Σελίδα 3 από 33 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 322

Θέμα: Δήλος [Delos, Olympia, Villandry]

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Μα φιλε Αντωνη σε διαφωνω μαζι σου.Ισα ισα που αν διαβασεις παραπανω θα δεις οτι συμφωνουμε.Απλα εγω δεν εστιασα τοσο πολυ στον καπτα Κωστα και βεβαια εχεις δικιο.Η φωτογραφια της πλωρης ειναι υπεροχη αλλα τα καρδιακα δεν θα αποφευχθουν αν συνεχισεις...Βεβαια για να σε τσιγκλισω και λιγο.Ολοκληρη πατριδα η Σιφνος,δεν εχεις καμια φωτογραφια με το βαπορα να ομορφαινει τις Καμαρες;Το δρομολογιο το ειχες κανει ποτε;Οι εντυπωσεις σου;

  2. #22
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Ο Ιπτάμενος Ολλανδός

    Το δρομόγιο το έκανε κάθε Τρίτη (αν θυμάμαι καλά).
    Από Ραφήνα για Κύθνο-Σέριφο-Σίφνο-Κίμωλο-Μήλο.
    Εγώ δεν το είχα κάνει αυτό το δρομολογιο, γιατί η Ραφήνα μας έπεφτε λίγο μακριά.
    Φωτογραφίες ξέρω ότι υπάρχουν και αν μας δώσουν την άδεια θα τις ανεβάσουμε.
    Είχα ταξιδέψει μαζί του από Αμοργό για Ραφήνα τον Ιούλιο του 1988. Ένα ταξίδι απίστευτο. Ήρθε στα Κατάπολα μέσα στη νύχτα και μας πήρε. Το περιμέναμε να φανεί και ήρθε σαν τον "Ιπτάμενο Ολλανδό" να μας πάρει. Άκόμα και τώρα είναι σαν να το ζω.
    Το εισιτήριο από Κατάπολα για Ραφήνα. Παρακαλώ να σημειωθεί ότι ναυτικός πράκτορας είναι ο μεγάλος Νικόλαος Πρέκας .....

    Στους φίλους Captain Nionio, Νάξο, Paroskayak και ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ

    Δήλος.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 29-06-2008 στις 18:34

  3. #23
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    Πολυ ομορφο πλοιο σαν το Επτανησος.Αυτα βλεπεις και μολις κατεβεις στο λιμανι και βλεπεις ολα τα καινουργια που ειναι σαν κουτες νοσταλγεις αυτα τα ομορφα ποσταλια!Βαπορια που ομορφαιναν τις θαλασσες μας.Ο χρονος παιδια δυστηχως μετραει αντιστροφα και οσα ωραια καραβια μας εχουν μεινει(δηλαδη πολυ λιγα) σε πολυ λιγα χρονια δεν θα εχουμε τπτ!

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Το καταπληκτικό αρχείο του Roi μας δίνει τη δυνατότητα να αφήσουμε τη φαντασία μας να πάμε πίσω πολλά χρόνια. Καραβολατρικές εικόνες σαν αυτές, φίλε Roi, δίνουν πνοή στις συζητήσεις μας.

    Δεν ξέρω αν είναι τύχη ή ατυχία, αλλά με το Δήλος είχαμε κροσάρει με 8άρι τον Κάβο Ντόρο τέλη του 1980. Το θεωρώ ατυχία γιατί μερικά μέλη της οικογένειας δεν εκτίμησαν το καλό ταξίδεμα του και αναπόφευκτα έψαχναν για δραμαμίνες και σακουλάκια. Από την άλλη ήμουν τυχερός, ως καραβολάτρης στο Δήλος, που τραβερσάραμε με τέτοιο καιρό τα μπουγάζια του Κάβο Ντόρο.

    Το παραπάνω ταξίδι ήταν το πρώτο και το τελευταίο με το Δήλος, έτσι στέριωσε καλά στη μνήμη μου. Θα αναφερθώ αργότερα με περισσότερες λεπτομέρειες γι' αυτο ταξίδι σε άλλη δημοσίευση.

    Ο συνδυασμός Τζώρτζης-Επτάνησος ήταν καταλύτης για την υστεροφημία και εδραίωση του Επτάνησος στη Ραφήνα. Το Δήλος, μην ξεχνάμε, είχε να ανταγωνιστεί ένα Αιγαίο, Γεώργιος Εξπρές, και φυσικά το Νάξος. Ναι μεν το λιμάνι της Ραφήνας ήταν ελκυστικό στη μείωση του χρόνου, μολαταύτα, πολλοί Παριανοί και Αξιώτες επέλεγαν τον Πειραιά. Έτσι, το Δήλος δεν έιχε την αντίστοιχη επιτυχία που είχε το αδερφό του Επτάνησος.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    1.048

    Προεπιλογή

    ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ, ΤΟ 1995....
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #26
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ακτή Μερόπης
    Μηνύματα
    880

    Προεπιλογή

    Απίθανο ποστάλι σε όλα του δεν είχα την τύχη να ταξιδέψω μαζί του αλλά θα ήθελα να μάθω τι ταχύτητα είχε;

  7. #27
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το "Δήλος" στην Κυλλήνη

    Η ταχύτητα του "Δήλος" ήταν κατά μισό περίπου μίλι μεγαλύτερη από αυτήν του "Επτάνησος", δηλαδή πρέπει να ήταν 19+.
    Η παρακάτω φωτογραφία είναι από το καταπληκτικό βιβλίο του John May "Greek Ferries" των εκδόσεων "Ferry Publications".
    Η λεζάντα αναφέρει: "To επιβατηγό οχηματαγωγό της γραμμής Newhaven/Dieppe "Villandry", ως "Δήλος" στην Κυλλήνη του 1990. Έχει πρόσφατα πωληθεί για srap στην Ινδία".
    Η τελευταία πληροφορία που αναφέρει η λεζάντα, έχω την εντύπωση ότι δεν ευσταθεί (δηλαδή, ότι είχε πωληθεί για scrap).

    Το Δήλος στην Κυλλήνη.jpg

  8. #28
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Φιλοι μου σας ευχαριστω ολους,γιατι μεσα σε μια μερα πηγαμε το θεμα απο 14 δημοσιευσεις στις 28...Πραγματικα εντυπωσιακο κατορθωμα για ενα εντυπωσιακο ποσταλι,που αποδεικνυει οτι εχουμε ακομα πολλα να πουμε,αρκει να υπαρξει η σπιθα.Να ειστε καλα.Φιλε Νικο περιμενουμε τη διηγηση σου απο το απολαυστικο ταξιδι με το Δηλος.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τελευταία πληροφορία που αναφέρει η λεζάντα, έχω την εντύπωση ότι δεν ευσταθεί (δηλαδή, ότι είχε πωληθεί για scrap)
    Εχεις δικιο, δεν ισχυει αυτο. Το πλοιο πουληθηκε στην Ινδονησια και πηρε το ονομα Adina Lestari 102. Δεν εργαστηκε για πολυ καιρο, ωσπου επαθε ατυχημα (νομιζω προσαραξη) και μπαταρισε. Μετα πουληθηκε για scrap.

  10. #30
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τον βάπορα παιδιά και την ταχύτητά του. Δεν ξέρω πόσα γκάζια χτυπούσε το Επτάνησος, αλλά το Δήλος έπαιζε γύρω στα 18 με 18,5 μέγιστη στα ντουζένια του. Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλα από χρονομετρήσεις φίλων που ταξίδευαν με αυτό τέλη δεκαετίας '80 καθώς και από παρατηρήσεις μου ταξιδεύοντας με άλλο πλοίο παράλληλα με το Δήλος. Δυστυχώς δεν ταξίδεψα ποτέ με αυτήν την καραβάρα και όσο σκέφτομαι ότι μία φορά θα μπορούσα να πάω Αμοργό με αυτό, αλλά τελικά έμεινα στο νησί (Νάξο) τα παίρνω στην κράνα με την πάρτη μου. Λάθη της νεότητας...

    Σχετικά με την σύγκριση Επτάνησος και Δήλος (και για το γιατί το Δήλος δεν έγινε θρύλος όπως το Επτάνησος) συμφωνώ με Αντώνη και Νιόνιο εν μέρει. Το Επτάνησος πιστεύω ήταν πιο τυχερό γιατί έπεσε σε γραμμή λιγότερο απαιτητική κατά την γνώμη μου: ΑνδροΣυροτηνομυκονία από Ραφήνα. Αν αναλογιστούμε ότι η Άνδρος μόνη της είναι μπόλικος λαός που εξυπηρετείται μόνο από Ραφήνα τότε ψωμάκι και για τα δύο βαπόρια (Επτάνησος και Μπάρι) έφτανε και περίσσευε. Το Δήλος έπρεπε να χτυπήσει στην Παροναξία το Γεώργιος, τον Απόλλωνα, τον Ποσειδώνα και το Νάξος. Παρόλα αυτά ήταν πάντα ένας σημαντικός παίκτης στην γραμμή που αγαπήθηκε από αρκετούς. Ακόμα θυμάμαι έναν φίλο Αξώτη που το υποστήριζε φανατικά. Το Επτάνησος απ' ό,τι θυμάμαι δεν ταξίδεψε στις Ανατολικές Κυκλάδες καθόλου με αποτέλεσμα πολύς κόσμος εκεί να το αγνοεί.

    Πρόκειται για δύο πλοία μύθους και παροτρύνω κι άλλα μέλη του φόρουμ να ασχοληθούμε με το Δήλος, ειδικά όταν το αδέρφι του έχει πολλαπλάσια μηνύματα στο φόρουμ.

Σελίδα 3 από 33 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας