Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 132

Θέμα: King Minos [Mawaddah, Erimo Maru]

  1. #121
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από meco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται πολύ περίεργη η παρουσία του Χρηστος Τ. στο λιμάνι του Ηρακλείου. Κατανοώ φυσικά ότι μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν μιας και έχουν περάσει πολλά χρόνια και ακόμα και αν ήξερε κάποιος το πιθανότερο είναι να μην θυμάται...
    Καθόλου περίεργη. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο και τώρα και παλιότερα να έρχονται φέρυ ανοιχτού τύπου στο Ηράκλειο με επικίνδυνα φορτία. Το έχω και εγώ σε φωτογραφία από τότε θα την ψάξω να τη βρω.

  2. #122
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθόλου περίεργη. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο και τώρα και παλιότερα να έρχονται φέρυ ανοιχτού τύπου στο Ηράκλειο με επικίνδυνα φορτία. Το έχω και εγώ σε φωτογραφία από τότε θα την ψάξω να τη βρω.
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο (γιατί πραγματικά μου έκανε εντύπωση) βρήκα αυτό:
    https://www.youtube.com/watch?v=wKRGkPOz5-U
    Οπότε πιθανόν να συνέβαινε κάτι αντίστοιχο και από το λιμάνι του Ηρακλείου.

  3. #123

    Προεπιλογή

    Να μου επιτρέψετε να υπενθυμίσω ότι την ίδια ακριβώς φωτογραφία την έχει ανεβάσει ο Παντελής και στο θέμα του ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ (ΧΡΗΣΤΟΣ Τ), οπότε αν συμφωνείτε και εσείς καλύτερα να συνεχίσουμε εκεί την κουβέντα που αφορά την παντόφλα, και όχι στο παρόν θέμα του ΚΙΝΓΚ ΜΙΝΩΣ.

    Σημ. Μα και εσύ...... ω τέκνον Νεκτάριε ???

  4. #124
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Mawaddah ( King Minos) έφυγε από την Jeddah στις 29/01/2019 σύμφωνα με το AIS του και έχει φτάσει στο Gadani στο Πακιστάν για την διάλυση του.

  5. #125
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Mawaddah ( King Minos) έφυγε από την Jeddah στις 29/01/2019 σύμφωνα με το AIS του και έχει φτάσει στο Gadani στο Πακιστάν για την διάλυση του.
    'Eπεσε η αυλαία γιά ένα ακόμη βασιλοβάπορο των Μινωϊκών.

  6. #126
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Αντί στεφάνων...
    kingminos.jpg
    *φωτογραφία από το 2000.
    Μετά από ένα σπάνιο περιστατικό...

  7. #127
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Πλοίο των παιδικών μου χρόνων με πολλές αναμνήσεις! Μπορεί να έμεινε μόνο 9 χρόνια στο Αιγαίο ( Όσο είναι το Blue Star Delos) άλλα εμένα μου φαίνονταν παρά μα παρά πολλα.
    Αντίο...

  8. #128
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Να το δούμε το καλοκαίρι του 1988 όταν είχε πρωτοέρθει στον Πειραιά, στο Ξαβέρι, φρέσκο και έτοιμο αναλάβει τα δρομολόγια του στην γραμμή της Ιταλίας.
    Η μικρή χαμηλή πλώρη δεν με είχε κάνει να τα συμπαθήσω και ιδιαίτερα, ειδικά συγκρίνοντας τα με τα κλασσικά σουλούπια των προγενέστερων ΦΑΙΣΤΟΣ - ΚΝΩΣΣΟΣ. Όμως αποδείχτηκε ένα εξαιρετικό πλοίο και η μετασκευή που έγινε στο Πέραμα του πρόσθεσε πολλά χρόνια, όπως και στο αδελφό του που παραμένει ως ο τελευταίος επιζών της προ-νεότευκτων εποχής των Μινωικών.

    king minos.jpg

  9. #129
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το δούμε το καλοκαίρι του 1988 όταν είχε πρωτοέρθει στον Πειραιά, στο Ξαβέρι, φρέσκο και έτοιμο αναλάβει τα δρομολόγια του στην γραμμή της Ιταλίας.
    Η μικρή χαμηλή πλώρη δεν με είχε κάνει να τα συμπαθήσω και ιδιαίτερα, ειδικά συγκρίνοντας τα με τα κλασσικά σουλούπια των προγενέστερων ΦΑΙΣΤΟΣ - ΚΝΩΣΣΟΣ. Όμως αποδείχτηκε ένα εξαιρετικό πλοίο και η μετασκευή που έγινε στο Πέραμα του πρόσθεσε πολλά χρόνια, όπως και στο αδελφό του που παραμένει ως ο τελευταίος επιζών της προ-νεότευκτων εποχής των Μινωικών.

    king minos.jpg
    Eμένα μου άρεσε,ίσως επειδή ήμουν εθισμένος από παλιά στα ιαπωνικά σουλούπια.Βέβαια με τη μετασκευή έγινε ωραιότερο.Χαρακτηριστικά, αυτό το "σπάσιμο" που έκανε το σκάφος από τη μέση κ προς τα πρύμα αλλά κ οι αμερικάνικες άγκυρες που είχε,σαν αυτές των παλιών αμερικάνικων πολεμικών.
    Τελευταία έκανε Σουδάν-Σ.Αραβία κ φαντάζομαι ότι θα ήταν πολύ υποβαθμισμένο.Το Gadani Beach που πήγε γιά σκραπ κάποτε μεσουρανούσε ως τόπος μαρτυρίου...διαλυτηρίων ήθελα να πω αλλά έχει υποσκελιστεί από το Αlang κ άλλα μέρη.
    Σκέπτομαι μήπως "ήγγικεν" η ώρα κ γιά το MAHABBAH ex BLUE AEGEAN,SUPERFERRY.

  10. #130
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Mawaddah (e.x. King Minos, Erimo Maru) έφυγε από την Jeddah στις 29/01/2019 σύμφωνα με το AIS του και έχει φτάσει στο Gadani στο Πακιστάν για την διάλυση του. Η αυλαία έπεσε για άλλο ένα βασιλοβάπορο των Μινωικών γραμμών. Η φωτο από την προσάραξη του στο Gadani.

    KING-MINOS---MAWADDAH-01.jpg

Σελίδα 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας