Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 164 από 164

Θέμα: Stella Solaris [Cambodge]

  1. #161

    Προεπιλογή

    Αυτά είναι !!! Καταπληκτική φωτό από το ebay !!!

    Το αρχοντοκάραβο με την πλώρη κάθετα μπροστά από το παλιό τελωνείο στον Πειραιά, τόσο πολύ κοντά που λες πως θα πρέπει να 'χει βρει στην προβλήτα....... Στα χειριστήρια, δεξιά στην βαρδιόλα, ο ΚΑΠΤΕΝ Μιχάλης Μπενάς. Η λεζάντα αναγράφει : "Greek Sun Line Cruise Ship Stella Solaris (2), Piraeus 1980" και αν είναι σωστή η χρονολογία, πιθανόν κάπου κάτω στην προβλήτα να βρισκόταν και η αφεντιά μου, μιας και τότε δούλευα περιστασιακά στον θείο μου που είχε όλες τις ξυλουργικές εργασίες στα πλοία της SUN LINE.

    Παρεμπιπτώντος, τότε (80 - 81 ???) είχαμε αλλάξει και όλα τα ξύλινα πανιόλα που διακρίνονται στο δάπεδο της γέφυρας. Απίστευτη δουλειά, χρονοβόρα, με ένα πανάκριβο ειδικό αφρικανικό ξύλο, που το έκοβες στην κορδέλα και σε έπιανε αλεργία για ένα μήνα. Η SUN LINE πλήρωνε καλά σε όλους τους τομείς, και ποτέ δεν τσιγκουνευόταν στο ελάχιστο τα υλικά που έπρεπε να χρησιμοποιηθούν.

  2. #162

    Προεπιλογή Ο Κύριος Καθηγητής και το ΣΤΕΛΛΑ ΣΟΛΑΡΙΣ

    .
    Διάβασε καθώς φαίνεται το αμέσως πρηγούμενο - χθεσινό μου ποστ ο Κύριος Καθηγητής, αυτός ο απίστευτος, σεμνός, καταπληκτικός άνθρωπος, ο σοφός μας καραβολάτρης και "οδηγός" κ. Παντελεήμων Λελέκης, και σήμερα μου απέστειλε τις Πασχαλινές του ευχές μέσω email, συνοδευόμενες από μία πανέμορφη φωτογραφία του αρχοντοκάραβου σε αναχώρηση του από το λιμάνι του Πειραιά.

    STELLA SOLARIS_By P. Lelekis.jpg
    © Παντελεήμων Λελέκης

    Φίλε μου Παντελή (είναι μεγάλη μου η τιμή να μπορώ σε αποκαλώ φίλο μου), αντεύχομαι, Χρόνια Πολλά και σε εσένα, να είσαι πάντα γερός και δυνατός, και να συνεχίσεις να είσαι ο φωτεινός μας φάρος.

  3. #163
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Δύο φωτο από το φίλο μου Georges Pop με λεζάντα: Στελλα Σολαρις (Royal Olympic Cruises) .Το καμάρι κάποτε της ελληνικης κρουαζιερας - Stella Solaris. The former jewel of the Greek cruise. Πειραιάς – Piraeus. Kαλοκαίρι - Summer 2002

    STELLA-SOLARIS-01-2002-Georges-Pop.jpg

  4. #164
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '90 το Stella Solaris αποπλέει απ' το λιμάνι της Θεσσαλονίκης... Στα δεξιά το παροπλισμένο Πορτοκαλής Ήλιος. Από σκαναρισμένη φωτο.

    5.jpg

Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας