Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 55 από 55

Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)

  1. #51

    Προεπιλογή

    KALHMERA SORY GIA THN KATHISTERISI ALLA PLAKOSE DOYLEIA
    LOIPON TA NERA AYTA AFOY EINAI THALASSINA MALLON MPAINOYN APO THN GASTRA SOY O TROPOS GIA NA ELEKSEIS THN GASTRA EINAI NA RIKSEIS NERA APO MESA ME ENA LASTIXO STA SHMEIA POY EXEI TRYPHTHEI H GASTRA OPOS OI BIDES STHN KARINA KAI TA THROUGH HALL RIKSE MEGALI POSOTHTA AKRIBOS APO PANO KAI BALE KAPOION APO THN EKSO PLEYRA NA PARATHREI GIA YGRASIES POY PITHANON NA EMFANISTOYN MONO ETSI MPOREIS NA TO BREIS.

  2. #52

    Προεπιλογή

    STO PN DOYLEYA STO SYNCRO LIFT H DOYLEIA MOY HTAN ENYSXHSEIS KOYBERTON ME FRP KAI ELEGXOS YFALON STA PLASTIKA PLOIA GIA OSMOSEIS CRACS DEN EIMAI MONIMOS HMOYN KATI SAN EKSOTERIKO SYNERGEIO OMOS EPIDEI PARAKOLOYTHOYSA SYNEXEIA SEMINARIA APO THN TEXNIKH YPHRESIA DIALEGAN SYNEXOS EMENA. TA MONA TAKSIDIA POY EKANA HTAN TA DOKIMASTIKA TON PLOION!!!!

  3. #53

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,δεν έχω πρόβλημα όσμωσης γιατί ακόμα δεν έχω σκάφος!!Αλλά επειδή προτίθεμαι να αποκτήσω ένα 25ράκι (od-platu 25) έχω ένα θεματάκι! Αυτά τα σκάφη είναι αμοράβιαστα,τίποτα πάνω απο το geal coat γιατί τα χρησιμοποιούν κυρίως για class kai match race se coastal διαδρομές,οπότε και τα βάζουν-βγάζουν με γερανάκι.Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω γερανό κοντά μου και σκέφτομαι τα πιθανά σενάρια.1. Να πληρώνω γερανό κάθε φορά 2.Να το μοραβιάσω,αλλά με κάποια πολύ καλή μοράβια.Ξέρω ότι εξαρχής θα έχω ντεζαβαντάζ στους αγώνες της κλάσης,αλλά θα ήθελα να βρώ ένα σχετικό πίνακα που να παρουσιάζονται οι σχετικές διαφορές μεταξύ μοραβιασμένης και αμοράβιαστης γάστρας.Να δω στην τελική την αναλογία κόστος γερανού-απώλεια απόδοσης.Γνωρίζετε κάτι επ αυτού ή κάποιο σχετικό εξειδικευμένο προϊόν???Η τρίτη λύση είναι το σκάφος να παραμένει στο νερό και να καθαρίζετε η γάστρα στη θάλασσα πολύ συχνά.Το μάξιμουμ της παραμονής τους στη θάλασσα δεν θα είναι πάνω απο 45-50 μέρες ανά φορά.

  4. #54

    Προεπιλογή

    Γειά και χαρά!
    Μπορώ να σου πώ τη γνώμη μου μονο για την τρίτη λύση.Νομίζω οτι το διάστημα αυτο των 45-50 ημερών, είναι μεγάλο και κατά περίπτωση, με τις υποχρεώσεις που λίγο πολύ ολοι έχουμε, μπορεί να γίνει εύκολα μεγαλύτερο.
    Ακόμα και αν αυτό δε συμβεί, 50 ημέρες στο "κατάληλο" περιβάλον, είναι αρκετές. (Στο ίδιο λιμάνι, παρατηρούνται διαφορές στο χορτάριασμα σε σκάφη -με την ίδια μουράβια- απο μια πλωτή σε μια άλλη.....)

  5. #55
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρεθεί η παλιά σκληρή (όχι μαλακή αυτοκαθαριζόμενη) μουράβια χωρίς να πειραχτεί η εποξική μπογιά; Κάτι ξύστρα που υπάρχουν στην αγορά θα αφαιρέσουν τα πάντα. Τρίψιμο με τριβείο προσεκτικά ίσως αποτελεί λύση αλλά το στεγνό τρίψιμο όσο και να προφυλαχτείς είναι ότι χειρότερο για την υγεία. Κάποιος άλλος τρόπος; Κάτι χημικά που κυκλοφορούν, αφαιρούν μόνο την μουράβια ή και τυχών εποξική μπογιά;

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας