Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 26

Θέμα: Εσωλέμβια μηχανή σε ξύλινη παραδοσιακή βάρκα

  1. #11

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drougasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακη καλημερα
    http://get.adobe.com/reader/?no_file

    Ξετσεκαρε το McAfee και καντο install
    Μετα το δευτερο Link θα το δεις.
    Κανε και καμια βολτα εκει στο Βολο για καμια ξεχασμενη αντλια σε κανα χωραφι, μπορει να βρεις θησαυρο!
    Πανος

    Πανο οκ τα καταφερα με το λινκ,τωρα οσο για αντλια που λες ειδα μια τουλουμπα (εκεινες που τραβαγαμε νερο απο τα πηγαδια) πεταμενη,λες???.............
    Παλια εδω στο Βολο δουλευε ο Κανακης, μεγαλο μηχανουργειο, εφτιαχνε και μηχανες μαζι με τις Malcochi ηταν η Ελληνικη προσπαθεια στην κατασκευη κινητηρων.
    Λοιπον προς το παρον θεωρια διαβασμα,σε μια βδομαδα αν ολα πανε καλα θα περασουμε και στην πραξη,εδω ειμαστε ξανα ρωταω.Με τη δικια σου πως πας?τα σχεδια βλεπω τα περπατας,κατασκευαστικα ποτε υπολογιζεις να τη δεις στο νερο?

  2. #12

    Smile Καλησπερα...

    Γεια σου ρε Ακη με τα ωραια σου!
    Εκεινο το Malcochi το εγγλεζικο ηταν φοβερό!
    Η δικια μου βαρκα θα ειναι ετοιμη σε κανα δυο τρια χρονια ... χαχαχα
    Που να ξερω , μηπως ξερω πως να την φτιαξω.
    Θα δουμε.


    Πανος

    P.S βαλε καμια photo απο την βαρκα.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drougasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου ρε Ακη με τα ωραια σου!
    Εκεινο το Malcochi το εγγλεζικο ηταν φοβερό!
    Η δικια μου βαρκα θα ειναι ετοιμη σε κανα δυο τρια χρονια ... χαχαχα
    Που να ξερω , μηπως ξερω πως να την φτιαξω.
    Θα δουμε.


    Πανος

    P.S βαλε καμια photo απο την βαρκα.



    Πανο καλησπερα

    Εχεις δικαιο,διορθωνω λοιπον ΜΑΛΚΟΤΣΗΣ λεγεται ο κατασκευαστης.Φωτογραφιες καινουργιες δεν εχω βγαλει σε καμια δεκαρια ημερες να δειται και τα χρωματα,και το κυριοτερο να κολυμπαει.Σημερα εγινε η τοποθετηση της μηχανης,ειναι ετοιμη για μεταφορα η οποια θα γινει το επομενο Σαββατο,μεχρι τοτε θα τρωω τα νυχια μου εχω τρεις μηνες να μπω στη θαλασσα κι εχω τρελαθει!!
    Εσυ μεχρι να τελειωσεις με την κατασκευη πως τη βγαζεις εχεις αλλη?Παντως εχεις κανει ενα μεγαλο βημα με το να την σχεδιασεις μονος σου,κι οπως λεει και ο λαος το καλο το πραγμα αργει να γινει!!!

  4. #14

    Smile Καλημερα σε ολους

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από akys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανο καλησπερα

    Εχεις δικαιο,διορθωνω λοιπον ΜΑΛΚΟΤΣΗΣ λεγεται ο κατασκευαστης.Φωτογραφιες καινουργιες δεν εχω βγαλει σε καμια δεκαρια ημερες να δειται και τα χρωματα,και το κυριοτερο να κολυμπαει.Σημερα εγινε η τοποθετηση της μηχανης,ειναι ετοιμη για μεταφορα η οποια θα γινει το επομενο Σαββατο,μεχρι τοτε θα τρωω τα νυχια μου εχω τρεις μηνες να μπω στη θαλασσα κι εχω τρελαθει!!
    Εσυ μεχρι να τελειωσεις με την κατασκευη πως τη βγαζεις εχεις αλλη?Παντως εχεις κανει ενα μεγαλο βημα με το να την σχεδιασεις μονος σου,κι οπως λεει και ο λαος το καλο το πραγμα αργει να γινει!!!
    Αντε με το καλο λοιπον...
    Ειπα και γω θα εχει λιγο σασπενς περιμενα να βαλεις κανα σαραβαλακι για μηχανη μετα τις ερωτησεις σου γυρω απο τις μηχανες προπελες κτλ...
    Οκ λοιπον τι μηχανη εβαλες PS και κυλινδροι? προπελα διαμετρο , διατομη και μηκος αξονα , ποσο βαρος εχει η βαρκα?
    Εβαλες ντουφεκια και φουρνιστές?
    Και τελος τα σταδια βαψιματος τι υλικα χρησιμοποιησες?

    Πανος
    P.S Εχω μια πλαστικη ποτε περνει μπρος ποτε τσακωνομαστε ... σε γενικες γραμμες καλα τα παμε.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drougasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε με το καλο λοιπον...
    Ειπα και γω θα εχει λιγο σασπενς περιμενα να βαλεις κανα σαραβαλακι για μηχανη μετα τις ερωτησεις σου γυρω απο τις μηχανες προπελες κτλ...
    Οκ λοιπον τι μηχανη εβαλες PS και κυλινδροι? προπελα διαμετρο , διατομη και μηκος αξονα , ποσο βαρος εχει η βαρκα?
    Εβαλες ντουφεκια και φουρνιστές?
    Και τελος τα σταδια βαψιματος τι υλικα χρησιμοποιησες?

    Πανος
    P.S Εχω μια πλαστικη ποτε περνει μπρος ποτε τσακωνομαστε ... σε γενικες γραμμες καλα τα παμε.


    Παναγιώτη απο σασπενς άλλο τίποτε!!Πολύ τρέξιμο τον τρλευταίο καιρό (ετομασία για μετακόμηση) με πήγε πίσω,δεν το χτίζεις μόνο εσύ το γεφύρι της Άρτας!!Λοιπόν έχουμε και λέμε,μηχανή kubota 22ps τρικύλινδρη,άξονα 26mm διατομή,χρώματα πρός το παρών βελατούρα και μίνιο για αστάρωμα,βάψιμο με απλές λαδομπογιές,τα υπόλοιπα όταν έρθει στο Βόλο η βάρκα το πότε μη με ρωτήσεις θα με πληγώσεις!!Όπως καταλαβαίνεις η ιστορία έχει ακόμη δρόμο και σασπενς,ελπίζω να έχει και happy end.A και που είσαι βάλε τόνους γιατί μας βλέπω να ξαναδίνουμε τον Σεπτέμβριο ο κύριος Νίκος αγρίεψε!!!χαχαχαχα

  6. #16
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από akys Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,άξονα 26mm διατομή
    Αξονας 26mm; Παράξενο ακούγεται αυτό. Είχα την εντύπωση πως οι άξονες σε αυτό το μέγεθος βγαίνουν είτε 25mm είτε 1 ίντζα (ίντζες κυρίως σε Αμερική).

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξονας 26mm; Παράξενο ακούγεται αυτό. Είχα την εντύπωση πως οι άξονες σε αυτό το μέγεθος βγαίνουν είτε 25mm είτε 1 ίντζα (ίντζες κυρίως σε Αμερική).

    Κουμπάρος καλησπέρα,προσωπικά δεν γνωρίζω τα μεγέθη γι αυτό ανοιξα αυτο το θέμα άλωστε,ούτε μέτρησα εγω,τώρα σ αυτό που λές για την ίντσα,ξέρω ότι μία ίντσα = 25,4 άρα κι αυτός πού μέτρησε για να αποφύγει τη λεπτομέρια μου είπε 26,κάτι τέτοιο φαντάζομε,τέλος πάντων θα μου (μας) λυθούν οι απορίες όταν πάρω τη βάρκα στα χέρια μου

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Type 304 σε όλες τις διαστάσεις μετρικού η ιμπεριαλ για ιπποδύναμη μέχρι 200BHP αυτός ο τύπος άξονα δεν είναι ιδανικός για δίπτερες προπέλες
    Type17-4 σε όλες τις διαστάσεις μετρικού η ιμπεριαλ για ιπποδύναμη από 200BHP αυτός ο τύπος αξίνα είναι ιδανικότερος για δίπτερες προπέλες μικρότερης ιπποδύναμης με αντοχή εφελκυσμού από 130,000 έως 135,000.psi

    Type K-500 Monel. σε όλες τις διαστάσεις μετρικού η ιμπεριαλ για αντοχές εφελκυσμού στα 150.000psi, με τεραστία αντοχή στη οξείδωση και συνιστάται για μεγαλύτερες ταχύτητες ή βαριά χρήση με τεράστια ασφάλεια



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από akys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουμπάρος καλησπέρα,προσωπικά δεν γνωρίζω τα μεγέθη γι αυτό ανοιξα αυτο το θέμα άλωστε,ούτε μέτρησα εγω,τώρα σ αυτό που λές για την ίντσα,ξέρω ότι μία ίντσα = 25,4 άρα κι αυτός πού μέτρησε για να αποφύγει τη λεπτομέρια μου είπε 26,κάτι τέτοιο φαντάζομε,τέλος πάντων θα μου (μας) λυθούν οι απορίες όταν πάρω τη βάρκα στα χέρια μου

  9. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drougasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε με το καλο λοιπον...
    Ειπα και γω θα εχει λιγο σασπενς περιμενα να βαλεις κανα σαραβαλακι για μηχανη μετα τις ερωτησεις σου γυρω απο τις μηχανες προπελες κτλ...
    Οκ λοιπον τι μηχανη εβαλες PS και κυλινδροι? προπελα διαμετρο , διατομη και μηκος αξονα , ποσο βαρος εχει η βαρκα?
    Εβαλες ντουφεκια και φουρνιστές?
    Και τελος τα σταδια βαψιματος τι υλικα χρησιμοποιησες?

    Πανος
    P.S Εχω μια πλαστικη ποτε περνει μπρος ποτε τσακωνομαστε ... σε γενικες γραμμες καλα τα παμε.

    Το σασπενς που λεγαμε Πανο........IMG_20130401_134417.jpgIMG_20130401_134437.jpgIMG_20130401_134508.jpg και με την καταληλη περιποιηση εγινε κουκλα.......IMG_20130406_121355.jpgIMG_20130406_121425.jpg

  10. #20

    Προεπιλογή

    Petter 16,4 hp στις 2000 στρ/λεπ,δουλευε σε ψαραδικο που κοπηκε,το βιντεο που ακολουθει ειναι απο την πρωτη φορα που δουλεψε υστερα απο πολλα χρονια.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας