Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 116

Θέμα: Μιμίκα Λ. [Αλκυών - Mimika L., Alkyon, Kronprinsesse Ingrid]

  1. #1

    Προεπιλογή Μιμίκα Λ. [Αλκυών - Mimika L., Alkyon, Kronprinsesse Ingrid]

    Αυτο το πλοιο μου το εχουν πει φιλοι (μεγαλυτερης καπως ηλικιας) που μεταξυ αλλων εκανε καποια χρονια Δωδεκανησα , συγκεκριμενα Λερο μου ελεγε ενας φιλος απο κει εκανε μαζι με Πατμο 9.30 ωρες ......

    Υπαρχει σε κανενα φιλο καμια του φωτογραφια και γενικοτερα αλλα στοιχεια για το πλοιο αυτο ??
    [COLOR=#ff4400][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][COLOR=darkgreen][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=#000000][FONT=Palatino Linotype][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"][I][B][SIZE=4][COLOR=darkred]Να'χω το νου μου αδειανο[/COLOR][/SIZE][/B][/I][/URL][/COLOR][/FONT][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [I][B][SIZE=4][FONT=Palatino Linotype][COLOR=#ff4400]Να΄χω και πριμο τον καιρο[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/I]
    [/URL][/COLOR][/COLOR][/FONT]
    [/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [/URL]

  2. #2

    Προεπιλογή

    Σε πρωτη φαση ριξε μια ματια στο γνωστο site. Εχει αρκετες πληροφοριες και φωτο.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Και σε ...δεύτερη φάση , ρίξε μια ματιά και ΕΔΩ. :wink:

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το "Αλκυών" στη Σίφνο

    Το "Αλκυών (πρώην "Μιμίκα Λ.) έγραψε μεγάλη ιστορία και στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων-Σαντορίνης.
    Έφευγε το πρωΐ από τον Πειραιά και πήγαινε Σέριφο-Σίφνο-Μήλο-Ίο-Σαντορίνη και πίσω. Στις 11 τη νύχτα ξαναπέρναγε από τη Σίφνο για Πειραιά (άφιξη νωρίς το πρωΐ στον Πειραιά). Οι χρόνοι ταξιδιού ήταν πάρα πολύ καλοί για την εποχή (αρχές δεκαετίας του '80) και, μάλλον, καλύτερες από αρκετά πλοία που ταξιδεύουν σήμερα.
    Καπετάνιος του, στη γραμμή αυτή, ήταν ο αξέχαστος Κούλης Μαστροκόλιας.
    Νομίζω ότι μαζί με τα "Κανάρης", "Μιαούλης" και φυσικά το "Γεώργιος Εξπρές" (από τα νεώτερα) είναι από τα ωραιότερα πλοία που πέρασαν ποτέ από τη Σίφνο.
    Ακολουθεί μια εκπληκτική φωτογραφία ενός σπουδαίου Σιφνιού φωτογράφου, του Γιάννη Βασσάλου (ή Γιάννης του Διαμάντου, όπως είναι γνωστός στη Σίφνο). Ένας εξαιρετικός άνθρωπος φωτογραφίζει ένα εξαιρετικό πλοίο.

    To ΑΛΚΥΩΝ ΣΤΗ ΣΙΦΝΟ (ΠΛΩΡΗ).jpg

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το πλοιο μου το εχουν πει φιλοι (μεγαλυτερης καπως ηλικιας) που μεταξυ αλλων εκανε καποια χρονια Δωδεκανησα , συγκεκριμενα Λερο μου ελεγε ενας φιλος απο κει εκανε μαζι με Πατμο 9.30 ωρες ......
    Δεν έχω φωτογραφίες αλλά μπορώ να σου επιβεβαιώσω οτι όντως το πλοίο έκανε Δωδεκάνησα χρόνια, από προσωπικές εφηβικές παρατηρήσεις (στην αυλή του σπιτιού μας) . Γρήγορο για την εποχή του κι απ' όσο βλέπεις έχει την ίδια κοψιά με το ΝΑΙΑΣ (Κτσουλάκου) το ποστάλι όχι το ferry. Βασικές τους διαφορές τους το φινίρισμα της πλώρης, το πλωριό άλμπουρο και η τσιμινιέρα. Ωραίος βάπορας όμως:wink:

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Μιμίκα Λ"

    Ως "Μιμίκα Λ" ανήκε στον Κώστα το Λάτση, ο οποίος είχε και το "Ρενέτα". Το "Ρενέτα" (στο γνωστό site έχει το όνομα DEUTSLAND) ήρθε στην Ελλάδα για τον Κώστα Λάτση το 1973. Το 1977 το πήραν οι Σταθάκης-Μανούσος και το ονόμασαν "Νήσος Ρόδος". Το 1978, μεταξύ Αμοργού και Καλύμνου, πήρε φωτιά και κάηκε. Οι επιβάτε παραλήφθησαν από το "Αλκυών". Το Ρενέτα έμοιαζε κάπως με μια πρόδρομη μορφή του "Ρομίλντα".
    Και τα δύο πλοία έκαναν τη γραμμή της Δωδεκανήσου και το "Ρενέτα" για για τους Σταθάκη-Μανούσο.

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Βασικα η Ρενεττα, ηταν φτιαγμενο το 1953 με το ονομα DEUTSCHLAND, για να μεταφερει τραινα μεταξυ Γερμανιας-Δανιας. Ανηκε στους Δυτικο-Γερμανικους σιδηροδρομους (Deutsche Bundesbahn). Γι'αυτο ηταν λιγο πιο χοντροκομμενο. Εχω ακουσει οτι πηγαινε πιο αργα απο την Μιμικα, αλλα ηταν αρκετα σταθερο στον καιρο, λογο της κατασκευης του. Η Mιμικα, απο την αλλη μερια, ειχε μεγαλο βαθμο συγγενειας με το ΝΑΙΑΣ. Η Μιμικα ειχε φτιαχτει το 1949 στα ναυπηγεια A/S Helsingørs Jernskips og Maskinbyggeri, στο Helsingør (Δανια), με yard number 289. To NAIAΣ ειχε yard number 297, και ηταν περιπου 10 μετρα μικροτερο απο την Μιμικα. Παντως, το γκαραζ στην πλωρη, δεν ηταν οriginal οπως νομιζα. Αρχικα πρεπει να ηταν αποθηκευτικος χωρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 15-01-2008 στις 10:18
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  8. #8
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το "Αλκυών" στη Σίφνο

    Μία ακόμα εκπληκτική φωτογραφία από τον Γιάννη Βασσάλο.
    Το "Μιμίκα Λ" πλαγιοδετεί στις Καμάρες της Σίφνου.
    Εκείνη την εποχή τα πλοία που ταξίδευαν στη Σίφνο ήταν το "Κίμωλος", το "Ιόνιον", το "Μιμίκα Λ", περιστασιακά το "Γεώργιος Εξπρές" και το "Κυκλάδες". Κάποιες φορές ερχόταν και το "Μιαούλης" στην άγονη που έκανε μέχρι τα Δωδεκάνησα. Ανάμεσα στα πλοία που εμφανίζονταν περιστασιακά ήταν και το αδικοχαμένο το "Χρυσή Αυγή".
    Εδώ το Αλκυών στη Σίφνο.

    ΑΛΚΥΩΝ ΣΙΦΝΟΣ.jpg

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Προς επιβεβεβαίωση των όσων αναφέρει ο φίλος Λεό, εδώ το ΜΙΜΙΚΑ Λ. καταπλέει στο λιμάνι της Καλύμνου, κάποιο απόγευμα του Αυγούστου του 1971, προερχόμενο από Ρόδο - Κώ.
    Δυστυχώς η ποιότητα της φωτογραφίας οφείλεται στην άρρωστη τότε υπεύθυνη φωτογραφική μηχανή.,


    MIMIKA L.jpg

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Αυτό το σκαρί είχε υπέροχες αναλογίες, μακριά πλώρη, ημικυκλικό καθρέφτη και πρύμη cruiser. Μου θυμίζει μικρογραφία από υπερωκεάνειο.

    Πρόγονοι του ήταν ο ΑΧΙΛΛΕΥΣ του Γ.Ποταμιάνου (αυτός που τώρα έχει την Αrcalia) και το ιταλικό CAPO FALCONARA που ταξίδεψε για δύο σεζόν το 80-81 Ιταλία-Ελλάδα.
    Εξέλιξη του ήταν ο πρώτος ΝΑΪΑΣ του Κατσουλάκου.

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας