Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 78

Θέμα: Εκπαίδευσή - Βιβλία

  1. #41
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από coolaris2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, έχω ενεργή συμμετοχή στο παράρτημα της Nalco στην Ελλάδα που λέγεται Nalfleet και είναι η μόνη που εξειδικεύεται στα marine chemicals. Γενικώς ναι, έχει ενδιαφέρον το site.
    Την Nalfleet την ξέρω και έχω σχηματίσει πολύ καλή γνώμη για τα χημικά της, αλλά δεν έχει μεγάλη δραστηριοποίηση στον Πειραιά. Αλλά ξέρω ότι δεν είναι η μόνη εταιρεία με χημικά για την Ναυτιλία. Από ότι γνωρίζω υπάρχουν ακόμη η Unitor, Drew Ameroid, Vecom και οι ελληνικές Marichem, Καλογερόπουλος κ.α.

  2. #42

    Προεπιλογή ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ ΚΑΥΣΙΜΑ(MDO,MGO,IFO,HEAVY FUEL,BIODIESEL)

    ΜΗΠΩΣ ΤΥΧΕΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΛΙΚΟ? S.O.S

  3. #43
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή Τεχνικά εγχειρίδια συντηρήσεως Πλοίων – Υποβρύχιων

    Σε αυτό το χώρο θεωρό ότι λείπει κάτι τέτοιο που να έχει σχέση με την συντήρηση ναυτικών μέσων αλλά ποιο πολύ το γνωστικό αντικείμενο μου τα επιβατικά πλοία και υποβρύχια στόχος μου δεν είναι τίποτα παραπάνω από το ότι να καταλάβουμε από τεχνική άποψη το πώς συντηρούνται τα παραπάνω αλά και πως λειτουργούν μηχανολογικά αλλά και ναυσιπλοΐα και με αυτό το τρόπο να εμπλουτίσουμε την Η Εγκυκλοπαίδεια του Μηχανικού

    Σίγουρα δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω μονός μου και θα ήθελα και την βοήθεια σας και ποιο πολύ την πείρα σας γιατί αυτή είναι η ποιο σημαντική έχω ειδή αυτό καιρό συλλέξει αρκετό τεχνικό υλικό ξενόγλωσσο κατά κύριο λόγο που θα προσπαθήσω να το ανεβάσω και σίγουρα δεν ξέρω εάν θα κάτι τέτοιο θα είναι ενδιαφέρων στο φόρουμ αυτό αλλά πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη γνώση……..


    Σας ευχαριστώ εκ του πρότερο για την βοήθεια σας και ποιο πολύ σε όσους θελήσουν να ανταλλάξουμε απόψεις πάνω σε πολλά σημαντικά θέματα ……

    Εάν θεωρείται ότι δεν χρειάζεται θα ήθελα να μου το αναφέρεται
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  4. #44
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Waterborne Underwater Hull Cleaning of Navy Ships, 2002
    http://www.supsalv.org/pdf/s9086-cq-stm-010.pdf

    Τρόποι υποβρύχιου καθαρισμού του σκαριού του καραβιού από οξειδώσεις στο χρώμα τους και από μικροοργανισμούς
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  5. #45
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    WEIGHTS AND STABILITY
    http://www.fas.org/man/dod-101/sys/ship/nstm/ch096.pdf
    http://www.wes.army.mil/SL/MTC/handbook/crd_c649.pdf
    Μελέτη και σχεδίαση Ευσταθίας πλοίου βάση της μετατόπισης φορτίου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Baggeliq : 24-03-2008 στις 23:29
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  6. #46

    Προεπιλογή

    Δεν είναι χρήσιμα μια και δεν πρόκειται να μπαρκάρει κανένας σε λίμπερτυ ή άλλο βαπόρι με παλινδρομικές ατμομηχανές. Τα βάζω για όποιον ενδιαφέρεται για την ιστορία και πως λειτουργούσαν οι πρώτες ναυτικές μηχανές και για τα όμορφα σχήματα και σχέδια που έχουν φτιαχτέι στο χέρι, χωρίς CAD. Ίσως θα ήταν μια καλή ιδέα να έβαζε ψηφιοποιημένα το Ίδρυμα Ευγενίδη τα βιβλία του από τη δεκαετία του '60 μια και ήταν αντίστοιχης επιμέλειας εκδόσεις.

    http://www.archive.org/details/tripl...plee00leasrich

    http://www.archive.org/details/steam...rine00sennrich
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 29-03-2008 στις 12:23

  7. #47
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή Πως κατασκευαζεται μια μηχανη εσωτερικης καυσης

    Ενα πολυ ωραιο τρισδιαστατο βιντεο οπου κατασκευαζεται μια μηχανη εσωτερικης καυσης απο την αρχη μεχρι το τελος ...

    Κώδικας:
    http://rapidshare.com/files/96784638/perkins_1104D.mpg.html
    Γ΄ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ
    [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black]Κάρτερ ημών, το εν της μηχανής,
    αγιασθήτω το βολάν σου,
    ελθέτω η μπαταρία σου,
    γεμισθήτω το ρεζερβουάρ σου,
    ως εν λιπαντικόν και επί της μηχανής,
    το στρόφαλον ημών τον επιούσιον,
    δος ημίν σήμερον και άφες ημίν
    από τα μικροπροβλήματα των ηλεκτρικών,
    ως και ημείς αφίεμεν τις βαλβίδες ημών,
    στων αντιπροσώπων και των μηχανικών,
    αλλά ρήσε ημάς από τα ιμιτασιόν,
    Avin.[/COLOR][/FONT]

  8. #48
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Αν ενδιαφέρεστε για τεχνικά βιβλία είναι καλά αυτά εδώ :
    ΝΑΥΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ & ΕΠΙΣΤΗΜΗ

    Annali della facolta di scienze e tecnologie / Univesrita 'degli studi di napoli "Parthenope" (gia


    istituto universitario navale). - Napoli : Instituto Universitario Navale, 2004. - 290 p. - Bibliography:
    p.281-290. - (623.88 ANN)
    Super cargo ships / Christopher Batio. - Osceola : MBI Publishing Company, c2001. - 96 p. : ill.


    (some col.) . - (Enthusiast color series). - Includes glossary and index. - ISBN 0760308047. -
    (623.8245 BAT)
    The encyclopedia of ships / general editor: Tony Gibbons ; foreword by Roy Clare. - San Diego,


    Calif. : Thunder Bay, c2001. - 544 p. : ill. (some col.) . - Includes index. - ISBN 1571452966. -
    (623.82003 ENC)
    The ultimate book of lighthouses : history, legend, lore, design, technology, romance / Samuel


    Willard Crompton and Michael J. Rhein. - San Diego : Thunder Bay, c2003. - 352 p. : ill. (some col.)
    . - Bibliography: p. 352. - Includes index. - ISBN 1592231020. - (623.8942 CRO)
    Βασική θεωρία πλοίου / K.J. Rawson & E.C. Tupper ; επιστημονική επιμέλεια: Απόστολος Δ.


    Παπανικολάου ; γλωσσική επιμέλεια: Ελένη Γιαννακοπούλου. - 4η έκδ. - Αθήνα :
    Πανεπιστημιακές Εκδόσεις ΕΜΠ, 2002. - τ.1, xxxvi, 456 σ. τ.1. - Τίτλος πρωτοτύπου: Basicship
    theory. - Περιλαμβάνει βιβλιογραφικές αναφορές και ευρετήριο. - ISBN 9602546069. - (623.81
    RAW)
    Γενική ναυτιλία : ακτοπλοϊα - πλοήγηση / Ιωάννης Π. Οικονομόπουλος. - Αθήνα : χ.ό., 2004. -


    xxvi, 437 σ. - Βιβλιογραφία: σ.437. - (623.89 ΟΙΚ)
    Επιθεώρηση, συντήρηση και επισκευή της μεταλλικής κατασκευής του πλοίου / Πέτρος Α.


    Καρύδης. - Αθήνα : Πανεπιστημιακές Εκδόσεις ΕΜΠ, 2002. - xxviii, 522 σ. : έγχρ. εικ.+ 1 CD-ROM
    . - ISBN 9602545488. - (623.88 ΚΑΡ)

    Ο πλοίαρχος : στοιχεία αρχαίου ελληνικού ναυτικού δικαίου : μελέτη για τις εξουσίες και τα
    καθήκοντα του κυβερνήτου της αρχαίας Ελλάδας σύμφωνα με το αρχαίο . / Κρίστυ Εμίλιο
    Ιωαννίδου. - Αθήνα : Γεωργιάδης, 2005. - 118 σ. - Υπότιτλος: στοιχεία αρχαίου ελληνικού
    ναυτικού δικαίου : μελέτη για τις εξουσίες και τα καθήκοντα του κυβερνήτου της αρχαίας Ελλάδας
    σύμφωνα με το αρχαίο ελληνικό ναυτικό δίκαιο. -Βιβλιογραφία: σ. 110-113. - Περιλαμβάνει
    ευρετήριο. - ISBN 9603162701. - (623.965 ΙΩΑ)

    Προβλήματα σχετικής κινήσεως / Ιωάννης Π. Οικονομόπουλος, Πολεμικό Ναυτικό. Σχολή
    Ναυτικών Δοκίμων. - Αθήνα : χ.ό., 2002. - 64 σ. - (623.825 ΟΙΚ)

    Χειρισμοί πολεμικών πλοίων / Ιωάννης Παν. Οικονομόπουλος, Πολεμικό Ναυτικό. Σχολή
    Ναυτικών Δοκίμων. - Αθήνα : χ.ό., 2001. - 312 σ. - Βιβλιογραφία: σ.8. - (623.825 ΟΙΚ)
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  9. #49
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Κάτι πιο απλό...μηχανή ιστιοφόρου ας πούμε

    Τώρα θα σας απογοητέυσω που θα ρωτήσω κάτι τόσο απλό για σας και πολύπλοκο για μένα (τι να κάνω, ο καθένας με τις γνώσεις τους).
    Ψάχνω κάποιο βιβλίο ή site στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για τις απλές μηχανές που έχουν τα ιστιοφόρα. Να εξηγεί στους άσχετους όπως εμένα τον τρόπο λειτουργίας τους, τις διάφορες βλάβες που μπορεί να πάθουν και πως να τις φτοιάξεις, τα ηλεκτρικά τους κτλ, κτλ.
    Στα αγγλικά υπάρχουν πολλά τέτοια βιβλία και ήδη αγόρασα ένα του RYA. Κάτι ανάλογο στα Ελληνικά θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
    Ευχαριστώ
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  10. #50

    Προεπιλογή hi

    kalispera file mpeno na katebaso apo rabit k mou leo error

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας