Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 55

Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)

    Εδώ θα μπορούμε να συζητάμε θέματα που αφορούν τη συντήρηση των υφάλων πολυεστερικών σκαφών.

    Γενικότερα, μπορούμε να μεταφέρουμε εμπειρίες από υλικά που χρησειμοποιούμε, τρόπους συντήρησης χτυπημάτων, ενώ πολύ σημαντικό θα είναι να ακούσουμε και εμπειρίες για τη φροντίδα και θεραπεία τμημάτων που έχουν όσμωση.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    .. φροντίδα και θεραπεία τμημάτων που έχουν όσμωση.
    Asteria
    Ένας από τους μεγάλους μου ενδοιασμούς στην αγορά ενός παλιού( 25ετίας) ιστιοπλοϊκού σκάφους είναι και η όσμωση.
    Την στιγμή μάλιστα που όλα σχεδόν τα παλιά σκάφη λόγω της διαδικασίας παραγωγής ( χειροποίητα) αφήνουν την δυνατότητα ανάπτυξης ( λόγω των κενών που υπάρχουν από το πάτημα του πολυεστέρα ??) της όσμωσης.
    Πόσο ασφαλής είναι μια μέτρηση για την παρουσία της όσμωσης?
    Πόση είναι τελικά η προσδοκόμενη ζωή του πολυεστέρα.
    ( ένα από τα σκάφη που μου άρεσαν και ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό είναι και ένα Gallart 13.5 του 82 στο οποίο έγινε μια αντιοσμωτική "θεραπεία" το καλοκαίρι που μας πέρασε, αλλά.... )

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά φίλε. Θα σου δώσω και αναλυτικότερη απάντηση. Απλά με μια πρώτη προσέγκιση μπορώ να σου πω πως έχεις δίκιο, σε πολλά σημεία, αλλά από το γεγονός οτι δεν ξέρεις σίγουρα εαν έχει όσμωση μέχρι να έχει και αν έχει μέχρι να πούμε οτι το σκάφος δεν είναι αξιόπλοο για τα επόμενα χρόνια, θέλει ψάξιμο. Αλλά αυτό ππου μας ενδιαφέρει είναι το σκάφος να είναι αξιόπλοο.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά φίλε.
    ...αλλά από το γεγονός οτι δεν ξέρεις σίγουρα εαν έχει όσμωση ..
    Γεια σου και σε σένα
    Το γεγονός ότι έγινε μια παρέμβαση δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του?
    Από την στιγμή [και με δεδομένο ότι η αγορά ενός τέτοιου σκάφους είναι αρκετά ακριβή ( 150-180 Κ) ] που η παρέμβαση είναι γεγονός, πόση εγγύηση υπάρχει για το μέλλον αυτού του σκάφους?
    Συζητώντας το θέμα με κάποιους πιο σχετικούς από εμένα μου είπαν κάτι για 8 διαφορετικά επίπεδα όσμωσης από τα οποία τα 5 υποτίθεται είναι θεραπεύσιμα.
    Και τελικά η κατάσταση του υλικού κατασκευής δεν είναι σοβαρότατο κριτήριο για την αξιοπλοοία ενός σκάφους?
    ( σαν πολλά να ρωτάω ε?
    Ελπίζω να ρωτήσεις και μένα ότι θέλεις για τα φουσκωτά για να έρθουμε πάτσι

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή όσμωση

    κατ' αρχήν τα παλιά σκάφη δεν υποφέρουν απαραίτητα από όσμωση. (μερικά δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ, ταξιδεύω με ένα τέτοιο 32 ετών).
    επίσης πολλοί ιδιοκτήτες εφαρμόζουν αντιοσμωτική προστασία (τα υλικά πλέον είναι εύκολα) ούτως ή άλλως, προληπτικά.
    Η μέτρηση της υγρασίας εντός του υλικού νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή πληροφορία για εκτίμηση της κατάστασης της γάστρας (δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, μπορώ να μάθω εάν σε ενδιαφέρει). ένα ακάφος που ακόμα δεν έχει εμφανίσει, μετά από τόσα χρόνια, σοβαρή όσμωση, έχει πολλά χρόνια ακόμα μπροστά του, οπότε με αυτή την προοπτική εκτιμάται η αξία του. Σημειώνω δε ότι πολλά σύγχρονα σκάφη εμφανίζουν προβλήματα όσμωσης μετά από μόλις λίγα χρόνια στο νερό (ένα κριτήριο είναι πάντα τι κάνουν τα αδελφάκια του, δηλαδή τα σκάφη που κατασκευάσθηκαν από το 'ίδιο εργοστάσιο την ίδια εποχή).

  6. #6
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παιδιά επιτρέψτε μου λίγο να αλλάξω την συζήτηση για να μου λύσετε μια σχετική απορία.
    Περνούμε μουράβια το χειμώνα (συνήθως) και κάποια φάση το καλοκαίρι βλέπουμε λίγη 'βλάστηση' στη γάστρα. Αυτό νομίζω δεν σημαίνει πως χάλασε απαραίτητα το υφαλόχρωμα. Πως μπορούμε να το καθαρίσουμε από την γάστρα; Κάποιος μου είπε πως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν πρέπει να το τρίψουμε με βούρτσα (ούτε καν μαλακή) αλλά ίσως λίγο με το χέρι μας αν βγαίνει. Η γνώμη σας.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή καθαρή γάστρα ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επιτρέψτε μου λίγο να αλλάξω την συζήτηση για να μου λύσετε μια σχετική απορία.
    Περνούμε μουράβια το χειμώνα (συνήθως) και κάποια φάση το καλοκαίρι βλέπουμε λίγη 'βλάστηση' στη γάστρα. Αυτό νομίζω δεν σημαίνει πως χάλασε απαραίτητα το υφαλόχρωμα. Πως μπορούμε να το καθαρίσουμε από την γάστρα; Κάποιος μου είπε πως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν πρέπει να το τρίψουμε με βούρτσα (ούτε καν μαλακή) αλλά ίσως λίγο με το χέρι μας αν βγαίνει. Η γνώμη σας.
    Εξαρτάται από τον τύπο μουράβιας που χρησιμοποιούμε.
    Εάν είναι μαλακή τύπου "αυτοκαθαριζόμενη" τότε καθαρίζοντας αφαιρούμε ποσότητα μουράβιας, οπότε το πάχος που απομένει θα διαρκέσει λιγότερο χρόνο (ή και καθόλου). Μια καλή αυτοκαθαριζόμενη πρέπει να καθαρίζεται μόνη της με την ταχύτητα του σκάφους και για το σκοπό αυτό απαιτεί ικανό πάχος υλικού.
    Εάν όμως χρησιμοποιούμε σκληρό υφαλόχρωμα, τότε μπορούμε να καθαρίσουμε με μεγαλύτερη άνεση και συχνότερα. Αναφέρω ως παράδειγμα σκληρή αγωνιστική μουράβια με teflon την οποία καθαρίζουμε αρκετά συχνά με σχετικά σκληρό σφουγγάρι (με απαλές κινήσεις) και ποτέ δεν έχουμε παρατηρήσει ουσιώδη φθορά της, ακόμα και για χρονικό διαστήματα 18 μηνών. Αντίθετα έχω κάνει το λάθος να προσπαθήσω να καθαρίσω (λόγω αγώνων) μαλακή μουράβια και την χάσαμε συντομότατα.
    Πρέπει να διαλέξεις πια σου ταιριάζει καλύτερα στη χρήση που κάνεις και από εκεί και πέρα ο κατασκευαστής συνήθως δίνει σαφείς οδηγίες.

  8. #8
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Παιδιά δεν νομίζω πως είναι σωστό να καθαρίζουμε τη γάστρα με ''βουτιές''.Τα ενεργά συστατικά των υφαλοχρωμάτων είναι εξαιρετικά τοξικά, ειδικά στο νερό.Η λύση του jerry_p με τα αυτοκαθαριζόμενα υφαλοχρώματα νομίζω είναι η ιδανικότερη.

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή υφαλοχρώματα ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dkampouroglou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά δεν νομίζω πως είναι σωστό να καθαρίζουμε τη γάστρα με ''βουτιές''.Τα ενεργά συστατικά των υφαλοχρωμάτων είναι εξαιρετικά τοξικά, ειδικά στο νερό.Η λύση του jerry_p με τα αυτοκαθαριζόμενα υφαλοχρώματα νομίζω είναι η ιδανικότερη.
    Θα συμπληρώσω ότι υπάρχουν υφαλοχρώματα τα οποία έχουν σχεδιασθεί για αυτό ακριβώς το σκοπό, δηλαδή να καθαρίζονται συχνά. Τα υφαλοχρώματα αυτά είναι σκληρά, δεν διαλύονται εύκολα όταν τα καθαρίζουμε ώστε να δημιουργούν επικίνδυνες συγκεντρώσεις τοξικών ουσιών, και έχουν εξαιρετικά αυστηρές προδιαγραφές για τα συστατικά τους και την προαναφερόμενη συμπεριφορά τους (μην τα βλέπετε όλα θετικά, το αρνητικό είναι ότι είναι ακριβά). Χρησιμοποιούνται συνήθως για να καλύψουν την απαίτηση αγωνιστικών σκαφών για απόλυτα λεία επιφάνεια γάστρας.
    Κατά τα άλλα συμφωνώ για την τοξικότητα των υφαλοχρωμάτων. Σωστή επιλογή και αναζήτηση προδιαγραφών χρήσης από τον κατασκευαστή είναι η δική μου πρόταση.
    Eνδεικτικά αναφέρω ότι, παρά το πλεονέκτημα των μαλακών υφαλοχρωμάτων να αυτοκαθαρίζονται, έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τόσο μαλακό (και καθόλου ανώνυμο) υφαλόχρωμα, που έβγαινε επάνω στον κολυμβητή που κατά λάθος ακουμπούσε τη γάστρα κολυμπώντας δίπλα στο σκάφος. Μπορεί λοιπόν να μην χρειαζόταν καθάρισμα αλλά ήταν ακατάλληλο για χρήση cruising του σκάφους.

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Περί όσμωσης...

    Εαν κάποιο παλιό σκάφος έχει όντος όσμωση, αυτή μπορεί να θεραπευτεί και δεν σημαίνει ανικανότητα του σκάφους. Εαν βέβαια δεν είναι σε πολύ μεγάλη έκταση. Η μέτρηση της υγρασίας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βοηθάει. Πάνω από κάποιο όριο έχει όσμωση το σκάφος?

    Τώρα για τη μουράβια, δεν έχει σημασία πότε την περνάς (αν και το ιδανικό είναι να την περνάς 1-2 μέρες πρίν πέσει το σκάφος στο νέρο και όχι μεγάλο διαστημα πριν) η γλίτσα έχει να κάνει με την ακινησία του σκάφους, έτσι λοιπόν αν το σκάφος δεν πολυκινείται και δεν πιάνει και σχετικά μεγάλες ταχύτητες η αυτοκαθαριζόμενη μουράβια δεν κάνει τίποτα.

    Για να βγαίνει η γλίτσα (σε μικρή μορφή) όντος το σενάριο αυτοκαθαριζόμενης μουράβιας είναι καλό, αλλά πρέπει να πιάνει κάποια ταχύτητα το σκάφος για να δουλέψει αυτή η ιδιότητα του υλικού.
    Ότι και να γίνεται όταν πας να αφαιρέσεις την μουράβια, την αφαιρείς στη στεριά με ντουκόχαρτο και καλό είναι να το κάνεις με υγρή λείανση. Στη θάλασσα δεν είναι καλό να γίνεται η μόνη λύση που θα πρότεινα εαν έχει βγάλει «μαλλιά» η γάστρα είναι δύτης με τα σωστά εργαλεία.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας