Σελίδα 38 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 28363738394048 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 371 έως 380 από 634

Θέμα: ΕΓ/TΡ πλοιάρια σε διάφορες γραμμές

  1. #371
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΡΓΩ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ΑΡΓΩ (Ν.Θ. 300) όπως έχει μετασκευαστεί για να τραβάει τον κόσμο στις βόλτες του γύρω από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης. Από τις γραμμές του νομίζω οτι προηγουμένως ήταν αλιευτικό.

    Συνημμένο Αρχείο 183534
    Και μια φωτογραφία του πριν την τελική μετασκευή (όπως μετασκευάστηκε αρχικά) τραβηγμένη από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) στη Θεσσαλονίκη στις 9-7-2005.
    20050709212152.jpg

  2. #372
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΡΓΩ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ΑΡΓΩ (Ν.Θ. 300) όπως έχει μετασκευαστεί για να τραβάει τον κόσμο στις βόλτες του γύρω από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης. Από τις γραμμές του νομίζω οτι προηγουμένως ήταν αλιευτικό.

    Συνημμένο Αρχείο 183534
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά νομίζεις φίλε ’ρη. Είναι Πρώην αλιευτικό !
    Κατασκευής 1970, πάντα με ίδιο νηολόγιο (Θεσσαλονίκης 300, Α' Κλάση).
    ΠΑΝΑΓΙΑ ΙΙ (Αλιευτικό), 57 gt, από 17-1-1970 (δεν έχω δυστυχώς ιδιοκτήτη).
    ΑΡΓΩ (Τ/Ρ), 64 gt, από 27-5-2004. Ιδιοκτήτης : Καργάκος Δ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια φωτογραφία του πριν την τελική μετασκευή (όπως μετασκευάστηκε αρχικά) τραβηγμένη από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) στη Θεσσαλονίκη στις 9-7-2005.
    20050709212152.jpg
    Ψάχνοντας λίγο παραπάνω την ιστορία του ΑΡΓΩ ανακάλυψα ότι στο European Fishing Fleet Register αναφέρεται σαν ΠΑΝΑΓΙΑ Π (και όχι ΙΙ) όταν ήταν αλιευτικό και η αλλαγή χρήσης σε τουριστικό έγινε στις 13-9-2001. Έχει ΔΔΣ SV4659, μήκος 19,60 μέτρα και φαίνεται να είναι 61 κ.ο.χ. Με δεδομένο (από τα νηολόγια) ότι έγινε ΑΡΓΩ στις 27-5-2004, πρέπει να δούλεψε σαν τουριστικό και με το όνομα ΠΑΝΑΓΙΑ ΙΙ (Π ?). Η μήπως ήταν ανενεργό σε κανένα καρνάγιο από το 2001 μέχρι και το 2004 ? Μπορεί μήπως κανείς να μας διαφωτίσει ?
    Δείτε στοιχεία εδώ :
    http://ec.europa.eu/fisheries/fleet/...search_id=9777
    και εδώ :
    http://ec.europa.eu/fisheries/fleet/...search_id=9777

  3. #373
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To συμπαθέστατο ΔΕΛΦΙΝΙ IV (Ν.Πάτμου 7426) που κάνει εκδρομές από τη Σκάλα Πάτμου

    IMG_20170614_133932.jpg

  4. #374
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΔΕΛΦΙΝΙ IV

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To συμπαθέστατο ΔΕΛΦΙΝΙ IV (Ν.Πάτμου 7426) που κάνει εκδρομές από τη Σκάλα Πάτμου

    IMG_20170614_133932.jpg
    Νηολόγιο Πειραιά είναι φίλε ’ρη.
    Κατασκευής 1963, 24,12 κ.ο.χ., ΔΔΣ SV4432, μήκος 16,75 μέτρα, πλάτος 4,35 μέτρα.
    2 Αγγλικές μηχανές Leyland Polan (Rekin) 190 BHP.
    Το έχει και ο HRS εδώ :
    http://www.hrs.gr/library/downloads/...s_register.pdf (σελ. 35 στο pdf)
    Δυστυχώς δεν έχω την πρότερη ιστορία του. Αν κάποιος την ξέρει ας την προσθέσει.

  5. #375
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε απογευματινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Αγίου Νικολάου Βολιμών Ζακύνθου, από τον Κυβερνήτη του Ε/Γ-Τ/Ρ “ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΙΙ” Ν.Ζ. 149, ότι το Ε/Γ-Τ/Ρ "ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ" Ν.Ζ. 149 κατά τη διάρκεια περιηγητικού πλου με οκτώ (08) αλλοδαπούς επιβάτες προσέκρουσε σε ύφαλο στη θαλάσσια περιοχή πλησίον νησίδας Αγίος Ιωάννης και σε απόσταση 0,6 ν.μ. από τον όρμο Πόρτο Βρώμη ν. Ζακύνθου, με αποτέλεσμα να προκληθεί ρήγμα και εισροή υδάτων.
    Άμεσα ο Κυβερνήτης του "ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ" αποβίβασε τους επιβάτες στην ξηρά απέναντι από τη νησίδα Άγιος Ιωάννης, όλους καλά στην υγεία τους και κάλεσε τον Κυβερνήτη του παραπλέοντος Ε/Γ-Τ/Ρ “ΜΑΡΙΝΟΣ” με τη συνδρομή του οποίου, οι εν λόγω επιβάτες, μεταφέρθηκαν αρχικά στον όρμο Πόρτο Βρώμη ν.Ζακύνθου και στη συνέχεια παρελήφθησαν από το “Ε/Γ-Τ/Ρ “ΚΑΤΕΡΙΝΑ” Ν.Ζ. 512 για να αποβιβαστούν ασφαλώς στο λιμένα Αγίου Νικολάου Βολιμών ν. Ζακύνθου, παρουσία στελέχους της οικείας Λιμενικής Αρχής.
    Για την περιοχή πρόσκρουσης απέπλευσε περιπολικό σκάφος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και στέλεχος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. με το Ε/Γ-Τ/Ρ “ΜΑΡΑΚΗΣ ΙΙ” Τ.Ζ. 324 το οποίο διαπίστωσε ότι το από το περιστατικό δεν είχε προκληθεί θαλάσσια ρύπανση, ενώ το “ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΙΙ” ανελκύστηκε και ρυμουλκήθηκε από το Ε/Γ-Τ/Ρ “ΣΑΝΣΕΤ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΕΣ” Ν.Ζ. 348 και το "ΜΑΡΙΝΟΣ" στον όρμο Πόρτο Βρώμης ν. Ζακύνθου ασφαλώς και ανελκύστηκε στην στεριά.
    Κατόπιν επιθεώρησης από επιθεωρητή του Τοπικού Κλιμακίου Επιθεωρητών Εμπορικών Πλοίων διαπιστώθηκε ρήγμα ενός (01) μέτρου στην τροπίδα του εν λόγω Ε/Γ-Τ/Ρ πλοίου και στρέβλωση στην προπέλα.
    Από την οικεία Λιμενική Αρχή που διενεργεί την προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους του “ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΙΙ” μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης και την προσκόμιση βεβαιωτικού αξιοπλοΐας από το νηογνώμονα που το παρακολουθεί
    ΠΗΓΗ

  6. #376
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε, μεσημβρινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Κέρκυρας, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ ''ΚΡΙΣΤΑ'' Ν.ΗΓΟΥΜ. 30, ότι κατά τη διαδικασία προετοιμασίας απόπλου για Παξούς διαπιστώθηκε δυσλειτουργία της δεξιάς κύριας μηχανής.
    Από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Κέρκυρας απαγορεύτηκε αρχικά ο απόπλους του Ε/Γ μέχρι αποκατάστασης βλάβης και προσκόμισης βεβαιωτικού διατήρησης ισχύος Π.Γ.Ε. από τον παρακολουθούντα το πλοίο νηογνώμονα, ενώ κατόπιν επισκευής και προσκόμισης σχετικού βεβαιωτικού στην οικεία Λιμενική Αρχή το πλοίο απέπλευσε προς ολοκλήρωση του δρομολογίου του.

    ΠΗΓΗ

  7. #377
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ

    Να δούμε και ένα ιστορικό πρώην πολεμικό πλοίο με όνομα ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ.

    Είναι το πρώην ΣΟΦΙΑΝΟΥΛΑ που αναφέρει εδώ ο ΜΕΓΑΣ Esperos (δείτε το post #7) :
    https://forum.nautilia.gr/showthread...CD%CF%D5%CB%C1

    Κατασκευής 1942 και 59 gt
    ΣΟΦΙΑΝΟΥΛΑ, νηολόγιο Πειραιά 1361 (’ Κλάση) από 5-2-1948 έως 26-4-1955. ΔΔΣ SZVV. Ιδιοκτήτης : Κ. Τσερτέας.
    ΑΛΙΚΗ, (ίδιο νηολόγιο και ΔΔΣ) από 26-4-1955 έως 20-7-1995. Ιδιοκτήτες : Ι. Κιζάνης και Μ. Τζάνος.
    ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ (ίδιο νηολόγιο και ΔΔΣ SV2070) από 20-7-1995 έως 8-1-2002. Ιδιοκτήτης : Κ. Αταλλός.
    ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ (νηολόγιο Βόλου 695 (’ Κλάση) από 8-1-2002 έως 22-11-2004. Ιδιοκτήτης : Κ. Αταλλός.

    Μετά το χάνω. Δυστυχώς δεν έχω το όνομα που είχε σαν πολεμικό.

    Φωτογραφία μου όταν δούλευε στο Πατητήρι Αλοννήσου σαν τουριστικό στις 1-8-1999.
    ALBATROS.jpg

  8. #378
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΙΟΥΛΙΑ

    Τουριστικό ΙΟΥΛΙΑ με νηολόγιο Βόλου 676 φωτογραφημένο από εμένα στο Πατητήρι Αλοννήσου στις 1-8-1999
    Δυστυχώς δεν έχω στοιχεία. Είδα ότι παλιότερα το είχε ανεβάσει και ο φίλος BEN BRUCE αλλά η φωτογραφία του δεν υπάρχει πλέον.
    IOULIA.jpg

  9. #379

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε ευχαριστούμε για τα στοιχεία και τις φωτό για τα ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ και ΙΟΥΛΙΑ. Να σου θυμίσω ότι το ΙΟΥΛΙΑ διακρίνεται και σε αυτήν την φωτό σου, μαζί με το ΣΤΕΛΛΑ. Και αναρωτιόμουν μάλιστα όταν την είχα πρωτοδεί ποιό μπορεί να ήταν το "μικρό" !!!

  10. #380
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΖΩΗ

    Το 1999 στην Αλόννησο δούλευε και ένα ακόμα μικρό τουριστικό με όνομα ΖΩΗ και με νηολόγιο ΝΣ 53. Δυστυχώς όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω βρει στοιχεία γι αυτό. Ανεβάζω φωτογραφία του στο Πατητήρι Αλοννήσου στις 4-8-1999. Αν έχει κάποιος πληροφορίες παρακαλώ να τις προσθέσει.
    ZOI.jpg

Σελίδα 38 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 28363738394048 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας