Σελίδα 2 από 33 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 322

Θέμα: Δήλος [Delos, Olympia, Villandry]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι να πω φιλε.Ποσο θα ηθελα να ημουν στη καταλληλη ηλικια τοτε που ταξιδευα με το Δηλος για να κρατησω και εγω αποκοματα.Μαζι του εχω ταξιδεψει 4 φορες το λιγοτερο γιατι λογω τρελας επιλεγαμε το... Επτανησος.Αληθεια σε 20 χρονια θα εχουμε τετοιο παθος να δειχνουμε τωρινο εισητηριο καποιου Blue Star της παροναξιας;Μακαρι να εχουμε,αλλα γιατι δεν το πιστευω;
    Φιλε captain Nionio , ακομα και να εχουμε αυτη τη τρελα (εγω προσωπικα δεν την εχασα) θα μας αφησει αυτη ......
    Τα σημερινα εισητιρια ειναι σαν τα παλια fax , με τη παροδο του χρονου σβηνουν αυτα που γραφουν ........
    [COLOR=#ff4400][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][COLOR=darkgreen][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=#000000][FONT=Palatino Linotype][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"][I][B][SIZE=4][COLOR=darkred]Να'χω το νου μου αδειανο[/COLOR][/SIZE][/B][/I][/URL][/COLOR][/FONT][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [I][B][SIZE=4][FONT=Palatino Linotype][COLOR=#ff4400]Να΄χω και πριμο τον καιρο[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/I]
    [/URL][/COLOR][/COLOR][/FONT]
    [/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [/URL]

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ψεκάστε τα με λάκ για μαλιά

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Δεν εχω ξαναδει εισητηριο θεωρημενο με χαρτοσημο!! Τελειο!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 22-01-2008 στις 11:03
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Post

    Διάβασες τι γράφει πάνω? Ένσημο Ασφάλισης Επβατών και είναι από το ΝΑΤ.

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή Δήλος

    Εδώ το υπέροχο Δήλος σε φωτογραφία φυλλαδίου αρχές δεκαετίας '90.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Στο thread του αδερφου εχουμε φτασει αισιως τα 146 ποστ ενω εδω μονο τα 14... Καλοι φιλοι προσπαθηστε να μας δειξετε το βαποραρο οπου και να τον εχετε...Εγω δυστυχως ημουν μικρος και δεν ειχα καταλαβει την αξια της φωτογραφιας.Μονο μια καρτ ποσταλ εχω αλλα στην Αθηνα.Επισης να προσθεσω οτι στην Κεφαλονια κυκλοφορει πολυ αυτη η καρτ ποσταλ ενω εχουν περασει 11,5 χρονια απο το τελος της καριερας του στον ομορφο Πορο.Κανενα απο τα νεα βαπορια δεν βρισκεται σε αναλογη φωτογραφια...Εχει μεινει μονο η φωτογραφια με το καλο...

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Φίλε Νιόνιο λύσε μου μία απορία μιά και είσαι λάτρης του Επτάνησος: γιατί το Δήλος ήταν λιγότερο δημοφιλές από το αδελφάκι του; Και τα δύο ήταν υπέροχα. Δεν είναι άδικο;

    Συμφωνώ μαζύ σου ότι πρέπει να αυξηθεί ο αριθμός των μηνυμάτων σχετικά με το Δήλος. Δυστυχώς ούτε κι εγώ έχω υλικό για αυτόν το βαπόραρο. Ό,τι είχα το ανέβασα...

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Δήλος"

    Η διαφορά, κατά τη γνώμη μου, οφειλόταν σε δύο λόγους.
    Πρώτον στη γραμμή που έκαναν, με το ένα να κάνει ¶νδρο-Τήνο-Μύκονο και να μεγαλουργεί και το άλλο να βολοδέρνει από εδώ και από εκεί (Σάμος,Πάρος-Νάξος-Αμοργός, Δυτικές Κυκλάδες), πριν καταλήξει στην ηρεμία του Πόρου της Κεφαλλονιάς.
    Μεγάλο ρόλο έπαιξε βέβαια και ο καπετάνιος, ο Κώστας Τζώρτζης, καθώς ουσιαστικά έγινε θρύλος μέσα από το "Επτάνησος" και το "Επτάνησος" θρύλος μέσα από το Τζώρτζη. Βίοι παράλληλοι για δύο θρύλους.
    Εμείς, όμως, θα επανέθουμε στο υπέροχο "Δήλος", το οποίο στην Κεφαλλονιά αγαπήθηκε περισσότερο, αλλά .........

  9. #19
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Τα πραγματα ειναι οπως τα λες.Ηταν και τα δυο πραγματικα υπεροχα,απλα πολλες φορες οι περιστασεις διαμορφωνουν και την αγαπη του κοσμου για ενα βαπορι.Αρχικα να πω πως ειδικα στον Πορο της Κεφαλλονιας το Δηλος ηταν το Δηλος και το Επτανησος το αδερφο του σε αντιθεση με ολη την υπολοιπη καραβολατρικη Ελλαδα που ισχυε το αναποδο.Δηλαδη το Δηλος ηταν το αδερδο του "βασιλια" Επτανησος.Καποιοι στον Πορο λενε οτι το Δηλος ηταν καλυτερο απο το Επτανησος.Πλην της καταστασης τους στα μηχανικα μερη (που και παλι δεν πρεπει να διεφερε) δε νομιζω οτι καποιο ηταν καλυτερο απο το αλλο σα βαπορι.Απλα στον Πορο ειναι λογικο να αγαπουν περισσοτερο το Δηλος και γι'αυτο να το φανταζονται καλυτερο.Να σου δωσω ενα παραδειγμα απο την προσωπικη μου ιστορια με τα δυο βαπορια.Μπορει να ημουν μικρος τοτε αλλα αγαπησα παρα πολυ το Επτανησος επειδη πρωτον ηταν βαποραρος και δευτερον επειδη στα πρωτα χρονια της καριερας του στην Κεφαλλονια εκανε το δρομολογιο που τοτε επιλεγαμε,το Πατρα-Σαμη.Το Κυλληνη-Πορος φανταζε δυσκολο γιατι ο δρομος απο τον Πορο μεχρι την Πυλαρο ειχε ενα μεγαλο κομματι χωματοδρομου οποτε δεν το επιλεγαμε...Αν καναμε πιο συχνα το Κυλληνη-Πορος τοτε θα ειχα αδυναμια στο Δηλος.Παντως το Επτανησος οι περισσοτεροι το θυμουνται ως τον αρχοντα της Ραφηνας και αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που ειναι πολυ δημοφιλεστερο.Απλα το Επτανησος ευτυχησε να ειναι πρωταγωνιστης σε ενα πελαγος που τα δρομολογια του εχουν πολυ μεγαλυτερη αιγλη απο της κοντινες αποστασεις του Ιονιου.Τη στιγμη που το Δηλος εκανε μια αξιοπρεπη εμφανιση στο Αιγαιο,οχι ομως σε γραμμη φιλετο και χωρις να προλαβει να στεριωση σε καποιο δρομολογιο,το Επτανησος εφτιαχνε το μυθο του στην συνεχως ανερχομενη Ραφηνα εχοντας ως εφοδια την εκπληκτικη εμφανιση του,το εξαιρετικο ταξιδεμα του,την ευεληξια του,την αριστη εκμεταλευση χωρων και το δεμενο πληρωμα του.Τα παραπανω βεβαια τα ειχε και το Δηλος αλλα δεν προλαβε να τα δειξει στην πολυ διασημοτερη πασαρελα του Αιγαιου.Εκανε απο πολυ νωρις την ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλεια του στο Ιονιο παραμενοντας στην αφανεια αλλα και στην επιφανεια της καρδιας των απανταχου ψαγμενων καραβολατρων...Τελειωνοντας να πω πως το Επτανησος δουλεψε για επτα χρονια στο Ιονιο,οσα και στη Ραφηνα δηλαδη, αλλα ολοι το θυμουνται ως το βαπορα της Ραφηνας και οχι της Σαμης,του Πορου και του Αργοστολιου...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 29-06-2008 στις 18:13

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Δήλος" και "Επτάνησος"

    Φίλε μου είναι πολύ ωραία αυτά που γράφεις για τα δύο αυτά πλοία.
    Αλλά, πίστεψέ με, ο παράγοντας Κώστας Τζώρτζης είναι εξαιρετικά σημαντικός. Ο κόσμος θυμάται το "Επτάνησος" στη Ραφήνα με καπετάνιο τον Κώστα Τζώρτζη. Ο κόσμος λέει "Επτάνησος" και "Superferry II" με πλοίαρχο τον Κώστα Τζώρτζη. Δεν εξηγείται λογικά.
    Στα έξι χρόνια που έμεινε το "Επτάνησος" στη Ραφήνα είδαμε ένα λιμανάκι να γίνεται λιμάνι, μια εταιρεία να γίνεται υπερδύναμη και έναν καπετάνιο να γίνεται το απόλυτο πρώτο όνομα. Ο συνδυασμός του πλοίου, του πλοιάρχου, της εταιρείας, αλλά φυσικά και του πληρώματος και του πράκτορα δημιούργησαν το θρύλο που συνεχίστηκε επάξια με το "Superferry II" .
    Προσωπικά, βέβαια, αγαπούσα πολύ περισσότερο το "Δήλος", καθώς το "Δήλος" και το "Ιόνιο" ταξίδεψαν και στις δύο πατρίδες μου, τη Σίφνο και την Κεφαλλονιά.
    Η παρακάτω φωτογραφία είναι η πλώρη του "Δήλος". Είναι σίγουρο, γιατί βρήκα και την αντίστοιχη με την πλώρη του "Επτάνησος".

    Σε όλους τους εξαιρετικούς φίλους.

    Η πλώρη του Δήλος.jpg

Σελίδα 2 από 33 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας