Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 55

Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..Η μέτρηση της υγρασίας εντός του υλικού νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή πληροφορία για εκτίμηση της κατάστασης της γάστρας
    ...ένα κριτήριο είναι πάντα τι κάνουν τα αδελφάκια του, δηλαδή τα σκάφη που κατασκευάσθηκαν από το 'ίδιο εργοστάσιο την ίδια εποχή).
    Καλησπέρα jerry_p
    Πραγματικά η μέτρηση της υγρασίας είναι ένας μπούσουλας για την εκτίμηση της κατάστασης του πολυεστέρα αλλά η διαδικασία πρέπει να είναι συγκεκριμένη
    Και εξηγούμαι
    Αρχική μέτρηση αμέσως μετά το καθάρισμα με πίεση νερού της γάστρας του σκάφους που μόλις βγήκε από το νερό ( όχι πάνω από 1 μέρα)μια δεύτερη λίγα 24ωρα μετά και μια τρίτη μια βδομάδα αργότερα.
    Η παραπάνω διαδικασία ( έτσι τουλάχιστον μου την περιέγραψαν ότι πρέπει να γίνει) δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι μπορεί να εκτελεστεί κάθε που ενδιαφέρεσαι για κάποιο σκάφος γεγονός που μεγαλώνει το ρίσκο μια αγοράς όταν πρόκειται για παλιό σκάφος?
    Υπάρχει κάποια άλλη πιο βατή , μέθοδος μέτρησης?

    Με ένα αντίστοιχο γνώμονα, είναι αλήθεια, βλέποντας δηλαδή την κατάσταση του "αδερφού" του κοίταξα με κάποιο ενδιαφέρον αυτό το Gallart 13.5 του 82 ( αλήθεια γνωρίζει κανένας τίποτε για αυτά τα σκάφη?) .
    Και αυτό γιατί η κατάσταση ενός αντίστοιχου ( αυτό που ενδιαφέρομαι εγώ βρίσκεται στην Μαγιόρκα) που βρίσκεται στην μαρίνα της Αρετσούς είναι σχετικά καλή. Έχει βέβαια λίγη όσμωση ( τοπικά) αλλά όχι κάτι ανησυχητικό.
    Βέβαια το ερώτημα παραμένει.
    Εφόσον έχει παρουσιαστεί όσμωση πόσο είναι το προσδοκόμενο όριο ηλικίας ενός πολυεστερικού σκάφους?
    5- 10 χρόνια ή και παραπάνω?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περί όσμωσης...
    Η μέτρηση της υγρασίας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βοηθάει. Πάνω από κάποιο όριο έχει όσμωση το σκάφος?
    Μα έχω την εντύπωση πως η εμφάνιση υγρασίας ανάμεσα στον πολυεστέρα είναι η γενεσιουργός αιτία της όσμωσης!
    Η αποσάθρωση της δομής του υλικού αυτού( του πολυεστέρα δηλαδή) είναι αυτό που ονομάζουμε όσμωση .
    Ή κάνω κάποιο σοβαρό λάθος?

  3. #13

    Προεπιλογή

    Αν θυμάσαι από τη χημέια του λυκείου (αν θυμάμαι καλά το κάναμε στη δέσμη) Όσμωση είναι η κίνηση ροή μεταξύ δύο αιωρημάτων ή διαλυμάτων διαφορετικής πυκνότητας διαλύματος που χωρίζονται με ημιπερατή μεμβράνη ώστε να έχουν την ίδια πυκνότητα τα διαλύματα.
    Δηλαδή αν έχεις σε ένα δοχείο χωρισμένο με ημιπερατή μεμβράνη δηλαδή μεμβράνη από την οποία περνά το νερό και όχι τα μόρια του αιωρήματος ή τα ιόντα του διαλύματος. Και στη μία μεριά της βάλεις ένα πυκνό διάλυμα (πχ θάλασσα) και στην άλλη ένα αραιό διάλυμα (πχ πόσιμο νερό) τότε θα υπάρχει ροή μέσα από τη μεμβράνη έτσι ώστε να περάσει υγρό από το αραιό διάλυμα στο πυκνό έτσι ώστε αυτά να αποκτήξσουν την ίδια πυκνότητα.
    Φαντάζομαι ότι στα σκάφη το ρόλο της μεμβράνης παίζει το κέλυφος στου σκάφους το και αυτή η ροή προφανώνς αποδιοργανώνει τη δομή του κελύφους.

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ginam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα jerry_p
    Πραγματικά η μέτρηση της υγρασίας είναι ένας μπούσουλας για την εκτίμηση της κατάστασης του πολυεστέρα αλλά η διαδικασία πρέπει να είναι συγκεκριμένη
    Και εξηγούμαι
    Αρχική μέτρηση αμέσως μετά το καθάρισμα με πίεση νερού της γάστρας του σκάφους που μόλις βγήκε από το νερό ( όχι πάνω από 1 μέρα)μια δεύτερη λίγα 24ωρα μετά και μια τρίτη μια βδομάδα αργότερα.
    Η παραπάνω διαδικασία ( έτσι τουλάχιστον μου την περιέγραψαν ότι πρέπει να γίνει) δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι μπορεί να εκτελεστεί κάθε που ενδιαφέρεσαι για κάποιο σκάφος γεγονός που μεγαλώνει το ρίσκο μια αγοράς όταν πρόκειται για παλιό σκάφος?
    Υπάρχει κάποια άλλη πιο βατή , μέθοδος μέτρησης?

    Με ένα αντίστοιχο γνώμονα, είναι αλήθεια, βλέποντας δηλαδή την κατάσταση του "αδερφού" του κοίταξα με κάποιο ενδιαφέρον αυτό το Gallart 13.5 του 82 ( αλήθεια γνωρίζει κανένας τίποτε για αυτά τα σκάφη?) .
    Και αυτό γιατί η κατάσταση ενός αντίστοιχου ( αυτό που ενδιαφέρομαι εγώ βρίσκεται στην Μαγιόρκα) που βρίσκεται στην μαρίνα της Αρετσούς είναι σχετικά καλή. Έχει βέβαια λίγη όσμωση ( τοπικά) αλλά όχι κάτι ανησυχητικό.
    Βέβαια το ερώτημα παραμένει.
    Εφόσον έχει παρουσιαστεί όσμωση πόσο είναι το προσδοκόμενο όριο ηλικίας ενός πολυεστερικού σκάφους?
    5- 10 χρόνια ή και παραπάνω?
    1. δεν είμαι καλός γνώστης της μεθοδολογίας μέτρησης υγρασίας, αλλά μάλλον καλά στα έχουν πει.
    2. όχι, δεν μπορείς να κάνεις μετρήσεις υγρασίας σε κάθε σκάφος που βλέπεις, ο οπτικός έλεγχος είναι πιο λογική προσέγγιση. Εάν το σκάφος έχει μόλις συντηρηθεί/επισκευασθεί, μάλλον είσαι στη χειρότερη περίπτωση, γιατί έχουν κρυφτεί τα ελαττώματα και δεν ξέρεις πόσο καλή και σε βάθος δουλειά έχει γίνει (εκτός και εάν ξέρεις). Εάν όμως ήταν αρκετό καιρό στο νερό και μπορείς να το ελέγξεις (ειδικά εάν το δει κάποιος έμπειρος μάστορας έξω από το νερό), μπορείς να εντοπίσεις τα σημάδια όσμωσης. Εάν έχει γίνει επισκευή προ διετίας ίσως να μην μπορείς να εντοπίσεις τίποτα, αλλά πάλι μάλλον θα έχουν κάνει ικανοποιητική εργασία. όταν το πάρεις πια, τότε οι μετρήσεις υγρασίας μπορούν να σε κατευθύνουν για το τι θα χρειαστεί να κάνεις πριν από την εμφάνιση σοβαρότερων συμπτωμάτων.
    3. δεν γνωρίζω το σκάφος που αναφέρεις
    4. η αλήθεια είναι ότι από εδώ είναι δύσκολο να εκτιμήσεις την κατάσταση του σκάφους που βρίσκεται στη Μαγιόρκα !!
    5. η καλύτερη περίπτωση είναι η εύρεση σκάφους που ξέρεις την ιστορία του, εάν πονάει και που.
    6. Χωρίς να είμαι πολύ καλός γνώστης, νομίζω ότι όσμωση σε αρχικά στάδια αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά με προσδοκώμενο χρόνο ζωής πολύ μεγαλύτερο.

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά. Παναγιώτη δεν είναι τόσο extreme η προσέγγιση. Για κάποιο λόγο μπαίνει νερό ανάμεσα στα φύλλα του υαλονήματος και του πολυστέρα, με αποτέλεσμα να σαπίζει κάποιο τμήμα του σκάφους.

    Επίσης οι μετρήσεις υγρασίας,πιστεύω πως δεν θα έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Όταν μιλάμε για όσμωση μιλάμε για κάποιο ή κάποια σημεία του σκάφους στα οποία έχει μπει νερό και έχει ξεκινήσει να σαπίζει κάποιο σημείο γύρω του. Δεν μιλάμε για ολική όσμωση στα ύφαλα του σκάφους κάτι που αν υπάρχει θα είναι εμφανές και με το μάτι αλλά κυρίως με τη μυρωδιά. Το 99% των σημείων με όσμωση θα τα βρούμε στην έναρξή τους, στα ύφαλα όταν βγάλουμε το σκάφος στη στεριά για αλλαγή υφαλοχρωμάτων. Θα επανέλθω με κάποιες λεπτομέριες και φωτογραφίες για να συζητήσουμε σε άλλη βάση το συγκεκριμένο θέμα και να πούμε και πως βρίσκουμε την όσμωση και πως την προλαμβάνουμε.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά. Παναγιώτη δεν είναι τόσο extreme η προσέγγιση. Για κάποιο λόγο μπαίνει νερό ανάμεσα στα φύλλα του υαλονήματος και του πολυστέρα, με αποτέλεσμα να σαπίζει κάποιο τμήμα του σκάφους.
    Αυτός ακριβώς ο μυστηριώδης λόγος είναι το φαινόμενο που περιέγραψα πριν και αν ξέρεις την αιτία καταλαβαίνεις ότι δύσκολα φτιάχνεται γιατί θα συνεχίσει να είναι ημιπερατή η μεμβράνη.

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. .. Εάν το σκάφος έχει μόλις συντηρηθεί/επισκευασθεί, μάλλον είσαι στη χειρότερη περίπτωση, γιατί έχουν κρυφτεί τα ελαττώματα και δεν ξέρεις πόσο καλή και σε βάθος δουλειά έχει γίνει
    3. ..δεν γνωρίζω το σκάφος που αναφέρεις
    4...από εδώ είναι δύσκολο να εκτιμήσεις την κατάσταση του σκάφους που βρίσκεται στη Μαγιόρκα !!
    Καλημέρα jerry_p
    έχω την εντύπωση ότι είμαι σε αυτήν την "χειρότερη περίπτωση" που αναφέρεις.
    Το σκάφος έχει συντηρηθεί τον περσινό χειμώνα!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρει και πολλούς που να γνωρίζουν το συγκεκριμένο σκάφος( Gallart 13,5)και αυτό δεν νομίζω ότι είναι και τόσο ενθαρρυντικό.
    Για την εκτίμηση της κατάστασης ενός σκάφους , όπου κι αν βρίσκεται αυτό, θεωρώ επιβεβλημένη την έρευνα από ειδικούς ( marine syrvey)τους οποίους και έχω βρει(είναι stand by)

  8. #18
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή ΠΡΟΛΗΨΗ

    Παιδιά έχετε ανοίξει μια καταπληκτική συζήτηση.
    Χωρίς να θέλω να παρεκλίνω επιτρέψετε μου να κάνω μια ερώτηση. Ποίος είναι ο καταλληλότερος τρόπος να αποφύγεις την όσμωση; Έχω ακούσει πως ακόμη και σκάφη 5ετίας μπορεί να την παρουσιάσουν.
    Υποθέτω πως η καλή συντήρηση, δηλαδή καλής ποιότητας και κατάλληλη για το σκάφος μουράβια και σωστή τοποθέτηση είναι το σημαντικότερο. Κάτι άλλο μήπως.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχετε ανοίξει μια καταπληκτική συζήτηση.
    Χωρίς να θέλω να παρεκλίνω επιτρέψετε μου να κάνω μια ερώτηση. Ποίος είναι ο καταλληλότερος τρόπος να αποφύγεις την όσμωση; Έχω ακούσει πως ακόμη και σκάφη 5ετίας μπορεί να την παρουσιάσουν.
    Υποθέτω πως η καλή συντήρηση, δηλαδή καλής ποιότητας και κατάλληλη για το σκάφος μουράβια και σωστή τοποθέτηση είναι το σημαντικότερο. Κάτι άλλο μήπως.
    Ευχαριστώ πολύ.
    1. Η μουράβια δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο (είναι διαπερατή από το νερό), άλλον από αυτόν της προστασίας από στρειδώνα/χορτάριασμα
    2. Η ποιότητα κατασκευής είναι ο βασικός παράγοντας, πράγματι σκάφη 5ετίας έχουν εμφανίσει όσμωση και σκάφη 30ετίας δεν έχουν.
    3. Το καλό ετήσιο στέγνωμα είναι σε κάθε περίπτωση βοηθητικό, για όσους περισσότερους μήνες μπορείς.
    4. Εάν έχεις ήδη υποψιαστεί ότι θα έχεις πρόβλημα, ή και προληπτικά μπορείς να εφαρμόσεις κάποιο στρώμα προστασίας εποξειδικής βάσης, τα ονομαζόμενα και "αντιοσμωτική προστασία". Στόχος είναι η στεγανοποίηση και η εφαρμογή γίνεται στο επίπεδο του gel coat, άρα πρέπει να τρίψεις ώστε να φτάσεις μέχρι να έχεις καθαρό gel coat. Εάν δεν έχεις υποψία προβλήματος δεν υπάρχει, κατά την άποψή μου, λόγος να το κάνεις, εκτός εάν για κάποιο λόγο έχεις ήδη τρίψει και αδυνατίσει το gel coat του σκάφους.

    Στράτο, δεν είμαι ειδικός, αλλά η μέτρηση υγρασίας νομίζω ότι σου επιτρέπει να διαπιστώσεις την εξέλιξη της όσμωσης πέρα ή πριν από τα ορατά συμπτώματα. ¶λλωστε όσμωση είναι η εισχώρηση νερού (υγρασίας) μέσα από το gel coat στο εσωτερικό του πολυεστέρα. Τα μπιμπίκια και οι λακουβίτσες που θα εμφανιστούν είναι η συγκέντρωση του νερού αυτού στα σημεία που καταστρέφεται ο πολυεστέρας. Ευτυχώς για μένα, δεν έχει χρειαστεί να αποκτήσω πιο βαθιά γνώση του θέματος, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε κάποιον ειδικό.

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με τον Jerry_p και να προσθέσω:

    την κίνηση του σκάφους. όταν το σκάφος κινείται συχνά μειώνει τέτοιες περιπτώσεις.

    Η ποιότητα κατασκευής είναι το ίδιο σημαντική με τα καλά (όχι απαραίτητα ακριβά) χρώματα στα ύφαλα και τη σωστή εφαρμογή τους πάνω στο σκάφος.

    Για τις μετρήσεις δεν ξέρω να πω κάτι με σιγουριά, αλλά πχ αν έχουμε το σκάφος στη στεριά να στεγνώσει και πάμε να κάνουμε μετρήσεις υγρασίας είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επιρεάσουν το αποτέλεσμα που μάλλον θα ανγχωνόμαστε χωρίς λόγο. Θα ρωτήσω και έναν special ειδικό και θα επανέλθω.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας