Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 201 έως 210 από 228

Θέμα: Κάντια & Ρέθυμνο [Candia & Rethymnon - Central No.2 & 5]

  1. #201

    Προεπιλογή

    https://www.youtube.com/watch?v=OAcm-I5y0Qw ιστορικο βιντεο, εχει ανεβασει και αλλα πολυ δυνατα , μπραβο του. Αναχωριση απο πειραια το 75 πανω σε ενα απο τα δυο αδελφια αν δε κανω λαθος

  2. #202
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όιτ δεν το έχουμε αναφέρει και είναι επίκαιρο αυτές τις μέρες. Το 1974 με την εισβολή στην Κύπρο το Ρέθυμνο είχε επιταχτεί για να μεταφέρει το 513 ΤΠ και μια ίλη αρμάτων στην Κύπρο, αλλά στην πορέια διατάχτηκε να πλέυσει στη Ρόδο. Αυτό αναφέρεται στο πόρισμα της Κυπριακής Βουλής για την εισβολή εδώ (η αναφορά στο Ρέθυμνο είναι στη σελίδα 117 του pdf, σελίδα 120 του βιβλίου).
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Noμίζω ότι κ στον Αττίλα 2 στις 14/8/74 υπήρχε σκέψη να πάνε Κύπρο κ τα 2 αδελφά.
    Τα πλοία αυτά, στην επιστράτευση του 74, μετέφεραν επίσης στρατιωτικές μονάδες από την ηπειρωτική Ελλάδα στην Κρήτη. Λεγόταν τότε ότι έκαναν τη διαδρομή Πειραιάς -Ηράκλειο σε 5 ή 6 ώρες. Πρέπει να ήταν τα πιο γρήγορα πλοία της εποχής. Οι ειδικοί του forum μπορούν ίσως να το επιβεβαιώσουν.

  3. #203
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πλοία αυτά, στην επιστράτευση του 74, μετέφεραν επίσης στρατιωτικές μονάδες από την ηπειρωτική Ελλάδα στην Κρήτη. Λεγόταν τότε ότι έκαναν τη διαδρομή Πειραιάς -Ηράκλειο σε 5 ή 6 ώρες. Πρέπει να ήταν τα πιο γρήγορα πλοία της εποχής. Οι ειδικοί του forum μπορούν ίσως να το επιβεβαιώσουν.
    Ειδικός δεν είμαι αλλά η απόσταση Πειραιάς-Ηράκλειο είναι 173 ν.μ. (ξύνοντας την Αντίμηλο) και τα δυο αδελφάκια είχαν υπηρεσιακή 19,5 μίλια. Ακόμη και σε μέγιστη+ να ταξίδεψαν... δεν βγαίνει σε 5-6 ώρες. Ήταν γρήγορα αλλά υπήρχαν και πιο γρήγορα τότε, π.χ. ο ΑΠΟΛΛΩΝ του Νομικού, νομίζω και τα ΝΑΪΑΣ, ΜΙΜΙΚΑ Λ. με μια πρώτη σκέψη

  4. #204
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικός δεν είμαι αλλά η απόσταση Πειραιάς-Ηράκλειο είναι 173 ν.μ. (ξύνοντας την Αντίμηλο) και τα δυο αδελφάκια είχαν υπηρεσιακή 19,5 μίλια. Ακόμη και σε μέγιστη+ να ταξίδεψαν... δεν βγαίνει σε 5-6 ώρες. Ήταν γρήγορα αλλά υπήρχαν και πιο γρήγορα τότε, π.χ. ο ΑΠΟΛΛΩΝ του Νομικού, νομίζω και τα ΝΑΪΑΣ, ΜΙΜΙΚΑ Λ. με μια πρώτη σκέψη
    Να το εξειδικεύσουμε λίγο,από τα πλέον ταχέα καθαρόαιμα ΕΓ/ΟΓ της εποχής.Γιά τις ώρες συμφωνώ.
    Πάντως 1 από τα 2 μετέφερε΄τότε επίστρατους στα δυτικά της Χίου ενώ το ΝΑΪΑΣ έκανε Χίο-Μυτιλήνη λόγω της επίταξης των κανονικών πλοίων της γραμμής ( ΑΔΩΝΙΣ,ΣΑΠΦΩ ). Αυτά από πρώτο χέρι μιάς κ έζησα τις ημέρες εκείνες στη Χίο.
    Αξίζει να γίνονται τέτοιες κουβέντες εδώ γιά το θέμα της επιστράτευσης/επίταξης διότι σε σχετική συζήτηση σε φόρουμ συνασθενών με λύπη μου διεπίστωσα ότι η πλειοψηφία αγνοεί τον σημαντικό ρόλο της εμπορικής ναυτιλίας σε περίπτωση πολέμου.Άλλωστε υπάρχει το πιό πρόσφατο κ χαρακτηριστικό παράδειγμα του πολέμου των Φώκλαντς ( 1982 ).

  5. #205
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικός δεν είμαι αλλά η απόσταση Πειραιάς-Ηράκλειο είναι 173 ν.μ. (ξύνοντας την Αντίμηλο) και τα δυο αδελφάκια είχαν υπηρεσιακή 19,5 μίλια. Ακόμη και σε μέγιστη+ να ταξίδεψαν... δεν βγαίνει σε 5-6 ώρες. Ήταν γρήγορα αλλά υπήρχαν και πιο γρήγορα τότε, π.χ. ο ΑΠΟΛΛΩΝ του Νομικού, νομίζω και τα ΝΑΪΑΣ, ΜΙΜΙΚΑ Λ. με μια πρώτη σκέψη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το εξειδικεύσουμε λίγο,από τα πλέον ταχέα καθαρόαιμα ΕΓ/ΟΓ της εποχής.Γιά τις ώρες συμφωνώ.
    Πάντως 1 από τα 2 μετέφερε΄τότε επίστρατους στα δυτικά της Χίου ενώ το ΝΑΪΑΣ έκανε Χίο-Μυτιλήνη λόγω της επίταξης των κανονικών πλοίων της γραμμής ( ΑΔΩΝΙΣ,ΣΑΠΦΩ ). Αυτά από πρώτο χέρι μιάς κ έζησα τις ημέρες εκείνες στη Χίο.
    Αξίζει να γίνονται τέτοιες κουβέντες εδώ γιά το θέμα της επιστράτευσης/επίταξης διότι σε σχετική συζήτηση σε φόρουμ συνασθενών με λύπη μου διεπίστωσα ότι η πλειοψηφία αγνοεί τον σημαντικό ρόλο της εμπορικής ναυτιλίας σε περίπτωση πολέμου.Άλλωστε υπάρχει το πιό πρόσφατο κ χαρακτηριστικό παράδειγμα του πολέμου των Φώκλαντς ( 1982 ).
    Σας ευχαριστώ πολύ. Και εγώ είμαι αυτόπτης μάρτυς κατά την αποβίβαση μονάδος στο Ηράκλειο, όπου και άκουσα για 5-6 ώρες. Ασφαλώς έχετε δίκιο ως προς τις ώρες. Είναι πολύ πιθανό βέβαια ότι στα συγκεκριμένα ταξίδια τα πλοία ανέπτυσσαν μέγιστη ταχύτητα, αλλά 173/6=28.8, 50% μεγαλύτερη της υπηρεσιακής των 19.5κ.
    Να προσθέσω, σχετικά με το ρόλο της εμπορικής ναυτιλίας σε περίπτωση πολέμου, ότι η αμερικανική κυβέρνηση λέγεται ότι επιδοτεί την κατασκευή εμπορικών πλοίων ώστε να μπορούν να αναπτύξουν μεγαλύτερες ταχύτητες σε περίπτωση που τα χρειαστεί για στρατιωτικές μεταφορές.

  6. #206
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω, σχετικά με το ρόλο της εμπορικής ναυτιλίας σε περίπτωση πολέμου, ότι η αμερικανική κυβέρνηση λέγεται ότι επιδοτεί την κατασκευή εμπορικών πλοίων ώστε να μπορούν να αναπτύξουν μεγαλύτερες ταχύτητες σε περίπτωση που τα χρειαστεί για στρατιωτικές μεταφορές.
    Αυτό γίνεται πάντα , φάνηκε πιό πολύ στον Β' ΠΠ κ στον πόλεμο της Κορέας.Επιδοτείται η κατασκευή πλοίων με συγκεκριμένες προδιαγραφές. Επειδή δεν υπάρχουν τόσα πλοία με αμερικανική σημαία,αγοράζονται πλοία από άλλες χώρες που έχουν καταστεί αντιεμπορικά κ τα εντάσσουν στην Μilitary Sealift Command.

  7. #207

    Προεπιλογή

    Πιστεύω και εγώ ότι τα δυο πλοία δεν μπορούσαν να κάνουν αυτό το δρομολόγιο σε 5 η 6 ώρες , ένας μύθος της εποχής , αντίστοιχος του ότι τα μισά πλοία είναι ποταμόπλοια που έλεγαν συνέχεια και το άλλο που άκουγα συνέχεια στο πλοίο από μικρό παιδί κύριος για το King Minos το έλεγαν ότι τρέχει σε όλο το ταξίδι και ότι όταν φτάνει προς Πειραιά η Ηράκλειο κόβει ταχύτητα για να παίρνει ο κόσμος καμπίνες. (ταξιδεύω τη γραμμή από το 85 που γεννήθηκα και έχω ακούσει πολλά από παιδί που ήμουν έως σήμερα)
    Εάν μπορούσαν να αναπτύξουν τέτοιες ταχύτητες σίγουρα η ANEK θα το είχε εκμεταλλευτεί και θα είχε κάνει μια δυνατή ανακαίνιση στα δυο αυτά πλοία που από το όταν μετασκευάστηκαν έως το τέλος τους στην Ελλάδα δεν άλλαξαν ούτε καρέκλα σε μια εποχή που η μετασκευή ήταν στα δυνατά της ειδικά για την ANEK και όταν η δίφορα με τα King Minos / Καζαντζάκης ήταν μόνο ένας χρόνος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolasher : 06-09-2020 στις 11:30

  8. #208
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikolasher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω και εγώ ότι τα δυο πλοία δεν μπορούσαν να κάνουν αυτό το δρομολόγιο σε 5 η 6 ώρες , ένας μύθος της εποχής , αντίστοιχος του ότι τα μισά πλοία είναι ποταμόπλοια που έλεγαν συνέχεια και το άλλο που άκουγα συνέχεια στο πλοίο από μικρό παιδί κύριος για το King Minos το έλεγαν ότι τρέχει σε όλο το ταξίδι και ότι όταν φτάνει προς Πειραιά η Ηράκλειο κόβει ταχύτητα για να παίρνει ο κόσμος καμπίνες. (ταξιδεύω τη γραμμή από το 85 που γεννήθηκα και έχω ακούσει πολλά από παιδί που ήμουν έως σήμερα)
    Εάν μπορούσαν να αναπτύξουν τέτοιες ταχύτητες σίγουρα η ANEK θα το είχε εκμεταλλευτεί και θα είχε κάνει μια δυνατή ανακαίνιση στα δυο αυτά πλοία που από το όταν μετασκευάστηκαν έως το τέλος τους στην Ελλάδα δεν άλλαξαν ούτε καρέκλα σε μια εποχή που η μετασκευή ήταν στα δυνατά της ειδικά για την ANEK και όταν η δίφορα με τα King Minos / Καζαντζάκης ήταν μόνο ένας χρόνος

    Δεν είναι ακριβώς έτσι που τα λέτε, ότι δεν ...άλλαξε η ΑΝΕΚ ούτε καρέκλα ως το τέλος των πλοίων στην Ελλάδα. Το 1991, λοιπόν, έβγαλε την τραπεζαρία Α' θέσης από το μέσον του πλωριού σαλονιού και έφτιαξε μια νέα ένα ντεκ πιο πάνω, εκεί δίπλα μάλιστα έφτιαξε και επιπλέον νέες δίκλινες και τρίκλινες καμπίνες με μπάνια σε καθεμία από αυτές. Το πλωριό σαλόνι, μετά την αφαίρεση της τραπεζαρίας από το μέσον του, ανακαινίστηκε εκ βάθρων με υπέροχα έπιπλα Συλβεστρίδη, μπλε αποχρώσεων στο ΡΕΘΥΜΝΟΝ και βυσσινί ατο ΚΑΝΤΙΑ.

  9. #209

    Προεπιλογή

    οι μνημες μου ξεκινουν απο αυτο το 90- 91 ειναι η αληθεια (αποσπασματικα εικονες αλλα χωρις να μπορω να θυμηθω πλοιο κτλ ποιο πριν), οποτε συγγνωμη δεν ηξερα για την αλλαγη αυτη. αλλα παντα υστερουσαν σε σχεση με το απτερα - λισσος -λατω (απο το κρητη δεν εχω μνημες)
    ειδικα το σαλονι της τουριστικης ειναι οτι ποιο κλειστοφοβικο υπηρχε σε πλοιο που ταξιεψα

  10. #210
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όιτ δεν το έχουμε αναφέρει και είναι επίκαιρο αυτές τις μέρες. Το 1974 με την εισβολή στην Κύπρο το Ρέθυμνο είχε επιταχτεί για να μεταφέρει το 513 ΤΠ και μια ίλη αρμάτων στην Κύπρο, αλλά στην πορέια διατάχτηκε να πλέυσει στη Ρόδο. Αυτό αναφέρεται στο πόρισμα της Κυπριακής Βουλής για την εισβολή εδώ (η αναφορά στο Ρέθυμνο είναι στη σελίδα 117 του pdf, σελίδα 120 του βιβλίου).
    Ποιος ήταν πλοίαρχος του στο ταξίδι προς Κύπρο; Οι αναμνήσεις του, όπως και άλλων μελών του πληρώματος, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσες.
    Υπάρχει άραγε το ημερολόγιο του πλοίου;

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας