Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 55

Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)

  1. #31
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από emmanoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε ολους και ολες.
    Η απορία μου ειναι η εξης: Εχουμε ενα σκαφος πολυεστερικό (ιστιοπλοικό) στο οποιο πριν ακριβώς ενα χρονο, περάστηκε μοράβια. Τωρα,κοντα στην ίσαλο και στην καρίνα, εχει πιάσει λιγο μαλλι και σε πολυ λιγα και μικρά σημεία τραγάνα και στο ενδιάμεσο τμήμα, ειναι πεντακάθαρο....
    Μια τέτοια εικόνα σου δινει ευχέρεια να καθυστερήσεις ενα δυο μήνες πριν το ξαναβγάλεις η το μεσοδιάστημα του ενος ετους ειναι αυστηρά καθορισμένο.
    Και η αντιοσμωτική βαφή γίνεται καθε τρια χρόνια; Κάθε τέσσερα;η καθε πότε;
    Ευχαριστώ.
    Τα περιγραφόμενα (μαλλί και τραγάνα) είναι προφανώς προς απομάκρυνση, καθώς επιφέρουν επιδείνωση της κατάστασης και σου κόβουν αισθητά ταχύτητα στην πλεύση. Το καθάρισμα είναι εφικτό και απαιτεί βουτιά και ελαφρύ τρίψιμο με πλαστική σπάτουλα για τα στρειδάκια και σφουγγαράκι για τα χορταρικά. Αν δεν το κάνεις εσύ ένας δύτης θα σε χρεώσει περίπου 50-70 ευρώ. Η διαδικασία αυτή είναι ψωμοτύρι για τους ασχολούμενους με αγώνες, καθώς είναι σφόδρα επιθυμητή η καθαρή γάστρα. Πάντα το καθάρισμα αφαιρεί και λίγη μοράβια, το πόση εξαρτάται από το πόσο μαλακή είναι. Όταν αντιληφθείς ότι δεν έχει μείνει επαρκής και ξαναπιάνει πολύ γρήγορα, έχουν εξαντληθεί τα περιθώρια και πρέπει να βγεί το σκάφος για μοράβιασμα. Θεωρώ ότι στην δική σου περίπτωση έχεις το περιθώριο που αναφέρεις.
    Για την αντιοσμωτική, οι προδιαγραφές του εργοστασίου είναι μια αρχή. Από εκεί και πέρα πρέπει να παρατηρήσεις εσύ τη φθορά της ή την εμφάνιση όσμωσης. Εάν δεν την τρίβεις και επισκευάζεις τις φθορές μπορεί να κρατήσει και αρκετά παραπάνω. Εγώ προσωπικά δεν προτείνω αφαίρεση όλων των στρωμάτων μέχρι την αντιοσμωτική, παρά μόνο κάθε 4-5 χρόνια, αρκεί να αφαιρείται ότι είναι σαθρό από τη μοράβια και να χρησιμοποιείται πάλι συμβατή ή ίδια μοράβια, ίσως όμως κάποιος άλλος να έχει άλλη άποψη.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Γεια σας
    Πολυ ενδιαφέρον το θέμα που συζητιέται και πραγματικα τα σχόλια/απαντησεις που γράφουν τα μέλη ειναι πολύ επικοδομητικα για τις γνώσεις μας.

    Σκέφτομαι να αποκτήσω ενα ιστιοφόρο που κατασκευάστηκε το 82 και ενώ όλο το σκάφος δίχνει να είναι σε καλή κατάσταση δεν μπορώ να καταλάβω εαν η γάστρα έχει κάποιο προβλημα όσμωσης. Με το ματι δεν βλέπεις το παραμικρό σημάδι όσμωσης αλλα επειδή το σκάφος είναι 5 χρονια εξω απο το νερό σκέφτομαι μήπως εσωτερικά έχει σαπίσει ή έχει αρχίσει να χαλάει καποιο μικρό μέρος. Αν εχει γίνει αυτό πως μπορώ να το καταλάβω?
    Εαν είχε κάποιο μικρό προβλημα οσμωσης, τώρα που ειναι για 5 χρονια εξω απο το νερό και στέγνωσε το σκάφος όταν το τρίψω και περάσω αντιοσμοτική προστασια θα εξαλείψω καθε προβλημα (μικρο) οσμωσης που μπορει να είχε?
    Μιλάω υποθετικά για το σκάφος γιατι καποιοι "σχετικά" γνώστεσ του αντικειμένου μου διαβεβαίωσαν οτι "δεν φαινεται να έχει όσμωση"

    Ευχαριστώ που διαβάσατε τις απορίες μου, ελπίζω να μπορώ και εγώ σύντομα να παραθέτω τις δικές μου γνώσεις και εμπειρίες προς ενημέρωση άλλων μελών

  3. #33

    Προεπιλογή osmosi

    Kalimera Xristo !sory gia ta greeklish. tha soy protino ena tropo gia na deis an to skafos exei osmosi,tha pas mia ilioloysth mera mesimeri tha pareis ena lastixo me nero kai tha arxiseis na brexeis kommati kommati ta yfala toy skafoys me arketo neraki.Se kathe kommati poy tha katabrexeis molis stamatas na to brexeis tha gyalizei ekei ,an exei foyskes tha tis blepeis san anomalies sti gasta logo skiasis, simadeye tis tyxon anomalies me ena markdoro i mia kimolia , otan teleioseis olo to skafos perimene na stegnosei ligo pare ena exmiro kai skliro antikeimeno kai trypa aytes tis foyskes poy tha exei ,an myrizoyn ksidi (oksiko oksi)tote to skafos paei gia therapeia.
    Prosexe isos i gastra exei bafei me rolo min se mperdepson ta anaglifa pou afinei to rolo!Epeiseis na ksereis oti oso kai na meinei ektos thalasis ena skafos nai men stegnonei alla mono to yfaloxroma oxi para mesa ekei diladi poy einai to problima.To oksiko oksi to opoio dimiourgite apo tin osmotiki diadikasia tha prepei na to kseplineis me glyko nero!Kai ayto ginetai mono an exei afairethi to gel coat.Soy eipa enan tropo ton poio eykolo kai aneksodo !episeis mporeis na pareis enan plastikatzi poy exei ygrometro kai poy kseri na elegxei mia gastra alla kostizei:twisted:

    Filika nikos

  4. #34

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Νίκο
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάω μέσα στην εβδομάδα να τις εφαρμόσω, και θα επιστρέψω.

    Λές δηλαδη οτι εαν έχει πρόβλημα όσμωσης θα μας το δείξει το υγρασιόμετρο άσχετα με το που έμεινε έξω τόσο καιρό το σκάφος ε?

    ευχαριστω

  5. #35

    Προεπιλογή osmosi

    An o texnitis xtupisei sosta tin epifaneia tha stin deiksei sigoura,yparxei texniki gia ayti tin douleia,prosexe omos na min exoun limniasei nera apo mesa giati to ergaleio tha xtupeisei kokkina!!!

  6. #36

    Lightbulb

    Σήμερα ελπίζω να δοκιμάσω με το υγρασιόμετρο (εαν έρθει τελικά ο μάστορας) ή με την τεχνική που μου εξήγησες Νίκο για τυχόν όσμωση στο σκάφος.

    Γνωρίζει κάποιος για τα ιστιοπλοϊκά SUNBEAM 30 κατασκευής 82 εαν έχουν παρουσιάσει προβλήματα (όσμωσης κυρίως) ή άλλα χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να ξέρω πριν προχωρήσω στην αγορά.

    Από ότι είδα στα χαρακτηριστικά της εταιρείας είναι κατασκευασμένα 100% με το χέρι και ο πολυεστέρας τους είναι isophtalic

  7. #37

    Προεπιλογή osmosi

    ama exei isofthalikoys polyesteres i vinylesteres tote den yparxei problima osmosis ayto einai sigoyro

  8. #38

    Προεπιλογή

    isofthalikoys polyesteres i vinylesteres?
    Πολύ ενδιαφέρον!!!!!
    Μας το εξηγείς λιγο αυτο;Και υπάρχει καποιος τρόπος να το καταλάβει κάποιος αυτο, αν δε το πει ο κατασκευαστής;
    (Εχω ενα contest 25, που οταν το αγόρασα, έστειλα 2 mail στο εργοστάσιο για να ρωτήσω διάφορα και οι Ολλανδοί, δεν καταδέχτηκαν ούτε να μου απαντήσουν....... )

  9. #39

    Προεπιλογή

    pigene sth sel 3 tou idiou thread kai tha deis to post mou gia tous poluesteres oson afora to skafos sou yparxei tropos na to deis alla den ston proteino giati tha pligoseis to skafos.ayta pou grafo gia tous kataskeyastes aforoun mono ta ellinika naypigeia!!!!!!!
    oi ksenoi eoun entelos alli nootropia stis kataskeyes an to skafos einai kataskeyasmeno meta to 1998 kai eisai sigouros oti einai apo to eksoteriko kai den einai edo kataskeyasmeno edo ellada apo naypeigeio pou synergazetai me tin etaireia tote mporeis na meineis ysixos.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOS347 : 11-05-2009 στις 06:04

  10. #40

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Νικο. Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες.....Το σκαφάκι μου ειναι φτιαγμένο το 1982 στην Ολλανδία, απο την conyplex, αν αυτό σου λέει κατι..... Το εβγαλα εχθες πρώτη φορα εξω για συντήρηση -το αγόρασα πριν 3 μήνες- και φαίνεται εντάξει...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας