Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 26

Θέμα: Εσωλέμβια μηχανή σε ξύλινη παραδοσιακή βάρκα

  1. #1

    Προεπιλογή Εσωλέμβια μηχανή σε ξύλινη παραδοσιακή βάρκα

    Γεια σας φίλοι και φίλες.
    Είμαι νέο μέλος στη παρέα σας, για την ακρίβεια συμμετέχω πρώτη φορά σε κάποιο forum. Έχω μια ξύλινη βάρκα τάκο περίπου 4.5 μ. , στη Χαλκιδική η οποία διαθέτει εσωλέμβια μηχανή 5 ΗΡ με μανιβέλλα. Είναι φτιαγμένη από καραβομαραγκό της περιοχής και έχει πολύ καλη πλεύση όταν πηγαίνω για ψάρεμα.
    Θέλω να αλλάξω τη μηχανή με μια μεγαλύτερη περίπου 15 - 20 ΗΡ με ρεβέρσα, μίζα, δυναμό γιατί το χειμώνα η μηχανή "αρνείται πεισματικά" να ξεκινήσει, οπότε η βάρκα κατάντησε καλοκαιρινή.
    Όποιος ή όποια μπορούν να βοηθήσουν ας απαντήσουν για το που μπορώ να βρώ μηχανή, πόσους ΗΡ είναι η βέλτιση λύση για το συγκεκριμένο μήκος και ότι άλλο νομίζουν ότι χρειάζεται.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ο πατέρας μου έχει μία ξύλινη βάρκα 4,9 μέτρων. Η μηχανή που έχει βάλει πάνω είναι 12 HP και την πάει πολύ καλά. Δεν ξέρω αν μία μηχανή μεγαλύτερης ιπποδύναμης, όπως αυτή που προτείνεις, θα δημιουργούσε πρόβλημα.
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Φιλε sisifos ένα μηχανάκι μέχρι 15 hp ειναι ότι πρέπει για την βάρκα σου.
    Κατα προτίμηση βρες 3κύλινδρο (ομαλοτερη λειτουργία-λιγότεροι κραδασμοί) Kubota, Honda, Yanmar ή άλλη μάρκα που κυκλοφορεί ευρέως στα επίπεδα ισχύος που θέλεις.
    Τα παραπάνω μηχανάκια Kubota κυκλοφορούν μεταχειρισμένα μαριναρισμένα με υδραυλική ρεβέρσα κομπλέ.
    Με μια βόλτα στα κοντινά καρνάγια ή αλιευτικούς συλλόγους της Θεσσαλονίκης νομίζω θα μάθεις αμέσως πληροφορίες για το που και ποσο θα βρεις μια τέτοια μηχανή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 13-01-2008 στις 03:33

  4. #4

    Talking

    χαιρεται ξερη κανενας που μπορω να βρω στο ιντερνετ η αλλου οδηγιες για τοποθετηση εσωλεμβιας μηχανης yanmar με αξωνα σε μια παπαδια 6,2 μετρα?

    εφχαριστο εκ των προτερων

  5. #5

    Προεπιλογή

    kanenas???

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Τα παρακάτω φιλικά και με σεβασμό για αυτό που θέλεις να κάνεις
    Τα πράγματα ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ
    Ευθυγραμμίζεις την μηχανή με τον άξονα προσθέτοντας από κάτω ανάλογες σφήνες .
    Μετράς το ύψος από την παλιά βάση και ανάλογα αφαιρείς η προσθέτεις. Και περνας τα στριφώνια , τις βίδες και τις τζαβέτες.

    Ξέρεις πόσο παίρνει μεροκάματο ένας μάστορας για να βάλει μια μηχανή?
    Ξέρεις ποσά χρόνια έκανε τον βοηθό για να μπορέσει να βάλει μια μηχανή ?
    Μου κάνει πραγματικά εντύπωση πως είναι δυνατόν έτσι απλά χωρίς να δει τη βάρκα να σου δώσει κάποιος μέσα από το ιντερνέτ ή με τον παλαιό τρόπο της
    αλληλογραφίας τόσες πληροφορίες που πρέπει να συγκεντρώσεις για να κάνεις κάτι τέτοιο απλό μα και τρομερά δύσκολο όταν δεν έχεις την εμπειρία.
    Αντί να αναρωτιέσαι αν κάποιος ξέρει! είναι καλύτερα να δόσεις να σου την βάλει κάποιος που να ξέρει και μετά μπορείς να την βάζεις και να την βγάζεις μόνος σου.
    Γιατί αν σου κοπεί ο άξονας τότε εσύ θα πνίγεις και ίσως πάρεις στον λαιμό σου και άλλους.
    Για αυτό κανένας δεν θέλει να είναι υπαίτιος για κάτι τέτοιο.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #7

    Προεπιλογή Κινητηρες για τα σκαφη μας

    Καλησπερα στην ομορφη παρεα του nautilia.gr.Ανοιγω αυτο το θεμα προσπαθωντας να μαζεψω πληροφοριες για τους κινητηρες που χρησιμοποιουμε στα ξυλινα σκαφη.Σαν πρωταρης με ξυλινη βαρκα θελω να μαθω για τη χρηση τους ,τη συντηρηση τους,την καταναλωση,τον συνδιασμο με προπελα,γενικα οτι πρεπει να ξερει και να προσεχει ο ιδιοκτητης μιας τετοιας μηχανης.Αν υπαρχει το θεμα σε αλλο σημειο του φορουμ ας μεταφερθει η ερωτηση μου εκει.

  8. #8

    Smile Γεια σου Ακη

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από akys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στην ομορφη παρεα του nautilia.gr.Ανοιγω αυτο το θεμα προσπαθωντας να μαζεψω πληροφοριες για τους κινητηρες που χρησιμοποιουμε στα ξυλινα σκαφη.Σαν πρωταρης με ξυλινη βαρκα θελω να μαθω για τη χρηση τους ,τη συντηρηση τους,την καταναλωση,τον συνδιασμο με προπελα,γενικα οτι πρεπει να ξερει και να προσεχει ο ιδιοκτητης μιας τετοιας μηχανης.Αν υπαρχει το θεμα σε αλλο σημειο του φορουμ ας μεταφερθει η ερωτηση μου εκει.
    Κοιτα τα παρακατω link θα σε βοηθησουν
    http://www.ortsa.gr/%CF%84%CE%B1-%CF...F%CF%85%CF%82/

    http://www.solediesel.com/images/SOLE_cataleg_EN.pdf

    Για την επιλογη προπελας θα απευθυνθεις σε καποιον ειδικο.
    Κοιτα στο τελος του pdf του δευτερου link να δεις τι ζητα απο την βαρκα σου για να βγει η προπελα.
    Φιλικα Πανος

  9. #9

    Προεπιλογή

    Πανο σ ευχαριστω για την απαντηση,στο ortsa τα γραφουν απλα και κατανοητα για τη λειτουργεια των diesel,το δευτερο λινκ δεν ανοιγει,αν εχεις καποιο αλλο να προτεινεις η καποια που να μπορω να διαβασω για τη ραβερσα το αξονικο χοανη σαλαμαστρα γιατι σ αυτα τα θεματα εχω μεσανυχτα.Η λειτουργεια του κινητηρα λογο δουλειας ( οδηγος λεωφορειου) μου ερχεται ποιο ευκολη,ευχαριστω για τον μπουσουλα.

  10. #10

    Smile PDF

    Ακη καλημερα
    http://get.adobe.com/reader/?no_file

    Ξετσεκαρε το McAfee και καντο install
    Μετα το δευτερο Link θα το δεις.
    Κανε και καμια βολτα εκει στο Βολο για καμια ξεχασμενη αντλια σε κανα χωραφι, μπορει να βρεις θησαυρο!
    Πανος

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας