Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 2 από 2

Θέμα: ΑΓΟΡΑ-ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΠΑΝΙΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΥ

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ-ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΠΑΝΙΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΥ

    Τα πανιά του σκάφους αποτελούν ένα από τα πιο ακριβά αντικείμενα του εξοπλισμού ενός ιστιοπλοϊκού σκάφους. Η κακή συντήρησή ή το υλικό κατασκευής τους μπορεί να αποτελέσει σοβαρό παράγοντα μείωσης της ασφάλειας ενος ταξιδιού ή αποτυχίας σε κάποιο αγώνα. Παρακάτω μπορούμε να προτείνουμε, υλικά, τρόπους και ιδέες, αγοράς, σύντηρησης και αποθήκευσης των πανιών του σκάφους ώστε να φροντίσουμε τη μακροζωία τους και να αποφύγουμε τη μη αναμενόμενη καταστροφή τους.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #2
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Αφού δεν απάντησε κανείς ακόμη, έχοντας πολύ πολύ μεγάλη πείρα με πανιά του windsurf (και όχι τόσο με ιστιοφόρα) νομίζω πως ίσως μπορώ να πω κάποιες ιδέες που εφαρμόζω ώστε να διαφυλάσσω τα πανιά μου για πολλά χρόνια παρά την πολύ πιο άγρια χρήση που τυγχάνει ένα πανι του σερφ. Πιστεύω μπορούν να εφαρμοστούν και για σκάφη.
    • Πλύσιμο με νερό όσο πιο συχνά γίνεται και στέγνωμα ΟΧΙ στον ήλιο (ξέρω ακούγεται πολύ δύσκολο για ένα σκάφος αλλά το καλοκαίρι στεγνώνουν πολύ γρήγορα και ας φάνε λίγο ήλιο αργά το απόγευμα μέχρι να γίνει αυτό). Πιο σημαντικό βέβαια (τουλάχιστο στο surf) είναι τα πανιά να μην έχουν άμμο και ας μένουν με την αλμύρα της θάλασσας. Οι κόκκοι άμμου τα καταστρέφουν.
    • Τα πανιά όταν δεν χρησιμοποιούνται να είναι τυλιγμένα (ρολαρισμένα ή καλυμένα στην περίπτωση συμβατικής μαίστρας). Όχι μαίστρες να κάθονται ακάλυπτες στην μάτσα και αν όχι lazy jack χωρίς lazy bag (θήκη).
    • Προσοχή στις τσακίσεις και όταν τα διπλώνουμε. Ειδικά σε κάποια πανιά όπως Κεβλαρ κτλ που το ‘ρούχο’ τους μοιάζει περισσότερο με το μονοφίλμ του πανιού του σερφ.
    • Πιστεύω πως τα μαντάρια (τζένοας και furling μαίστρας) καλό είναι, τουλάχιστο σε περιόδους που δεν πολυχρησιμοποιείται το σκάφος, να λασκάρουν για να μην ξεχειλώνει το πανί και να χάνει το σχήμα του.
    • Προσοχή στα λάδια, γράσα κτλ. Σε καμία περίπτωση δεν αγγίζουμε τα πανιά με χέρια λερωμένα.
    • Αποθήκευση σε κάποιο σχετικά καθαρό χώρο (εννοείται αφού πλυθούν και στεγνώσουν).Αν ακουμπήσουν στο πάτωμα προσοχή απο τα ....ποντίκια αν υπάρχουν. Αποτελούν ωραίο μεζέ.

    Ελπίζω να βοήθησα. Και γω μαθητευόμενος είμαι....

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας