Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 80

Θέμα: Φέρι που δεν ταξίδεψαν ποτέ [Ferries that never sailed]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος το αγορασε και το παρατησε; Εκτος αν ειχε συμβει κατι στο πλοιο και δεν το ξερουμε
    Το ειχε αγορασει η ιδια εταιρεια (Marlines) και ειχε σκοπο να το μετασκευασει και αυτο στα χναρια του Dame M. Εχω την εντυπωση οτι δεν προχωρησε η μετασκευη για οικονομικους λογους, μπορει ομως να κρυβοταν και αλλοι λογοι απο πισω...

  2. #12
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Grace M"

    Το "Grace M" έφτασε στην Ελλάδα όταν η Mar Lines ήταν ακόμα στα πάνω της. Το αδελφάκι του, το "Dame M" υπέστη μια ευρεία και πολυδάπανη μετασκευή και το μεταμόρφωσε σε σωστό κρουαζιερόπλοιο. Ο σκοπός ήταν να αναλάβει δράση στην "καλή" γραμμή Πάτρας-Ανκόνας". Έπεσε, όμως, πάνω στον ανταγωνισμό των Superfast, αλλά και των άλλων νεότευκτων της Αδριατικής. Έτσι, το πιαχνίδι άρχισε να χάνεται και με τον καιρό άρχισαν οι ναυλώσεις σε άλλες χώρες και αργότερα η πώλησή του στους Κύπριους, όπου και εκεί έπεσε θύμα των γεωπολιτικών μεταβολών.
    Μέσα σε όλο αυτόν τον κυκεώνα, το "Grace M" παρέμεινε πιστός φύλακας του κόλπου της Ελευσίνας.
    Η παρακάτω φωτογραφία δεν είναι καλή. Είναι, όμως, αντιπροσωπευτική των αλλαγών που επήλθαν στην ακτοπλοΐα σε εκείνη την εποχή. Πολλά παροπλισμένα πλοία, από παραδοσιακές μάλιστα εταιρείες ("Arcadia Lines", ΕΛΜΕΣ). Τα περισσότερα από αυτά θα οδηγούνταν μετά από λίγο καιρό στα στα διαλυτήρια.
    Διακρίνεται λίγο στα αριστερά της εικόνας η πρύμνη του "Grace M" δίπλα στον πάλαι ποτέ θρυλικό "Ποσειδώνα" της Παροναξίας (εδώ ως "Bel Air").
    Άνοδος και πτώση της Mar Lines και όχι μόνο.

    ΝΤΑΝΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΙΙjpg.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 07-03-2008 στις 23:54

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Τελικά πόσα ήταν τα αδερφά αυτής της σειράς πέρα απο το super naias to μαρινα και το ιεραπετρα

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Αδελφά πλοία

    Νομίζω ότι τα δύο πλοία της MAR LINES δεν ήταν αδελφά με τα τρία πλοία που αναφέρεις (αυτά τα τρία ήταν αδελφά μεταξύ τους).
    Το "Dame M" ήταν το "FERRY AKASHI" και το "GRACE M" το "FERRY NAGATO".
    Τα τρία που αναφέρεις ήταν τα "GREEN ARROW" (μετέπειτα "Αργώ", "Κρήτη" και "Super Naias"), "GREEN ACE" (μετέπειτα "Μαρίνα") και "GREEN ARCH" (μετέπειτα "Κύδων, "Τάλως" και "Ιεράπετρα Λ").

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως η πιο σημαντική ομοιότητα των 5 καραβιών ήταν η μορφή της πλώρης τους. Παρόμοια πλώρη έχουν και τα ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΡΗΜΝΙΩΤΙΣΣΑ και ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΓΙΑΣΟΥ.

    Έδω το GRACE M. στο νέο μόλο δίπλα στο υπό μετασκευή αδελφάκι του DAME M. Επίσης διακρίνεται η πλώρη του ΑΙΓΑΙΟΝ.

    dame m - grace m.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 23-02-2016 στις 22:18

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Δύο ακόμη φέρι που ήρθαν στα μέρη μας και δεν ταξίδεψαν ποτέ ήταν το HOLYHEAD και TRE-ARDDUR.

    Το πρώτο ήταν ένα φέρι της British Rail, αδελφάκι του ΑΓΑΠΗΤΟΣ Ι, που το αγόρασε ο Χανδρής το 1971 αλλά έμεινε δεμένο στην Κυνοσούρα ως το 1979 οπότε διαλύθηκε.

    Το ΤRE-ARDDUR, που πήρε το όνομα ενός κόλπου κοντά στο Holyhead, αγοράστηκε το 1969 αλλά αποδείχτηκε οτι οι μηχανές του ήταν σε μαύρα χάλια με αποτέλεσμα να έρθει τελικά με ρυμουλκό στην Ελλάδα το 1971. Έμεινε δεμένο άλλα 2 χρόνια και τελικά το τραβήξανε στην Ισπανία για σκράπ. Ήταν μια από τις λίγες αποτυχημένες αγορές του Χανδρή.

    untitled2.jpg
    Πηγή

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Δύο εισιτήρια εταιριών που ποτέ δεν ταξίδεψαν.

    LIONS FERRIES
    Εταιρία που σκόπευε να ταξιδέψει το 1998 Ηγουμενίτσα-Μπάρι/Μπρίντεζι (δεν θυμάμαι ακριβώς) με το πλοίο NETTUNO (πρώην European Pride της European Seaways & μετέπειτα Hermes της Access Ferries). Τελευταία στιγμή τα σχέδια άλλαξαν και τα πρακτορεία που είχαν ήδη κάνει κρατήσεις για το συγκεκριμένο πλοίο, έτρεχαν και δεν έφταναν. Ευτυχώς τότε, υπήρχαν αρκετές εταιρίες και έτσι δεν είχαμε παρατράγουδα.

    Lions Ferries tkt.jpg

    ADRIA FERRIES
    Η εταιρία με το όμορφο αυτό εισιτήριο είχε κάνει άριστη επισκευή στο λαβωμένο ANNA V του Απόστολου Βεντούρη (ΑΚ Ventouris), το ονόμασε JUPITER και θέλησε να το ανεβάσει το 1997 στη γραμμή του Μπρίντεζι. Η δουλειά όμως κάπου "χάλασε" και έτσι το JUPITER έμεινε στα αζήτητα μέχρι που ανέβηκε στις γραμμές της Αλβανίας για λογαριασμό της Anatolia Ferries.


    Adria Ferries tkt.jpg

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή ADRIA FERRIES

    To διαφημιστικό φυλλάδιο" της εταιρείας "ADRIA FERRIES" για τα δρομολόγια του "Jupiter" από το Μπρίντεζι για την Ηγουμενίτσα.
    Το φυλλάδιο όμορφο, αλλά τα δρομολόγια δεν πραγματοποιήθηκαν.

    Adria Ferries I.jpg

    Adria Ferries II.jpg

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    Σωστός ο Roi, όχι σαν εμένα που δεν μου έκοψε να κρατήσω κάτι απο την παλιά δουλειά μου...........φτού μου!!!!!

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μην φτήνεσαι sea_serenade, έχει πάντα κάποιους "τρελούς" εκεί κοντά, που το κάνουν για μας... Παρατηρώ με ενδιαφέρον εκτός των γνωστών γκουρού του φόρουμ μας προέκυψαν και σαφώς νεότεροι.... ο "vinman". Θέλω να πω δηλαδή, αυτά που εμείς δεν κάναμε, τα έχουν κάνει άλλοι και τώρα τα απολαμβάνουμε όλοι θαυμάζοντας και ευχαριστόντας τους, γιατί έιχαν και έχουν την "τρέλα" τους, στην ουσία την πρόνοια της συλλογής.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας