Σελίδα 5 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 343

Θέμα: Aegean Speedlines

  1. #41
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    Kαλα παιδια ενταξει εκει που εχουν φτασει οι τιμες στα γρηγορα συμφερει πλεον να παιρνεις αεροπλανο καλυτερα!

  2. #42
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marsant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα παιδια ενταξει εκει που εχουν φτασει οι τιμες στα γρηγορα συμφερει πλεον να παιρνεις αεροπλανο καλυτερα!

    Σωστός, αλλα στην Φολέγανδρο δεν υπάρχει αεροδρόμιο. οπότε...

  3. #43
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή ΜΑΚΑΡΙ!!!!

    Ο χειμώνας προβλέπεται να είναι γεμάτος εξελίξεις.Για να δούμε.......http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,id=47995600

  4. #44

    Προεπιλογή

    Το άρθρο φαινόταν σχετικά γεμάτο ανακρίβιες ή τουλάχιστον γεγονότα που δεν ισχύουν. Δεν θα του έδινα μεγάλη βάση...

  5. #45
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Αυτό το άρθρο το είχαμε διαβάσει και παλιότερα, ακόμη και λίγο πριν να έρθει εδώ στην Ελλάδα το Σπιντράνερ ΙΙ. Στην πράξη αυτό το συμβατικό γαι τις Ελληνικές θάλασσες πότε θα έρθει όταν κάποιος άλλος βάλει πλοίο στη γραμμή? Δεν ξέρω τι καλάθια να κρατήσουμε μικρά ή μεγάλα?

  6. #46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GiorgosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλό και το κακό με τον Όμιλο Ευγενίδη είναι πως δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με την ακτοπλοία πλην αυτής που απέκτησε λίαν προσφάτως με την Aegean Speed Lines.
    Αυτό σημαίνει ότι ο εν λόγο Όμιλος κουβαλά μια αλλη νοοτροπία η οποία δεν έχει καμιά σχέση με τη παγιωμένη νοοτροπία της Ελληνικής ακτοπλοίας όπου ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει, όποτε του γουστάρει και όπως του γουστάρει με το ΥΕΝ απλά να παρακολουθεί.
    Σίγουρα δε κρατά μικρό καλάθι, ήδη από τις αρχές του 20ου αιώνα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα σκορπά πόρους και δυνάμεις χωρίς λόγο εδώ και εκεί.
    Εν κατακλείδι, εγώ απορώ πως δε μας έχουν ρίξει μια μούτζα να σηκωθούν να φύγουν....
    Μια χαρά πέρναγαν στο Βεβέ στην Ελβετία, τι τους έπιασε και ήρθαν εδώ ;
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι μπορεί να ταυτίζονται οσαν ερωτευμένοι με κάποιους εφοπλιστες...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GiorgosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άρθρο στο οποίο αναφέρεσαι είναι ακριβέστατο μέχρι κεραίας.

    ...ΤΕΣΤ ΝΤΡΑΪΒ» στην... Εσθονία, προκειμένου να ενισχύσει την παρουσία του στις γραμμές του Αιγαίου, κάνει ο εφοπλιστικός όμιλος Ευγενίδη. Ο όμιλος δρομολογεί, ήδη, δύο ταχύπλοα στη βόρεια Ευρώπη...
    Τα πλοία που είναι δρομολογημένα στην Εσθονία δεν δραστηριοποιούνται υπό την συμμετοχή του Ευγενίδη... Απλά συνεχίζουν τη ναύλωση τους σε άλλες εταιρείες που ουδεμία σχέση έχουν με τον Ευγενίδη. Αρα πως μπορεί η δρομολόγηση αυτών των πλοίων να αποτελεί test drive για τον Ευγενίδη?


    Η αγορά τους έγινε με αρχικό στόχο να αρχίσουν δρομολόγια στο Αιγαίο, αλλά η εκτίναξη της τιμής των καυσίμων άλλαξε τα πλάνα του ομίλου, που θέλησε να διασφαλίσει την αποδοτικότητά τους σε μια γραμμή με μεγάλη κίνηση καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου.
    Δεν ξέρω ποιος ήταν ο αρχικός στόχος αυτό που ξέρω έιναι πως μολις ανακοινώθηκε η αγορά, αμέσως σχεδόν διευκρινίστηκε οτι τα πλοία για φέτος τουλάχιστον θα ταξιδεύουν αλλού...

    Ηδη, αναζητείται συμβατικό πλοίο για τις Κυκλάδες, ενώ τα δύο νέα πλοία που σήμερα εκτελούν δρομολόγια στη γραμμή Ταλίν-Ελσίνκι προγραμματίζεται να «κατέβουν» στο Αιγαίο αμέσως μόλις σταθεροποιηθούν οι τιμές των καυσίμων.
    Άρα αναζητούμε το συμβατικό και πωλούμε το speedrunner II γιατί όπως λέει:
    Ο όμιλος θα επιδιώξει άμεσα να αναβαθμιστεί σε «περιφερειακό» παίκτη στο κεντρικό Αιγαίο, με ένα στόλο ο οποίος θα αποτελείται από δύο ταχύπλοα και ένα συμβατικό πλοίο.
    Αρα δεν υπάρχει πουθενά τρίτο ταχύπλοο.

    Ο όμιλος, που έχει επικεφαλής τον Λ. Ευγενίδη, απέκτησε παρουσία στις γραμμές της βόρειας Ευρώπης εξαγοράζοντας το 50% της εταιρείας SeaContainers. Σε θυγατρικές της ανήκαν δύο ταχύπλοα, τα οποία αγοράστηκαν κατά 100%.
    Αυτό που έγω γνωρίζω (βέβαια μπορεί να έχω χάσει καποιο επεισόδιο) είναι πως ο Ευγενίδης αγόρασε το 100% των πλοίων κι οτι η Sea Containers πούλησε το μερίδιό της στην Aegean (είχε το 50% της Aegean) σε κάποιους Εφοπλιστές (?). Δεν έχω ακούσει πουθενα οτι ο Ευγ. αγόρασε και το 50% της υπό πτώχευση εταιρείας S.C.

    Πως γίνεται τώρα ένα άρθρο να είναι ακριβές μέχρι ακεραίας και σχεδόν κάθε πρότασή του να περίεχει από μια ανακρίβεια?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioskef : 16-07-2008 στις 20:07

  7. #47
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GiorgosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, λοιπόν...το παραδέχομαι. Είμαι full ερωτευμένος με τους εφοπλιστές.
    Με όλους μαζί. Το ξέρω είναι ανωμαλία, αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτε.
    Ζητώ τη κατανόηση σας...

    Επιτέλους το παραδέχτηκες Γιώργο !!!Όσο για κατανόηση ...λάθος πόρτα κτυπάς !

  8. #48
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GiorgosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μοίρα των ερωτευμένων mastrokosta.
    Μας κατατρέχουν όλοι.
    Ας είναι.
    Θα το πιω και αυτό το ποτήρι.

    (Υ.Γ. : Εσείς δλδ που το παίζετε υπεράνω, δεν ερωτευτήκατε ποτέ παράφορα
    Εφοπλιστή κανένα .Κάποιες γυναίκες εφο-πλύστρες ίσως !
    Το τελειώνουμε εδώ όμως, διότι είμαστε εκτός θέματος και θα πέσει φωτιά να μας κάψει .

  9. #49
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή Speedrunner III & Speedrunner IV

    Έμαθα μια πληροφορία σήμερα η οποία δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γι αυτό και την μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
    Για το επόμενο καλοκαίρι η εταιρία θα κατεβάσει Ελλάδα τα 2 ταχύπλοα που έχει ναυλωμένα στην Εσθονία για να μπουν στις γραμμές Πειραιά – Πάρο – Νάξο – Σαντορίνη και Ραφήνα – Τήνο – Μύκονο.

  10. #50
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Εγώ το βρίσκω θετική εξέλιξη, αν δεν βάλει το χεράκι του το ΥΕΝ και κόψει τα δρομολόγια... δεν είναι κακή ιδέα... Όλοι καλοί χωράνε... και οι καλύτεροι και συνεπέστεροι επιζούν. Μακάρι να είναι αλήθεια, θα έχει και Φολέγανδρο μέσα... θα το πούν αργότερα μην παραπονεθείς από τώρα ε?

Σελίδα 5 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας