Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 84

Θέμα: Καστριανή Κέας [Papadiamantis, Kastriani Keas, - Θάσος, Παπαδιαμάντης, Άλκηστις]

  1. #1

    Προεπιλογή Καστριανή Κέας [Papadiamantis, Kastriani Keas, - Θάσος, Παπαδιαμάντης, Άλκηστις]

    Μιας και θυμηκα το Ιουλις Κεας ας παω και λιγο παλαιοτερα στο Καστριανη Κεας , θυμαμαι πιτσιρικι που πηγαινα με τους γονεις μου Μαρμαρι να μιλανε η για το Π.Λαφια η για το Καστριανη Κεας ......

    Υπαρχει υλικο ??????????????
    [COLOR=#ff4400][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][COLOR=darkgreen][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=#000000][FONT=Palatino Linotype][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"][I][B][SIZE=4][COLOR=darkred]Να'χω το νου μου αδειανο[/COLOR][/SIZE][/B][/I][/URL][/COLOR][/FONT][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [I][B][SIZE=4][FONT=Palatino Linotype][COLOR=#ff4400]Να΄χω και πριμο τον καιρο[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/I]
    [/URL][/COLOR][/COLOR][/FONT]
    [/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [/URL]

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ δεν είναι το παλιό ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ;
    Έχω μια φώτο με το πλοίο ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ (όχι το MUSTERU) αλλά δεν ξέρω πως να την ανεβάσω.

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή Παπαδιαμάντης

    Η φωτο είναι από το site μιας Γαλλίδας, αλλά δεν θυμάμαι την διεύθυνση και δεν λειτουργεί πλέον. Την είχα βρει παλιά.
    Papadiamadis_18-4-1987.jpg

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Παπαδιαμάντης"

    Υπάρχει μια πολύ όμορφη φωτογραφία του στο shipspotting.com στην παρακάτω διεύθυνση
    http://www.shipspotting.com/modules/...php?lid=147731
    Στα τελευταία του ονομάστηκε "¶λκηστη" και παρέμεινε παροπλισμένο για καιρό στις ντάνες της Ελευσίνας, μέχρι που βούλιαξε (αυτό έχει αναφερθεί).
    Στη Ραφήνα υπάρχουν φωτογραφίες του ως "Καστριανή Κέας" (έχω κάποιες, αλλά επειδή δεν είναι δικές μου θα τις ανεβάσω αν δοθεί η σχετική άδεια).
    Συνδέεται και με το ναυάγιο του Χρυσή Αυγή.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ένα συμπαθέστατο καραβάκι, που όπως σωστά ανέφερε ο Roi βρίσκεται βυθισμένο κάπου έξω από του Σάββα.
    Στη φωτογραφία του captain83 είναι με τα σινιάλα του Γούτου για τον οποίο είχε ταξιδέψει Ραφήνα-Μαρμάρι/Κάρυστο κ.α.

    Ως ΑΛΚΗΣΤΙΣ είχε ταξιδέψει και στις άγονες των Δωδεκανήσων.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Συνδέεται και με το ναυάγιο του Χρυσή Αυγή.
    Για να μην υπάρξει καμμία παρανοήση στα λεγόμενα του φίλου μου Roi , να διευκρινίσουμε (όπως άλλωστε έχουμε πει και ΕΔΩ) ότι ή μόνη σχέση του Καστριανή με το ναυάγιο του Χρυσή Αυγή ήταν το ότι έσπευσε προς βοήθεια των ναυαγών του.

    Τώρα όσον αφορά το ίδιο το πλοίο το θυμάμαι για αρκετά χρόνια στα δρομολόγια Ραφήνας - Νότιας Εύβοιας, και είχα αρκετές φορές ταξιδέψει μαζί του. Δεν θα έλεγα ότι ήταν και από τα αγαπημένα πλοία της γραμμής, και οι περισσότεροι το χαρακτήριζαν κακοτάξιδο, και κακοφτιαγμένο πλοίο.

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Το πλοίο κατέβηκε στη Ραφήνα νομίζω ως ΘΑΣΟΣ. Μετά ονομάστηκε ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ κι έκανε το δρομολόγιο Ραφήνα - Κάρυστος με καπετάνιο το Γιάννη Μιλιλή. Όταν το αγόρασε ο Γούτος μετονομάστηκε ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ενώ το παλιό ΑΝΝΑ Λ., σημερινό MUSTERU, είχε μετονομαστεί σε ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΙΙ. Μετά το αγόρασε κάποιος που λεγόταν αν θυμάμαι καλά Λεβεντάκης (?) και το μετονόμασε ΑΛΚΗΣΤΙΣ. Του είχα μιλήσει και τον είχα ρωτήσει αν το πουλάει. Δεν πίστευε στα αυτιά του και με ρώτησε αν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το πλοίο και ότι εκτός από όλα τα άλλα είχε πιάσει και φωτιά. Λίγο αργότερα βούλιαξε.

    Στο ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είχε βγει για βοήθεια επειδή ήταν και το πιο κοντινό, μέσα στην Κάρυστο, και είδαν την έκρηξη. Στην τηλεόραση μια δυο μέρες μετά το ναυάγιο ο Μιλιλής είχε παραδεχτεί ότι μέσα στο σκοτάδι πιθανόν ναυαγοί να χτύπησαν πάνω στο βαπόρι. Το περίεργο είναι ότι το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ είχε αποπλεύσει το ίδιο απόγευμα ΜΕΤΑ το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ από Ραφήνα, άρα το πέρασε στο δρόμο. Επειδή δεν ήταν και το ταχύτερο μάλλον κάποιο πρόβλημα είχε το ΑΥΓΗ γι αυτό και ο καπταν Αντώνης δεν ήθελε να αποπλέυσει και πιέστηκε. Σύμφωνα με τις εγγραφές των Λιμεναρχείων το ίδιο πρωί είχε κάνει το δρομολόγιο ¶νδρος - Ραφήνα σε περίπου πέντε ώρες. Αρχικά το μοιραίο δρομολόγιο του ΑΥΓΗ ήταν να μη γίνει. Οι φορτηγατζήδες είχαν μαζευτεί στο ξενοδοχείο ΑΥΡΑ το παλιό στην πλατεία και περίμεναν. Όχι λόγω καιρού μιάς και ο καιρός ακόμη δεν είχε γίνει. Αυτό το έχουν πει και ο Γιώργος, ο καβοδέτης που έλυσε το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ και ο Τζώρτζης, που μόλις είχε γυρίσει στη Ραφήνα με το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ κι όταν τον ρώτησε ο Γαρδέλης για τον καιρό απάντησε "Τίποτα το ιδιαίτερο, μια δυο γερές στη δεξιά μάσκα φάγαμε". Απαγορευτικό δεν είχε βγει, άλλωστε και να έβγαινε δεν έπιανε σαν φορτηγό το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, παρ' όλο που ήταν μικρό. Για να νοιάζεται όμως ο καπετάνιος τόσο για τον καιρό, μάλλον επιβεβαιώνει πως κάτι δεν πήγαινε καλά στο βαπόρι. ¶λλωστε όπως όλα δείχνουν ο καιρός δεν έπαιξε ρόλο στο ναυάγιο επειδή έτσι κι αλλιώς το οχτάρι και το εννιάρι βγήκε πολύ αργότερα, γύρω στις εννιά με δέκα το βράδυ, ενώ το ναυάγιο έγινε πριν να βγούνε στον Κάβο Ντόρο, έξω από την Κάρυστο, όπου όσος και να είναι ο Βοριάς η θάλασσα απαγκιάζει. Ο Μαμίδης τώρα έχει πει ότι ο Τζώρτζης με το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ έπεσε πάνω στο αναποδογυρισμένο κουφάρι όταν έφτασε κι αυτός για βοήθεια από τη Ραφήνα και ότι πολλοί ναυαγοί σκοτώθηκαν χτυπώντας πάνω στα πλοία. Για το πρώτο κανείς άλλος δεν το αναφέρει. ¶λλωστε ο Μαμίδης δεν ήταν εκεί κι ο Τζώρτζης δεν έδωσε καμιά συνέχεια. Για το δεύτερο είναι μάλλον βέβαιο ότι κάποιοι ναυαγοί χτύπησαν πάνω στα βαπόρια, αφού στο μεταξύ ο καιρός είχε αγριέψει, έπεφτε χινόνερο και είχε σκοτεινιάσει. Ο καπτα Μαθιός Πνευματικάκης που είχε μελετήσει πολύ καλά το ναυάγιο, έχει πει ότι οφείλεται στο ότι είχαν στείλει ένα βαποράκι 50 μέτρα να κουβαλάει βυτιοφόρα και μάλιστα χωρίς να έχει κατάλληλο εξοπλισμό (να μην ξεχνάμε ότι το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ τη μία βαφτιζόταν επιβατηγό και την άλλη φορτηγό), ούτε εξαερισμό στο γκαραζ, ούτε πλαστικούς ιμάντες για το δέσιμο αλλά καδένες που κάνανε σπινθήρες. Κι ότι τη μεγαλύτερη ζημιά στους ναυαγούς την είχε κάνει ένα πολεμικό που "μπήκε μέσα με τις προπέλλες του". Για να κάνουμε όμως κι έναν παραλληλισμο ο καπτα Μαθιός λέει, ότι όταν μίλησε τη νύχτα του ναυαγίου του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ με τον πλοίαρχο του ΠΡΕΒΕΛΗΣ, που είχε οριστεί από τον Θάλαμο ως "συντονιστής επί σκηνής", καπτα Μανώλη Καυγαλάκη, τον συμβούλεψε να πλησιάσει μόνο όσο να μπορεί να ρίξει φώς, αλλά να μην μπεί για κανένα λόγο μέσα από τις Πόρτες επειδή θα σκοτώσει κόσμο και θα γίνει εγκληματίας. Ο πρόεδρος του πρωτόδικου δικαστηρίου κατά την εξέταση του καπτα Παναγιώτη Καραμόσχου, που είχε πάει για βοήθεια νομίζω με το ΡΟΜΙΛΝΤΑ, κατηγόρησε ούτε λίγο ούτε πολύ συλλήβδην τους πλοιάρχους των επιβατικών πλοίων για ανικανότητα έως δειλία επειδή κατά τη γνώμη του καθόντουσαν και κοίταζαν από μακριά τη στιγμή που οι βαρκάρηδες της Πάρου έσωναν μέσα στη φουρτούνα τον κόσμο. Δικαιοσύνη για τον καπετάνιο σε αυτόν τον κόσμο σίγουρα δεν υπάρχει.

    Πολλά μαζεμένα με αφορμή το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ. Ίσως ταιριάζουν καλύτερα στο ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

  8. #8
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Ευχαριστώ

    Φίλε Κάρυστος αυτά που γράφεις είναι συγκλονιστικά και ευχαριστώ που μας έδωσες μια τόσο σφαιρική περιγραφή στο θέμα. Όντως πάει στο Χρυσή Αυγή αυτή η δημοσίευση και νομίζω ένας Moderator θα το μεταφέρει στη σωστή μεριά.

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karystos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά το αγόρασε κάποιος που λεγόταν αν θυμάμαι καλά Λεβεντάκης (?) και το μετονόμασε ΑΛΚΗΣΤΙΣ.
    Νομίζω πως ο Λεβεντάκης το είχε όταν ονομαζόταν ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ που είχε και το ΙΟΥΛΙΣ ΚΕΑΣ ΙΙ. Όταν μετανομάστηκε ΑΛΚΗΣΤΙΣ ανήκε σε κάποιον Μιχαηλίδη.

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Πιθανώς να τους μπερδεύω.

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας