Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 271

Θέμα: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ - Εικόνες και Τυπολογία Παραδοσιακών Σκαριών

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4

    Thumbs up ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΣΚΑΡΙΩΝ

    1617fore_mast_from_top2.jpg

    scan0048.jpg

    scan0031.jpg

    Γειά σας . Ενας ΄φίλος μου μίλησε για το site σας. Είμαι καινούργια στο χώρο σας αλλά μ' ενδιαφέρουν τα θέματα που σχολιάζεται . Εχω γυρίσει αρκετά μέρη της Ελλάδας . Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Η Θάλασσα με τραβάει και ειδικά τα παλιά καρνάγια και τα παραδοσιακά σκάφη γι αυτό αν δεν υπάρχει αντίρηση θα ήθελα να συμμετέχω κι εγώ με ένα thread όπου μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες από παραδοσιακά σκαριά , καρνάγια κλπ. Το 2003 ήμουν πολύ τυχερή γιατί κατα λάθος βρέθηκα στην Κοιλάδα του Κρανιδίου και φωτογράφησα ένα σκάφος στο οποίο τοποθετούσαν τα κατάρτια (τεραστίων διαστάσεων πιστέψτε με) . Εκτοτε δεν το ξαναείδα. Οι παραπάνω φωτο είναι από αυτό το πλοίο . Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου πεί πως ονομάζεται και που βρίσκεται.
    "ΚΑΡΤΙΝΙ"

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Καλώς ήλθες στη παρέα μας. Συγχαρητήρια και για τις υπέροχες φωτό και για το υπέροχο ψευδώνυμο (καρτίνι)

    Καμία αντίρρηση για τις φωτογραφίες και σήμερα μάλιστα, θα άνοιγα σχετικό θέμα..
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήλθες στη παρέα μας. Συγχαρητήρια και για τις υπέροχες φωτό και για το υπέροχο ψευδώνυμο (καρτίνι)

    Καμία αντίρρηση για τις φωτογραφίες και σήμερα μάλιστα, θα άνοιγα σχετικό θέμα..
    Να δώσω και εγώ συγχαρητήρια στον φίλο Καρτίνι για τις πράγματι πολύ ωραίες φωτογραφίες, αλλά θα ήθελα ταυτόχρονα να ρωτήσω και τον φίλο Αστερία μήπως η θεματολογία αυτού του thread καλύπτεται ήδη από ΑΥΤΟ το thread στο οποίο ήδη έχουμε ανεβάσει κάποιες φώτο. Σε περίπτωση που θελήσω να ανεβάσω ξανά φώτο από καρνάγιο-ταρσανά, σε ποιό από τα δύο threads θα πρέπει να τις ανεβάσω ???

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    espresso, έχεις δίκιο. Μισό λεπτό να το δω λιγάκι.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Καρτίνι Εμφάνιση μηνυμάτων
    1617fore_mast_from_top2.jpg

    scan0048.jpg

    scan0031.jpg

    Γειά σας . Ενας ΄φίλος μου μίλησε για το site σας. Είμαι καινούργια στο χώρο σας αλλά μ' ενδιαφέρουν τα θέματα που σχολιάζεται . Εχω γυρίσει αρκετά μέρη της Ελλάδας . Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Η Θάλασσα με τραβάει και ειδικά τα παλιά καρνάγια και τα παραδοσιακά σκάφη γι αυτό αν δεν υπάρχει αντίρηση θα ήθελα να συμμετέχω κι εγώ με ένα thread όπου μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες από παραδοσιακά σκαριά , καρνάγια κλπ. Το 2003 ήμουν πολύ τυχερή γιατί κατα λάθος βρέθηκα στην Κοιλάδα του Κρανιδίου και φωτογράφησα ένα σκάφος στο οποίο τοποθετούσαν τα κατάρτια (τεραστίων διαστάσεων πιστέψτε με) . Εκτοτε δεν το ξαναείδα. Οι παραπάνω φωτο είναι από αυτό το πλοίο . Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου πεί πως ονομάζεται και που βρίσκεται.
    "ΚΑΡΤΙΝΙ"
    Καλώς ήρθες ΚΑΡΤΙΝΙ συμφωνώ και εγώ ωραίο όνομα .
    Δεν είχα δει νωρίτερα τις Φώτο που ανέβασες.
    Το σκάφος που έχεις φωτογραφίσει μια παγωμένη μέρα του Δεκέμβρη στην Κοιλάδα είναι το S/V ΑΡΚΤΟΣ.Τώρα είναι πράσινο και θα το βρεις αραγμένο στην μαρίνα του σταδίου Ειρήνης και φίλιας.
    Έχω και εγώ μερικές Φώτο από το ¶ρκτος από την κατασκευή των καταρτιών, του εξαρτησμού και της αρμαρωσιάς.
    GoogleEarth_Image.jpg

    Under constraction.jpg

    splice wire9.jpg

    DSC00020.JPG
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  6. #6

    Προεπιλογή KOILADA

    KATA 99% EINAI TO SKAFOS ARKTOS, KAI VRISKETE SINITHOS STON ALIMO, APO OSO GNORIZO INE EPAGELMATIKO

    EPESTREFE

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή Αετος

    Ο Αετός στη Ζέα.

    aetos.jpg
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  8. #8

    Προεπιλογή

    Με αφορμή τη συζήτηση για το καραβόσκαρο και τα πολύ χρήσιμα στοιχεία του φίλου Hellenarc, παραθέτω το σχέδιο (μάλλον της ιστιοφορίας) ενός πλοίου του 1811. Πρόκειται για τον Αγαμέμνονα της Μπουμπουλίνας και το σχέδιο προέρχεται από το σουλτανικό φιρμάνι που επέτρεπε την κατασκευή του πλοίου και σώζεται στο Μουσείο της Μπουμπουλίνας στι Σπέτσες. Σύμφωνα με τα στοιχεία του Μουσείου ήτραν μια κορβέτα μήκους 48 πήχεων (μάλλον αγγλικών) δηλαδή περίπου 44 m.


    Και μια αναπαράσταση του καραβιού από τον Α Μιλάνο:


    Πηγή εικόνων: http://www.bouboulinamuseum-spetses.gr
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 11-03-2008 στις 11:31

  9. #9
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Αετός στη Ζέα.

    aetos.jpg
    Ένα από τα ποιο όμορφα σκάφη που έχω δει στην Ελλάδα !Είναι ιδιόκτητο γιοτ ,η κάνει κρουαζιέρες ?

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα από τα ποιο όμορφα σκάφη που έχω δει στην Ελλάδα !Είναι ιδιόκτητο γιοτ ,η κάνει κρουαζιέρες ?
    Σύμφωνο απόλυτα έχω την τύχη να έχω και από κοντά και από μέσα του είναι τέλειο και καλοδιατηρημένο παρά πολύ κάλλια ένα από τα λίγα γιοτ που έχω δει σε αυτή την κατάσταση του ..
    Σίγουρα οι τεχνίτες που το διατηρούν σε αυτή την κατάσταση είναι καταπλικτηκη τεχνίτες και μηχανικοί ..
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας