Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 65

Θέμα: Ιστορικές αναζητήσεις στο λιμάνι της Ραφήνας

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή Ιστορικές αναζητήσεις στο λιμάνι της Ραφήνας

    Μπορεί κάποιος να μας βρεί ποιό απ' όλα τα ανοιχτά φέρυ εικονίζετε εδώ???

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Γλύφα"

    Μια πρώτη σκέψη είναι ότι μπορεί να είναι το "Γλύφα" (

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Αν είχαμε μία φώτο του πρός σύγκριση.....

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παιδιά δεν γνωρίζω ποιά είναι η συγκεκριμμένη παντόφλα. Αλλά είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν η Γλύφα.

    Εχω ταξιδέψει με την Γλύφα γύρω στο 1996. Ουδεμία σχέση. :wink:

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Πλοίο ανοικτού τύπου στη Ραφήνα

    Από καφετέρια της Ραφήνας αλιεύσαμε την παρακάτω σημαντική φωτογραφία (όχι καλής ποιότητας). Σε αυτήν υπάρχει μία μεγαλύτερη παντόφλα (δεν είναι η ίδια με την παραπάνω), αλλά κυρίως βλέπουμε μια σπάνια εικόνα της Ραφήνας με τον μώλο-τσιμεντόπλοιο.
    Δεν ξέρω το όνομά της παντόφλας. Τα ονόματα που έχω ακούσει ότι κατά καιρούς έχουν περάσει είναι "Άγιος Νικόλαος", 'Άγιος Ιωάννης" ( και "Γλύφα", αλλά μάλλον αυτή μεταγενέστερα. Θα πρέπει να απαντήσουν παλιότεροι.
    Πάντως, πρέπει να είναι και αυτή γύρω στα 1970+.

    Ραφήνα (παλιά).jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 08-01-2008 στις 00:20 Αιτία: Διόρθωση

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ο ¶γιος Νικόλαος της εποχής ήταν κλειστή παντόφλα, άρα λοιπόν δεν είναι η εικονιζόμενη.

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή '"¶γιος Νικόλαος"

    Η παντόφλα που διακρίνεται στη φωτογραφία που δημοσίευσε ο Apostolos (σε αυτήν που διακρίνεται και το "Πόρτο Λάφια") είναι το "¶γιος Νικόλαος".
    Προφανώς όχι η παντόφλα στην οποία αναφέρεται ο Leo και έχει το ίδιο όνομα. Αυτά σύμφωνα με όσα μου είπαν σήμερα παλιοί κάτοικοι της Ραφήνας. Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους τη γραμμή Μαρμαρίου (Καρύστου) - Ραφήνας την εκαναν εκείνη την εποχή τρία πλοία:
    - Το τεράστιο, σε σχέση με τα υπόλοιπα, "Πόρτο Λάφια"
    - Η παντόφλα '¶γιος Νικόλαος"
    - Το μικρό επιβατηγό (δεν έπαιρνε αυτοκίνητα) "Φανερωμένη", ή "Φανούλα" όπως το έλεγαν οι ντόποιοι.

  8. #8

    Προεπιλογή

    Συμφωνα με τα λεγομενα του συναδελφου καραβολατρη Roi Baudoin και απο καποιες δικες μου υποψιες, κατεληξα στο συμπερασμα οτι το εικονιζομενο πλοιο λεγεται οντως Αγ Νικολαος και ειναι αυτο εδω. Σιγουρα σε πρωτη φαση φαινεται τελειως διαφορετικο, αλλα αν λαβετε υποψη το ονομα, τη γεφυρα, το παραξενο στραβο ιστο θα καταλαβετε οτι προκειται για το ιδιο πλοιο που εχει υποστει αρκετη μετασκευη.

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Πλοία ανοικτού τύπου στη Ραφήνα

    Αυτό πρέπει να είναι το "¶γιος Νικόλαος".
    Το πλοίο, όμως, που δημοσιεύεται στην παραπάνω φωτογραφία ποιο μπορεί να είναι;
    Κατά τα άλλα, κατά καιρούς, έχουν περάσει αρκετές παντόφλες από το λιμάνι της Ραφήνας (σύμφωνα και με μαρτυρίες των ντόπιων). Εκτός, βέβαια, από το "Γλύφα (1983) και "¶γιος Νικόλαος" (αυτό που αναφέρει ο Leo).

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνα με τα λεγομενα του συναδελφου καραβολατρη Roi Baudoin και απο καποιες δικες μου υποψιες, κατεληξα στο συμπερασμα οτι το εικονιζομενο πλοιο λεγεται οντως Αγ Νικολαος και ειναι αυτο εδω. Σιγουρα σε πρωτη φαση φαινεται τελειως διαφορετικο, αλλα αν λαβετε υποψη το ονομα, τη γεφυρα, το παραξενο στραβο ιστο θα καταλαβετε οτι προκειται για το ιδιο πλοιο που εχει υποστει αρκετη μετασκευη.
    Πραγματικά! Μου ήρθε στο νού το σχέδιο του, όταν το είχα φωτογραφίσει στην Ελευσίνα αλλα τα μάτια μου με ξεγέλασαν!

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας