Σελίδα 32 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 22303132333442 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 311 έως 320 από 634

Θέμα: ΕΓ/TΡ πλοιάρια σε διάφορες γραμμές

  1. #311
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΓΓΕΛΙΚΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xωρις να θελω να θιξω τα γραφωμενα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι πιο παλιο 1910 με χωρα ναυπηγησης την Γουγκοσλαβια, οπως την ελεγαν τοτε,το θυμαμαι μαζι με το ΩΡΑΙΑ ΕΛΕΝΗ που μπορει να ηταν αδελφο του.Ειχε πεσει μια φορα διπλα μας στη Υδρα το 1982 και ειχα λαβει αυτες τις πληροφοριες και ενας φιλος μου καπετανιος και σε τετοια σκαφη μου ειχε αναφαιρει το <γιουγκοσλαβια> και την ιδια ηλικα,Επισης το 2003 δεμενο στη Ζεα με το χοντρο καιρο <κουλουριοτικο>που ειχε βγαλει στο Σαρωνικο ειχε παθει σημαντικες ζημιες
    Φίλε BEN BRUCE, για τις πληροφορίες κάνω αντιπαραβολή από όσες περισσότερες πηγές μπορώ ! Το συγκεκριμένο πλοίο αναφερόταν με πλήρη στοιχεία και στον HRS και στο Greek Shipping Directory (και με το πρώην όνομα, όπου το "κούμπωσα" με το νηολόγιο που ήταν ίδιο και το αρχείο του αδελφού μου και τη Miramar). Οπότε είμαι 99,9 % σίγουρος ότι είναι σωστά τα στοιχεία μου !!! Εξάλλου φαίνεται ότι είναι πρώην φορτηγό (βγάλε τη μεσαία υπερκατασκευή και τα κατάρτια όπως το βλέπεις). Υπήρχε όμως νομίζω και ένα άλλο ιστιοφόρο ΑΓΓΕΛΙΚΑ (λίγο μικρότερο) εκείνη την περίοδο... Μήπως θυμάσαι αυτό ?

  2. #312
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΩΚΕΑΝΙΣ

    Τουριστικό ΩΚΕΑΝΙΣ με νηολόγιο Πειραιά 1494, αγνώστων λοιπών στοιχείων, φωτογραφημένο από εμένα
    στη Σκόπελο στις 3-8-1999.
    img018.jpgimg019.jpg

    Αν κάποιος έχει στοιχεία παρακαλώ να τα συμπληρώσει !

  3. #313
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πουλήθηκε το 1962 στους "Μ. Κουτλάκης και συνεργάτες" ύψωσε Ελληνική σημαία και νηολογήθηκε στην Πειραιά σαν φορτηγό με όνομα ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ και αριθμό νηολογίου 2060. Νέο Gross Tonnage 247 gt και ΔΔΣ SV2014.

    To 1982 διαγράφεται από τους registers και μετασκευάζεται σε τουριστική θαλαμηγό, με όνομα ΑΓΓΕΛΙΚΑ και κρατώντας το νηολόγιο και το ΔΔΣ. Νέο Gross Tonnage 318 gt και νέος ιδιοκτήτης : Γ. Πριόβολος (Attica Shipping Cruises Co.).

    To 1998 αλλάζει η ιδιοκτησία σε : Ειρήνη Πριόβολου.

    Το Greek Shipping Directory αναφέρει ότι διαλύθηκε το 2004.

    Και μια φωτογραφία του στο Ηράκλειο Κρήτης στις 28-9-2002 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad)
    Συνημμένο Αρχείο 175190

    Στο αρχείο του αδελφού μου πριν μετασκευαστεί σε τουριστικό το βρίσκω και σαν δεξαμενόπλοιο που σημαίνει ότι μπορεί να μετασκευάστηκε 2 φορές. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω αλλά με δεδομένο ότι ο αδελφός μου δεν καταχωρούσε ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες ενδεχομένως να ισχύει.

    Στοιχεία με αντιπαραβολή από τη Miramar, το αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad), Τα Greek Shipping Directories διάφορων ετών, και τον HRS του 2002.
    Αν κ μου φαίνεται κάπως, ξύλινο σκάφος να είχε μετασκευαστεί σε Δ/Ξ, ωστόσο το ότι πέρασε από τον Κουτλάκη με βάζει σε σκέψεις.
    Στο τέλος της καριέρας του ήταν γιά πολύ καιρό δεμένο στη μαρίνα του Φλοίσβου.

  4. #314
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουριστικό ΔΕΛΦΙΝΙ (πρώην πολεμικό υποθέτω).

    Έκανε ημερήσιες κρουαζιέρες από Ηράκλειο για το νησί ΔΙΑ το 1999 και το φωτογράφησε ο αδελφός μου στο Ηράκλειο στις 19-6-1999.
    Συνημμένο Αρχείο 175192
    .
    Πάντως δεν φαίνεται γιά πρώην πολεμικό.

  5. #315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΤΑΡ είχα βρει κάποια στιγμή (και έχω σημειώσει) ότι πήρε φωτιά στις 21-11-1997 στη Μαρίνα Πάτρας και έπαθε σοβαρές ζημιές, και ότι το 2006 ήταν μπαταρισμένο σε ένα διαλυτήριο στην Ελευσίνα. Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει (ίσως και με καμιά φωτογραφία ?)
    Μα και βέβαια αγαπητέ Νεκτάριε, έτσι .....παραπονεμένο θα σε αφήσουμε ??? Εδώ λοιπόν μπορείς να δεις το ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΤΑΡ εν έτει 2006 στο ναυπηγείο - διαλυτήριο των αδελφών Σάββα στην Ελευσίνα.

  6. #316

    Προεπιλογή

    Ένα μικρό καταμαράν χθες στο ναυπηγείο Χαλκίτη του Περάματος. Δεν μου φαίνεται για ιδιωτικό, λογικά κάποιο τουριστικό θα είναι. Έχουμε καμμιά ιδέα ???

    IMG_0501.jpg
    Πέραμα - 04/06/2016

  7. #317

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα μικρό καταμαράν χθες στο ναυπηγείο Χαλκίτη του Περάματος. Δεν μου φαίνεται για ιδιωτικό, λογικά κάποιο τουριστικό θα είναι. Έχουμε καμμιά ιδέα ???

    IMG_0501.jpg
    Πέραμα - 04/06/2016
    Ανεκαλύφθη τελικά η ταυτότης του μικρού (όχι που θα μας ξέφευγε !!!). Ονομάζεται ADRIATIC QUEEN, και φέρει σημαία Κροατίας με λιμάνι νηολόγησης το Ζαντάρ. Μήπως αγοράστηκε για να δουλέψει κάπου στην χώρα μας ??? Γιατί να κατέβηκε στην Ελλάδα από την Κροατία μόνο για εργασίες συντήρησης, κάπως .....χλωμό το κόβω.

  8. #318
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεκαλύφθη τελικά η ταυτότης του μικρού (όχι που θα μας ξέφευγε !!!). Ονομάζεται ADRIATIC QUEEN, και φέρει σημαία Κροατίας με λιμάνι νηολόγησης το Ζαντάρ. Μήπως αγοράστηκε για να δουλέψει κάπου στην χώρα μας ??? Γιατί να κατέβηκε στην Ελλάδα από την Κροατία μόνο για εργασίες συντήρησης, κάπως .....χλωμό το κόβω.
    Φίλε ΕV νομίζω έχει ξαναπεράσει εκτός κ αν ήταν κανένα αδελφό.

  9. #319
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεκαλύφθη τελικά η ταυτότης του μικρού (όχι που θα μας ξέφευγε !!!). Ονομάζεται ADRIATIC QUEEN, και φέρει σημαία Κροατίας με λιμάνι νηολόγησης το Ζαντάρ. Μήπως αγοράστηκε για να δουλέψει κάπου στην χώρα μας ??? Γιατί να κατέβηκε στην Ελλάδα από την Κροατία μόνο για εργασίες συντήρησης, κάπως .....χλωμό το κόβω.
    Εχθές το πρωί στις 09.30 π.μ πέρασε από τον Ισθμό της Κορίνθου με κατεύθυνση το Ρίο. Αυτή την ώρα είναι ΝΔ της Κέρκυρας με 9,8 μίλια και προορισμό όπως λέει στο AIS του το ZADAR.

    ADRIATIC-QUEEN-03-07-07-2016.jpg

  10. #320
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουριστικό ΣΤΑΜΟ φωτογραφημένο στο Αργοστόλι στις 1-8-2005.
    Ιδιοκτήτης ο Κυπριώτης.
    Πρόκειται για μετασκευή από κάποιο περιπολικό του ΛΣ ίσως ?
    Δεν έχω στοιχεία, αν κάποιος έχει κάτι ας το συμπληρώσει.
    Συνημμένο Αρχείο 172023Συνημμένο Αρχείο 172024
    Νεκτάριε, γνωρίζεις μήπως τίποτα σχετικά με το πλοίο από πίσω (Δελφίνι);

Σελίδα 32 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 22303132333442 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας