Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 34

Θέμα: Α/Γ ΣΥΡΟΣ (L144) [LST-325]

  1. #1

    Προεπιλογή Α/Γ ΣΥΡΟΣ (L144) [LST-325]

    Καθελκυστηκε στις 27/10/1942 στη Φιλαδελφια των ΗΠΑ.Συμμετειχε ενεργα στην αποβαση της Νορμανδιας στις 6/6/1944 και σε πολλες αλλες αποστολες μεταφορας πολεμικου υλικου μεχρι και το τελος του Β΄ΠΠ,οποτε και επεστρεψε στις ΗΠΑ το 1945.



    Τεθηκε εκτος ενεργειας το 1946 μετα απο μακροχρονιο παροπλισμο παραχωρηθηκε στο ελληνικο ΠΝ (1964) στα πλαισια της στρατιωτικης βοηθειας των ΗΠΑ στην Ελλαδα.Παρεμεινε εν ενεργεια μεχρι και το 1999 και παροπλιστηκε στο Ναυσταθμο της Σουδας.



    Το 2000 συσταθηκε στις ΗΠΑ ενας συλλογος απο απομαχους αμερικανους των αποβατικων πλοιων,οι οποιοι ζητησαν απο το ΠΝ να τους παραχωρησει το πλοιο,ωστε να το μετατρεψουν στις ΗΠΑ σε πλωτο μουσειο.Ολες οι ετοιμασιες και τα εξοδα καθως και το ταξιδι εγιναν απο μελη αυτου του συλλογου.Τελικα το πλοιο μετα απο ενα μακρυ ταξιδι εφτασε στο Mobile Harbor στις 10/1/2001.Εφοσον γινανε οι απαραιτητες εργασιες ωστε το πλοιο να ειναι αξιοπλοο,επισκεφθηκε πολλα λιμανια στις ΗΠΑ ωστε να μπορει να το δει το κοινο. Απο το 2005 μονιμο λιμανι του ειναι πλεον το Evansville στην Indiana.



    Για περισσοτερες πληροφοριες δειτε ενδεικτικα τα ακολουθα links.

    http://en.wikipedia.org/wiki/USS_LST-325
    http://www.lstmemorial.org/
    http://www.hazegray.org/features/lst325/

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Αχ! Βρέ nautike, πραγματικά ένα από τα καλύτερα αρματαγωγά!!!!
    Πλοία για άντρες όπως τα χαρακτηρίζουν! Αν θυμάμαι καλά ανήκει στα μεγάλα αρματαγωγά !
    Στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ μετάθεση δυσμενή !!!
    Στην πραγματικότητα πλοία της πρώτης γραμμής!
    Για σκέψου ότι μετά από έναν Ναυτικό αποκλεισμό από τα μάχιμα πλοία του στόλου θα εμφανιστούν κάτι παράξενες φιγούρες γκρι σε απόσταση περίπου 6 nm από την ακτή και θα κατεβάσουν κάτι πιο μικρά όμοια βαρκάκια που η ρώτα τους θα είναι η παραλία και το πιο αστείο είναι ότι ξαφνικά θα δεις και αυτές τις φιγούρες να παίρνουν την ίδια ρώτα! Δεν θα ήθελα να είμαι πάνω σε μια εμπόλεμη κατάσταση!!!βέβαια έχω δει να ανοίγουν το πελώριο στόμα τους και να βγάζουν από μέσα την μεταλλική αρβύλα! θα ψάξω για φωτογραφίες…..

  3. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από koukou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά ανήκει στα μεγάλα αρματαγωγά !
    Τα μεγάλα LST ήταν το Κως L-116 και το Οινούσσαι L-104 (5700 τόνων), τα οποία ήταν μεταπολεμική σχεδίαση. Τα Σύρος, Κρήτη κλπ ήταν τα μικρότερα LST (4000 tn). Τα Δανιόλος, Γρηγορόπουλος κλπ (αυτά με τη κυλινδρική υπερκατασκευή) ήταν πολύ μικρότερα (1100 tn) και ταξινομούνταν ως LSM ή Οχηματαγωγά.

  4. #4
    kokos-atalanti Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθελκυστηκε στις 27/10/1942 στη Φιλαδελφια των ΗΠΑ.Συμμετειχε ενεργα στην αποβαση της Νορμανδιας στις 6/6/1944 και σε πολλες αλλες αποστολες μεταφορας πολεμικου υλικου μεχρι και το τελος του Β΄ΠΠ,οποτε και επεστρεψε στις ΗΠΑ το 1945.



    Τεθηκε εκτος ενεργειας το 1946 μετα απο μακροχρονιο παροπλισμο παραχωρηθηκε στο ελληνικο ΠΝ (1964) στα πλαισια της στρατιωτικης βοηθειας των ΗΠΑ στην Ελλαδα.Παρεμεινε εν ενεργεια μεχρι και το 1999 και παροπλιστηκε στο Ναυσταθμο της Σουδας.



    Το 2000 συσταθηκε στις ΗΠΑ ενας συλλογος απο απομαχους αμερικανους των αποβατικων πλοιων,οι οποιοι ζητησαν απο το ΠΝ να τους παραχωρησει το πλοιο,ωστε να το μετατρεψουν στις ΗΠΑ σε πλωτο μουσειο.Ολες οι ετοιμασιες και τα εξοδα καθως και το ταξιδι εγιναν απο μελη αυτου του συλλογου.Τελικα το πλοιο μετα απο ενα μακρυ ταξιδι εφτασε στο Mobile Harbor στις 10/1/2001.Εφοσον γινανε οι απαραιτητες εργασιες ωστε το πλοιο να ειναι αξιοπλοο,επισκεφθηκε πολλα λιμανια στις ΗΠΑ ωστε να μπορει να το δει το κοινο. Απο το 2005 μονιμο λιμανι του ειναι πλεον το Evansville στην Indiana.



    Για περισσοτερες πληροφοριες δειτε ενδεικτικα τα ακολουθα links.

    http://en.wikipedia.org/wiki/USS_LST-325
    http://www.lstmemorial.org/
    http://www.hazegray.org/features/lst325/
    Φίλε Naytike να`σαι καλά για τις πληροφορίες, είναι όντος ορθές, υπήρξα κάποτε στα μέλη του πληρώματος (ναύτης μηχανικός `89-`91) του Σύρος και είναι κάτι που με έχει σημαδέψει.
    Δεν ήξερα ότι το πήραν πίσω οι Αμερικάνοι απόμαχοι και δεν μπορώ να πω ότι δεν τους καταλαβαίνω.

    Υ.Γ. Να`ναι καλά οι κληρούχες και κοντοκληρούχες μου που υπηρετήσαμε μαζί στο πλοίο όπου και αν βρίσκονται,
    Κι εσύ Naytikeπου μας ξυπνάς αναμνήσεις και θύμισες από τα παλιά.

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Πραγματικά έτσι έγινε......έτυχε να δω ένα ντοκιμαντερ με αυτη την ιστορία σε ενα ξένο κανάλι και μου έκανε εντύπωση οτι ολα έγινα με δικά τους έξοδα και μεγάλο κόπο.Αξίζει να σημειώσουμε τον μεσο όρο ηλικίας αυτών των ανθρώπων που ξεπερνουσε νομίζω τα 68.Μια μικρή έρευνα στο νετ μπορει να σας δώσει μια εικόνα της αγάπης που έχουν για τα πλοία τους που σχεδόν για κάθε ενα απο αυτα υπάρχουν σύλλογη απο άτομα που υπηρέτησαν εκει την θητεία τους και είναι παρα πολλα πραγματικά.Το περίεργο στην υπόθεση είναι οτι στα LST δεν έδιναν ονόματα γιατι τα θεωρούσαν δευτεροκλασατα σαν πλοία είχαν μόνο τα απαραίτητα σαν εξοπλισμό και έφεραν μονο το διακριτικό αριθμό τους πχ LST US 325.H αξία τους νομίζω περίτρανα δικαιώθηκε απο την απόβαση στην νορμανδία και οχι μόνο οσο και στην διαρκεια ζωής τους.
    [B][COLOR=#ff0000]Θα μείνω πάντα ιδανικός και ανάξιος εραστής,των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων,και θα πεθάνω μια βραδιά,σαν όλες τις βραδιές,χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων.......Ν.ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ

    [url]www.blackpearlchris.blogspot.com/[/url]

    [/COLOR][/B]

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Είχε τύχει να συναντηθώ με αυτούς τους βετεράνους όταν ήρθαν στην Αθήνα για να πρωτουδούν το καράβι που ήταν τότε στην Αμφιάλη.

    φίλε North Star, το 68 που γράφεις είναι πολύ επιεικής... πραγματικά σοκαρίστηκα όταν τους είδα, δεν το περίμενα οτι θα είναι τόσο ηλικειωμένοι.
    Θυμάμαι πως τους ρώτησα "πως το θα μεταφέρετε πίσω στην Αμερική" (περιμένοντας να ακούσω, με ρυμουλκά, πάνω σε μπάριζα ή κάτι τέτοιο), και μου απάντησαν με φυσικότητα "we will sail her"
    Και όταν τους είπα κάτι μα... και μου... με "έστειλαν" λέγοντας "όπως το ταξιδεύαμε τότε, θα το ταξιδέψουμε και τώρα" και πράγματι το έκαναν!

    Υ.Σ. η γκάφα της συνάντησης ήταν όταν χαρακτήρισα το πλοίο "γέρικο"... δεν σας λέω πως με κοίταξαν οι παπούδες...

  7. #7

    Προεπιλογή Ιστορία

    Γεια σας. έχω ένα κείμενο εμπειρία εμπειρία μου, τον Απρίλη του 67 όταν πήγαμε κρατουμένουσ στη Γυάρο.
    Που μπορώ να την περάσω;;;ευχ

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από anton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας. έχω ένα κείμενο εμπειρία εμπειρία μου, τον Απρίλη του 67 όταν πήγαμε κρατουμένουσ στη Γυάρο.
    Που μπορώ να την περάσω;;;ευχ
    Σίγουρα γιά το πλοίο αυτό καθ'εαυτό εδώ αλλά εάν υπάρχουν πολιτικές προεκτάσεις φοβάμαι ότι θα δημιουργηθεί θέμα όπως με το ΠΡΕΒΕΛΗΣ αν έχεις παρακολουθήσει.
    Επειδή το φόρουμ είναι καθαρά ναυτιλιακό,καλό θα είναι να συμβουλευτείς τους διαχειριστές.

  9. #9

    Προεπιλογή

    SYROS.jpgΑ/Γ ΣΥΡΟΣ Απο τα τελευταία του ταξίδια.

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leonardos.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    SYROS.jpgΑ/Γ ΣΥΡΟΣ Απο τα τελευταία του ταξίδια.
    Mε το ασανσέρ αντί ράμπας που είχαν αυτά τα Α/Γ,το να ανεβοκατέβουν τα Steyr ήταν της υπομονής.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας