Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 6 από 6

Θέμα: Στράβωσε ο γιαλός ή το όργανο;;;

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Στράβωσε ο γιαλός ή το όργανο;;;

    Καλημέρα.
    Λοιπόν ακούστε το εξής σκηνικό. Έχω μια πορέια να κάνω 70 μοίρες και με κτυπά μαίστρος δηλαδή σχεδόν κατάπλωρα. Οπόταν για να φθάσω στο προορισμό μου κάνω αρκετά τακ (ιστιοπλοικό με πανιά εννοείται). ¶νεμος γύρω στους 20 κόμβους +/-. Όταν είμαι αριστερίνεμος και το κύμα κτυπά με μια γωνιά 20-30 μοίρες της πλώρη μου, δηλαδή σχετικά φάτσα, (δεν ξέρω αν χρειάζεται αυτή η πληροφορία αλλά την βάζω), το windex μου δείχνει πως μπορώ να πηγαίνω μέχρι 40 μοίρες (το πολύ) στον άνεμο πριν αρχίσει να αντινεμώνει η τζένοα.
    Αντιθέτως, όταν είμαι δεξίνεμος και έχω το κύμα εντελώς στο (δεξί) πλευρό το windex δείχνει πως μπορώ να πηγαίνω σε πολύ πιο μικρές γωνίες προς τον άνεμο (25-30).
    Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Είναι στραβός ο γιαλός ή στραβό το όργανο;
    Τα φώτα σας παρακαλώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Είναι πολύ πιθανό να θέλει ρύθμιση το όργανο.
    Το έχω ξαναδεί σε νοικιάρικα.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Μια γρήγορη επίσκεψη στο άλμπουρο με τα γεωμετρικά σου βοηθήματα θα σε διαφωτίσει, ίσως δεν πετύχεις ακρίβεια μοίρας, αλλά μεγάλη απόκλιση θα την εντοπίσεις.
    Από εκεί και πέρα, εάν το όργανο είναι εντάξει (φαντάζομαι ότι δεν έχεις άλλη ένδειξη ανέμου (ηλεκτρονικά όργανα) εκτός του windex, τότε άρχισε να ψάχνεσαι με την εξαρτία κ.λ.π. (π.χ. συμμετρία στην τάση των ξαρτιών). Θεωρώ ότι θα πρέπει να επαληθεύσεις την ασυμμετρία και σε άλλες συνθήκες για να αποκλείσεις τοπικές συνθήκες αέρα, ρευμάτων κ.λ.π.

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Κουμπάρε, το πρόβλημα σου είναι στο windex (ψηλά στο άλμπουρο) ή στο όργανο που έχεις μπροστά σου ;;;

    Αν είναι το δεύτερο, τότε μάλλο θέλει καλιμπράρισμα το όργανο. Αν είναι το πρώτο...σου εξήγησε ο jerry.

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον jerry. Που να σου πω για ένα νοικιάρικο ιστιοπλοϊκό πριν 2-3 χρόνια, κάναμε πρώτο πλου, βραδινό για Αίγινα και είχα απόκλιση το GPS περίπου μισό μίλι και μας έβγαινε πορεία για βράχια...
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #6

    Προεπιλογή

    Ένα άρθρο του Practical Boat Owner για το καλιμπράρισμα των οργάνων μπορούμε να δούμε εδώ.

    Για όσους θέλουν να καλιμπράρουν το δρομόμετρο (πρώτη ρύθμιση στο άρθρο) οχι με το GPS (πρώτος τρόπος στο άρθρο) γιατί μπορέι να μετράνε και το ρεύμα αλλά με μετρημένο μίλι και βρίσκονται στο Σαρωνικό πάρχει μετρημένη απόσταση περίπου ένα μίλι (δεκαπέντε πόντους λιγότερο από μίλι, δηλαδή 1851,85 μέτρα) στην Κακιά βίγλα της Σαλαμίνας και μετρημένα μίλια στα Διαπόρια.
    DSC09869.jpgDSC09870.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 08-02-2017 στις 23:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας