Σελίδα 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 164

Θέμα: Εγνατία (1960) [Egnatia]

  1. #101
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Παρόλα αυτά, ευχαριστούμε που μας την ξαναθύμησες

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από polykas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ανέβει από τον gtogias....

  2. #102

    Προεπιλογή

    Δεν πειραζει να εχει ξανανεβει.Ο Nicholas Peppas αποτελει κοσμημα για το ναυτιλια με τα τοσα ομορφα και ιστορικα εχει ανεβασει.Δεν ειναι δυνατον με πανω απο 4000 μυνηματα να θυματε τι εχει ανεβασει ή ακομα περισσοτερο τι εχουν ανεβασει αλλοι.Εργαζομενος ειναι, οπως και εγω που με εχουν φερει σε ιδια θεση, δεν ειναι αργοσχολος.Αν καποιος δει κατι δυο 'η και τρεις φορες καλο θα κανει να το απολαυσει για δευτερη ή τριτη φορα απο το να γκρινιαξει.Γιατι πολυ απλα αυτη η συμπεριφορα μπορει να βαλει σπουδαια πραγματα στο συρταρι ξανα.

  3. #103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πειραζει να εχει ξανανεβει.Ο Nicholas Peppas αποτελει κοσμημα για το ναυτιλια με τα τοσα ομορφα και ιστορικα εχει ανεβασει.Δεν ειναι δυνατον με πανω απο 4000 μυνηματα να θυματε τι εχει ανεβασει ή ακομα περισσοτερο τι εχουν ανεβασει αλλοι.Εργαζομενος ειναι, οπως και εγω που με εχουν φερει σε ιδια θεση, δεν ειναι αργοσχολος.Αν καποιος δει κατι δυο 'η και τρεις φορες καλο θα κανει να το απολαυσει για δευτερη ή τριτη φορα απο το να γκρινιαξει.Γιατι πολυ απλα αυτη η συμπεριφορα μπορει να βαλει σπουδαια πραγματα στο συρταρι ξανα.
    Σ' ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια, Κωστα. Kοιταξε τις τελευταιες δυο μερες, δεν εγραψα τιποτε ... Και εχθες το βραδυ για πρωτη φορα δεν ανοιξα καν το nautilia.gr Παρ'οτι ειμαι πιο μεγαλος απο τους περισσοτερους σας, οι διορθωσεις και τα σχολια των τελευταιων ημερων με εκαναν να ξανασκεφτω αν χρειαζεται να συνεχισω να γραφω τοσα πολλα πραγματα. Εγω προσωπικα διδασκω τους σπουδαστες μου να ειναι πρωτα θετικοι και επαινετικοι στις εκφρασεις τους και να εκφραζουν την διαφωνια τους με ευγενη τροπο και παντα με σκοπο να προσφερουν στην κατανοηση ενος θεματος

    Αλλα οπως λες και εσυ Κωστα, ολοι μας γραφουμε εδω γιατι ειναι το μερακι μας (στην δικια μου περιπτωση και η αγαπη μου για την Ελληνικη παραδοση και κληρονομια, την Greek patrimony οπως λεμε στα αγγλικα) ....

    Οπως ολοι σας, ειμαι και εγω πολυ απασχολημενος. Ευτυχως που υπαρχουν οι ΒΕΝ BRUCE που μου θυμιζουν οτι αξιζει τον κοπο να συνεχισω στο nautilia.gr ... Σ' ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 04-12-2009 στις 08:11

  4. #104

    Προεπιλογή

    Φιλε Nicholas εμεις σε θελουμε στην παρεα μας καθε μερα.

  5. #105
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ και επαυξάνω

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πειραζει να εχει ξανανεβει.Ο Nicholas Peppas αποτελει κοσμημα για το ναυτιλια με τα τοσα ομορφα και ιστορικα εχει ανεβασει.Δεν ειναι δυνατον με πανω απο 4000 μυνηματα να θυματε τι εχει ανεβασει ή ακομα περισσοτερο τι εχουν ανεβασει αλλοι.Εργαζομενος ειναι, οπως και εγω που με εχουν φερει σε ιδια θεση, δεν ειναι αργοσχολος.Αν καποιος δει κατι δυο 'η και τρεις φορες καλο θα κανει να το απολαυσει για δευτερη ή τριτη φορα απο το να γκρινιαξει.Γιατι πολυ απλα αυτη η συμπεριφορα μπορει να βαλει σπουδαια πραγματα στο συρταρι ξανα.

  6. #106

    Προεπιλογή

    Οσοι απο μας εχουμε ζησει τα πρωτα χρονια της μεγαλης γραμμης Βρινδησιου−Πατρων με το Εγνατια και αργοτερα το Αππια εχουμε ισως ξεχασει τις μεγαλες αντιρρησεις Ελληνων πολιτικων της περιοδου εκεινης που δεν ηθελαν να επιτρεψουν την δρομολογιση τετοιων μεγαλων κλειστων πορθμειων! Η νοοτροπια των πολιτικων της εποχης εκεινης ηταν μικροπολιτικη. Μην βαλετε τα πορθμεια αυτα γιατι θα μαραθει η Ηπειρος!!! Διαβαζοντας κανεις την αντιδραση πολιτικων σαν του Κωνσταντινου Μητσοτακη, διερωταται πως θα παρουσιασουν στο τελικο τους βιογραφικο την ... υποστηριξη του τουρισμου μας... Αλλα scripta manent

    All those of us who “lived” the establishment of the Brindisi-Patras line of big ferry boats (including Egnatia and later Appia) in 1960, it is now a surprise to return to the older newspapers from the mid 1950s and discover how many Greek politicians showed a truly parochial attitude and small-town mentality about such an important national project! Looking at the papers of 1957 to 1960, today’s reader is appalled to see how many politicians were AGAINST the establishment of this line, with the excuse that it would affect Epirus!!! As we know now, Epirus has flourished well despite the Brindisi-Patras ferry boats.

    It is interesting that one of the politicians who was so negative at that time was Konstantinos Mitsotakis, who became Prime Minister much later… I am sure his biography will include statements about how he cared about tourism.. But you know, as we say in Latin, scripta manent!


    19 Δεκεμβριου 1956

    19561219 Ferry.jpg



    10 Αυγουστου 1957

    19570810 Ferry.jpg


    23 Ιανουαριου 1960
    Φυσικα ολοι γνωριζεται τον Κωνσταντινο Μητσοτακη.... Οσοι δεν θυμοσαστε τον Ιωαννη Τουμπα, ηταν αντιπλοιαρχος του πολεμικου μας ναυτικου και κυβερνητης του περιφημου Αδρια στον δευτερο Παγκοσμιο Πολεμο. Υποστηριξη της ναυτιλιας galore

    19600123 Ferry.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 19-12-2009 στις 21:39

  7. #107

    Προεπιλογή

    Ενδιαφερον αρθρο της 31ης Ιανουαριου 1960

    19600131 Ferry1.jpg
    19600131 Ferry2.jpg
    19600131 Ferry3.jpg
    19600131 Ferry4.jpg

  8. #108
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Nicholas πραγματικα πολυ ενδιαφεροντα τα οσα μας παρουσιασες.
    Το μονο σχολιο που θα κανω ειναι πως οτιδοιποτε καινουργιο συμβαινει σε αυτη τη χωρα θα εχει φανατικους οπαδους και φανατικα αντιθετους. Μεση κατασταση φοβαμαι δεν υπαρχει.
    Σε ευχαριστουμε πολυ.

  9. #109
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Palaio Faliro
    Μηνύματα
    399

    Προεπιλογή Εγνατια

    Ενα πρωινο Ιουνιου του 1989 το Εγνατια στην Ηγουμενιτσα. Διπλα του ειναι το Espresso Grecia και στο βαθος το Ionian Galaxy.


    egnatia 1989.jpg

  10. #110
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε πολύ!
    Συνέχισε έτσι

Σελίδα 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας