Σελίδα 13 από 106 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314152363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 1053

Θέμα: G.A. Ferries

  1. #121
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Ενταξει ειδα και τα μη 'ατημέλητα' πλοια που δεν προλαβαν να κανουν καλα-καλα ενα ταξειδι αποσύρθηκαν η' δεν ξερω τι άλλο προκειται να δουμε ακομα. Λες και η 'Μιλενα' ή η 'Νταλιάνα' δεν οργώνουν τοσα χρόνια τις θαλασσες χωρις κανενα μηχανικο προβλημα και τα βγάλαμε άχρηστα με το ετσι θελω.

  2. #122
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω κάποιο μέλος να ανέφερε ότι τα πλοία είναι άχρηστα! Γιατί όλα προσφέρουν στο Αιγαίο και κυρίως στις άγονες γραμμές. Απλά είπε την πραγματικότητα, αργά (είναι γιατί είναι από τα λίγα πλοία στο Αιγαίο που ταξιδεύουν με 13-18 knots), ατημέλητα (είναι αφού εξωτερικά δείχνουν τα σημάδια της έλλειψης συντήρησης), γέρικα (είναι αφού όλα είναι άνω των 30 ετών). Και να πώ και κάτι άλλο αν δεν είχε αποσυρθεί η νομοθεσία για το όριο ηλικίας στα 33 έτη, ποιό από αυτά θα ήταν τώρα στο Αιγαίο και ποιά στην Αφρική ή στην Ινδία???
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  3. #123
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μην έχεις τύψεις φίλε despo, η πώληση ή όποια άλλη κίνηση έγινε ή θα γίνει δεν έχει καμιά σχέση με αυτά που κουβεντιάζουμε εμείς εδώ. Απλα πρέπει να καταλάβουμε ότι ένα εφοπλιστής, πλοιοκτήτης κάνει business. Και οι Business is buisiness όταν δεν βγαίνει η επιχείρηση βρίσκει άλλους τρόπους να επενδύσει τα χρηματά του, πρίν είναι πολύ αργά. Αρα λοιπόν ας μην έχουμε μια "στεναχώρια" ότι εμείς τα κάναμε θάλασσα... Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας μας έχει αποδείξει ότι ξέρει να περνάει τους υφάλους χωρίς προσάραξη... εξ άλλου σαν καπετάνιος ξέρει απο ναυσιπλοϊα

  4. #124
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mike_rodos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω κάποιο μέλος να ανέφερε ότι τα πλοία είναι άχρηστα! Γιατί όλα προσφέρουν στο Αιγαίο και κυρίως στις άγονες γραμμές. Απλά είπε την πραγματικότητα, αργά (είναι γιατί είναι από τα λίγα πλοία στο Αιγαίο που ταξιδεύουν με 13-18 knots), ατημέλητα (είναι αφού εξωτερικά δείχνουν τα σημάδια της έλλειψης συντήρησης), γέρικα (είναι αφού όλα είναι άνω των 30 ετών). Και να πώ και κάτι άλλο αν δεν είχε αποσυρθεί η νομοθεσία για το όριο ηλικίας στα 33 έτη, ποιό από αυτά θα ήταν τώρα στο Αιγαίο και ποιά στην Αφρική ή στην Ινδία???
    με καλυψες απολυτα..........

  5. #125

    Προεπιλογή

    Απαραίτητη διευκρίνιση :

    Λέγοντας πριν για :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...υπέργηρα, αργοκίνητα, ατημέλητα 7 (επτά) πλοία του καπτά Μάκη ???
    δεν μετέφερα την δική μου γνώμη, αλλά την γνώμη που ακούμε τον τελευταίο καιρό από πολλά ΜΜΕ (Μέσα Μαζικής Εξόντωσης),
    αλλά και από πολλούς φίλους και μέσα σε αυτό το φόρουμ.

    Η δική μου γνώμη (αν έχει ενδιαφέρον) είναι ότι έχουμε τουλάχιστον δύο χρόνια να ακούσουμε για κάποια αβαρία (βλάβη) σε κάποιο
    από τα συγκεκριμμένα ...υπέργηρα πλοία, (μέχρι και στο νεότευκτο Νήσος Χίος έχουν αναφερθεί καθυστερήσεις λόγω κάποιων προβλημάτων
    στον καταπέλτη), και επίσης ότι τα δύο μεγαλύτερα σε ανθρώπινες απώλειες σύγχρονα ναυάγια στην Ευρώπη είχαν ''πρωταγωνιστές''
    ΑΥΤΟ (14 χρόνων) και ΑΥΤΟ (7 χρόνων) το πλοίο.

  6. #126
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Δηλαδη αν συμβαδισουμε με τις ανοησίες που ακουστηκαν -αν δεν κανω λαθος- μετα το ναυαγιο του 'Εξπρες Σαμίνα' για αποσυρση των πλοιων στα 30 η 33 χρόνια, δεν θα καταλήγαμε στο αποτελεσμα μα μην ειχαμε πλοια σημερα ?.

  7. #127
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Όλοι νομίζω συμφωνούν πως τα πλοία είναι γερασμένα πως δεν συντηρούνται τόσο καλά και πως δεν πηγαίνουν γρήγορα (ίσως λογω κόστους καυσίμων)!!!Κ επίσης νομίζω πως δεν είναι κακό να παραπονιέται κάποιος γι αυτά τα γεγονότα...Ό,τι έχει ειπωθεί εδώ μέσα (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) δεν είχε και έχει ειπωθεί θέλοντας το κλείσιμο ή την πωληση της εταιρείας!!!Θέλω να πιστεύω πως τα παράπονα γινόντουσαν και γίνονται θέλοντας τη βελτίωση της (καθαρότερα πλοία,πιο καλοσυντηρημένα κ με μεγαλύτερες ταχύτητες εφόσον μπορουν) !!!

  8. #128
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Όχι βέβαια!!! Διότι οι σωστοί ακτοπλόοι θα είχαν τα σωστά πλοία και θα είχαν εκείνοι της γραμμές.... ¶λλωστε πολλές εταιρίες πλέον έχουν πολλά και σύχρονα καράβια πχ. blue star, minoan, ΑΝΕΚ, hsw, NEΛ και κάποιες όπως GA, ΛΑΝΕ, ΣΑΟΣ θα είχαν φέρει νεότερα πλοία... Όσο για την ηλικία των 33 ετών δεν νομίζω να ίσχυε μόνο στην Ελλάδα...
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  9. #129
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    531

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να συμπληρώσω τον φίλο Εσπρέσσο Βενέζια και να λύσουμε την απορία του φίλου heraklion.
    ο κ. Α. Βεντόυρης είναι ΝΕΛ (Μυτιλήνη, Θεόφιλος, Ταξιάρχης κλπ).
    ο κ. Β. Βεντούρης είναι VENTOURIS SEA LINES (Αγ. Γεώργιος).
    ο κ. Γ. Βεντούρης είναι VENTOURIS FERRIES (δραστιριοποιείται στην Αδριατική..... Ελλάδα Ιταλία κλπ).
    Σηνειωση.... ο κ. Α βεντουρης εχει το 23 της εκατο της ΝΕΛ Αλα με την μονη διαφορα οτι ειναι Ο μονος μεγαλομετοχος οποτε . . . . .
    [COLOR=red][I][B]SUPERFAST V[/B][/I][/COLOR]

  10. #130

    Προεπιλογή

    ή εγω κατι δεν καταννοω ή κατι λεγεται λαθος.η εκφραση -πουλαω ολη την εταιρια εκτος του jf1- δεν ευσταθει.μαλλον εννοειτε οτι πουλαει(διαπραγματευεται ακομα)τον στολο του εκτος του jf1.γιατι αλλιως εννοειτε οτι πουλιουνται γραφεια ,επωνυμια,κτλ κτλ.αρα κ το jf1.αφου δεν μπορει να μεινει ξεκρεμαστο χωρις εταιρια

Σελίδα 13 από 106 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314152363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας