Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 271

Θέμα: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ - Εικόνες και Τυπολογία Παραδοσιακών Σκαριών

  1. #1

    Post ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ - Εικόνες και Τυπολογία Παραδοσιακών Σκαριών

    Αγαπητοί φίλοι γειά χαρά!

    Χαιρετούμε όλους εσάς από το naytilia.gr καθώς και τον δικό σας "Αστερία" που με τα καλά του λόγια σε αυτό το forum αλλά και σε άλλα μας έχει κάνει να "κοκκινίσουμε"

    Τώρα στο θέμα σας για τα παραδοσιακά ξύλινα σκάφη:
    (και επειδή μια φωτογραφία = 1000 λέξεις...)



    Στη βάση Ναυτοπροσκόπων Θεσσαλονίκης "Νικόλαος Πρίντζιος", υπάρχουν περισσότερα από 25+ παραδοσιακά ξύλινα δεκάκωπα και εξάκωπα, καμιά 20αριά εκπαιδευτικά σκάφη τύπου optimist (για λυκόπουλα) και αγωνιστικά τύπου finn, 420, 470, laser κλπ για "μεγαλύτερα" παιδιά!

    Το Σαββατοκύριακο αυτό, είναι και οι Ναυταθλητικοί Αγώνες 2006, όπου... σας προσκαλούμε να έρθετε να δείτε από κοντά κωπηλατικούς και ιστιοπλοϊκούς αγώνες πάντα με τα Ναυτοπροσκοπικά παραδοσιακά σκάφη τα οποία μάλιστα συντηρούνται κάθε χρόνο από τα ίδια τα παιδιά των τμημάτων (Αγέλη, Ομάδες, Κοινότητες)

    Κλασσικά.. ξύσιμο με γυαλόχαρτο να φύγουν οι περσινοί στόκοι, μινιάρισμα, στοκάρισμα, ξανά ξύσιμο, βάψιμο κλπ...

    Και μετά από 5-6 χρόνια βαριά συντήρηση... Κάψιμο του χρώματος, καλαφάτισμα κλπ...

    Για περισσότερες πληροφορίες εδώ είμαστε!!

    Seascouts.gr

  2. #2

    Προεπιλογή

    Τα παραδοσιακά ξύλινα σκάφη είχαν πρωτοσχεδιαστεί για εμπορικά, δηλαδή να εξυπηρετήσουν τις μεταφορές μεταξύ των νησιών και το 18ο και 19ο αιώνα μεταξύ λιμανιών σε όλη την Μεσόγειο και τη Μαύρη Θάλασσα. Μετά από χρόνια εμπειρίας στην κατασκευή τους έχουν αρκετά χαρακτηριστικά πο τα κάνουν κατάλληλα και για άλλες χρήσεις όπως η αναψυχή και μάλιστα με μεγάλους χώρους σε σχάση με το μήκος τους. Δείτε στην παρακάτω εικόνα δύο τέτοια σκάφη.


  3. #3

    Προεπιλογή

    Τα μισομόντελα ή μισομόδελα ήταν ομοιώματα του μισού σκάφους σε κλιμακα (συνήθως 1/20) που κατασκεύαζε ο καραβομαραγκός για να συμφωνήσει τις ναυπηγικές γραμμές με τον πελάτη. Αφού κατέληγε στη συμφωνία αυτά ήταν η αρχή της κατασκευής του σκάφους. Παρακάτω βλέπουμε μισομόδελα για σκάφος τύπου λίμπερτυ (πάνω) και τρεχαντήρι (κάτω).

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4

    Thumbs up ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΣΚΑΡΙΩΝ

    1617fore_mast_from_top2.jpg

    scan0048.jpg

    scan0031.jpg

    Γειά σας . Ενας ΄φίλος μου μίλησε για το site σας. Είμαι καινούργια στο χώρο σας αλλά μ' ενδιαφέρουν τα θέματα που σχολιάζεται . Εχω γυρίσει αρκετά μέρη της Ελλάδας . Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Η Θάλασσα με τραβάει και ειδικά τα παλιά καρνάγια και τα παραδοσιακά σκάφη γι αυτό αν δεν υπάρχει αντίρηση θα ήθελα να συμμετέχω κι εγώ με ένα thread όπου μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες από παραδοσιακά σκαριά , καρνάγια κλπ. Το 2003 ήμουν πολύ τυχερή γιατί κατα λάθος βρέθηκα στην Κοιλάδα του Κρανιδίου και φωτογράφησα ένα σκάφος στο οποίο τοποθετούσαν τα κατάρτια (τεραστίων διαστάσεων πιστέψτε με) . Εκτοτε δεν το ξαναείδα. Οι παραπάνω φωτο είναι από αυτό το πλοίο . Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου πεί πως ονομάζεται και που βρίσκεται.
    "ΚΑΡΤΙΝΙ"

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Καλώς ήλθες στη παρέα μας. Συγχαρητήρια και για τις υπέροχες φωτό και για το υπέροχο ψευδώνυμο (καρτίνι)

    Καμία αντίρρηση για τις φωτογραφίες και σήμερα μάλιστα, θα άνοιγα σχετικό θέμα..
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήλθες στη παρέα μας. Συγχαρητήρια και για τις υπέροχες φωτό και για το υπέροχο ψευδώνυμο (καρτίνι)

    Καμία αντίρρηση για τις φωτογραφίες και σήμερα μάλιστα, θα άνοιγα σχετικό θέμα..
    Να δώσω και εγώ συγχαρητήρια στον φίλο Καρτίνι για τις πράγματι πολύ ωραίες φωτογραφίες, αλλά θα ήθελα ταυτόχρονα να ρωτήσω και τον φίλο Αστερία μήπως η θεματολογία αυτού του thread καλύπτεται ήδη από ΑΥΤΟ το thread στο οποίο ήδη έχουμε ανεβάσει κάποιες φώτο. Σε περίπτωση που θελήσω να ανεβάσω ξανά φώτο από καρνάγιο-ταρσανά, σε ποιό από τα δύο threads θα πρέπει να τις ανεβάσω ???

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    espresso, έχεις δίκιο. Μισό λεπτό να το δω λιγάκι.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Thumbs up ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ - PHOTOS ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ

    Γεια χαρά.

    Σε αυτό το thread μπορούμε να έχουμε photos από τη ζωή των Παραδοσιακών σκαφών.

    Καλή απόλαυση.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Για πολύ καιρό, το πιο αγαπημένο μου ξύλινο σκαρί. (από τα μικρά) afroessa.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asterias : 21-01-2008 στις 18:39
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  10. #10

    Προεπιλογή

    Μεταφέρω εδώ τις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει στο thread ''ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΣΚΑΡΙΑ''.

    Τρεις φωτογραφίες από αυτές τις έχω αφήσει και στο θέμα που ήταν, μιας και ακολουθούνταν σε μεταγενέστερα μηνύματα,
    από σχόλια άλλων μελών και θα χανόταν ο ειρμός του thread, αλλά τις ''χαμήλωσα'' σε ανάλυση.

    Και οι τρεις φωτογραφίες, αλλά και η μία φώτο που αποτελείται από σειρά φωτογραφιών έχουν τραβηχτεί στο καρνάγιο της Καρύστου,
    το οποίο δυστυχώς -σημεία των καιρών- δεν υφίσταται πλέον.

    Το καρνάγιο της Καρύστου σε παλιές ένδοξες ημέρες.
    Karnagio_1.jpg

    Μια σειρά από την καθέλκυση ενός τρεχαντηριού (το λέω σωστά ?)
    Karnagio_2.jpg

    Στις δύο παρακάτω φώτο προσέξτε ''το πανέμορφο Περαματάκι, στην πρωτη φώτο, που απεικονίζεται και σε ελαιογραφία
    στον τοίχο του καρνάγιου στην δεύτερη φώτο'', καθώς επίσης και την επιγραφή πάνω δεξιά στην δεύτερη φώτο.
    Karnagio_3.jpg

    Karnagio_4.jpg

Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας