Σελίδα 39 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 29373839404149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 381 έως 390 από 634

Θέμα: ΕΓ/TΡ πλοιάρια σε διάφορες γραμμές

  1. #381
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ (νηολόγιο Βόλου 695 (Ά Κλάση) από 8-1-2002 έως 22-11-2004. Ιδιοκτήτης : Κ. Αταλλός.

    Μετά το χάνω. Δυστυχώς δεν έχω το όνομα που είχε σαν πολεμικό.
    ]
    Φίλε Νεκτάριε ηταν η πρώην αγγλική βενζινάκατος αμύνης λιμένος υπ.αρ. 1319, κατασκευής 1942 στην Αγγλία.
    Διαγράφηκε στις 22-11-2004. λόγω
    εκτεταμένων ζημιών συνεπεία δυσμενών καιρικών συνθηκών.
    Η διάλυση έγινε στο ναυπηγείο αδελφών Κουρή της Αμαλιάπολης στις 02-11-2003.

  2. #382
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΖΩΗ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 1999 στην Αλόννησο δούλευε και ένα ακόμα μικρό τουριστικό με όνομα ΖΩΗ και με νηολόγιο ΝΣ 53. Δυστυχώς όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω βρει στοιχεία γι αυτό. Ανεβάζω φωτογραφία του στο Πατητήρι Αλοννήσου στις 4-8-1999. Αν έχει κάποιος πληροφορίες παρακαλώ να τις προσθέσει.
    Συνημμένο Αρχείο 184016
    Τελικά σκαλίζοντας εκτενέστερα τις παλιές εγγραφές από νηολόγια που έχω, βρήκα λίγα παραπάνω στοιχεία για το μικρό ΖΩΗ. Νηολόγιο Σκιάθου 53, κατασκευής 1986, 13 gt. Ιδιοκτήτης : Καλογιάννης Ηλίας. Δεν έχω όμως δυστυχώς ακριβείς ημερομηνίες και πρώην ονόματα...

  3. #383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να και μία απρόσμενη συνάντηση. Στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ στο Πέραμα είδα σήμερα τραβηγμένο έξω το ενδιαφέρον τουριστικό ΝΤΟΛΤΣΕ ΒΙΤΑ με αριθμό νηολογίου Κω 13. Το Λ που φαίνεται στο επάνω ντεκ (πάνω από το όνομα) πιθανόν να παραπέμπει στο γνωστό όνομα στα μικρά τουριστικά της Κω, Λαουμζή. Μπορεί να μας βρει τίποτα περισσότερο για το ιστορικό του, ο εκλεκτός και κοσμαγάπητος (και κοσμαγάπητος βεβαίως βεβαίως !!!) φίλος μας Νεκτάριος ???

    Συνημμένο Αρχείο 175101__Συνημμένο Αρχείο 175102
    Πέραμα - 21/05/2016
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΝΤΟΛΤΣΕ ΒΙΤΑ που είχαμε δει για πρώτη φορά τον περασμένο Μάιο στο Πέραμα, βρίσκεται (πιθανότατα από τότε) δεμένο στην μαρίνα του Φλοίσβου, δίπλα ακριβώς από τα ημερήσια τουριστικά του Σαρωνικού (ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΔΕΛΦΙΝΟΥΣ, ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ).

    Συνημμένο Αρχείο 180544
    21/01/2017
    Το καραβάκι τελικά δουλεύει ως Ε/Γ-Τ/Ρ στον Σαρωνικό. Το μάθαμε μέσω μίας ανακοίνωσης του υπουργείου για βλάβη που του παρουσιάστηκε.

    01/08/2017
    Ενημερώθηκε βραδινές ώρες χθες το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής για ακυβερνησία λόγω μηχανικής βλάβης του Ε/Γ-Τ/Ρ ''ΝΤΟΛΤΣΕ ΒΙΤΑ'' Ν.Κω 13 με δεκαπέντε αλλοδαπούς επιβαίνοντες και τέσσερα άτομα πλήρωμα, στη θαλάσσια περιοχή 1 ν.μ νοτιοανατολικά της ν.Σαλαμίνας.
    Στην περιοχή έσπευσε περιπολικό σκάφος του Λ.Σ-ΕΛ.ΑΚΤ. στο οποίο μετεπιβιβάστηκαν οι ανωτέρω και μεταφέρθηκαν με ασφάλεια στο λιμένα Ζέας ενώ το σκάφος ρυμουλκήθηκε στον λιμένα Αίγινας από το Ρ/Κ ''ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ ΙΙΙ''.
    Aπό τη Λιμενική Αρχή Αίγινας απαγορεύτηκε ο απόπλους του ''ΝΤΟΛΤΣΕ ΒΙΤΑ'' μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης και προσκόμισης βεβαιωτικού διατήρησης κλάσης από το νηογνώμονα που το παρακολουθεί ενώ από το περιστατικό δεν προκλήθηκε τραυματισμός ατόμων και δε διαπιστώθηκε θαλάσσια ρύπανση.
    Πηγή

  4. #384
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή Κω, πρωινές ώρες σήμερα, ότι το Ε/Γ-Τ/Ρ ''BUYUK HIZIR REIS''σημαίας Τουρκίας κατά τη διάρκεια χειρισμών πρόσδεσής του στον προβλήτα ΔΕΗ του λιμένα Κω, με εκατόν δεκαοχτώ (118) επιβαίνοντες, προσέκρουσε στο προσδεδεμένο Ε/Γ-Τ/Ρ ''FAHRI KAPTAN-II'' σημαίας Τουρκίας.
    Από το περιστατικό προκλήθηκαν μόνο υλικές ζημιές και στα δύο πλοία, ενώ δεν αναφέρθηκε τραυματισμός και δεν διαπιστώθηκε θαλάσσια ρύπανση.Από την οικεία Λιμενική Αρχή απαγορεύτηκε αρχικά ο απόπλους των ανωτέρω πλοίων, ενώ στη συνέχεια τους επετράπη κατόπιν προσκόμισης βεβαιωτικού διατήρησης ισχύος πιστοποιητικών αξιοπλοΐας.
    ΠΗΓΗ

  5. #385
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΧΡΙΣΤΙΝΑ

    Από Ιεράπετρα για Χρυσή το καλοκαίρι του 2017 δουλεύει και ένα μικρό ξύλινο τουριστικό, πρώην αλιευτικό με όνομα ΧΡΙΣΤΙΝΑ και νηολόγιο Ιεράπετρας 8. Πρόκειται για το πρώην αλιευτικό ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ ΙΙ (με ίδιο νηολόγιο) το οποίο αποσύρθηκε στις 12-12-2012 και "καταστράφηκε" Με τα απομεινάρια του δημιουργήθηκε το τουριστικό ΧΡΙΣΤΙΝΑ.
    Κατασκευής 1976 στην Κοιλάδα Αργολίδας, 11,65 gt σαν αλιευτικό. Περισσότερες πληροφορίες εδώ :
    http://ec.europa.eu/fisheries/fleet/...&search_id=622
    και εδώ :
    http://ec.europa.eu/fisheries/fleet/...&search_id=622
    και φωτογραφίες του σαν ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ ΙΙ στις 7-5-2010 στο Ηράκλειο.
    P1070822.jpgP1070823.jpg
    Και φρέσκες φωτογραφίες σαν ΧΡΙΣΤΙΝΑ στην Ιεράπετρα στις 26-8-2017.
    DSC_4366.jpgDSC_4384.jpg
    Έχει και web site εδώ :
    http://daily-cruises.gr/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 28-08-2017 στις 10:22

  6. #386
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    IMG_20170911_104855.jpgIMG_20170911_104544.jpg Χίος 11-9-17

    Το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ είναι εδώ κ 1 χρόνο τουλάχιστον σε αυτή τη θέση στο λιμάνι του νησιού μου.Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο γιά το καραβάκι;
    Oι φωτό είναι του ξαδέλφου μου ο οποίος δεν είναι καραβολάτρης.
    Στη Νο2 διακρίνονται στο βάθος η ρουμάνικη ακταιωρός ΜAI 1104 κ το ΠΑΘ ΑΓ.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ του Λιμενικού.

  7. #387

    Προεπιλογή

    Ένα πολύ ενδιαφέρον καραβάκι "ανακάλυψα" σε μία από τις συνήθεις ...εξορμήσεις μου στο διαδίκτυο. Στο λιμανάκι της Χάλκης, βλέπουμε το (ομώνυμο) ΧΑΛΚΗ, σε δύο φωτογραφίες, η πρώτη από τον Ιούνιο 1997 και η δεύτερη από τον Οκτώβριο 1993. Υποθέτω πως θα αντικαταστάθηκε από το σημερινό ΝΗΣΟΣ ΧΑΛΚΗ (κατασκευής 1997).

    Αλλά και ένα ακόμα καραβάκι και πάλι από την Χάλκη, επίσης από τον Οκτώβριο 1993, με κάπως περίεργο όνομα, το ΚΥΡΙΣΤΑΝΗΣ.

    Εννοείται βέβαια ότι αναζητούνται περισσότερα στοιχεία και για τα δύο.

  8. #388
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πολύ ενδιαφέρον καραβάκι "ανακάλυψα" σε μία από τις συνήθεις ...εξορμήσεις μου στο διαδίκτυο. Στο λιμανάκι της Χάλκης, βλέπουμε το (ομώνυμο) ΧΑΛΚΗ, σε δύο φωτογραφίες, η πρώτη από τον Ιούνιο 1997 και η δεύτερη από τον Οκτώβριο 1993. Υποθέτω πως θα αντικαταστάθηκε από το σημερινό ΝΗΣΟΣ ΧΑΛΚΗ (κατασκευής 1997).

    Αλλά και ένα ακόμα καραβάκι και πάλι από την Χάλκη, επίσης από τον Οκτώβριο 1993, με κάπως περίεργο όνομα, το ΚΥΡΙΣΤΑΝΗΣ.

    Εννοείται βέβαια ότι αναζητούνται περισσότερα στοιχεία και για τα δύο.
    Το ΧΑΛΚΗ είχε νηολόγιο Ρόδου 158 (Α' Κλάση), ήταν κατασκευής του 1962 και 74 gt. Δυστυχώς δεν έχω παραπάνω στοιχεία. Έχω όμως φωτογραφίες του σε φίλμ (μαζί με καμιά εικοσιπενταριά ακόμα τουριστικά) από μια επίσκεψη του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) στη Ρόδο το 1993. Θα ψάξω να τα βρω να τα ανεβάσω. Το ΚΥΡΙΣΤΑΝΗΣ δυστυχώς δεν το ήξερα καθόλου, πρώτη φορά το βλέπω...

  9. #389
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΒΕΛΟΣ

    Τουριστικό ΒΕΛΟΣ με νηολόγιο Αγίου Νικολάου 82 (Α' Κλάση). Δουλεύει από Μάλια για Σταλίδα, Χερσόνησο και Σίσσι κάνοντας μικρές κρουαζιέρες. Είναι το πρώην ΜΠΑΖ ΙΙ που δούλευε στον Άγιο Νικόλαο, κατασκευής 2000 και 24,62 gt. ΔΔΣ SX8826. Μήκος 17,10 μέτρα, πλάτος 5,07 μέτρα, 2 Αγγλικές μηχανές Cummins 500 BHP.
    Φωτογραφία του στις 17-9-2017 στο λιμανάκι Μαλίων.
    DSC_4563.jpg

  10. #390
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΦΕΓΓΑΡΙ

    Τουριστικό ΦΕΓΓΑΡΙ, με νηολόγιο Πειραιά 5068 (Ά Κλάση) από 17-11-1989. Κατασκευής 1959, 49 gt, ΔΔΣ SW5929. Ιδιοκτήτης Ν. Ροβύθης. Από το έτος κατασκευής και το σχήμα της πλώρης μπαίνω σε σκέψεις για το παρελθόν του... ίσως θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο...
    Φωτογραφία του στις 17-9-2017 στο λιμανάκι Μαλίων.
    DSC_4553.jpg

Σελίδα 39 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 29373839404149 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας