Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 80

Θέμα: Φέρι που δεν ταξίδεψαν ποτέ [Ferries that never sailed]

  1. #61
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ξεκινώ αυτό το θέμα διότι αν και δεν ταξίδεψε πότε σίγουρα είναι ένα ιστορικό πλοίο που το έχουμε πόλι δει κάποιοι πολύ και κάποιοι όχι τόσο
    με μια φωτογραφία κομμένη από τον εφοπλιστή μαζί με την αδερφή του
    image002.jpg

    και μια φωτογραφία από τα διαλυτήρια ως felicia
    Συνημμένο Αρχείο 172897
    Η φωτό έχει ξανανεβεί στο θέμα του DAME M. Tην έχω σε προσπέκτους του ναυπηγείου Κanda το οποίο είχα πάρει από παλιά Ποσειδώνια.Το βαπόρι στη δεξαμενή πρέπει να είναι το FERRY HANKYU μετέπειτα SUNBOAT κλπ κλπ. Το συνημμένο από τα διαλυτήρια τι έγινε;
    Bασικά όταν ένα πλοίο είναι ίδιο με άλλο,λέμε είναι αδελφό.Το θηλυκό δεν συνηθίζεται.

  2. #62

    Προεπιλογή

    Ναι, είναι αλήθεια ότι μόνο οι Αγγλοσάξωνες χρησιμοποιούν το θηλυκό γένος όταν αναφέρονται σε καράβια και τα περιγράφουν σαν she. Σε άλλες γλώσσες αναφέρονται όπως είναι το γένος τους.

  3. #63
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είναι αλήθεια ότι μόνο οι Αγγλοσάξωνες χρησιμοποιούν το θηλυκό γένος όταν αναφέρονται σε καράβια και τα περιγράφουν σαν she. Σε άλλες γλώσσες αναφέρονται όπως είναι το γένος τους.
    Όπως κ στα αρχαία ήταν η ναυς.

  4. #64
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    dame m grace m.JPGΔική μου απο την απέναντι προβλήτα, απο τον λιμένα Ηρακλέους,πάντα μου άρεσε αυτό το τοπονύμιο.
    Το Dame m. σε προχωρημένη μετασκευή, το Grace m. όπως ήρθε.Για τον αγαπητό Βίκτωρα που απολογούνταν στους λιμενικούς γιατί φωτογράφιζε καράβια (και όλους φυσικά τους συμπάσχοντες)!
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  5. #65
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    για το παραπάνω αρχείο δεν ανοίγει ,διότι έχω ένα μικρό προβληματάκι με τα συνημμένα μου και θα το διορθώσω αμέσως τα από κάτω είναι δυο φώτο του her majesty m,grace m στην Ελευσίνα το 1999 από τον Aντώνη λαζάρη μαζί με τα duchess m,crown m
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 23-02-2016 στις 22:30

  6. #66
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    dame m grace m.JPGΔική μου απο την απέναντι προβλήτα, απο τον λιμένα Ηρακλέους,πάντα μου άρεσε αυτό το τοπονύμιο.
    Το Dame m. σε προχωρημένη μετασκευή, το Grace m. όπως ήρθε.Για τον αγαπητό Βίκτωρα που απολογούνταν στους λιμενικούς γιατί φωτογράφιζε καράβια (και όλους φυσικά τους συμπάσχοντες)!
    Έτσι λέγεται επίσημα αν κ μου φαίνεται έχει ατονήσει.Παλιά λέγαμε "στον Αη Γιώργη",τώρα στο Κερατσίνι κ ακριβέστερα η προβλήτα,μώλος της ΔΕΗ.
    Ευχαριστώ γιά την φωτό.Το GRACE M. oουσιαστικά χρησίμευε σαν αποθήκη γιά την μετασκευή του αδελφού του.

  7. #67

    Προεπιλογή

    Εμοιαζε με με μεγαλο ΜΑΡΙΝΑ και ως αποτελεσμα μετασκευης και οπως ηταν αρχικα.Το πλοιο ειχε μπλεξιματα μετα με δικαστικους αγωνες της πλοιοκτησιας ενατιων των μελετητων της μετασκευης ,γιατι λογω αυξημενου βαρους εκατσε και δεν μπορουσε να φορτωσει πληρως ,με αποτελεσμα να μπει η εταιρεια στα εξοδα για να βαλει σπονσονς

  8. #68
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Αδελφά πλοία δεν ήταν με το Μαρίνα και με το Κρήτη φίλε BEN?

  9. #69

    Προεπιλογή

    Oxι, εμοιαζαν αλλα ηταν το μεγαλυτερο <μοντελο>

  10. #70
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oxι, εμοιαζαν αλλα ηταν το μεγαλυτερο <μοντελο>
    Τέλη 60 μέχρι μέσα 70 από διάφορα ιαπωνικά ναυπηγεία (βασικά Καnda,Hayashikane,Koyo) χτίστηκαν πολλά βαπόρια στο ίδιο στυλ.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας