Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 84

Θέμα: Καστριανή Κέας [Papadiamantis, Kastriani Keas, - Θάσος, Παπαδιαμάντης, Άλκηστις]

  1. #71
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσα φωτογραφία μιας και αποκαλύπτει οτι το σκάφος μετασκευάστηκε ενώ ακόμη ταξίδευε Καβάλα-Θάσο.

  2. #72

    Προεπιλογή

    Άρη, το ότι το πλοίο μετασκευάστηκε ενώ ακόμη ταξίδευε Καβάλα-Θάσο το γνωρίζαμε ήδη, είχες εσύ μάλιστα παραθέσει σχετική φωτό (μετασκευασμένο στο λιμάνι της Καβάλας) στο παρόν θέμα στο ποστ Νο 65.

  3. #73

    Προεπιλογή

    Από την σελίδα του group "Βαπορολατρεία" στο facebook, στην οποία μας παρέπεμψε σήμερα ο Παντελής, μία νοσταλγική εικόνα με τα δύο επί πολλά χρόνια καράβια του νότιου Ευβοικού. ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ και ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ στην Ραφήνα, στις τότε θέσεις τους στο μέσα λιμάνι.

  4. #74
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια βόλτα στους πάγκους του Θησείου μερικές φορές αποφέρει και ενδιαφέροντα ευρήματα. Εδώ βλέπουμε μια φωτογραφία με φόντο το ΘΑΣΟΣ που νομίζω οτι είναι τραβηγμένη στη Ραφήνα.

    ΘΑΣΟΣ.jpg

  5. #75

    Προεπιλογή ΘΑΣΟΣ

    Ενα ωραιο φιλμακι της Ραφηνας απο το 1975-76 που δειχνει το ΘΑΣΟΣ να αποπλεει για το Μαρμαρι.
    Πολλα απο αυτα τα βιντεακια της Aylon Film Archives αναρτηθηκαν στο Youtube τις τελευταιες 20 ημερες.
    https://www.youtube.com/watch?v=Nvt-lD3Ckvo

    1975 Thasos .jpg

    Και εδω τυπικα δρομολογια του πλοιου απο της 2/12/1972 στον "Εέυθερο Κοσμο".

    19721202 Thasos Porto Lafia El Kosmos.jpg

  6. #76

    Προεπιλογή ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ

    Χαιρετώ την παρέα σας, όντας νέο μέλος, που έχω μια αγάπη /συμπάθεια στα πλοία. Ίσως έχω κάποιες πληροφορίες που θα βοηθήσουν στην πληρότητα του θέματος, αν και με μεγάλη χρονική απόσταση από την τελευταία απάντηση στο θέμα.
    Τυχαίνει να πέρασα όλα τα καλοκαίρια μου στην Κεά/Τζιά, από το 1973 έως τουλάχιστον το 1992 συνεχόμενα και περιστασιακά και αργότερα, καθώς ο πατέρας μου υπήρξε Διευθυντής σε Ξενοδοχείο στην Κέα και αργότερα δραστηριοποιήθηκε και επιχειρηματικά. Έτσι γνωρίζω αρκετά για τα ακτοπλοϊκά της Κέας, που επεκτείνονται και πέρα από τα δρομολόγια των μεγάλων πλοίων, καθώς υπήρξαν και μικρότερα ιδιωτικά, όπως αυτό του Ξενοδοχείου που μετέφερε μόνο επιβάτες, που θα ήθελα να μάθω την τύχη του, αν γνωρίζει κάποιος.
    Το 1973, το πλοίο που εξυπηρετούσε την Κέα ήταν το Καστριανή Κέας ιδιοκτησίας Λεβεντάκη. Αντικατέστησε το Ιουλίς Κέας αν θυμάμαι καλά που δεν είχε γκαράζ και φόρτωναν τα αυτοκίνητα στο κατάστρωμα. Δεν γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες, όμως θυμάμαι ότι είχε ξύλινα πατώματα και πόρτες, 2 σαλόνια πάνω κάτω όπως αναφέρθηκε με εσωτερική ξύλινη σκάλα και κάτι που δεν βλέπω να έχει αναφερθεί και πιθανόν να μην το γνωρίζατε, ότι το Καστριανή Κέας, είχε 2 γκαράζ! ένα στο ίδιο επίπεδο με την μπουκαπόρτα και ένα ακριβώς από κάτω του και περίπου στο μέσον και μπροστά, όπου τα αυτοκίνητα κατέβαιναν με ράμπα αν θυμάμαι καλά, υδραυλική που έκλεινε και σφράγιζε στο ίδιο επίπεδο με το άνω γκαράζ και χωρούσε κατά τα λεγόμενα του πατέρα μου 6 αυτοκίνητα! Αυτό κι αν ήταν καινοτομία το 1969 που χτίστηκε. Νομίζω το έχω σαν εικόνα ότι έγραφε στη μπουκαπόρτα, από τη μέσα πλευρά, Ναυπηγεία Ζέρβα 1969. Σαν μέγεθος θύμιζε μια μεγάλη θαλαμηγό και θυμάμαι ήταν στενό, αλλά μου φαινόταν όμορφο. Όσο για το ταξίδεμα του, θυμάμαι ότι μία φορά, πέσαμε εν πλω σε απαγορευτικό, έτριζε ολόκληρο λόγω και των ξύλινων πατωμάτων και φτάσαμε στην Κέα μετά από 2,5 ώρες (αντί της 1,5 ώρας που συνήθως έκανε), με τη μητέρα μου λιπόθυμη στο φορείο και να έχει πάθει νευρικό κλονισμό. Αντικαταστάθηκε το 1979 -1980 αν θυμάμαι καλά, από το Ιουλίς Κέας ΙΙ, πάλι ιδιοκτησίας Λεβεντάκη, το οποίο ήταν ποταμόπλοιο στο Λίβερπουλ της Αγγλίας, στον ποταμό Mersey

  7. #77

    Προεπιλογή

    Όπως έχει αναφερθεί, το πλοίο ήταν κατασκευής 1968, και αυτή η χρονιά υπήρχε στον καταπέλτη του (όχι 1969).
    Κακά τα ψέματα, στα παιδικά μάτια και μάλιστα όταν έχουν περάσει πολλά χρόνια, το πλοίο μπορεί να φάνταζε πενταμορφο, είναι βέβαιο όμως οτι απείχε..... έτη φωτός από το να μπορεί έστω και να παρομοιαστει με θαλαμηγό. Δεν ήταν μια καλή στιγμή για την ελληνική ναυπηγική ή σχεδίαση - κατασκευή του ή έστω η πολύ γρήγορη άχαρη μετασκευή του.
    Όσον αφορά το μικρό επιβατηγό που εξυπηρετούσε τους πελάτες του ξενοδοχείου, θα βοηθούσε ίσως στην αναγνώριση του κάποια φωτογραφία του ή το όνομα του το οποίο δεν μας το ανέφερες.

  8. #78

    Προεπιλογή

    Τέτοιο ασανσέρ που κατέβαζε 7 αυτοκίνητα στο δεύτερο γκαράζ είχε και το Σκύρος, που ήταν κατασκευή του 1977. Ισως είχαν τον ίδιο μελετητή.

  9. #79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχει αναφερθεί, το πλοίο ήταν κατασκευής 1968, και αυτή η χρονιά υπήρχε στον καταπέλτη του (όχι 1969).
    Κακά τα ψέματα, στα παιδικά μάτια και μάλιστα όταν έχουν περάσει πολλά χρόνια, το πλοίο μπορεί να φάνταζε πενταμορφο, είναι βέβαιο όμως οτι απείχε..... έτη φωτός από το να μπορεί έστω και να παρομοιαστει με θαλαμηγό. Δεν ήταν μια καλή στιγμή για την ελληνική ναυπηγική ή σχεδίαση - κατασκευή του ή έστω η πολύ γρήγορη άχαρη μετασκευή του.
    Όσον αφορά το μικρό επιβατηγό που εξυπηρετούσε τους πελάτες του ξενοδοχείου, θα βοηθούσε ίσως στην αναγνώριση του κάποια φωτογραφία του ή το όνομα του το οποίο δεν μας το ανέφερες.
    Φωτογραφία δεν ξέρω αν θα καταφέρω να βρω, αν υπάρχει καμμιά σε παλιό άλμπουμ, θα ψάξω και θα την ανεβάσω. Ονομαζόταν Ταξιάρχης, έφευγε από το Λαύριο όπως και το πλοία της γραμμής για Κέα και ερχόταν κατευθείαν στο μώλο του Ξενοδοχείου για να μην παρεμβάλλεται η ταλαιπωρία μέσω της γραμμής, καθώς το Ξενοδοχείο απείχε από το Λιμάνι της Κέας, την Κορρησία, 23 χιλιόμετρα, εκ των οποίων, τότε, τα 17 ήταν άσχημος χωματόδρομος. Έτσι ο ιδιοκτήτης αγόρασε τον Ταξιάρχη. Θυμάμαι από τα λεγόμενα του πατέρα μου ότι είχε πρωτόκολλο για 135 άτομα, είχε κλειστό σαλόνι κάτω και ανοιχτό επάνω, ένα πολύ μικρό σαν μπαράκι που έψηνε καφέδες ο ναύτης στην πλώρη, ο καπετάνιος λεγόταν Τάκης(δεν θυμάμαι επώνυμο, ψηλός γεμάτος, 45άρης τότε, με μαύρα ίσια μαλλιά) και είχε κα μηχανικό εν πλω, το Δημήτρη, λίγο νεότερο, με σπαστά κοντά καστανά μαλλιά, είχε ένα αυτοκίνητο Subaru τετράπορτο θυμάμαι. Και υπήρχε και ένας ναύτης εν πλω. Το σουλούπι του έμοιαζε σαν τα ρυμουλκά να πω; αλλά με όροφο για το πάνω εξωτερικό σαλόνι, κάπως σαν αυτά που εκτελούν δρομολόγια τώρα στο Θερμαϊκό. Κάπως έτσι έμοιαζε, ότι πιο κοντινό βρήκα στο διαδίκτυο

    https://www.toysclub.gr/%CE%BA%CE%B1...%83-%CE%BD2205

    είχε μηχανή Volvo Penta
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 03-09-2023 στις 12:49

  10. #80

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για το μικρό ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ. Ας ελπίσουμε πως θα μπορέσουμε να ανακαλύψουμε περισσότερα στοιχεία για αυτό.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοιο ασανσέρ που κατέβαζε 7 αυτοκίνητα στο δεύτερο γκαράζ είχε και το Σκύρος, που ήταν κατασκευή του 1977. Ισως είχαν τον ίδιο μελετητή.
    Το ΣΚΥΡΟΣ ήταν κατασκευής 1968 (όχι 1977), την ίδια χρονιά δηλαδή με το ΘΑΣΟΣ - ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ, σε διαφορετικά βέβαια ναυπηγεία, το πρώτο στου Θεοφάνη Μπεκρή, το δεύτερο στου Θεόδωρου Ζέρβα (στον χώρο δίπλα ακριβώς στην γερμανική).

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας