλληση σου δεν χτίζει πάνω στην προηγούμενη ανεβαίνοντας, αλλά η προηγούμενη τρέχει να σου κλείσει την κόλληση που προχωράς. Ενώ στο ανεβατό κινείσαι αργά προς τα πάνω, με το κατεβατό κινείσαι με γρήγορη ταχύτητα προς τα κάτω, αλλά όχι περισσότερο από όσο είναι αναγκαίο για να σου πετύχει η κόλληση.

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Χαχα! Αμαν πια αυτη η παραγωγη ναυπηγειου, εφιαλτης εχει γινει μου φαινετε! Που να δεις τι παιζει και στη οργανωση και διοικηση ναυπηγειου, εγω ουτε που θελω να φανταστω πριν φτασω εκει. Καλη επιτυχια παντως!

  7. #7

    Προεπιλογή epitelous

    επιτελους τελειωσα με αυτον!!!!την απαντηση τη βρηκα το σημαντικοτερο ομως ειναι το πτυχιο. οποιος θελει να μαθει για αυτο ασ ρψτησει και θα του δωσω τη σωστη απαντηση

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Μην ανυσηχείται γιατί σε λίγο τα τρία γίνονται ένα,βέβαια για κάποιους που είναι στο τέλος αυτό δεν είναι παρηγοριά

  9. #9

    Προεπιλογή isws

    etsi exw akousei ki egw alla den exoyn apofasisei an tha kanei mono ena mathima i parapanw.tes pa kali synexeia se osoys ton paleyoun akoma!!

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Φίλε tsaltinho πές μας αν θέλεις την απάντηση, μήπως και γράψουμε στο μέλλον τίποτα...
    Πάρε και το νέο πρόγραμμα σπουδών, για να έχεις άποψη τί μέλλει γενέσθαι..
    00newprog_accepted.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 22-02-2008 στις 13:15

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας