Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 55

Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)

    Εδώ θα μπορούμε να συζητάμε θέματα που αφορούν τη συντήρηση των υφάλων πολυεστερικών σκαφών.

    Γενικότερα, μπορούμε να μεταφέρουμε εμπειρίες από υλικά που χρησειμοποιούμε, τρόπους συντήρησης χτυπημάτων, ενώ πολύ σημαντικό θα είναι να ακούσουμε και εμπειρίες για τη φροντίδα και θεραπεία τμημάτων που έχουν όσμωση.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    .. φροντίδα και θεραπεία τμημάτων που έχουν όσμωση.
    Asteria
    Ένας από τους μεγάλους μου ενδοιασμούς στην αγορά ενός παλιού( 25ετίας) ιστιοπλοϊκού σκάφους είναι και η όσμωση.
    Την στιγμή μάλιστα που όλα σχεδόν τα παλιά σκάφη λόγω της διαδικασίας παραγωγής ( χειροποίητα) αφήνουν την δυνατότητα ανάπτυξης ( λόγω των κενών που υπάρχουν από το πάτημα του πολυεστέρα ??) της όσμωσης.
    Πόσο ασφαλής είναι μια μέτρηση για την παρουσία της όσμωσης?
    Πόση είναι τελικά η προσδοκόμενη ζωή του πολυεστέρα.
    ( ένα από τα σκάφη που μου άρεσαν και ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό είναι και ένα Gallart 13.5 του 82 στο οποίο έγινε μια αντιοσμωτική "θεραπεία" το καλοκαίρι που μας πέρασε, αλλά.... )

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά φίλε. Θα σου δώσω και αναλυτικότερη απάντηση. Απλά με μια πρώτη προσέγκιση μπορώ να σου πω πως έχεις δίκιο, σε πολλά σημεία, αλλά από το γεγονός οτι δεν ξέρεις σίγουρα εαν έχει όσμωση μέχρι να έχει και αν έχει μέχρι να πούμε οτι το σκάφος δεν είναι αξιόπλοο για τα επόμενα χρόνια, θέλει ψάξιμο. Αλλά αυτό ππου μας ενδιαφέρει είναι το σκάφος να είναι αξιόπλοο.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά φίλε.
    ...αλλά από το γεγονός οτι δεν ξέρεις σίγουρα εαν έχει όσμωση ..
    Γεια σου και σε σένα
    Το γεγονός ότι έγινε μια παρέμβαση δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του?
    Από την στιγμή [και με δεδομένο ότι η αγορά ενός τέτοιου σκάφους είναι αρκετά ακριβή ( 150-180 Κ) ] που η παρέμβαση είναι γεγονός, πόση εγγύηση υπάρχει για το μέλλον αυτού του σκάφους?
    Συζητώντας το θέμα με κάποιους πιο σχετικούς από εμένα μου είπαν κάτι για 8 διαφορετικά επίπεδα όσμωσης από τα οποία τα 5 υποτίθεται είναι θεραπεύσιμα.
    Και τελικά η κατάσταση του υλικού κατασκευής δεν είναι σοβαρότατο κριτήριο για την αξιοπλοοία ενός σκάφους?
    ( σαν πολλά να ρωτάω ε?
    Ελπίζω να ρωτήσεις και μένα ότι θέλεις για τα φουσκωτά για να έρθουμε πάτσι

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή όσμωση

    κατ' αρχήν τα παλιά σκάφη δεν υποφέρουν απαραίτητα από όσμωση. (μερικά δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ, ταξιδεύω με ένα τέτοιο 32 ετών).
    επίσης πολλοί ιδιοκτήτες εφαρμόζουν αντιοσμωτική προστασία (τα υλικά πλέον είναι εύκολα) ούτως ή άλλως, προληπτικά.
    Η μέτρηση της υγρασίας εντός του υλικού νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή πληροφορία για εκτίμηση της κατάστασης της γάστρας (δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, μπορώ να μάθω εάν σε ενδιαφέρει). ένα ακάφος που ακόμα δεν έχει εμφανίσει, μετά από τόσα χρόνια, σοβαρή όσμωση, έχει πολλά χρόνια ακόμα μπροστά του, οπότε με αυτή την προοπτική εκτιμάται η αξία του. Σημειώνω δε ότι πολλά σύγχρονα σκάφη εμφανίζουν προβλήματα όσμωσης μετά από μόλις λίγα χρόνια στο νερό (ένα κριτήριο είναι πάντα τι κάνουν τα αδελφάκια του, δηλαδή τα σκάφη που κατασκευάσθηκαν από το 'ίδιο εργοστάσιο την ίδια εποχή).

  6. #6
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παιδιά επιτρέψτε μου λίγο να αλλάξω την συζήτηση για να μου λύσετε μια σχετική απορία.
    Περνούμε μουράβια το χειμώνα (συνήθως) και κάποια φάση το καλοκαίρι βλέπουμε λίγη 'βλάστηση' στη γάστρα. Αυτό νομίζω δεν σημαίνει πως χάλασε απαραίτητα το υφαλόχρωμα. Πως μπορούμε να το καθαρίσουμε από την γάστρα; Κάποιος μου είπε πως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν πρέπει να το τρίψουμε με βούρτσα (ούτε καν μαλακή) αλλά ίσως λίγο με το χέρι μας αν βγαίνει. Η γνώμη σας.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..Η μέτρηση της υγρασίας εντός του υλικού νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή πληροφορία για εκτίμηση της κατάστασης της γάστρας
    ...ένα κριτήριο είναι πάντα τι κάνουν τα αδελφάκια του, δηλαδή τα σκάφη που κατασκευάσθηκαν από το 'ίδιο εργοστάσιο την ίδια εποχή).
    Καλησπέρα jerry_p
    Πραγματικά η μέτρηση της υγρασίας είναι ένας μπούσουλας για την εκτίμηση της κατάστασης του πολυεστέρα αλλά η διαδικασία πρέπει να είναι συγκεκριμένη
    Και εξηγούμαι
    Αρχική μέτρηση αμέσως μετά το καθάρισμα με πίεση νερού της γάστρας του σκάφους που μόλις βγήκε από το νερό ( όχι πάνω από 1 μέρα)μια δεύτερη λίγα 24ωρα μετά και μια τρίτη μια βδομάδα αργότερα.
    Η παραπάνω διαδικασία ( έτσι τουλάχιστον μου την περιέγραψαν ότι πρέπει να γίνει) δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι μπορεί να εκτελεστεί κάθε που ενδιαφέρεσαι για κάποιο σκάφος γεγονός που μεγαλώνει το ρίσκο μια αγοράς όταν πρόκειται για παλιό σκάφος?
    Υπάρχει κάποια άλλη πιο βατή , μέθοδος μέτρησης?

    Με ένα αντίστοιχο γνώμονα, είναι αλήθεια, βλέποντας δηλαδή την κατάσταση του "αδερφού" του κοίταξα με κάποιο ενδιαφέρον αυτό το Gallart 13.5 του 82 ( αλήθεια γνωρίζει κανένας τίποτε για αυτά τα σκάφη?) .
    Και αυτό γιατί η κατάσταση ενός αντίστοιχου ( αυτό που ενδιαφέρομαι εγώ βρίσκεται στην Μαγιόρκα) που βρίσκεται στην μαρίνα της Αρετσούς είναι σχετικά καλή. Έχει βέβαια λίγη όσμωση ( τοπικά) αλλά όχι κάτι ανησυχητικό.
    Βέβαια το ερώτημα παραμένει.
    Εφόσον έχει παρουσιαστεί όσμωση πόσο είναι το προσδοκόμενο όριο ηλικίας ενός πολυεστερικού σκάφους?
    5- 10 χρόνια ή και παραπάνω?

  8. #8

    Προεπιλογή ΜΟΥΡΑΒΙΑ

    Καλημερα εχω μια απορια αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.Εχω ενα πολυεστερικο σκαφος το οποιο αγορασα μεταχειρισμενο και στη γαστρα του ειχε περαστει μουραβια απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Η μουραβια αυτη σε αρκετα σημεια εχει ξεφλουδισει ετσι με μηχανικο τροπο (ψιλο γυαλοχαρτο) προσπαθησα να την αφαιρεσω χωρις ομως να κανω ζημια στο gelcoat βεβαια σε καποια σημεια δε βγαινει εντελως αλλα το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο.Θελω λοιπον να μαθω τι μουραβια πρεπει να περασω τη γαστρα καθως το σκαφος δεν το εχω μονιμα μεσα στο νερο.Ευχαριστω

  9. #9

    Προεπιλογή Περι μοράβιας το ανάγνωσμα.....

    Καλημέρα σε ολους και ολες.
    Η απορία μου ειναι η εξης: Εχουμε ενα σκαφος πολυεστερικό (ιστιοπλοικό) στο οποιο πριν ακριβώς ενα χρονο, περάστηκε μοράβια. Τωρα,κοντα στην ίσαλο και στην καρίνα, εχει πιάσει λιγο μαλλι και σε πολυ λιγα και μικρά σημεία τραγάνα και στο ενδιάμεσο τμήμα, ειναι πεντακάθαρο....
    Μια τέτοια εικόνα σου δινει ευχέρεια να καθυστερήσεις ενα δυο μήνες πριν το ξαναβγάλεις η το μεσοδιάστημα του ενος ετους ειναι αυστηρά καθορισμένο.
    Και η αντιοσμωτική βαφή γίνεται καθε τρια χρόνια; Κάθε τέσσερα;η καθε πότε;
    Ευχαριστώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από emmanoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε ολους και ολες.
    Η απορία μου ειναι η εξης: Εχουμε ενα σκαφος πολυεστερικό (ιστιοπλοικό) στο οποιο πριν ακριβώς ενα χρονο, περάστηκε μοράβια. Τωρα,κοντα στην ίσαλο και στην καρίνα, εχει πιάσει λιγο μαλλι και σε πολυ λιγα και μικρά σημεία τραγάνα και στο ενδιάμεσο τμήμα, ειναι πεντακάθαρο....
    Μια τέτοια εικόνα σου δινει ευχέρεια να καθυστερήσεις ενα δυο μήνες πριν το ξαναβγάλεις η το μεσοδιάστημα του ενος ετους ειναι αυστηρά καθορισμένο.
    Και η αντιοσμωτική βαφή γίνεται καθε τρια χρόνια; Κάθε τέσσερα;η καθε πότε;
    Ευχαριστώ.
    Τα περιγραφόμενα (μαλλί και τραγάνα) είναι προφανώς προς απομάκρυνση, καθώς επιφέρουν επιδείνωση της κατάστασης και σου κόβουν αισθητά ταχύτητα στην πλεύση. Το καθάρισμα είναι εφικτό και απαιτεί βουτιά και ελαφρύ τρίψιμο με πλαστική σπάτουλα για τα στρειδάκια και σφουγγαράκι για τα χορταρικά. Αν δεν το κάνεις εσύ ένας δύτης θα σε χρεώσει περίπου 50-70 ευρώ. Η διαδικασία αυτή είναι ψωμοτύρι για τους ασχολούμενους με αγώνες, καθώς είναι σφόδρα επιθυμητή η καθαρή γάστρα. Πάντα το καθάρισμα αφαιρεί και λίγη μοράβια, το πόση εξαρτάται από το πόσο μαλακή είναι. Όταν αντιληφθείς ότι δεν έχει μείνει επαρκής και ξαναπιάνει πολύ γρήγορα, έχουν εξαντληθεί τα περιθώρια και πρέπει να βγεί το σκάφος για μοράβιασμα. Θεωρώ ότι στην δική σου περίπτωση έχεις το περιθώριο που αναφέρεις.
    Για την αντιοσμωτική, οι προδιαγραφές του εργοστασίου είναι μια αρχή. Από εκεί και πέρα πρέπει να παρατηρήσεις εσύ τη φθορά της ή την εμφάνιση όσμωσης. Εάν δεν την τρίβεις και επισκευάζεις τις φθορές μπορεί να κρατήσει και αρκετά παραπάνω. Εγώ προσωπικά δεν προτείνω αφαίρεση όλων των στρωμάτων μέχρι την αντιοσμωτική, παρά μόνο κάθε 4-5 χρόνια, αρκεί να αφαιρείται ότι είναι σαθρό από τη μοράβια και να χρησιμοποιείται πάλι συμβατή ή ίδια μοράβια, ίσως όμως κάποιος άλλος να έχει άλλη άποψη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας