Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 19 από 19

Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΞΥΛΙΝΩΝ ΣΚΑΦΩΝ και Ξύλινων μερών ενός σκάφους

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    έτσι δουλεύουν την ματσόλα και καλαφατίζουν οι ΚΑΛΑΦΑΤΕΣ

    http://www.youtube.com/user/Hellenar.../1/G7xW-Bmo9t0
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  2. #12
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Αφαίρεση βερνικού από ξύλο

    Θα ήθελα να αφαιρέσω το βερνίκι από την φάλκα του σκάφους μου, να το τρίψω καλά με γυαλόχαρτο και μετά να το βερνικώσω και πάλι;
    Πως θα αφαιρέσω το παλιό βερνίκι; Υπάρχουν καθόλου 'φάρμακα' ή απλά είναι θέμα τριψίματος;

  3. #13

    Προεπιλογή

    Υπάρχει υλικό το Remover το απλώνεις με πινέλο και φουσκώνει το βερνίκι ώστε να μπορείς να το βγάλεις με μια ξύστρα. Μετά τρίβεις ότι έχει μείνει με γυαλόχαρτο.

    Διάβασε καλά τις οδηγίες στο κουτί και ειδικά αν χρειάζονται μέτρα προστασίας (αν δεν πρέπει να τα αναπνέεις φόρα μάσκα, αν είναι καυστικά φόρα γάντια κ.λπ.)

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε Κουμπάρε! Με μπιστόλι ζεστού αέρα και καλά ακονισμένη ξύστρα! και τραβάς πάντα με τα βένια του ξύλου Αν πέσει έστω και πιτσιλιά από διαβρωτικό στον πολυεστέρα έκανε ζημία!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 04-02-2013 στις 09:35

  5. #15
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Κουμπάρε! Με μπιστόλι ζεστού αέρα και καλά ακονισμένη ξύστρα! και τραβάς πάντα με τα βένια του ξύλου Αν πέσει άστο και πιτσιλιά από διαβρωτικό στον πολυεστέρα έκανε ζημία!
    Ενδιαφερον! Μιας και εχω ηδη μπιστολι θα το δοκιμασω. Αν δεν πετυχει θα ψαξω για remover.

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Δόκιμη και εξάσκηση και με το μαλακό στην αρχή, να μην κάψεις το ξύλο και να βρεις την σωστή γωνία κοπής της ξύστρας. Όταν το τελειώσεις γυαλοχαρτάρισμα με 100αρη και τρίψιμο με οξαλικό να εξαφανιστούν οι λεκέδες και να έχεις μια ομοιόχρωμη επιφάνεια! καλή δουλεία.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερον! Μιας και εχω ηδη μπιστολι θα το δοκιμασω. Αν δεν πετυχει θα ψαξω για remover.

  7. #17

    Προεπιλογή Καλαφατισμα

    Φιλοι γεα σας.Εχω ενα τρεχαντηρι 10,65μ.με βαθεια καρινα και απο κατω κατα μηκος μαντεμι.Επειδη το εχω βγαλη εξω, εχω καποιες ερωτησεις. 1)Υπαρχει αλλος τροπος απο το καψιμο να βγαλω την μουραβια?Εκτος απο το διαβρωτικο για λογους οικονομικους, λογω πολλων τετραγωνικων. 2)Πως γινεται καλαφατισμα στα βρεχαμενα, οταν δεν ηταν καλαφατιμενο,και τα μαδερια φιλανε μεταξυ τους(ειναι ιροκο). Αυτα προς το παρον,γιατι ειμαι στην αρχη και θα χρειαστω τις εμπειριες σας.Ευχαριστω.

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    θα περάσω να σε δω Αύριο έχω μια δουλειά απέναντι μετά τις Δώδεκα!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από spyros45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλοι γεα σας.Εχω ενα τρεχαντηρι 10,65μ.με βαθεια καρινα και απο κατω κατα μηκος μαντεμι.Επειδη το εχω βγαλη εξω, εχω καποιες ερωτησεις. 1)Υπαρχει αλλος τροπος απο το καψιμο να βγαλω την μουραβια?Εκτος απο το διαβρωτικο για λογους οικονομικους, λογω πολλων τετραγωνικων. 2)Πως γινεται καλαφατισμα στα βρεχαμενα, οταν δεν ηταν καλαφατιμενο,και τα μαδερια φιλανε μεταξυ τους(ειναι ιροκο). Αυτα προς το παρον,γιατι ειμαι στην αρχη και θα χρειαστω τις εμπειριες σας.Ευχαριστω.

  9. #19

    Προεπιλογή ΚΑΛΑΦΑΤΙΣΜΑ

    Καποια απαντηση για το καλαφατισμα?

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας