Σελίδα 3 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 196

Θέμα: Ωκεανίς [Okeanis-Kallisti-Methodia II-Ergina-Κίμωλος-Free Enterprise I]

  1. #21
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    η προσάραξη του κίμωλος ανοιχτά της ρόδου στίς 21 οκτωβρίου 1992
    21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1992 ΣΚΑΛΑ ΚΑΜΙΡΟΥ ΡΟΔΟΣ.jpg

    απο το περιοδικό εφοπλιστής
    κίμωλος1.jpg
    κίμωλος2.jpg
    κίμωλος3.jpg
    κίμωλος4.jpg

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    το πλοίο προσάραξε στην Σκάλα Καμίρου Ρόδου στίς 21 Οκτωβρίου 1992.
    προσέκρουσε στο βυθισμένο φορτηγό πλοίο ΠΑΣΙΘΕΑ. το σημείο του ναυαγίου ηταν χαρτογραφημένο και υπήρχε και η σχετική ένδειξη στους χάρτες. παρ' ότι βάση της ζημιάς (ρήγμα στα ύφαλα μήκους 28μ και πλάτους 0,70π εώς 3μ) το πλοίο θα μπορούσε να κριθεί ώς total loss, όμως η VSL και ο Βαγγέλης ο Βεντούρης απ' ότι ακούστηκε το πήρε προσωπικά και έβαλε στοίχημα να σώσει το πλοίο και το κατάφερε και είναι προς τιμήν του που δέν το άφησε να χαθεί όπως χάθηκαν άλλα πλοία (νηρεύς, ιόνιον). το κίμωλος έμεινε σε εκείνη τη θέση για 10 μέρες, όσο κράτησαν οι εργασίες και αποκολλήθηκε στις 31 Οκτωβρίου 1992 και ρυμουλκήθηκε στο λιμάνι της Ρόδου οπου παραλίγο να βυθιστεί γιατί την ώρα που φούνταραν τις άγκυρες το πλοίο άρχισε να βάζει πάλι νερά και χρειάστηκε η βοήθεια των 2 ρυμουλκών για να το κρατήσουν.
    η φωτογραφία απο το περιοδικό εφοπλιστής που δίχνει την περιπέτεια του κίμωλος στο λιμάνι της Ρόδου αλλά τη γλύτωσε....
    κίμωλος5.jpg

  3. #23
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Γιώργο εξαιρετική δουλειά καθώς και του δημοσιογράφου του Εφοπλιστή που κάλυψε το θέμα. Το περιστατικό αυτό το αγνοούσα. Ακόμα κι αν έγινε κάπως γνωστό παραέξω το σίγουρο είναι ότι τότε δεν του δόθηκε η ανάλογη δημοσιότητα.

    Η γνώμη μου για τα ήθη και τις τακτικές της πλειονότητας των εφοπλιστών υπήρξε αρνητική, αλλά επειδή θέλω να σκέφτομαι θετικά, επικεντρώνω στο ότι -ευτυχώς- το βαπόρι ζει και βασιλεύει. Εύχομαι ο τωρινός του ιδιοκτήτης να σκύψει με αγάπη στο σκαρί και στους μύθους που έκτισε μίλι-μίλι οργώνοντας το Αιγαίο και ειδικότερα τις Δυτικές Κυκλάδες (πού είσαι Αντώνη

    Διαφωνώ με τον φίλο Νικόλα μόνο στην αναφορά του «ως προς το μέγεθος» (βλέπε «λαϊκό» άσμα) του βαποριού. Το βαπόρι δεν ήταν -προσωπικά- καθόλου μικρό. Ανήκει στην κατηγορία των «μεσαίων» η οποία είναι η ιδανική για τις Κυκλάδες (δε νομίζω να κουβαλάει κανένα Κυανό Αστέρι Νάξος, Ιθάκη και Πάρος παραπάνω από 120 ΙΧ σε ένα τυχαίο δρομολόγιο του Οκτώβρη...) και που χονδρικά περιλαμβάνει πλοία παρόμοιου μήκους και χωρητικότητας.

    Να θυμήσω ότι βάπορες όπως το Νήσος Χίος με το μήκος των 97 m είχαν μεταφορική ικανότητα 220 ΙΧ και 45 φορτηγών...

  4. #24
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστώ φίλε naxos. είναι ένα απο τα πιό επιτυχημένα πλοία που πέρασαν απο τις Κυκλάδες και αξίζει. εδώ μια φωτογραφία απο το βιβλίο greek sea bridges ώς εργίνα
    ergina.jpg


    και εδώ ώς kallisti απο το διαφιμηστικό κάρτ ποστάλ της εταιρείας
    kalisti.jpg

  5. #25

    Προεπιλογή

    Βλέποντας τις πολύ ωραίες φωτογαφίες που ανέβασε ο φίλος giorgos...θυμήθηκα ένα περιστατικό το καλοκαίρι του '93 στον Πειραιά..
    Είμαι στο γραφείο,Κυριακή μεσημέρι...
    Η μοναδική αναχώρηση μεσημεριού εκείνη την ώρα είναι στις 14.00 για Σύρο,Πάρο,Νάξο,Ηρακλειά,Σχοινούσα,Κουφονήσι,Κατάπο λα,Αιγιάλι,Δονούσα,Αστυπάλαια.
    Το πλοίο είναι το Κίμωλος με την νέα του όμως ονομασία....Εργίνα..
    Είναι δεμένο στην γωνία δεξιά απέναντι απο τον ΗΣΑΠ.
    Το πλοίο είναι φρεσκοβαμμένο και του έχει γίνει και μία εκτεταμένη ανανέωση του ξενοδοχειακού...ύστερα απο το ατύχημα που είχε το φθινόπωρο του '92...
    Μπαίνει στο γραφείο ένας άντρας γύρω στα 60...
    Με καλημερίζει και μου λέει ότι θέλει ένα εισητήριο για Πάρο με εκείνο το όμορφο και μεγάλο πλοίο που είδε βγαίνοντας απο το τρένο...
    Αμέσως πιάνω το μπλόκ και πρίν αρχίσω να γράφω κάτι του λέω...Τυχερός είστε που θα ταξιδέψετε με το Κιμωλος...το πλοίο έχει αναβαθμιστεί πλήρως και δεν θυμίζει σε τίποτα το πως ήταν πρίν...
    Με το που άκουσε Κίμωλος τα μάτια του βούρκωσαν...Μου λέει είσαι σίγουρος ότι είναι αυτό?Εγώ άκουσα πέρυσι βουλιαξε...Έιναι το αγαπημένο μου πλοίο...
    Σίγουρος είμαι...μία αλλάγή όνόματος δεν σημαίνει και διαφορετικό πλοίο...
    Για να μην πολυλογώ ο συγκεκριμένος κύριος πήρε το εισητήριο,μου άφησε και 500 δρχ φιλοδώρημα και έφυγε σχεδόν τρέχοντας για να πάει να συναντήσει ξανά το αγαπημένο του βαπόρι...

  6. #26
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Τί ιστορία καραβολατρείας ήταν αυτή βίνμαν; Και δε μιλάμε για ένα κάποιο σύνηθες περιστατικό νοσταλγίας. Ο άνθρωπος αυτός έπαθε τα εγκεφαλικά του, τότε, όταν ζούσε το βαπόρι. Φαντάζομαι ότι άμα ανακαλύψει το φόρουμ θα πάθει ακόμα μεγαλύτερη ανωμαλία...
    Και πείτε μου σας παρακαλώ:Ποιος θα άφηνε φιλοδώρημα για να τα ταξιδέψει με τα καινούρια;

    Μαζύ με τις ιστορικές φωτογραφίες του Γιώργου ήτανε από το μεγαλύτερα κύματα συγκίνησης στο φόρουμ. Εύγε και πάλι εύγε. Σας ευχαριστούμε. Α ρε Κιμωλάρα.

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Agrinion-Nafpaktos
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Καλοκαίρι του 1988

    Καλοκαίρι του 1988 επιστροφή από τη Σίφνο, αξέχαστο ταξίδι με το "Κίμωλος" γιατί όλοι παρακολουθούσαν στο βίντεο την "Προφητεία" με τον Γκρέγκορι Πεκ και οι "τυχεροί" κάναμε παρέα του καπετάνιου στη βαρδιόλα...

  8. #28
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    αυτή τη φορά θα έλεγα να πάμε όλο ανάποδα..
    ας κάνουμε μία αναδρομή στα δρομολόγια του πλοίου.. όποιος έχει υλικό και απο προηγούμενα έτη καλοδεχούμενο..

    εδώ ώς καλλίστη στις κρουαζιέρες της για σαντορίνη
    kalisti1.jpg

    εμφανώς ανανεομένοι οι εσωτερικοί χώροι, όμως όταν ένα πλοίο διαθέτει τέτοια μπαλκονάρα είναι δυνατόν να κάτσεις μέσα?
    kalisti2.jpg

    τα δρομολόγια της ώς εργίνα το 1994
    εργίνα94.jpg

    το 1993
    εργίνα93.jpg

    ώς κίμωλος το 1992
    kimolos92.jpg

  9. #29
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    1.530

    Προεπιλογή

    και το 1991
    προσέξτε καλύτερα τη φωτογραφία.. το κιμωλάκι είναι τίγκα στον κόσμο..
    kimolos91.jpg

    το υλικό απο τα διαφημηστικά φυλλάδια της VENTOURIS SEA LINES και της
    M & S CRUISES.

  10. #30

    Προεπιλογή

    Ο βαπόραρος κομμένος απο τον Εφοπλιστή...


    Συνημμένο Αρχείο 14226

Σελίδα 3 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας