Σελίδα 49 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 39474849505159 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 481 έως 490 από 634

Θέμα: ΕΓ/TΡ πλοιάρια σε διάφορες γραμμές

  1. #481
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τουριστικό Ευδοκία δουλευει κάτω στην Κρήτη, και εκτελεί ημερήσιο δρομολόγιο Μακρύς Γιαλός - Κουφονησι, με πρωτόκολο 250 επιβάτες.
    Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι περισσότερες απόπειρες μετασκευων σε τύπου "πειρατικά" συνήθως έχουν αγαρμπα εξαλα Κ πρόχειρα κομοδεσια. Το συγκεκριμένο σκαρί πρέπει να είναι Τουρκικής κατασκευής απ ότι δηλώνουν οι γραμμές του. Ας είναι καλοτάξιδο χρειάζονται κι αυτα! Ευχαριστουμε
    Συμφωνώ απόλυτα κ επιπλέον οι λεγόμενες τούρκικες γολέτες δεν είναι ό,τι καλύτερο κατασκευαστικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 18-05-2019 στις 11:11

  2. #482
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Ευδοκία με ΝΘ 1043 φασκιωμένο εχθές στο ναυπηγείο Παπίλα την ώρα που ετοιμαζόταν για την καθέλκυση του. Καλή συνέχεια.

    ΕΥΔΟΚΙΑ-02-27-05-2019.jpg

  3. #483

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τουριστικό Ευδοκία δουλευει κάτω στην Κρήτη, και εκτελεί ημερήσιο δρομολόγιο Μακρύς Γιαλός - Κουφονησι, με πρωτόκολο 250 επιβάτες.
    Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι περισσότερες απόπειρες μετασκευων σε τύπου "πειρατικά" συνήθως έχουν αγαρμπα εξαλα Κ πρόχειρα κομοδεσια. Το συγκεκριμένο σκαρί πρέπει να είναι Τουρκικής κατασκευής απ ότι δηλώνουν οι γραμμές του. Ας είναι καλοτάξιδο χρειάζονται κι αυτα! Ευχαριστουμε
    Το πλοίο Ευδοκία είναι ελληνικής κατασκευής και μάλιστα χαλκιδικιώτικο. Κατασκευάστηκε το 2004-2005 σε ναυπηγείο της Ιερισσού στο τρίτο πόδι της Χαλκιδικής.Εκτελούσε εκδρομές μεταξύ Κασσάνδρας και Σιθωνίας με έδρα το Νέο Μαρμαρά μέχρι που πουλήθηκε στην Κρήτη. Η φωτογραφία που ακολουθεί είναι του 2005 αραγμένο στην προβλήτα του Πευκοχωρίου στην Κασσάνδρα Χαλκιδικής περιμένοντας τους τουρίστες να επιστρέψουν από την βόλτα τους.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #484

    Προεπιλογή

    ’λλες δυο φωτογραφίες της Ευδοκίας. Η πρώτη αναχωρώντας απ' το Πευκοχώρι κενό επιβατών και η δεύτερη στο λιμάνι του Ν. Μαρμαρά στη Σιθωνία.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #485
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

  6. #486
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ο αγιασμός και τα εγκαίνια του τουριστικού σκάφους barco de pirata του Σάκη Κυπραίου (video)

    Ιούνιος 29, 201942


    Έτοιμο να λύσει κάβους. το εντυπωσιακό ξύλινο τουριστικό σκάφος barco de pirata€του Σάκη Κυπραίου .
    Χθές βράδυ Παρασκευής 28 Ιουνίου 2019, στην πρβλήτα της κεντρικής πλατείας του λιμανιού Καλύμνου που ήταν αγκρυροβολημένο έγινε η καθιερωμένη τελετή του αγιασμού και των εγκανίων και ευχόμαστε να είναι καλοτάξιδο.
    Ένα μεγάλο ξύλινο σκάφος που μετατράπηκε σε ένα παραμυθένιο πειρατικό σκάφος.
    Το σκάφος έχει μήκος 30 μέτρα είναι ιδιοκτησίας του Καλύμνιου επιχειρηματία Σάκη Κυπραίου,το σκαρί του αγοράστηκε από την Κρήτη και οι εργασίες μετατροπής και διαμόρφωσης του δίνοντας την μορφή ενός πειρατικού σκάφους, έγιναν σε χρόνο ρεκόρ από συνεργεία στην Κάλυμνο
    Η ονομασία του είναι barco de pirata
    Το εν λόγω σκάφος θα χρησιμοποιηθεί ως τουριστικό ημερόπλοιο και θα εκτελεί ημερήσιες εκδρομές από Κω προς Κάλυμνο και στα γύρω νησιά με Ικανότητα μεταφοράς 350 επιβατών και ξεκινά τα δρομολόγια μέσα στην εβδομάδα
    Ο φακός του kalymnos-news.gr ήταν εκεί και κατέγραψε όμορφα στιγμιότυπα αλλά και δηλώσεις που μπορείτε να δείτε στο ρεπορτάζ που ετοίμασαν η Μπέττυ Μαίλλη και ο Μάμας Χαραμαντάς

    ΠΗΓΗ














  7. #487

    Προεπιλογή

    Ένα μικρούλι τουριστικό που θυμίζει έντονα τα παλιά καραβάκια της Σαλαμίνας είναι το ΝΕΡΑΙΔΑ (Λ.Α. 83) που με βάση του το λιμάνι της Αίγινας πραγματοποιεί "εκδρομές" προς το νησί Μονή (Αίγινας).

    IMG_0059.jpg__IMG_0064.jpg__IMG_0070.jpg__IMG_0071.jpg
    Αίγινα - 06/07/2019

    Ρώτησα έναν άνθρωπο που βρισκόταν μέσα αν είναι καινούργιο, και μου απάντησε ότι ήταν μετασκευή από παλιό σκαρί αλλά δυστυχώς δεν γνώριζε κάτι παραπάνω για το ιστορικό του.

  8. #488
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα μικρούλι τουριστικό που θυμίζει έντονα τα παλιά καραβάκια της Σαλαμίνας είναι το ΝΕΡΑΙΔΑ (Λ.Α. 83) που με βάση του το λιμάνι της Αίγινας πραγματοποιεί "εκδρομές" προς το νησί Μονή (Αίγινας).

    IMG_0059.jpg__IMG_0064.jpg__IMG_0070.jpg__IMG_0071.jpg
    Αίγινα - 06/07/2019

    Ρώτησα έναν άνθρωπο που βρισκόταν μέσα αν είναι καινούργιο, και μου απάντησε ότι ήταν μετασκευή από παλιό σκαρί αλλά δυστυχώς δεν γνώριζε κάτι παραπάνω για το ιστορικό του.
    Είναι μετασκευή από κάποιο από τα θαλάσσια ταξί που δούλευαν εκεί αλλά δυστυχώς δεν ξέρω το προηγούμενο όνομα. Κατασκευής 1999, 11,538 gt, ΔΔΣ SX4741, 11,30 m μήκος. Νηολόγιο Αίγινας 83. Είναι καταχωρημένο στον insb (σελ. 317 στο pdf) σαν επιβατηγή λάντζα.
    Ενημερωτικά, μετά το κλείσιμο του Hellenic Register of Shipping τα μικρά σκάφη μετακινήθηκαν στον INSB (www.insb.gr) και στον Phoenix Register of Shipping (www.phrs.gr). Και οι δύο έχουν Register book με τα πλοία που παρακολουθούν για όποιον ενδιαφέρεται.

  9. #489
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεύτερο μου ήταν άγνωστο για πάρα πολλά χρόνια αλλά όπως ανέφερα πριν κατάφερα να βρω κάποια στοιχεία και γι' αυτό.

    Λέγεται ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ και ανήκε και αυτό στον Μ. Μουντράκη δουλεύοντας από τα Μάλια όπως και το ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ. Δυστυχώς ο μάστορας δεν είχε στοιχεία νηολογίου και το πλοιάριο δεν αναφέρει πάνω του καθόλου στοιχεία ταυτότητας. Αυτό που θυμόταν να μου πει ήταν ότι το 1987 είχε πάρει φωτιά, ανακατασκευάστηκε και δούλεψε ξανά μέχρι που βυθίστηκε κάπου στην περιοχή των Μαλίων, ανελκύστηκε και το φέρανε στο Ηράκλειο. Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω.
    Φωτογραφίες του στις 10-6-2018 και 24-6-2018 στα καρνάγια του Ηρακλείου.
    Συνημμένο Αρχείο 190009Συνημμένο Αρχείο 190010Συνημμένο Αρχείο 190011
    Βρήκα λίγα παραπάνω στοιχεία για το μικρό ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ του Μιχαήλ Μουντράκη. Νηολόγιο Ηρακλείου 44 (Α' κλάση) κατασκευής 1968, 29 gt, τουλάχιστον από το 1998. Θα δω μήπως μπορώ να το ψάξω παραπάνω για να βρούμε την πλήρη ιστορία του.

  10. #490
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ενδιαφέρουσα τουριστική θαλαμηγός (που ξεκίνησε σαν φορτηγό !)

    ΑΓΓΕΛΙΚΑ (Νηολόγιο Πειραιά 2060).

    Κατασκευάστηκε σαν φορτηγό στην Ιταλία το 1947 στο ναυπηγείο Voltolini στο Rimini, με όνομα MAMMA ROSA με Ιταλική σημαία, έχοντας νηολόγιο Rimini 752 και ιδιοκτήτες τους ίδιους τους αδελφούς Vittorio & Costanzo Voltolini. Αρχικό Gross Tonnage 376 gt, μήκος 42,2 μέτρα και πλάτος 8,8 μέτρα και ΙΜΟ 5004714.

    Πουλήθηκε το 1962 στους "Μ. Κουτλάκης και συνεργάτες" ύψωσε Ελληνική σημαία και νηολογήθηκε στην Πειραιά σαν φορτηγό με όνομα ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ και αριθμό νηολογίου 2060. Νέο Gross Tonnage 247 gt και ΔΔΣ SV2014.

    To 1982 διαγράφεται από τους registers και μετασκευάζεται σε τουριστική θαλαμηγό, με όνομα ΑΓΓΕΛΙΚΑ και κρατώντας το νηολόγιο και το ΔΔΣ. Νέο Gross Tonnage 318 gt και νέος ιδιοκτήτης : Γ. Πριόβολος (Attica Shipping Cruises Co.).

    To 1998 αλλάζει η ιδιοκτησία σε : Ειρήνη Πριόβολου.

    Το Greek Shipping Directory αναφέρει ότι διαλύθηκε το 2004.

    Και μια φωτογραφία του στο Ηράκλειο Κρήτης στις 28-9-2002 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad)
    Συνημμένο Αρχείο 175190

    Στο αρχείο του αδελφού μου πριν μετασκευαστεί σε τουριστικό το βρίσκω και σαν δεξαμενόπλοιο που σημαίνει ότι μπορεί να μετασκευάστηκε 2 φορές. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω αλλά με δεδομένο ότι ο αδελφός μου δεν καταχωρούσε ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες ενδεχομένως να ισχύει.

    Στοιχεία με αντιπαραβολή από τη Miramar, το αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad), Τα Greek Shipping Directories διάφορων ετών, και τον HRS του 2002.
    Σε μια παλιά φωτογραφία του λιμανιού της Θεσσαλονίκης φαίνεται εσωτερικά το ΑΓ.ΤΡΙΑΣ. Δεν είμαι σίγουρος αλλά μοιάζει αρκετά με το μετέπειτα ΑΓΓΕΛΙΚΑ.
    Εξωτερικά το ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ

    FB_IMG_15636224369323670.jpg

Σελίδα 49 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 39474849505159 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας