Σελίδα 40 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 30383940414250 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 391 έως 400 από 634

Θέμα: ΕΓ/TΡ πλοιάρια σε διάφορες γραμμές

  1. #391
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 184594Συνημμένο Αρχείο 184595 Χίος 11-9-17

    Το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ είναι εδώ κ 1 χρόνο τουλάχιστον σε αυτή τη θέση στο λιμάνι του νησιού μου.Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο γιά το καραβάκι;
    Oι φωτό είναι του ξαδέλφου μου ο οποίος δεν είναι καραβολάτρης.
    Στη Νο2 διακρίνονται στο βάθος η ρουμάνικη ακταιωρός ΜAI 1104 κ το ΠΑΘ ΑΓ.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ του Λιμενικού.
    Τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν ότι το πλοιάριο μεθόρμισε στην Μαρίνα Χίου, στο Καστέλλο βόρεια της πόλης.Εκεί που ήταν δεμένα τα πλοία του Μινιώτη.

  2. #392
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    IMGP0020.jpgΤο 'μικρούλι' της άγονης γραμμής Αννα Εξπρες στο Πυθαγόρειο.

  3. #393

    Προεπιλογή

    Τα όμορφα "παραδοσιακά" HB1 και ΗΒ2 βρίσκονται παροπλισμένα δίπλα - δίπλα σε ντάνα του ναυπηγείου Σπανόπουλου. Δεν ξέρω αν γράφω σωστά τα ονόματα τους, στο ΗΒ1 (το οποίο παρεπιμπτόντως είχε βουλιάξει πριν τρία χρόνια στο λιμάνι του Λαυρίου) το όνομα του στην πλώρη είναι γραμμένο ως Η&Β1. Μπορούμε να βρούμε περισσότερα στοιχεία τους ???

    IMG_0203.jpg__IMG_0314.jpg
    Σαλαμίνα - 14/10/2017

  4. #394
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Γιώργο Προχθές που ήμουν στο σημείο και τα παρατηρούσα ,κατι δεν μου αρεσε επανω τους!

  5. #395
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή H&B 1 και ΗΒ2

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα όμορφα "παραδοσιακά" HB1 και ΗΒ2 βρίσκονται παροπλισμένα δίπλα - δίπλα σε ντάνα του ναυπηγείου Σπανόπουλου. Δεν ξέρω αν γράφω σωστά τα ονόματα τους, στο ΗΒ1 (το οποίο παρεπιμπτόντως είχε βουλιάξει πριν τρία χρόνια στο λιμάνι του Λαυρίου) το όνομα του στην πλώρη είναι γραμμένο ως Η&Β1. Μπορούμε να βρούμε περισσότερα στοιχεία τους ???

    IMG_0203.jpg__IMG_0314.jpg
    Σαλαμίνα - 14/10/2017
    Γιώργο καλά έκανες και έγραψες το "παραδοσιακά" με εισαγωγικά καθώς και τα δύο είναι τουρκικής κατασκευής του 2000. Αναλυτικότερα :

    Η&Β 1, κατασκευής 2000 (Τουρκία) χαρακτηρισμένο σαν επαγγελματικό sailing yacht, 397,82 gt. Αγοράστηκε το 2001 και νηολογήθηκε στον Πειραιά με αριθμό νηολογίου 10859. ΔΔΣ SX9095. Διαστάσεις 41 μέτρα μήκος Χ 8,60 μέτρα πλάτος. 2 Ιαπωνικές μηχανές Mitsubishi S6B3-MPTK, 1032 BHP. Ιδιοκτήτρια εταιρεία η OCEAN PARTNERS SA.

    HB 2 (χωρίς &), κατασκευής 2000 (Τουρκία) χαρακτηρισμένο σαν Ε/Γ-Τ/Ρ, 289 gt. Αγοράστηκε το 2002 και νηολογήθηκε στον Πειραιά με αριθμό νηολογίου 11039. ΔΔΣ SV2713. Διαστάσεις 37 μέτρα μήκος Χ 8,50 μέτρα πλάτος. 2 Ιαπωνικές μηχανές Mitsubishi S6A3-MPTA, 1020 BHP. Ιδιοκτήτρια εταιρεία η MOGADOR YACHTING HELLAS S.A..

    Υπάρχουν και στοιχεία και κατασκευαστικά σχέδια εδώ :
    https://www.dolphin-hellas.gr/Cruise...vessels-hb.htm

    Και 2 φωτογραφίες του Η&Β 1 σε καλύτερες μέρες :
    Στον Πόρο στις 20-8-2006
    2358258.jpg
    Και στο Ηράκλειο Κρήτης στις 13-8-2010 (φωτογραφία του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη - emmpapad)
    2366625.jpg

  6. #396
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    καλα το κατάλαβα,αλλα δεν ηθελα να το γράψω, βλεπω πολλα,και γραφω ελαχιστα!

  7. #397

    Smile

    Να διευκρινίσω τα αυτονόητα (αυτονόητα για μένα τουλάχιστον). Γράφοντας "παραδοσιακά" και μάλιστα μέσα σε εισαγωγικά, δεν εννοούσα ότι τα δύο αυτά πλοία φτιάχτηκαν απαραίτητα στην Ελλάδα και πριν πολλές δεκαετίες (διότι απλά δεν είχα κανένα στοιχείο), αλλά ότι αφενός είναι ξύλινης κατασκευής, αφετέρου -και κυρίως- η όλη τους κοψιά - εμφάνιση - σχεδίαση σαφώς παραπέμπει σε "παραδοσιακά" σκαριά.

    Από εκεί και πέρα, καλέ μου φίλε Ανδριανέ, οφείλω να αναγνωρίσω το κοφτερό σου μάτι !!! Προσωπικά ποτέ δεν θα ξεχώριζα απλά βλέποντας τα αν είναι σύγχρονης ή παλαιότερης κατασκευής (και το 1920 αν μου έλεγε κάποιος ότι κατασκευάστηκαν θα τον πίστευα) ή πολύ περισσότερο αν έχουν κατασκευαστεί στην Ελλάδα, στην Τουρκία, ή οπουδήποτε αλλού στον κόσμο, κάτι που εσύ διέκρινες αμέσως.

  8. #398
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Η & Β 1 & ΗΒ 2

    Εμένα αυτό που με θλίβει είναι το ότι με τόσους ταρσανάδες που είχαμε, με καραβομαραγκούς με τόση τεχνογνωσία και τέτοια παράδοση σε ξύλινα σκάφη, καταλήξαμε τις τελευταίες 2 δεκαετίες να αγοράζουμε ξύλινα σκάφη από την Τουρκία...

  9. #399
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να διευκρινίσω τα αυτονόητα (αυτονόητα για μένα τουλάχιστον). Γράφοντας "παραδοσιακά" και μάλιστα μέσα σε εισαγωγικά, δεν εννοούσα ότι τα δύο αυτά πλοία φτιάχτηκαν απαραίτητα στην Ελλάδα και πριν πολλές δεκαετίες (διότι απλά δεν είχα κανένα στοιχείο), αλλά ότι αφενός είναι ξύλινης κατασκευής, αφετέρου -και κυρίως- η όλη τους κοψιά - εμφάνιση - σχεδίαση σαφώς παραπέμπει σε "παραδοσιακά" σκαριά.

    Από εκεί και πέρα, καλέ μου φίλε Ανδριανέ, οφείλω να αναγνωρίσω το κοφτερό σου μάτι !!! Προσωπικά ποτέ δεν θα ξεχώριζα απλά βλέποντας τα αν είναι σύγχρονης ή παλαιότερης κατασκευής (και το 1920 αν μου έλεγε κάποιος ότι κατασκευάστηκαν θα τον πίστευα) ή πολύ περισσότερο αν έχουν κατασκευαστεί στην Ελλάδα, στην Τουρκία, ή οπουδήποτε αλλού στον κόσμο, κάτι που εσύ διέκρινες αμέσως.
    Φθηνές κατασκευές φιλε Γιωργο,δεν μου αρεσουνε καθόλου,έπεσες στην παραξενιά μου χιλια συγνώμη αν ! Καλημέρα στην παρεα!

  10. #400

    Προεπιλογή

    Κανένα απολύτως πρόβλημα φίλε Ανδριανέ. Δεν είπες κάτι κακό για να ζητάς συγνώμη.

Σελίδα 40 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 30383940414250 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας