Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 43

Θέμα: Αγαπητός Ι [Θερμοπύλαι - Thermopylai, Agapitos I, St. Patrick]

  1. #11
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Αγαπητός Ιωάννης

    Φίλε, T.S.S. APOLLON, σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ.

    Όλα όσα ανεβάζεις είναι εξαιρετικά.

    Οι φωτογραφίες και οι πληροφορίες που έχουμε για το "Αγαπητός Ι" είναι λιγοστές, οπότε κάθε νέα προσθήκη αποτελεί γεγονός!!!
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το μόνο μου μας λείπει από αυτό το καραβάκι πια, είναι μια φωτογραφία του ως ΘΕΡΜΟΠΥΛΑΙ. Τουλάχιστον εγω δεν εχω δει ποτέ...

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Μια καινουρια πανεμορφη φωτογραφια μπορουν να απολαυσουν οσοι εχουν κανει εγγραφη στο Shipnostalgia.
    http://www.shipsnostalgia.com/galler...p/photo/190522

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Και μία απο εμένα απο αρχείο γνωστού φωτογράφου της εποχής

    agapitos i.jpg

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Mε το STELLA SOLARIS πίσω του και στη παγόδα ενα ρώσικο και το ιταλικό ANDREA C. το οποίο ήταν μετασκευή από καναδέζικο λίμπερτυ παρακαλώ!

  6. #16

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραια φωτογραφια ενος πλοιου με χαρακτηριστικη μπουρου.

  7. #17
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Έτσι έτσι όπως τα λέει ο T.S.S. APOLLON, αν κάνω λάθος διορθώστε με, νομίζω καπετάνιος ένα διάστημα ήταν ο Παρίσης που από το φτερό έδινε όρντινα για τις μανούβρες χρησιμοποιόντας, ορολογία μάλλον του ΠΝ παρά του ΕΝ. ¶κουγα λοιπόν κάτω από τον ντόκο εγώ, στην μανούβρα της αναχώρισης από τη Σύρο, από πλαγιοδέτιση με την δεξιά πλευρά.

    Μόλα όλα η πρύμη, όλο δεξιά
    Πρόσω ηρέμα η αριστερή (το σημερινό dead slow, το ακούσει και σαν πολύ αργά στην ακτοπλοϊα...στισ μέρες μας σχεδόν δεν υπάρχουν αυτά)
    Αγάντα το σπρίνγκ η πλώρη........

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Φαίνεται πως οι άγγλοι εκτιμούσαν ιδαίτερα το St.Patrick, το οποίο αποκαλούσαν χαϊδευτικά "Paddy". Οι άγγλοι έχουν συνήθως να πουν καλές κουβέντες για τα περισσότερα από τα καράβια που τους ταξίδευαν - αλλά όχι όλα. Νομίζω οτι αξίζει να διαβάσετε το 3ο ποστ σε αυτή τη σελίδα του shipsonstalgia για το πως αντέδρασε το πλήρωμα του St.Patrick όταν τους είπαν οτι θα μεταφερθούν στο ομόσταυλο Invicta. Θα είχαν τους λόγους τους για να μην "πάνε" το Invicta, αν και η συγκεκριμένη φωτο είναι απίθανη!

    Το St.Patrick δεν έκανε ανάλογη σταδιοδρομία στην Ελλάδα, αλλά δεν είναι λίγοι αυτοί που το θυμούνται και σήμερα.
    Ας το δούμε πως ήταν στη Μάγχη από το βιβλίο "British Ferries - Glory Days":

    paddy.jpg
    John Edgington photo

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται πως οι άγγλοι εκτιμούσαν ιδαίτερα το St.Patrick, το οποίο αποκαλούσαν χαϊδευτικά "Paddy". Οι άγγλοι έχουν συνήθως να πουν καλές κουβέντες για τα περισσότερα από τα καράβια που τους ταξίδευαν - αλλά όχι όλα. Νομίζω οτι αξίζει να διαβάσετε το 3ο ποστ σε αυτή τη σελίδα του shipsonstalgia για το πως αντέδρασε το πλήρωμα του St.Patrick όταν τους είπαν οτι θα μεταφερθούν στο ομόσταυλο Invicta. Θα είχαν τους λόγους τους για να μην "πάνε" το Invicta, αν και η συγκεκριμένη φωτο είναι απίθανη!

    Το St.Patrick δεν έκανε ανάλογη σταδιοδρομία στην Ελλάδα, αλλά δεν είναι λίγοι αυτοί που το θυμούνται και σήμερα.
    Ας το δούμε πως ήταν στη Μάγχη από το βιβλίο "British Ferries - Glory Days":

    paddy.jpg
    John Edgington photo
    Φανταστικη η φωτογραφια Αρη αλλα και η ιστορια που διαβασα με το Invicta ηταν ολα τα λεφτα

  10. #20

    Προεπιλογή

    Φιλε Ellinis το Saint Patrick Ξεκινωντας το ταξιδι του απο την Αγγλια για να ερθει στα νερα μας μαλλον αφησε την καλη του τυχη για παντα στο New Haven.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας