Σελίδα 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 102

Θέμα: To ναυάγιο του Χρυσή Αυγή [The loss of Chrysi Avgi]

  1. #51
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Για το ατύχημα ΣΑΜΑΙΝΑ - ΚΩΣΤΑΚΟΣ εξαρτάται τι διάβασες και που. Υπάρχουν δημοσιεύματα που έχουν αναλύσει πλήρως το ατύχημα. Δεν δημοσιεύτηκαν όμως ούτε στο ΒΗΜΑ ούτε και στο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ. Η αλλαγή ρότας που αναφέρεις ήταν η τήρηση της πορείας από Βαθύ προς Καρλόβασι και τίποτα το αιφνιδιαστικό, αφού αυτή ακολουθούν τα ποστάλια εδώ και 100 χρόνια. Σε ό,τι αφορά το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ πράγματι μετά την πρώτη έκρηξη ο καπετάνιος το γύρισε για την Κάρυστο, δυστυχώς ομως δεν πρόλαβε αφού τον πρόλαβε η δεύτερη και καθοριστική.

  2. #52
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Νάξος, Κέρκυρα, Ηγουμενιτσα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karystos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ατύχημα ΣΑΜΑΙΝΑ - ΚΩΣΤΑΚΟΣ εξαρτάται τι διάβασες και που. Υπάρχουν δημοσιεύματα που έχουν αναλύσει πλήρως το ατύχημα. Δεν δημοσιεύτηκαν όμως ούτε στο ΒΗΜΑ ούτε και στο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ. Η αλλαγή ρότας που αναφέρεις ήταν η τήρηση της πορείας από Βαθύ προς Καρλόβασι και τίποτα το αιφνιδιαστικό, αφού αυτή ακολουθούν τα ποστάλια εδώ και 100 χρόνια. Σε ό,τι αφορά το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ πράγματι μετά την πρώτη έκρηξη ο καπετάνιος το γύρισε για την Κάρυστο, δυστυχώς ομως δεν πρόλαβε αφού τον πρόλαβε η δεύτερη και καθοριστική.
    Μετά από τόσα χρόνια δε θυμάμαι συγκεκριμένα έντυπο ή τηλεοπτικό κανάλι... Γι' αυτό και έψαξα στο διαδίκτυο να δω αν θυμόμουν καλά ότι γινόταν λόγος για αλλαγή πορείας. Την αξιοπιστία των δυο εφημερίδων δεν μπορώ φυσικά να την ελέγξω... Πάντως, ήταν πολλοί τότε που μιλούσαν για αλλαγή πορείας (έστω κι αν αυτό προκάλεσε την οργή του Green Arrow). Εγώ όπως είπα και πριν δεν μπορώ να κρίνω (γιατί απλά δεν ξέρω το σημείο...), οπότε κρατώ φίλε Κάρυστος τη δική σου άποψη για το θέμα.
    Σχετικά με το Χρυσή Αυγή, το ρωτάω γιατί υπάρχει σε άλλο forum (όχι σε forum του Nautilia) η άποψη ότι μετά τη μανούβρα έγινε η πρώτη έκρηξη (κάτι που ενδεχομένως είναι λογικό, αφού αν έκανε στροφή για να γυρίσει πίσω πιθανόν να προκλήθηκε μετατόπιση των φορτηγών...). Κρατάω ωστόσο φίλε Κάρυστος ως πολύ σημαντικό από όσα λες, ότι πράγματι το πλοίο γύριζε πίσω σε μία προσπάθεια να σωθεί (άσχετα αν η έκρηξη ήταν η πρώτη ή η δεύτερη...)
    ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ

  3. #53
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Οι εκρήξεις ήσαν αναμφισβήτητα δύο. Μετά την πρώτη το πλοίο μπατάρισε δεξιά. Ο καπετάνιος προσπάθησε να την αντιμετωπίσει φέρνοντας τον καιρό (ΒΑ) στη μάσκα και δεξιά, αφού αν συνέχιζε την πορεία του θα τον είχε στην αριστερή μπάντα, οπότε το πλοίο σίγουρα θα τουμπάριζε. Η έκρηξη έγινε έξω από την Κάρυστο, πριν να βγεί το βαπόρι στον Κάβο Ντόρο. Έτσι η νέα πορεία ήταν με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια αφού οδηγούσε στην Κάρυστο. Στην πορεία αυτή έγινε και η δεύτερη. Δυστυχώς δεν πρόλαβαν.

  4. #54
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Νάξος, Κέρκυρα, Ηγουμενιτσα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Το άσχημο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ότι βιώνεις πολύ έντονα την επερχόμενη βύθιση του πλοίου... Τί έζησαν αυτοί οι άνθρωποι...:sad:
    ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ

  5. #55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από καπετάν αντρέας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο για κανέναν από εμάς να προσπαθεί να κρίνει τις πράξεις κάποιων που δεν βρίσκονται στη ζωή…..
    Επίσης, είναι προβληματικό να προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για κάτι, όταν οι περισσότεροι από εμάς δεν το έχουμε ζήσει στο πετσί μας, και δεν έχουμε διαβάσει τη δικογραφία.
    Από την άλλη, τα δύο πιο τραγικά θύματα της «Χρυσής Αυγής», ο Νικόλαος και η Ελένκω Λάβδα, δηλ. τα μοναδικά παιδιά του ναυαγίου, δεν έφταιγαν σε τίποτε. Δεν έφταιγαν που η μητέρα τους Ματίνα χρησιμοποίησε ως μέσον έναν ναύτη από το πλήρωμα, προκειμένου να ταξιδέψουν για την ¶νδρο, παρόλο που το πλοίο έκανε το συγκεκριμένο ταξίδι μόνο για φορτηγά…
    Και σίγουρα, δεν έφταιγαν αυτά, ούτε και η μητέρα τους, για την εκτόξευση αλληλοκατηγοριών μεταξύ λιμενικού, ναυτών και εταιρείας!
    Είναι δύο παιδιά που σήμερα θα μπορούσαν να ήταν μαζί μας στο naftilia και να συμμετέχουν στις συναντήσεις μας. Και, όμως, η ζωή τους κόπηκε έτσι ξαφνικά, εν μια νυκτί, χωρίς να μάθουν ποτέ το γιατί….. Εκτός από την απώλεια της ζωής τους, τρέμω στη σκέψη τι περάσανε τα παιδιά πριν καταλήξουν, δηλ. να βλέπουν το θάνατο να πλησιάζει σιγά - σιγά (νομίζω, ότι χειρότερο…βλέπε και περίπτωση Τιτανικού…), δηλ. τον τρόμο που ένοιωσαν από τις δύο εκρήξεις, και, φυσικά, το λεγόμενο μαρτύριο της σταγόνας, δηλ. να παρακολουθούν ένα πλοίο να τραντάζεται, να μπατάρει, και να κλίνει προς τη θάλασσα σιγά – σιγά. Η επαφή τους με το καταπαγωμένο νερό, και το λόγια που ακούγανε δίπλα τους, ασυνάρτητα λόγια πανικού, ταραχής και απόγνωσης. Ποιος, άραγε, γνωρίζει τι κουβέντες θα αντάλλαξαν τα δύο παιδιά με την τραγική μάνα τους, σε εκείνες τις τελευταίες στιγμές…. Ποιος μπορεί, άραγε, να διανοηθεί ακριβώς τη συναισθηματική και ψυχική τους φόρτιση, σε ένα ντεκόρ που, σίγουρα, ούτε στον κινηματογράφο δεν είχαν προλάβει να γνωρίσουν….Η μάνα, άραγε, πρόλαβε να τα αγκαλιάσει και να τα φιλήσει; Τουλάχιστον, ήταν όλοι μαζί μέχρι το τέλος, να ανταλλάξουν ίσως κάποιες κουβέντες αγάπης, να έχουν έστω αυτή την ελάχιστη παρηγοριά; Ή, μήπως στο γενικό χαμό (σπρωξίδια κλπ) χαθήκανε αναμετάξυ τους και βίωσε ο καθένας μόνος του το τραγικό τέλος του…. Ελπίζω, να έγινε το πρώτο….
    Ποιος, άραγε, από εμάς μπορεί να σταθμίσει το μέγεθος της αγωνίας «θα ζήσω ή δεν θα ζήσω», πολύ δε περισσότερο όταν βιώνεται από μικρό παιδί…. :sad:
    Τότε, ήμουν παιδί. Ανατρίχιασα, όμως, και νομίζω ότι έκλαψα, όταν κάποιες μέρες μετά από το ναυάγιο διάβασα στην εφημερίδα «ΤΑ ΝΕΑ» ότι τα άψυχα σώματα της Ελένκως και του Νικόλα, βρέθηκαν σε παραλία της Τζιάς…. Την ίδια συγκίνηση ένοιωσα όταν, ένα χρόνο μετά, διάβασα το αγγελτήριο για ετήσιο μνημόσυνο.:cry:
    Ο εφοπλιστής Πολέμης, πέθανε στο Λονδίνο το χειμώνα του 1984, και ο εισαγγελέας έπαυσε την κατΆ αυτού ποινική δίωξη. Ως προς τους λοιπούς κατηγορούμενους, δεν θυμάμαι τι έγινε…
    Ανεξάρτητα, όμως, από τις όποιες ποινικές καταδίκες, ανεξάρτητα και από τις αποζημιώσεις που ενδεχομένως επεδίκασαν τα αστικά δικαστήρια, τώρα που συμπληρώθηκαν 25 και χρόνια από το πιο πάνω δράμα, και στη μνήμη κυρίως των δύο παιδιών, αξίζει να κρατάμε ζωντανό το thread, και να το ενημερώνουμε….:|
    Όπως φαίνεται και στα δημοσιεύματα της Καθημερινής που ανέβασα πιο πάνω, ο πλοίαρχος του μοιραίου πλοίου δέχθηκε βολές και από τους ίδιους τους ναύτες του. Ο ένας τον χαρακτήρισε απερίσκεπτο, ο δε άλλος κατέθεσε ότι το πλοίο είχε αντιμετωπίσει ξανά πρόβλημα, λίγο καιρό πριν το ναυάγιο. Αναμφισβήτητα, το πλοίο είχε κάποιο χρόνιο σοβαρό πρόβλημα, και ο κάπτεν το ήξερε.
    Δεν ξέρω εάν ήταν ριψοκίνδυνος ή καμικάζι. Δεν ξέρω εάν φοβόταν την εταιρεία του, ή εάν απλά πίστευε ότι πάντα θα ήταν τυχερός και θα έβγαζε κάθε φορά το ταξίδι, παρά τα προβλήματα του πλοίου.
    Συμφωνώ και εγώ, όμως, Κάρυστος, ότι, ανεξάρτητα από το θέμα των άδετων φορτηγών στο γκαράζ, για την οποία επίσης είχε ευθύνη, τυπική και ουσιαστική, ο μακαρίτης Γαρδέλης έπρεπε να είχε αρνηθεί να εκτελέσει το ταξίδι, ακόμα κιΆαν έχανε τη δουλειά του…..
    Θα μου πείτε, ίσως, «όποιος είναι έξω από το χορό, λέει πολλά»; Τι να πω, αν μου το πείτε, μπορεί και να έχετε δίκιο….. :|

    Aπίστευτο κείμενο. Σας ευχαριστώ πολύ! Διάβαζα και δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου για τα μικρά παιδιάκια. Έχω κι εγώ δύο παιδάκια μικρά και μόνο στη σκέψη...τρελάθηκα.

    Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχούλα τους....

  6. #56

    Προεπιλογή

    F/B Χρυση Αυγη...Σαν και σημερα πριν απο 27 χρονια...

    hrissiaygi skitso.jpg

  7. #57
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.883

    Προεπιλογή

    Γιώργο μου τα θερμά μου συγχαρητήρια που θυμήθηκες αυτή τη θλιβερή επέτειο! Μπράβο. Το θυμάμαι έντονα σαν παιδάκι τόσο το πλοίο όσο και την κάλυψη εν γένει του θέματος από τα ΜΜΕ

  8. #58

    Προεπιλογή

    Εχουμε χρεος και υποχρεωση να μνημονευουμε και να θυμωμαστε για τις 28 ψυχες που εφυγαν με βιαιο τροπο στα παγωμενα νερα του καβο μαντηλι τον χειμωνα του 1983.

  9. #59
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    736

    Προεπιλογή

    Από τότε πέρασαν 27 χρόνια και πολλά έχουν αλλάξει στην ακτοπλοία μας. Εκείνα τα χρόνια βαποράκια 59 μέτρων (αμφιλεγόμενα όπως το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ του Πολέμη) που σήμερα δεν πάνε ούτε στην Αίγινα, φορτώνονταν με βυτία καυσίμων και άλλων επικίνδυνων υλικών και περνούσαν μπελαλίδικα μπουγάζια όπως το Κάβο Ντόρο, χωρίς να τηρούνται στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης. Παρά τη σημαντική πρόοδο από τότε μέχρι σήμερα, το ανθρώπινο λάθος πάντα είναι πιθανό με τελευταία τραγική απόδειξη το ΣΑΜΙΝΑ στην Πάρο το Σεπτεμβρη του 2000. Αιωνία η μνήμη όσων έφυγαν τόσα άδοξα. Πάντα να διδασκόμαστε από λάθη του χθες.

  10. #60
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Glyfada-Rethemnos
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Σήμερα είδα το μνημείο πάνω από το λιμάνι της Ραφήνας και πραγματικά ανατρίχιασα και συγκινήθηκα. Κρίμα τόσες ψυχές!

Σελίδα 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας