Σελίδα 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 228

Θέμα: Κάντια & Ρέθυμνο [Candia & Rethymnon - Central No.2 & 5]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Το τελευταιο ταξιδι που εκανα με το ΚΑΝΤΙΑ με τα σινιαλα της ΔΑΝΕ στις 19/3/2000 απο Κω για Καλυμνο .....

    skan 6134.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 21-01-2008 στις 23:42
    [COLOR=#ff4400][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][COLOR=darkgreen][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=#000000][FONT=Palatino Linotype][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"][I][B][SIZE=4][COLOR=darkred]Να'χω το νου μου αδειανο[/COLOR][/SIZE][/B][/I][/URL][/COLOR][/FONT][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [I][B][SIZE=4][FONT=Palatino Linotype][COLOR=#ff4400]Να΄χω και πριμο τον καιρο[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/I]
    [/URL][/COLOR][/COLOR][/FONT]
    [/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [/URL]

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Εγω μια φορα το ειχα ταξιδεψει. Απο Λερο για Πατμο, οταν πηρα την αποσπαση μου στο ταγμα εκει. Απριλης του 1999 ηταν. Δεν μπορω να πω οτι ηταν κατι το τελειο. Ειδικα οταν επρεπε να ανεβεις στο πανω γκαραζ για να πας στα σαλονια του πλοιου!! Εντυπωση μου εκαναν και οι πορτες των καμπινων.. Φαινοντουσαν τοσο... αρχαιολογιες!! ΟΚ, ειχε μετασκευαστει κοντα 30 χρονια πριν, αλλα και παλι.. Δεν ξερω, αλλα δεν μου εκανε καθολου καλη εντυπωση....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 21-01-2008 στις 23:04
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  3. #13
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Exclamation

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Finnpartner_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..............και οι πορτες των καμπινων.. Φαινοντουσαν τοσο... αρχαιολογιες!! ............
    Η σκληρή κριτική που ασκεί ο Finnpartner ... θεωρώ ότι είναι ανατροπή για τις προτιμήσεις του.... προσέξτε τι θα πείτε

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Δεν εχω φωτο να σου εξηγησω τι εννοω. Φαινοταν σαν ενα παλιο κομματι ξυλου, απλα περασμενο με μια μπλε μπογια. Φτηνοπραμα δηλαδη. Δεν ξερω αν ηταν ετσι απο εκει, ή μπηκαν εδω. Μην ανησυχεις παντως, δεν αλλαζω ετσι ευκολα ιδεες μου. Ομως, ουτε στο Λερος, ουτε στο Ιαλυσσος/ Καμιρος ουτε καν στο Ομηρος δεν ειχε τοσο χαλια πορτες στις καμπινες!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Finnpartner_1966 : 13-10-2008 στις 21:52
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  5. #15

    Προεπιλογή

    Στο Ναυτικο Μουσειο Κρητης στα Χανια, υπαρχει ενα αρκετα ομορφο μοντελακι του Καντια/Ρεθυμνο. Το μοντελο εχει κατασκευαστει συμφωνα με την αρχικη μορφη του πλοιου (πριν τη μετασκευη για το ''κλεισιμο'' της πρυμνης. Μαλιστα στο κεντρο του πλοιου υπαρχει τομη ωστε να φαινεται το γκαραζ και το μηχανοστασιο του!

    cand.jpg

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο επιτέλους βλέπουμε ένα ελληνικό ναυτικό μουσείο που τιμά ένα επιβατηγό/οχηματαγωγό πλοίο που έγραψε ιστορία,είναι σημαντικό γιατί τα περισσότερα ναυτικά μουσεία στη Ελλάδα αρκούνται σε τριήρεις και άντε να φτάσουν μέχρι το ΑΒΕΡΩΦ

  7. #17

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι οτι αρκετα Ναυτικα Μουσεια στην Ελλαδα περιλαμβανουν στα εκθεματα τους ομοιωματα εμπορικων πλοιων, αλλα σχεδον ποτε ακτοπλοικων. Σιγουρα το τμημα της φορτηγου ναυτιλιας επαιξε και παιζει πρωτευοντα ρολο στην αναπτυξη της ναυτιλιας μας, αλλα απο την αλλη η ακτοπλοια μας ειναι συνυφασμενη με την ιστορια και την εξελιξη του μισου ελλαδικου χωρου και θα επρεπε να προβαλεται σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο. Παντως ειναι ισως το μοναδικο ΕΓ/ΟΓ μοντελο που εχω δει ποτε σε ελληνικο μουσειο.

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Ενα παρομοιο μοντελακι, θυμαμαι απεναντι απο την Πλ. Καραϊσκακη, πριν απο τον Ηλεκτρικο. Πρεπει να ειναι καμια 20ρια χρονια τουλαχιστο. Καποια στιγμη το εχασα. Δεν μπορουσα ομως να θυμηθω ποιο ηταν! Να τι εβλεπα λοιπον πριν τοσα χρονια!!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  9. #19
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Δυστηχώς διάβασα ότι το Κάντια πουλήθηκε για σκράπ...

  10. #20
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    jumpman
    ...Antikatastathike tote apo to Aptera kai to El.Venizelos.
    Νομίζω ότι αντικαταστάθηκαν απο τα 2 Κρήτη

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας