Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 7 από 7

Θέμα: Τα κουπιά

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή Τα κουπιά

    Υποσχέθηκα στον φίλο μου τον Στέλιο να του στείλω μερικές Φώτο από τους σκαλμούς της (μικρής Αγκάθας) Η βαρκούλα που κατά λάθος ποστάρισε στο ποστ με τις εργασίες κατασκευής του καγιακ.
    http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=285441&postcount=19

    Τυλίγουμε ένα δέρμα στο κουπί που έχει διαστάσεις διπλάσιο της περιφερείας και του μήκους που θέλουμε να καλύψουμε (συνήθως δυο φόρες το φάρδος της κουπαστής).
    Πλέκουμε ένα σχοινένιο δαχτυλίδι στην διάμετρο του κουπιού όταν το περάσουμε σφιχτά στο κυλινδρικά τυλιγμένο δέρμα μέχρι την μέση του μήκους του δέρματος τότε βρέχουμε καλά το δέρμα και τουμπάρουμε το υπόλοιπο δέρμα ώστε να καβαλήσει το κομμάτι που είναι τυλιγμένο το σφίγγουμε σπρώχνοντας σταδιακά και με προσοχή να αφαιρέσουμε διαφορές ανωμαλίες ή ζάρες και το διαμορφώνουμε σφίγγοντας το πλέον με ένα νήμα κερωμένο κάνοντας σιγά - σιγά φίμωμα προς το σχοινένιο δαχτυλίδι.
    Αυτό είναι όλο το δύσκολο μετά ράβουμε με πλοκοραφη την άκρη του δέρματος με το από κάτω δέρμα και τις ραφές τις τρίβουμε καλά με ένα ξύλινο τάκο ο όποιος είναι κερωμένος μέχρι το νήμα να χωθεί μέσα στο δέρμα και να μην εξέχει .
    Περνάμε ζεστό άλειμμα (μοσχαρίσιο) το δέρμα και όταν στεγνώσει του αφαιρούμε σκουπίζοντας το με μάλλινο κουρέλι ότι δεν έχει απορροφηθεί από το δέρμα. Το καλύτερο άλειμμα το περνούμε από το λίπος που είναι γύρο από το συκώτι και γενικά τα όργανα μοσχαριού.
    Ο τρόπος αυτός είναι ιδανικός για κουπιά με φουρκάδες αλά δουλεύει τέλεια και στα παραδοσιακά κουπιά

    P1101200.JPG

    P1101205.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 11-01-2010 στις 19:31
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποσχέθηκα στον φίλο μου τον Στέλιο να του στείλω μερικές Φώτο από τους σκαλμούς της (μικρής Αγκάθας) Η βαρκούλα που κατά λάθος ποστάρισε στο ποστ με τις εργασίες κατασκευής του καγιακ.
    http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=285441&postcount=19

    Τυλίγουμε ένα δέρμα στο κουπί που έχει διαστάσεις διπλάσιο της περιφερείας και του μήκους που θέλουμε να καλύψουμε (συνήθως δυο φόρες το φάρδος της κουπαστής).
    Πλέκουμε ένα σχοινένιο δαχτυλίδι στην διάμετρο του κουπιού όταν το περάσουμε σφιχτά στο κυλινδρικά τυλιγμένο δέρμα μέχρι την μέση του μήκους του δέρματος τότε βρέχουμε καλά το δέρμα και τουμπάρουμε το υπόλοιπο δέρμα ώστε να καβαλήσει το κομμάτι που είναι τυλιγμένο το σφίγγουμε σπρώχνοντας σταδιακά και με προσοχή να αφαιρέσουμε διαφορές ανωμαλίες ή ζάρες και το διαμορφώνουμε σφίγγοντας το πλέον με ένα νήμα κερωμένο κάνοντας σιγά - σιγά φίμωμα προς το σχοινένιο δαχτυλίδι.
    Αυτό είναι όλο το δύσκολο μετά ράβουμε με πλοκοραφη την άκρη του δέρματος με το από κάτω δέρμα και τις ραφές τις τρίβουμε καλά με ένα ξύλινο τάκο ο όποιος είναι κερωμένος μέχρι το νήμα να χωθεί μέσα στο δέρμα και να μην εξέχει .
    Περνάμε ζεστό άλειμμα (μοσχαρίσιο) το δέρμα και όταν στεγνώσει του αφαιρούμε σκουπίζοντας το με μάλλινο κουρέλι ότι δεν έχει απορροφηθεί από το δέρμα. Το καλύτερο άλειμμα το περνούμε από το λίπος που είναι γύρο από το συκώτι και γενικά τα όργανα μοσχαριού.
    Ο τρόπος αυτός είναι ιδανικός για κουπιά με φουρκάδες αλά δουλεύει τέλεια και στα παραδοσιακά κουπιά

    P1101200.JPG

    P1101205.JPG
    Λεπτομερεστατη περιγραφη φιλε Νικολα,ευχαριστω.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Διαστάσεις κουπιών
    Πολλοί είναι αυτοί που όταν θελήσουν να κάνουν μερικές κουπιές αντιμετωπίζουν μια δυσλειτουργία με τα κουπιά τους.
    Ίσως να φταίει η θέση του πάγκου(σέλμα), μπορεί η καστανιόλα από τον πάγκο να είναι πολύ ψιλά η πολύ χαμηλά, τα κουπιά να είναι μικρά ή μεγάλα! Υπάρχει ένας τύπος για να βρούμε το μέγεθος των κουπιών για ένα μέσο κωπήλατη.
    Α. Το ύψος της καστανιόλας από τον πάγκο πρέπει να είναι 19 εκατοστά .
    Β. Το φάρδος του πάγκου είναι 20 - 23 εκατοστά .
    Γ. Το τμήμα του κουπιού από τον σκαλμό μέχρι την λαβή να είναι το μισό του φάρδους του σκάφους στην καστανιόλα αυτή όπου εκεί συνήθως θα δουλεύει το κουπί συν 5,5 εκατοστά.
    Δ. Το σύνολο που πρόεκυψε δια του 7 επί του 25 δηλαδή: ½ του φάρδους +5,5= Χ τότε για να βρούμε το μήκος του κουπιού έξω από το σκάφος Χ/7*25.
    Ε. Η απόσταση από τον άξονα του σκαλμού μέχρι αρχή του πάγκου 39 εκατοστά.

    Για πολύ γρήγορους κωπήλατες! μπορεί Αναλογικά να μεγαλώνει η να μικραίνει το Α. και τοΔ. Ανάλογα με το ύψος του κωπηλάτη.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  4. #4

    Προεπιλογή

    Πρωτοποριακέ μου φίλε Hellenarc.
    Εγώ για το μήκος των κουπιών χρησιμοποιώ τον πιο κάτω τύπο:
    Μήκος Κουπιού = 1/2 του πλάτους του σκάφους (στην περιοχή των σκαρμών του) Χ 3 + 15 εκατοστά,αν και το μήκος τους, τις περισσότερες φορές, προσδιορίζεται σε συνδυασμό με το ύψος των εξάλων του σκάφους ή των μηκών των χεριών του χειριστή.
    Κοίταξέ το σε παρακαλώ, σαν πιο ειδικός και πες μου.

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε thalassoporos,
    ΚατΆ αρχάς θέλω να εκφράσω τον θαυμασμό μου στο πρόσωπο σου και επίσης να σε ευχαριστήσω για το μεγάλης άξιας δώρο που μου έκανες.
    Αν και η τιμή που μου έκανες με αυτό το δώρο είναι το μεγαλύτερο.

    Δεν θα έλεγα ποτέ ότι είμαι πιο ειδικός από σένα .
    Πιστεύω όμως πως το ύψος των εξάλων ενώ μας παρουσιάζεται ότι είναι σημαντικό για να το λάβουμε υπΆ όψιν στους υπολογισμούς, μας δίνει μια ασήμαντη διαφορά
    Αν λάβουμε ως δεδομένο την διατήρηση του χαμηλού κέντρου βάρους, όποτε για να πάμε για κωπηλασία δεν θα πάρουμε μια κυβερνώμενη βάρκα. Τα κουπιά σε μια κυβερνώμενη βάρκα ναι! πρέπει να είναι θεωρητικά μακρύτερα τότε όμως θα γίνουν και υπερβολικά δυσκίνητα και πολύ βαριά λόγο του μεγάλου βάρους έξω από το σκαρμό. Όποτε και η κίνηση των κουπιών στο σήκωμα από το νερό εμποδίζεται από την κουβέρτα. Μπορούμε να κωπηλατήσουμε τότε μόνο όρθιοι. Σε ένα σκάφος, σχεδόν αναλογικά μεγαλώνει το ύψος των εξάλων όπως και το φάρδος, εκτός αν έχουμε να κάνουμε με ένα αγωνιστικό ολυμπιακό σκάφος κωπηλασίας. Ή αν έχουμε ένα σκάφος με δυο κωπηλάτες στον κάθε πάγκο τότε το θέμα αλλάζει
    Ένα παράδειγμα! σε ένα σκάφος με φάρδος στον σκαρμό του κουπιού 175,4 έχουμε διάφορα 36,8cm με παρόμοιο βύθισμα των κουπιών έχουμε μια διάφορα 4ο, έχουμε όμως 11cm διάφορα ύψους από τον πάγκο. Δηλαδή στα κοντύτερα κουπιά η λαβή είναι πιο ψιλά. Αύριο θα κατασκευάσω ένα ζευγάρι για να δοκιμάσω πως λειτουργούν τα μικρότερα κουπιά και θα σας πω!
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε thalassoporos,
    ΚατΆ αρχάς θέλω να εκφράσω τον θαυμασμό μου στο πρόσωπο σου και επίσης να σε ευχαριστήσω για το μεγάλης άξιας δώρο που μου έκανες.
    Αν και η τιμή που μου έκανες με αυτό το δώρο είναι το μεγαλύτερο.

    Δεν θα έλεγα ποτέ ότι είμαι πιο ειδικός από σένα .
    Πιστεύω όμως πως το ύψος των εξάλων ενώ μας παρουσιάζεται ότι είναι σημαντικό για να το λάβουμε υπΆ όψιν στους υπολογισμούς, μας δίνει μια ασήμαντη διαφορά
    Αν λάβουμε ως δεδομένο την διατήρηση του χαμηλού κέντρου βάρους, όποτε για να πάμε για κωπηλασία δεν θα πάρουμε μια κυβερνώμενη βάρκα. Τα κουπιά σε μια κυβερνώμενη βάρκα ναι! πρέπει να είναι θεωρητικά μακρύτερα τότε όμως θα γίνουν και υπερβολικά δυσκίνητα και πολύ βαριά λόγο του μεγάλου βάρους έξω από το σκαρμό. Όποτε και η κίνηση των κουπιών στο σήκωμα από το νερό εμποδίζεται από την κουβέρτα. Μπορούμε να κωπηλατήσουμε τότε μόνο όρθιοι. Σε ένα σκάφος, σχεδόν αναλογικά μεγαλώνει το ύψος των εξάλων όπως και το φάρδος, εκτός αν έχουμε να κάνουμε με ένα αγωνιστικό ολυμπιακό σκάφος κωπηλασίας. Ή αν έχουμε ένα σκάφος με δυο κωπηλάτες στον κάθε πάγκο τότε το θέμα αλλάζει
    Ένα παράδειγμα! σε ένα σκάφος με φάρδος στον σκαρμό του κουπιού 175,4 έχουμε διάφορα 36,8cm με παρόμοιο βύθισμα των κουπιών έχουμε μια διάφορα 4ο, έχουμε όμως 11cm διάφορα ύψους από τον πάγκο. Δηλαδή στα κοντύτερα κουπιά η λαβή είναι πιο ψιλά. Αύριο θα κατασκευάσω ένα ζευγάρι για να δοκιμάσω πως λειτουργούν τα μικρότερα κουπιά και θα σας πω!
    Φιλε Hellenarc δεν καταλαβαινω την περιγραφη σου.Εχεις την καλοσυνη να κανεις την επεξηγηση λιγο πιο λιανα?Συμφωνα με τον φιλο thalasoporos σε μια βαρκα με μεγιστο πλατος 2 μετρα το μηκος των κουπιων θα ειναι 1μετρο Χ3+15 ΕΚΑΤΟΣΤΑ=3,15μετρα αν δεν κανω λαθος.Με την δικη σου προσεγγιση πως υπολογιζουμε μηκος+διαμετρο?

  7. #7

    Lightbulb

    Αντίστοιχα είναι:
    Το μισό το 2 -> 1 1,0 + 0,05=1,055
    1,055x25/7=3,77
    1,055+3,77=4,82 m

    Δηλαδή είναι αρκετά μεγαλύτερο.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας