Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 55

Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)

  1. #41

    Προεπιλογή

    kales boltes file mou eyxomai na to xareis

    den tin gnorizo ayti tin etairia distixos gia na sou po kati.

  2. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NIKOS347 Εμφάνιση μηνυμάτων
    kales boltes file mou eyxomai na to xareis

    den tin gnorizo ayti tin etairia distixos gia na sou po kati.
    ΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΑΡΝΑΓΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΟΥ ?ΣΤΕΙΛΕ ΠΜ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

  3. #43
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή οσμωση

    καλημέρα σας πολύ κατατοπιστική συζήτηση .
    έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .
    έβγαλα το σκάφος για να το περάσω μουράβια ,είναι ένα ταχύπλοο 6 μ και στα ύφαλα έχει 6-7 φουσκάλες 2-3 εκατοστά η καθεμία έχω τρίψει με σβουράκι μέχρι το gelcoatκαι τις φουσκάλες τις παρατήρησα γιατί έσταζαν υγρό και έχω καθαρίσει τις φουσκάλες μέχρι τον σταθερό πολυεστέρα. Να κάνω την αντιοσμωτική προστασία πάνω από το gelcoat όπου είναι γερο και να φτάσω μέχρι πολυάστερα μόνο στις περιοχές που ήταν οι φουσκάλες ,η είναι απαραίτητο να αφαιρέσω το gelcoatαπό όλη την επιφάνεια των υφάλων και μετά να κάνω τη θεραπεία

  4. Smile

    Καλημερα σε ολους και καλο καλοκαιρι !!:-)
    Θα παραθεσω και εγω την περιπτωση που μ'απασχολει το τελευταιο καιρο,μηπως δοθει λυση,μεσα απο την γνωση των πολλων !!

    Η ιστορια ειναι οτι ,αγορασα προ 10ετιας ενα ταχυπλοο με το οποιο γυρισα την μιση Ελλαδα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος πλην ενος σημειου.
    Πρυμα αριστερα κοντα στο πρωτο -ας πουμε -παρατροπιδιο απο το σοτροπι παρετηρησα προ 6ετιας μικρες καθετες ρωγμουλες,και το επισκευασα εξωτερικα με πολυεστερα στοκο και τζελκοουτ αφου το βαθυνα λιγο με τριψιμο (ειδα ομως οτι πηγαιναν μεχρι μεσα ) και τα κλεισα με εμφανη επιτυχια.Αργοτερα απο ενα χρονο ξαναπαρουσιαστηκε εντονοτερα αυτη την φορα και σε τηλνο με το εργοστασιο κατασκευης τοτε μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαχθει εσωτερικα το ξυλο (υποθετω κατα το διαμηκες του σκαφους).Τα μπαλωσα μονος και παλι με τριψιμο μεγαλυτερης περιοχης-στοκο-πολυεστερα -υαλοπιλημα 2-3 στρωσεις αλλα φαινοταν.Τωρα με επιασε η προκοπη να το φτιαξω τελεια και σωστα αλλα 1) αισθανομαι το πατωμα(μαλλον κοντρα πλακε ,αλλα ντυμενο με μοκετα) να λυγιζει αρκετα οταν περπατω μεσα στο ταχυπλοο(4,75 μηκος σκαφους) και η εταιρεια επισκευων μου ζηταει ενα μεγαλο ποσον για να το φτιαξει λεει μεσα εξω σωστα ! ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ : 1)θαναι ευκολο μονος μου να ξηλωσω πατωμα και να αλλαξω το ξυλο που λενε και να εφαρμοσω νεο πατωμα με τα απλα εργαλεια που εχει ενας ιδιωτης? 2) μηπως το ξυλο ειναι χτισμενο μαζι με το σκαφος με πολυεστερα ?? Τι κανω τοτε?? 3)μηπως αν φθασω εκει και βγαλω το ξυλο σπασει το σκαφος αφου θαμαι μεσα και εκεινο πανω στο τρευλερ? 4)πως μπορω να το τουμπαρω σε λαστιχα για την εξωτερικη επισκευη,ειναι 320 κιλα +125 η μηχανη (πριν τοκανα ανασκελα απο κατω-σκαφος στο τρευλερ- και μαλλον δεν ειναι οτι καλλιτερο λογω βαρυτητας ,για τον πολυεστερα και το πανι που εφαρμοζουμε) 5)μου ειπαν οτι πρεπει να βγαλω την εξωλεμβια ,ειναι 90 αλογα ,δεν ειναι ευκολο,ειναι βαρια,διοτι δεν πρεπει λεει,να γυρισει αναποδαα η εξωλεμβια παροτι ειναι διχρονη για την ρεβερσα ,σαζμαν και δεν ξερω τι αλλο!!αλλα αυτα ενας φιλος οχι καποιος μηχ/κος.
    Τι μου προτεινετε να κανω??
    Ειναι βλεπεις πολλα τα χρηματα που ζητα ο κατασκευαστης για επισκευη .Βολτες παω αλλα θελω να το πουλησω και 1)Δεν θελω οποιος το παρει να εχει προβλημα 2) Μ'αρεσει οτι εχω ναναι σωστο.

    Ελπιζω δεν σας κουρασα αλλα ηθελα να εχετε πληρη εικονα.
    Φιλοι μου περιμενω τις απαντησεις σας ,αν υπαρχουν, και σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
    ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 Εμφάνιση Δημόσιου Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος στον/στην: ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 Αναζήτηση όλων των μηνυμάτων του χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 Add ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 to Your Contacts

  5. #45
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Προληπτική συντήρηση

    Συνηθίζεται μετά από κάποια χρόνια (6+/-), για σκοπούς πρόληψης να αφαιρούνται όλες οι παλιές στρώσεις μουράβιας και η εποξική αντιοσμωτική μπογιά, να στεγνώνει το σκάφος για κάποιο χρόνο και μετά να μπαίνει καινούργιο εποξικό κτλ;
    Ρωτάω επειδή αυτό πάω να κάνω φέτος και δεν θέλω να είμαι αδιάβαστος. Είναι δυστυχώς και πολύ μεγάλο το κόστος.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  6. #46

    Προεπιλογή

    ayti i douleia prepei na ginetai kathe 4 xronia gia na exeis to kefali sou isixo eksartate bebaia kai to yliko pou bazeis na gnorizeis oti oso pio polles stroseis epoksikoy astariou bazeis toso pio poly kathistereis thn eisodo tis ygrasias to min einai 4 stroseis kai ayto krataei xondrika 4 xronia apo ekei kai pera oso perissoteres stroseis pernas toso epimikinetai o xronos paramonis sti thalassa i mourabia den mononei na to thimase ayto

  7. #47

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    πρώτο μου Post, Οπότε καλώς σας βρήκα
    Απέκτησα ένα παλίο πολυεστερικό σκάφος:





    Θα ήθελα μια βοήθεια παρακαλώ, για το τι πρέπει να κάνω από θέμα συντήρησης....ξύσιμο βάψιμο γυάλισμα κτλ καθώς και τι υλικά θα χρειαστώ...επίσης, θα ήθελα και μια πρόταση για το τι μηχανή να επιλέξω(κατασκευαστής - ίπποι)

    Ευχαριστώ

    Βασίλης

  8. #48

    Προεπιλογή Jeanneau Sun Fast 20 πέρνει νερά??

    Ορμώμενος απο ένα σχόλιο του Νίκου που έκανε στο Π.Ν. για το υγρασιόμετρο όπου προειδοποιεί να μήν έχει νερά το σκάφος απο μέσα γιατί αλλιώς η ένδειξη του μηχανήματος θα είναι εσφαλμένη.

    Θέλω να ρωτήσω εαν ενα πολυεστερικό σκάφος είναι συνηθισμένο να τραβάει νερά απο μέσα. Έχω ενα Jeanneau Sun Fast 20 και κάθε φθινόπωρο που το βγάζω έξω τραβάω 2-3 κουβάδες νερό απο τη γάστρα με σφουγγάρι (μόνο εκεί που φτάνει το χέρι μου απο κάποιες εσωτερικές τρύπες με καπάκι).

    Προφανώς μένει κι άλλο νερό που δεν μπορώ να απομακρύνω και τα αφήνω όλα ανοιχτά για να στεγνώσει.

    1. Δε μπορώ να καταλάβω απο πού εισχωρεί τόσο νερο - μήπως είναι υγρασία?
    2. Στάσιμο νερό απο μέσα τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει στο σώμα του σκάφους? Όσμωση?

    Το σκάφος είναι του 1994. Ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη / συμβουλή..

    Ευχαριστώ
    Γιώργος

  9. #49

    Προεπιλογή sentinonera sta plastika skafi

    KALIMERA GIORGO KATARXAS PREPEI NA MAS PEIS AN EXEIS ESOLEMBIA H EKSOLEMBIA KAI STIS DYO PERIPTOSEIS MPOREI NA BALEI THALASSA MESA AN EXEIS ESOLEMBIA TOTE TA NERA AYTA EINAI APO THN SALAMASTRA, AN EXEIS EKSOLEMBIA TOTE POLY PITHANON NA MPAINOYN APO THN TRYPA POU PERNANE TA KALODIA KAI H NTISA TOU TIMONIOY (MONO OTAN KANEIS OPISTHEN )
    ISOS KAI NA MPAINOYN APO KAPOIO KAPAKI BROXINA NERA TA OPOIA SYMIOTEON EINAI KAI TA PIO EPIKYNDYNA GIATI EINAI APIONISMENA KAI SYMBALOYN STHN OSMOTIKH DIADIKASIA PIO DRASTIKA OTAN MENOUN STASIMA. OSMOSI MPOREI NA PAROYSIASTEI STO ESOTERIKO TOU SKAFOYS 1. AN TO ESOTERIKO DEN EINAI BAMENO TOYLAXISTON ME TOP COAT KAI EINAI GYMNOS POLYESTERAS 2. AN AFISOYME TA STASIMA NERA MESA GIA MEGALO XRONIKO DIASTIMA XORIS POTE NA TA STRAGIKSOYME.
    KALO EINAI OTAN TRABAS TO SKAFOS EKSO KAI KANEIS TIS ERGASIES KSEXIMONIASMATOS NA TOY RIXNEIS LIGO NERAKI APO THN BRYSH NA TA AFHNEIS 5-10 LEPTAKIA KAI NA STEGNONEIS ME ENA SFOYGGARI TIS SENTINES EPEITA ASTO ANOIXTO NA KYKLOFOREI AERAS GIA NA STEGNOSEI KALITERA AYTO SYMBALEI STO NA DIALIONTAI TA OKSIKA OKSEA POY DIMIOYRGOYNTAI KATA THN OSMOTIKH DIADIKASIA .
    ESOTERIKA GIA NA KATALABOYME AN EXOYME OSMOSI EPEIDH DEN YPARXEI H IMIDIAPERATI MEBRANH(GEL COAT) OPOTE DEN MPOROUME NA DOYME FOYSKES O MONOS TROPOS EINAI ME THN MYRODIA!!AN TA ESOTERIKA MERH MYRIOYN ASXHMA TOTE YPARXEI OSMOSH KAI EPEIDEI DEN MPOROYME NA EPEMBOYME MESA TO MONO POY MPOROYME NA KANOYME EINAI KALO KSEPLYMA ME KAYTO NERO KAI STEGNOMA ME KYKLOFORIA AERA .
    EYXOMAI NA BOHTHISA
    FILIKA NIKOS

  10. #50

    Προεπιλογή

    Γεια σου Νίκο, Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Το σκάφος μου είναι ένα μικρό ιστιοφόρο που έχει εξωλέμβια χωρίς τιμόνι = χωρίς ντίζες κτλ.

    Βρήκα ένα σπασμένο καπάκι καταστρώματος που μπορεί να έπαιρνε νερά όπως βρήκα και ένα καπάκι χωρίς το λαστιχάκι του να το στεγανοποιεί. Και τα 2 δικαιολογούν νερά που βρήκα στο πίσω διαμέρισμα / compartment του σκάφους.

    Δεν μπορώ να καταλάβω απο πού μπήκαν τα νερά στο διαμέρισμα που περικλείει το κατάρτι, κάτω απο τη καμπίνα, καθώς αυτό είναι κλειστό με κανονική πόρτα!! όλα τα νερά είναι αλμυρά.

    Το εσωτερικό του πολυεστέρα είναι "άγριο" μόνο σε σημεία. Κατα τα άλλα πολύ λείο και δε βρωμάει οξύ.

    Στο ΠΝ έκανες καθόλου σε καράβι? Είμουν 20 μήνες στον Φορμίωνα (Αντιτορπιλικό).

    Γιώργος

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας