Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 134

Θέμα: Atalante (1953) [Tahitien, Homericus]

  1. #121

    Προεπιλογή

    Ακόμα μία φωτογραφία του πλοίου από το αρχείο του Γιώργου Φραντζή, από την μετασκευή του 1993 στον μώλο ΔΕΗ, στην οποία διακρίνονται καθαρά και οι προσθήκες που έγιναν τότε.

    14.jpg

  2. #122
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα μία φωτογραφία του πλοίου από το αρχείο του Γιώργου Φραντζή, από την μετασκευή του 1993 στον μώλο ΔΕΗ, στην οποία διακρίνονται καθαρά και οι προσθήκες που έγιναν τότε.

    14.jpg
    Σπάνια,και όμορφη,μπράβο,που την ξετρύπωσες!!!!

  3. #123
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΤΑΛΑΝΤΗ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα μία φωτογραφία του πλοίου από το αρχείο του Γιώργου Φραντζή, από την μετασκευή του 1993 στον μώλο ΔΕΗ, στην οποία διακρίνονται καθαρά και οι προσθήκες που έγιναν τότε.

    14.jpg
    Γιώργο...δεν παίζεσαι ! Εξαιρετική ανακάλυψη !

  4. #124
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα μία φωτογραφία του πλοίου από το αρχείο του Γιώργου Φραντζή, από την μετασκευή του 1993 στον μώλο ΔΕΗ, στην οποία διακρίνονται καθαρά και οι προσθήκες που έγιναν τότε.

    14.jpg
    Φωτό ντοκουμέντο! 'Οταν οι τότε πλοιοκτήτες ασέλγησαν επί του πλοίου...

  5. #125
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    atalante 88 by pc kohler.jpgP.C.Kohler

    Kαλύτερα να το θυμόμαστε έτσι.
    Εδώ το 1988.

  6. #126
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Και μια ακόμη με την αρχική του εμφάνιση ως ΑΤΑΛΑΝΤΗ, να αποπλέει από την Ιθάκη. Εδώ το μπλε χρώμα στο σκαρί έρχεται πιο ψηλά, σχεδόν ως τα φιλιστρίνια του Α' ντεκ.

    atalante.jpg

  7. #127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    atalante 88 by pc kohler.jpgP.C.Kohler

    Kαλύτερα να το θυμόμαστε έτσι.
    Εδώ το 1988.
    Φίλε ΒΙΚΤΩΡ, μόνο ένα χρόνο πιό πίσω (στο 1987 δηλαδή) πήγαινε, και θα είμαστε ΟΚ !!! Τότε δηλαδή που είχε ακόμα το πλωριό άλμπουρο (καλά το λέω ???) που για μένα ήταν η "ταυτότητα" του. Προσωπικά την αφαίρεση του θεωρώ ως την "μέγιστη ασέλγεια" επί του πλοίου, πολύ μάλιστα περισσότερο από την μετασκευή του 1993, την οποία θα μπορούσα ακόμα και να την παραβλέψω αν είχε ταυτόχρονα μεταφερθεί μπροστά η γέφυρα και είχε κάποια διαφορετική εικόνα (διαμόρφωση) ο αισχρός "καθρέφτης" που δημιουργήθηκε.

    Προσωπικά έτσι θα θυμάμαι πάντα το ΑΤΑΛΑΝΤΗ. Όπως το είχα γνωρίσει το καλοκαίρι και το 15ήμερο των Χριστουγέννων του 1979, όταν είχα δουλέψει σε αυτό ως καμαροτάκι (επίκουρος). Από τότε και η παρακάτω κακοκαιρισμένη φωτό (από πόκετ Ινσταμάτικ 110 για όποιον θυμάται), στην οποία διακρίνουμε τον 16χρονο μικρούλη τότε Espresso Venezia (την αφεντιά μου δηλαδή !!!) σε πόζα μπροστά στην πλώρη του πανέμορφου φορτηγοποσταλιού.

    21-12-1979.jpg

    21 Δεκεμβρίου 1979 στην Αδριατική, είχαμε φύγει από το Πέραμα άδειοι, και ανεβαίναμε για Ανκώνα προκειμένου να παραλάβουμε επιβάτες για την Χριστουγενοπρωτοχρονιάτικη κρουαζιέρα σε Κατάκωλο, Αλεξάνδρεια, Χάιφα, Κουσάντασι, Πάτμο, Πειραιά, Κέρκυρα, και τέλος αποβίβαση επιβατών στην Ανκώνα και επιστροφή στο Πέραμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 24-01-2017 στις 22:34

  8. #128
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Δεν μας τα είχες πει .....αυτά τα ωραία.

  9. #129
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ΒΙΚΤΩΡ, μόνο ένα χρόνο πιό πίσω (στο 1987 δηλαδή) πήγαινε, και θα είμαστε ΟΚ !!!

    Προσωπικά έτσι θα θυμάμαι πάντα το ΑΤΑΛΑΝΤΗ.
    16χρονο μικρούλη τότε Espresso Venezia (την αφεντιά μου δηλαδή !!!) σε πόζα μπροστά στην πλώρη του πανέμορφου φορτηγοποσταλιού.

    21-12-1979.jpg
    Φίλε ΕV, εγώ βέβαια θα το προτιμούσα έτσιTahitien sn.jpg( ΤΑΗΙΤΙΕΝ,shipsnostalgia) όπως περίπου έμεινε το αδελφό ως ΝΗΣΟΣ ΚΥΠΡΟΣ του Ευθυμιάδη.
    'Οσο γιά τη φωτογραφία σου,πραγματικά δίνει μιά ιδέα γιά το πώς ήταν αρχικά το βαπόρι με το απομονωμένο πλωριό κομμάτι,το άλμπουρο*,τη μπίγα...

    Παρεμπιπτόντως,έχω κ εγώ ανάλογες φωτό από τα ταξίδια μου όπου εικονίζεται ένας διαφορετικός ΒΧ ( τα νειάτα μας ) γιά όσους με γνωρίζετε προσωπικά.

    *Από την ιταλική λέξη albero=δέντρο, αφού την εποχή των ιστιοφόρων ο ιστός στα πλοία έτσι έμοιαζε.

  10. #130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας τα είχες πει .....αυτά τα ωραία.
    Και τα είχα πει Παντελή μου και τα είχα γράψει, πριν εννιά χρόνια μάλιστα, το 2008. Για διάβασε το ποστ Νο 5 στο παρόν θέμα, αλλά και τα ποστ Νο 10 και 13 στο θέμα του ΠΑΤΡΙΣ (εδώ), στο οποίο είχα δουλέψει το καλοκαίρι του 1980.

    Και σαφώς δεν τα λέω για να παραστήσω τον .....θαλασσόλυκο, της πορδής ναυτικός ήμουν, παιδάκι που πήγε να βγάλει χαρτζηλίκι και να δει και τέσσερις - πέντε χώρες για δύο μόνο καλοκαίρια και μία χειμωνιάτικη κρουαζιέρα. Αλλά τι τα θες, αυτές οι εμπειρίες μείνανε βαθιά μέσα μου χαραγμένες.......

    Επί τη ευκαιρεία, να μην ξεχάσω να κάνω και μία διόρθωση, έτσι μόνο για την "ιστορία". Στην Χριστουγεννιάτικη κρουαζιέρα του 1979,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    21 Δεκεμβρίου 1979 στην Αδριατική, είχαμε φύγει από το Πέραμα άδειοι, και ανεβαίναμε για Ανκώνα προκειμένου να παραλάβουμε επιβάτες για την Χριστουγενοπρωτοχρονιάτικη κρουαζιέρα σε Κατάκωλο, Αλεξάνδρεια, Χάιφα, Κουσάντασι, Πάτμο, Πειραιά, Κέρκυρα, και τέλος αποβίβαση επιβατών στην Ανκώνα και επιστροφή στο Πέραμα.
    είχαμε πιάσει και στην (τότε) Γιουγκοσλαβία, στο Ντουμπρόβνικ, ήταν μάλιστα το πρώτο λιμάνι της κρουαζιέρας, Άρα η σωστή σειρά ήταν :
    Πέραμα, Ανκώνα, Ντουμπρόβνικ, Κατάκωλο, Αλεξάνδρεια, Χάιφα, Κουσάντασι, Πάτμο, Πειραιά, Κέρκυρα, Ανκώνα, Πέραμα.

Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας