Σελίδα 46 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 36444546474856 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 451 έως 460 από 634

Θέμα: ΕΓ/TΡ πλοιάρια σε διάφορες γραμμές

  1. #451
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    To Saranta Express (e.x Diana II, Diana, Denebola II, Calypso 2) κατασκευής 1983 που πήρε joy cruises που είναι 32,67 μέτρα και πλάτος 6.8 μέτρα το πήρε όπως είναι στην πρώτη φωτο και το μεταμόρφωσε όπως είναι στην δεύτερη φωτο. Κάνει την διαδρομή Αλβανία - Κέρκυρα. Οι φωτο είναι από το marrine traffic.

    SARANTA-EXPRESS-(e.x-DIANA-II)-01.jpg SARANTA-EXPRESS-(e.x-DIANA-II)-02.jpg


  2. #452
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΡΑΜΠΕΛΛΑ

    Σε πρόσφατη μου επίσκεψη στο μικρό λιμανάκι της Ιχθυόσκαλας της Σούδας είχα την ευκαιρία να φωτογραφήσω ένα μικρό τουριστικό με όνομα ΑΡΑΜΠΕΛΛΑ και νηολόγιο Χανίων 522 (πλοιάρια) που μου τράβηξε το ενδιαφέρον καθώς σε πολλά σημεία φαινόταν να είναι "καρφωτό" δηλαδή πολύ παλιό. Σε επόμενη μου επίσκεψη μετά από ένα δύο μέρες είχα την ευκαιρία να γνωρίσω τον ιδιοκτήτη του, Νίκο Παπαδάκη, ένα ευγενέστατο και πρόσχαρο κύριο που μου ανέφερε ότι μέχρι πρόσφατα το δούλευε σαν τουριστικό (έχει κάνει και γάμους με αυτό από ότι μου είπε) αλλά το τελευταίο διάστημα το έχει σαν προσωπικό σκάφος. Ο κύριος Παπαδάκης μου είπε ότι είναι περίπου 80-85 χρόνων και είναι μετασκευή από σωστική λέμβο Σουηδικής Φρεγάτας. Δεν είχε δυστυχώς πρόχειρες περισσότερες πληροφορίες αλλά σε επόμενη επίσκεψη θα τον ψάξω για να μάθω περισσότερα. Από το σχήμα του μήπως κάποιος φίλος γνώστης των πολεμικών (ΒΙΚΤΩΡ ?) μπορεί να μας επιβεβαιώσει την πληροφορία ?
    Φωτογραφίες στις 14 και 16-8-2018 (φωτογράφησα και μια παλαιότερη φωτογραφία του σκάφους που είχε στη γέφυρα)
    DSC_8576.jpgDSC_8675.jpgDSC_8673.jpgDSC_8672.jpg

  3. #453
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρόσφατη μου επίσκεψη στο μικρό λιμανάκι της Ιχθυόσκαλας της Σούδας είχα την ευκαιρία να φωτογραφήσω ένα μικρό τουριστικό με όνομα ΑΡΑΜΠΕΛΛΑ και νηολόγιο Χανίων 522 (πλοιάρια) που μου τράβηξε το ενδιαφέρον καθώς σε πολλά σημεία φαινόταν να είναι "καρφωτό" δηλαδή πολύ παλιό. Σε επόμενη μου επίσκεψη μετά από ένα δύο μέρες είχα την ευκαιρία να γνωρίσω τον ιδιοκτήτη του, Νίκο Παπαδάκη, ένα ευγενέστατο και πρόσχαρο κύριο που μου ανέφερε ότι μέχρι πρόσφατα το δούλευε σαν τουριστικό (έχει κάνει και γάμους με αυτό από ότι μου είπε) αλλά το τελευταίο διάστημα το έχει σαν προσωπικό σκάφος. Ο κύριος Παπαδάκης μου είπε ότι είναι περίπου 80-85 χρόνων και είναι μετασκευή από σωστική λέμβο Σουηδικής Φρεγάτας. Δεν είχε δυστυχώς πρόχειρες περισσότερες πληροφορίες αλλά σε επόμενη επίσκεψη θα τον ψάξω για να μάθω περισσότερα. Από το σχήμα του μήπως κάποιος φίλος γνώστης των πολεμικών (ΒΙΚΤΩΡ ?) μπορεί να μας επιβεβαιώσει την πληροφορία ?
    Φωτογραφίες στις 14 και 16-8-2018 (φωτογράφησα και μια παλαιότερη φωτογραφία του σκάφους που είχε στη γέφυρα)
    DSC_8576.jpgDSC_8675.jpgDSC_8673.jpgDSC_8672.jpg
    Συμπαθέστατο το σκαφάκι Νεκτάριε! Πόσα περίπου μέτρα είναι το μήκος του; Ίσως μια βόλτα στο μηχανοστάσιο να βοηθήσει στην αποκάλυψη της προηγούμενης ταυτότητας, γιατί εκεί συνήθως έμπαινε και κάποια σιδερένια επιγραφή των ναυπηγείων. Βέβαια αν πρόκειται για λάντζα ή λέμβο άλλου πλοίου, τότε μπορεί και να μην είχε.
    Η πληροφορία περί προέλευσης από σουηδική φρεγάτα, μου φαίνεται λίγο δύσκολη γιατί οι Σουηδοί δεν είχαν τότε φρεγάτες. Ίσως προήλθε από κάποιο άλλο τύπο πλοίου. Ας πούμε το καταδρομικό GOTLAND που είχε ναυπηγηθεί το 1935 είχε κάποιες μεγάλες λέμβους...

    large_297_IMG_8861.jpg

  4. #454
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπαθέστατο το σκαφάκι Νεκτάριε! Πόσα περίπου μέτρα είναι το μήκος του; Ίσως μια βόλτα στο μηχανοστάσιο να βοηθήσει στην αποκάλυψη της προηγούμενης ταυτότητας, γιατί εκεί συνήθως έμπαινε και κάποια σιδερένια επιγραφή των ναυπηγείων. Βέβαια αν πρόκειται για λάντζα ή λέμβο άλλου πλοίου, τότε μπορεί και να μην είχε.
    Η πληροφορία περί προέλευσης από σουηδική φρεγάτα, μου φαίνεται λίγο δύσκολη γιατί οι Σουηδοί δεν είχαν τότε φρεγάτες. Ίσως προήλθε από κάποιο άλλο τύπο πλοίου. Ας πούμε το καταδρομικό GOTLAND που είχε ναυπηγηθεί το 1935 είχε κάποιες μεγάλες λέμβους...

    large_297_IMG_8861.jpg
    Πρέπει να είναι καμιά δεκαριά μέτρα, μικρούλι είναι αλλά είναι κουκλάκι ! Οι φωτογραφίες το αδικούν γιατί δεν μπορούσα να το βγάλω πιο πλάι (είναι πολύ στενή η προβλήτα) ούτε από απέναντι ήταν προσβάσιμο... Ο ιδιοκτήτης του δε....καταπληκτικός ! Με είδε που φωτογράφιζα τα πλοιάρια εκεί και ήρθε μόνος του και με ρώτησε "το δικό μου δεν θα το βγάλεις ? Είναι ιστορικό !" και με κάλεσε να μπω. Του ανέφερα ότι θα το ανεβάσω στο nautilia και πήρε τηλέφωνο τη γυναίκα του πασίχαρος να της το πει ! Μερακλής άνθρωπος που αγαπάει πολύ το σκάφος του !
    Θα προσπαθήσω να το ψάξω περισσότερο (και να κατέβω και στο μηχανοστάσιο) τα Χριστούγεννα που θα ξαναπάω καλώς εχόντων των πραγμάτων.

  5. #455
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πληροφορία περί προέλευσης από σουηδική φρεγάτα, μου φαίνεται λίγο δύσκολη γιατί οι Σουηδοί δεν είχαν τότε φρεγάτες. Ίσως προήλθε από κάποιο άλλο τύπο πλοίου. Ας πούμε το καταδρομικό GOTLAND που είχε ναυπηγηθεί το 1935 είχε κάποιες μεγάλες λέμβους...

    large_297_IMG_8861.jpg
    H πληροφορία περί "φρεγάτας" από άσχετους ανθρώπους είναι συνήθως αβάσιμη.Βέβαια,το σουηδικό ναυτικό είχε αντιτορπιλικά του 40τόσο, μετασκευασμένα σε Α/Τ συνοδείας το οποία σε ετήσιες εκδόσεις πχ Jane's εμφανίζονταν ως φρεγάτες,το ίδιο συνέβαινε κ με τα "θηρία".
    Kαταδρομικό υπήρχε μεταγενέστερο,το ΤRE KRONOR του 1947.

  6. #456
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ & ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ - 1 από 2

    Στα καρνάγια στο λιμάνι του Ηρακλείου είναι σηκωμένα δίπλα δίπλα στην ξηρά και σε κακή κατάσταση 2 μικρά τουριστικά. Το ένα από τα μέσα περίπου της δεκαετίας του 2000 ενώ κάποια στιγμή εμφανίστηκε δίπλα του και το άλλο. Έψαχνα πολλά χρόνια την ταυτότητα του δεύτερου και πρόσφατα κατάφερα μιλώντας με έναν παλιό μάστορα στα καρνάγια να μάθω κάποια στοιχεία της ταυτότητας του.

    Το γνωστό σε μένα είναι το ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ με νηολόγιο Χανίων 524 (Πλοιαρίων).
    Κατασκευασμένο το 1971 στο ναυπηγείο Αναστασιάδη-Τσορτανίδη σαν επιβατηγό ειδικά για τις γραμμές της Κρήτης, κατόπιν άλλαξε χρήση σαν τουριστικό. ΔΔΣ SV2909 και 33 gt.

    ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ, (Ε/Γ), νηολόγιο Πειραιά 1941 (Α' Κλάσης) από 1-10-1971 έως 19-7-1979. Ιδιοκτήτης : Διοματάρης Τζατζιμάκης.
    ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ, (Ε/Γ), νηολόγιο Χανίων 99 (Α' Κλάσης) από 19-7-1979 έως 12-5-1998.
    Ιδιοκτήτης : Διοματάρης Τζατζιμάκης.
    ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ, (Τ/Ρ), νηολόγιο Χανίων 524 (Πλοιαρίων) από τις 12-5-1998 έως σήμερα. Ιδιοκτήτης : Μ. Μουντράκης

    Σαν επιβατηγό δούλευε στο νομό Χανίων ενώ σαν τουριστικό δούλευε από τα Μάλια εκτελώντας ημερήσιες κρουαζιέρες.
    Αναφέρεται και στο ΑΡΓΩ του Οκτωβρίου του 1972 εδώ :
    http://www.nafpigika.gr/files/appendix3c-27.pdf (σελίδα 3 του pdf).
    Στο ΑΡΓΩ αναφέρεται σαν ιδιοκτήτης ΔΙΟΜΑΤΑΡΗΣ-ΤΖΑΤΖΙΜΑΚΗΣ αλλά είναι λάθος, είναι ένα όνομα. Ο κος Διοματάρης Τζατζιμάκης είναι επιχειρηματίας στα Χανιά και ακόμα ενεργός όπως μπορεί να δει κάποιο με ένα ψάξιμο στο Google.
    Εδώ και πρόσφατες φωτογραφίες του στις 24-6-2018 στα καρνάγια του Ηρακλείου :
    DSC_8048.jpgDSC_8053.jpg
    και μια παλιότερη στο παλιό καρνάγιο του Ηρακλείου στις 1-7-2001 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad)
    img067f-01-07-01.jpg

  7. #457
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ & ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ - 2 από 2

    Το δεύτερο μου ήταν άγνωστο για πάρα πολλά χρόνια αλλά όπως ανέφερα πριν κατάφερα να βρω κάποια στοιχεία και γι' αυτό.

    Λέγεται ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ και ανήκε και αυτό στον Μ. Μουντράκη δουλεύοντας από τα Μάλια όπως και το ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ. Δυστυχώς ο μάστορας δεν είχε στοιχεία νηολογίου και το πλοιάριο δεν αναφέρει πάνω του καθόλου στοιχεία ταυτότητας. Αυτό που θυμόταν να μου πει ήταν ότι το 1987 είχε πάρει φωτιά, ανακατασκευάστηκε και δούλεψε ξανά μέχρι που βυθίστηκε κάπου στην περιοχή των Μαλίων, ανελκύστηκε και το φέρανε στο Ηράκλειο. Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω.
    Φωτογραφίες του στις 10-6-2018 και 24-6-2018 στα καρνάγια του Ηρακλείου.
    DSC_6020.jpgDSC_6021.jpgDSC_8050.jpg

  8. #458
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΑΝΤΩΝΙΟΣ

    To ΑΝΤΩΝΙΟΣ (Ν.Κ.40) είναι ένα μικρό σκάφος που κάνει τακτικά δρομολόγια από το Μανδράκι της Νισύρου προς τη νησίδα Γυαλί μεταφέροντας εργάτες στις εγκαταστάσεις εξόρυξης που λειτουργούν εκεί.
    Εδώ το βλέπουμε στην μικρή προβλήτα στο Γυαλί δίπλα στην ομώνυμη λάντζα και στο κουκλίστικο ρυμουλκό ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΓΙΑΝΝΙΣΗΣ που εξυπηρετούν τα φορτηγά πλοία που προσεγγίζουν για φόρτωση στο Γυαλί.
    IMG_0083.jpg

    Και εδώ πρυμνοδετημένο στην παρακείμενη νησίδα Άγιος Αντώνιος.
    IMG_0105.jpg

  9. #459
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Τα ΚΑΛΥΔΩΝ και ΛΑΤΩ στον Άγιο Νικόλαο στις 5-9-2018
    DSC_8970.jpgDSC_8977.jpgDSC_8974.jpg

  10. #460

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε Νεκτάριε για την φωτο-ανταπόκριση. Να σημειώσω μόνο πως για το ΛΑΤΩ υπάρχει και δικό του θέμα, εδώ.

Σελίδα 46 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 36444546474856 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας