Σελίδα 64 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 1454626364
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 631 έως 634 από 634

Θέμα: ΕΓ/TΡ πλοιάρια σε διάφορες γραμμές

  1. #631
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουριστικό ΔΙΑ ΑΪΛΑΝΤ, κατασκευής 1944 σαν πολεμικό και με μετασκευή το 1962 σε τουριστικό, 148 gt. ΔΔΣ SV4358, και νηολόγιο Πειραιά 4806 σε όλη του την πολιτική καριέρα. ΙΜΟ 3514519.

    ΠΑΣΙΦΙΚ ΓΚΟΛΝΤ το 1992. Ιδιοκτήτης : ΤΣΑΦΟΣ Ε. (Atlantides Shipping).
    ΔΙΑ ΑΪΛΑΝΤ το 1995
    ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΤΑΡ το 1997. Ιδιοκτήτης : ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ή ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ δεν είμαι σίγουρος).

    Πριν το 1992 δεν έχω στοιχεία, αν έχει κάποιος φίλος ας τα συμπληρώσει.

    Φωτογραφία στο Ηράκλειο Κρήτης στις 1-7-1995 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).
    Συνημμένο Αρχείο 175196

    Σαν ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΤΑΡ είχα βρει κάποια στιγμή (και έχω σημειώσει) ότι πήρε φωτιά στις 21-11-1997 στη Μαρίνα Πάτρας και έπαθε σοβαρές ζημιές, και ότι το 2006 ήταν μπαταρισμένο σε ένα διαλυτήριο στην Ελευσίνα. Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει (ίσως και με καμιά φωτογραφία ?)

    Στοιχεία από το αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θυμάμαι το παραπάνω ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΤΑΡ σαν την με ξύλινη γάστρα θαλαμηγό PACIFIC GOLD (πιθανά να ήταν μετασκευή από ναρκαλιευτικό) με ώχρα τσιμινιέρα την δεκαετία του 60. Νομίζω ότι πριν μετατραπεί σε Ε/Γ, θαλαμηγός ακόμη, είχε πάρει φωτιά με σημαντικές ζημιές οι οποίες αποκαταστάθηκαν.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε στο ναυπηγείο - διαλυτήριο Σάββα στην Ελευσίνα.....

    Γύρω στο 2006, το ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΤΑΡ (πρώην πολεμικό, πρώην DIA ISLAND, PACIFIC GOLD).

    Συνημμένο Αρχείο 169071
    Να συμπληρώσω στα παραπάνω, οτι το σκάφος ύψωσε την ελληνική σημαία το 1977 ως ΠΑΣΙΦΙΚ ΓΚΟΛΝΤ και προηγουμένως έφερε σημαία Παναμά με το ίδιο όνομα. Οι διαστάσεις του ήταν 33,7 Χ 5,38 μέτρα και είχε ναυπηγηθεί από ξυλεία στην Αγγλία το 1944 κάτι που παραπέμπει σε μετασκευή από ακτοφυλακίδα τύπου Fairmile.
    Η μετονομασία σε ΔΙΑ ΑΪΛΑΝΤ έγιονε τον Μάιο του 1994 όταν ανήκε στην "Νήσος Δια Ν.Ε." και τα δυο προηγούμενα χρόνια είχε ταλαιπωρηθεί από κατασχέσεις. Μετονομάστηκε σε ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΤΑΡ τον Μάρτιο του 1996.

  2. #632
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Στο καρνάγιο της Αγίας Κυριακής στο Τρίκερι βρίσκεται το παρακάτω κουκλίστικο σκαρί που φαίνεται να είναι "στην ναφθαλίνη". Δυστυχώς το όνομα του δεν αναγραφόταν πουθενά.

    20230822_101558.jpg 20230822_101457.jpg

  3. #633

    Προεπιλογή

    Άρη, ευτυχώς (για την αναγνώριση) είναι χαρακτηριστική η πλώρη του. Είναι το ιστορικό ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΑΙΓΙΝΗΣ).

  4. #634
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ πολύ για την αναγνώριση. Σκαρί 80 ετών λοιπόν... Ελπίζω να βρει αντικείμενο μιας και είναι ιστορικό και όμορφο!

Σελίδα 64 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 1454626364

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας