Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 116

Θέμα: Μιμίκα Λ. [Αλκυών - Mimika L., Alkyon, Kronprinsesse Ingrid]

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Πλοίαρχός του ως ΜΙΜΙΚΑ Λ. του Λάτση ο Μιχάλης Μπενάς με υποπλοίαρχο και ύπαρχο το Τζώρτζη. Στον παροπλισμό του μετά την χρεωκοπία του Κ. Λάτση πλοίαρχος ανέλαβε ο Τζώρτζης. Πλοίαρχος του ως ΑΛΚΥΩΝ που άφησε εποχή ο Κούλης.

  2. #22
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    O πλοιοκτήτης ήταν ο Δημήτριος Βεντούρης και η εταιρεία του λεγόταν SOUGERKA MARITIME CO. LTD. Το πλοίο μετά την αποδρομολόγηση του και έχοντας φτάσει τα 35 χρόνια ζωής, πουλήθηκε για διάλυση στο Πακιστάν.
    Eίναι μέλος της γνωστής οικογένειας των Βεντουραίων απο την Κίμωλο;
    Στην πλώρη τους πάντα ο Αι Νικόλας

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Δεν το γνωρίζω αλλά Βεντούρηδες, νομίζω, μόνο η Κίμωλος βγάζει

  4. #24
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το "Αλκυών"

    Ο Δημήτριος Βεντούρης είναι σίγουρα συγγενής με τους γνωστούς μας Βεντούρηδες.
    Κάποιοι, μάλιστα, έλεγαν ότι ήταν πρώτα ξαδέλφια.
    Πάντως, σίγουρα υπήρξαν ανταγωνιστές στη γραμμή.
    Και μάλιστα γεροί ανταγωνιστές .....

    Μια φωτογραφία από το γνωστό βιβλίο "Greek Ferries" του John May ("Ferry Publications").
    Στη λεζάντα αναφέρεται ότι το πλοίο αναχωρεί το 1983 για Ρόδο.
    Έχω την εντύπωση ότι το 1983 το πλοίο δεν πρέπει να ταξίδευε για τη Ρόδο.
    Αυτή, βέβαια, είναι η τελευταία του χρονιά στην ακτοπλοΐα.
    Στη συνέχεια παροπλίστηκε.

    Το Αλκυών στον Πειραιά.jpg

    Σε μια από τις δυσεύρετες (για μας) φωτογραφίες του Ο.Λ.Π. υπάρχει το "Αλκυών" δεμένο στο μεγάλο και αχανή μώλο στο ΣΕΜΠΟ του Νέου Ικονίου.
    Είναι η φωτογραφία που την έχουμε βρει στο αναψυκτήριο στα διακοσάρια και την έχουμε ανεβάσει, αλλά σε πολύ μέτρια ποιότητα.

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Το Μιμίκα στον Περαία

    Ε, να μην το δούμε έγχρωμο στα νιάτα του στο μεγάλο λιμάνι; Από τουριστικό οδηγό των αρχών των χρυσών 70ς :mrgreen:

    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  6. #26

    Προεπιλογή

    Το Μιμίκα στην Ικαρία....
    Μία σπάνια φώτο δημοσιευμένη σε τεύχος του Εφοπλιστή το 2004.
    Εξαιρετικά αφιερωμένη στον μοναδικό Roi Baudoin και σε όλους τους λάτρες των παλιών καραβιών!!



    Συνημμένο Αρχείο 16533

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Tελεια φωτο! Btw, αυτες τις μερες, επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο με τιτλο "25 Καλοκαιρια", του Ζέφυρου Καυκαλίδη. Επειδη περιγραφει μια περιοδο 25 καλοκαιριών που περασε στην Πάτμο (και ακομα περναει φυσικα), η Μιμίκα αναφερεται σε ολο το βιβλιο, αποσπασματικα! Περισσότερα, οταν το διαβασω. Προς το παρον, μονο το ξεφυλλισα (για κανα 2ωρο!)
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Και ένα screenshot του ΜΙΜΙΚΑ Λ (πιθανώς από την ελληνική ταινία "η εφοπλιστίνα) με τα χρώματα του Σπύρου Λάτση, όταν υπήρχαν ακόμη τα σκέπαστρα στις προβλήτες.
    Πιθανότατα να είναι τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του 70 μιας και δεν υπάρχει ο αντιαισθητικός "πύργος".

    mimika.jpg

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Xτες που ανεβηκε μια αναλογη φωτο του Ναϊας, εψαξα και βρηκα οτι η ταινια ειναι του 1971. Νομιζω το ανεφερα κιολα.
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  10. #30

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα! Αφορμή για να γραφτώ στο φορουμ ήταν οι φωτογραφίες. Με συγκήνισαν αφάνταστα, μου ξύπνησαν μνήμες παιδικές και εικόνες.
    Και η δική μου συνεισφορά.
    Το πλοίο <<ΜΙΜΙΚΑ>> και αργότερα <<ΑΛΚΥΩΝ>>. Σαν τώρα θυμάμαι τον ευατό μου πιτσιρικά καρατώντας το χέρι του πατέρα μου μα΄ζι με τον αδερφό μου να κοιτάζουμε το κρένι που ξεφόρτωνε τα εμπορεύματα από την πλώρη και κυρίως τα αυτοκίνητα! Ήταν ο μόνος τρόπος για να έρθει αυτοκίνητο στην Πάτμο! Θυμάμε επίσης πόσο καλοτάξιδο ήταν, την καταπληκτική μακαρονάδα που σερβίριζαν, τον καπετάνιο του τον κύριο Ελευθερίου από την Κύμη, το πέσιμο από την κουκέτα μια νύχτα που πιστιρικι ψηνόμουν από τον πυρετό και με τον πατέρα μου πηγαίναμε Αθήνα... και πόσα άλλα. Η φωτογραφία πρέπει να έιναι στον Πειραιά αλλά πιστεύω ότι έχει την θέση της εδώ.



    Αλλο ένα πλοίο που για πολλά χρόνια επίσης εξυπηρετούσε την Πάτμο. Το <<ΡΕΝΕΤΑ>>. Πλοίο φάντασμα το λέγαμε... Πιό πολύ τσιμέντο παρά λαμαρίνα. Ούκ ολίγες φορές χαλασμένο, ούκ ολίγες καμένο. Δεν ήξερες ποτέ θα έρθει και πότε θα φτάσεις στον προορισμό σου. Είκονα χαρακτηριστηκή ήταν τα σακιά με το τσιμέντο σε <<στρατηγικά>> σημεία!
    Παρά τα προβλήματα του ταξίδευε για χρόνια και το πλήρωμά του θα έπρεπε να πάρει παράσημο ανδρίας. Ήταν ήρωες!


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Patmios : 11-04-2009 στις 21:00

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας