Σελίδα 44 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 34424344454654 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 431 έως 440 από 634

Θέμα: ΕΓ/TΡ πλοιάρια σε διάφορες γραμμές

  1. #431
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το SEA BUS 1 καθελκύστηκε σήμερα το πρωί στο Λαύριο. Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι θα κάνει δρομολόγια στο Ιόνιο. Μένει να δούμε ....που???? καλά τελειώματα. Τη μεταφορά έκανε ο φίλος Δημήτρης Καπλαντζής.

    SEA-BUS-1-01-27-06-2018.jpg

  2. #432
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Και οι πρώτες πληροφορίες που μου ήρθαν για το SEA BUS 1 μιλάνε για Ληξούρι - Αργοστόλι.

  3. #433
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή

    Και να το SEA BUS 1, <<του κουτιού>>, περιμένει δεμένο με ασφάλεια στο κεφαλόσκαλο στο Λαύριο!!!

    IMG_2439.jpg IMG_2440.jpg IMG_2441.jpg

  4. #434
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Η «Ολυμπία» θα αντικαταστήσει τον «¶γιο Γεώργιο» στα δρομολόγια για Περαία και Ν. Επιβάτες

    July 12, 2018 33


    SHARE
    Facebook

    Twitter






    Δουλειά πιάνει από σήμερα η «Ολυμπία», το νέο καραβάκι που θα εκτελεί καθημερινά δρομολόγιο από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης ως και την Περαία.
    Αφορμή για τη νέα… προσθήκη στο στόλο των τουριστικών πλοίων στάθηκε η απαγόρευση απόπλου που επέβαλλε χθες το μεσημέρι το Κεντρικό Λιμεναρχείο Θεσσαλονίκης στο καραβάκι «¶γιος Γεώργιος», λόγω ελλείψεων που καταγράφηκαν στον εξοπλισμό του.
    «Πρόκειται για ένα γραφειοκρατικής σημασίας, ζήτημα, το οποίο θα ξεπεραστεί τις επόμενες ημέρες», δήλωσε στο thesseconomy.gr ο υπεύθυνος επικοινωνίας της «Karavakia Thessaloniki Waterbus», Νίκος Τσαμασλής και σημείωσε πως η «Ολυμπία» και ο «Κωνσταντής» θα μεταφέρουν καθημερινά τους επισκέπτες στην παραλία των Νέων Επιβατών.
    ΠΗΓΗ


  5. #435
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ

    IMG_20180729_184536.jpg
    Στη μέση του καλοκαιριού πλέον,το καραβάκι εμφανίστηκε στο λιμάνι της Χίου έτοιμο γιά κρουαζιέρες καθώς γράφει. Κ αυτό σε ένα νησί που δεν είναι ούτε Μύκονος,ούτε Ρόδος Γιά πού,θα δείξει.
    Πάντως αυτό το Daily Cruises πολύ αόριστο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 30-07-2018 στις 11:19

  6. #436

    Προεπιλογή Λεων 1957

    Απο την εφημεριδα Χρονογραφος του Πειραιως, το π/κ ΛΕΩΝ. 8 Ιουνιου 1957.

    19570608 Λεων Χρονογραφος Πειρ.jpg

  7. #437

    Προεπιλογή

    Μου κινεί την περιέργεια η φωτογραφία, που άραγε να ήταν τραβηγμένη. Για να είχε μπει η διαφημιστική καταχώρηση σε εφημερίδα του Πειραιά, λογικά κάπου στα "πέριξ" θα δούλευε το καραβάκι (Σαρωνικό, Σαλαμίνα ???).

    Εντύπωση μου κάνει, και για το είδος του πλοιαρίου αλλά και για την εποχή, το αντίτιμο της ημερήσιας ναύλωσης - ενοικίασης. Χίλιες δραχμές το 1957, δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό, μηνιαίος μισθός υπαλλήλου ήταν.

  8. #438

    Προεπιλογή

    Σωστα. Μαλλον ηταν για τουριστες. Παντως εμενα η φωτογραφια μου θυμιζει λιγο Συρο.

  9. #439
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κινεί την περιέργεια η φωτογραφία, που άραγε να ήταν τραβηγμένη. Για να είχε μπει η διαφημιστική καταχώρηση σε εφημερίδα του Πειραιά, λογικά κάπου στα "πέριξ" θα δούλευε το καραβάκι (Σαρωνικό, Σαλαμίνα ???).
    Το βουνό πάνω από τα Ικαριώτικα στο Πέραμα είναι Γιώργο, φωτογραφημένο περίπου από τα Αμπελάκια.

  10. #440

    Προεπιλογή

    Άρη μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το Πέραμα ήταν και η δική μου αυθόρμητη - πρώτη σκέψη, αλλά με προβλημάτιζε το ότι το βουνό πίσω φαίνεται αρκετά «πυκνοκτισμένο», για το έτος 1957 βέβαια. Αλλά τώρα που το λες και εσύ, πράγματι στο Πέραμα πρέπει να είναι.

    Ταυτόχρονα όμως, δεν μπορεί η φωτό να έχει τραβηχτεί από τα Αμπελάκια. Αν δεχθούμε ότι ήταν τραβηγμένη από την Σαλαμίνα, τότε θα ήταν από την Κυνόσουρα, αν φυσικά υπήρχε τα χρόνια εκείνα τόσο ισχυρός τηλεφακός (απίθανο και για τα σημερινά δεδομένα). Πιο λογικό μου φαίνεται να είναι τραβηγμένη μπροστά από το καραβάκι, είτε πάνω από κάποιο άλλο, είτε από κάποια μικρή προβλήτα (???).

Σελίδα 44 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 34424344454654 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας