Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 102

Θέμα: To ναυάγιο του Χρυσή Αυγή [The loss of Chrysi Avgi]

  1. #61
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

    Όντως Captain 4 to "Χρυσή ¶μμος", (όπως αναφέρει κι ο Captain 83, μετέπειτα "Ελλάς Εξπρές" και αργότερα "¶γιος Σπυρίδων" και επιβεβαιώνεται από τη σελίδα www.faktaomfartyg.se/shirahama_1972.htm), ήταν αρκετά μεγαλύτερο από το "Χρυσή Αυγή".

    Στο θέμα μας πάντως (το ναυάγιο του "Χρυσή Αυγή" κι όχι το "Χρυσή ¶μμος"), πέρα από τις συγκλονιστικές περιγραφές των διασωθέντων (κάποιοι έλεγαν πως άρπαξαν τα ρούχα τους φωτιά από την έκρηξη και πήδηξαν στη θάλασσα για να γλιτώσουν από τις φλόγες), υπάρχει το ζήτημα του διαμελισμού ναυαγών από σωστικά σκάφη. Αυτό έγινε σε μία μόνο περίπτωση (νομίζω) από το Α/Τ ΣΦΕΝΔΟΝΗ. Να ξεκαθαρίσουμε κάτι ωστόσο: Με θάλασσα που βγάζει φίδια και με πλοία της εποχής εκείνης (περάσανε πάνω από 25 χρόνια) τα οπο
    ία δεν είχαν τη δυνατότητα ελιγμών των σημερινών πολύ περισσότερο που νεότευκτα ήταν μόνο ένα δύο πολεμικά, η διάσωση ναυαγών ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Εξάλλου, κανείς δεν μπόρεσε να πει με βεβαιότητα αν αυτή η μία περίπτωση του διαμελισμού του ναυαγού έγινε πριν ή μετά το θάνατό του...
    Φίλε Α/Τ Νέαρχε….
    Καθώς διάβαζα το κείμενο Χρυσή Αυγή γράφεις ότι ο διαμελισμός μάλλον ήταν από το Α/Τ Σφενδόνη, εκείνη την εποχή υπηρετούσα και ήμουν μέσα στο καράβι και πήραμε σήμα να πάμε στο ναυάγιο, μαζέψαμε πολλούς πνιγμένους με πολύ κακές συνθήκες που δεν μπορώ να σου της περιγράψω, για το διαμελισμένο άτομο πρέπει να ήταν από την έκρηξη γιατί το λέω???? Σε μερικά σημεία τα ρούχα του ήταν κολλημένα επάνω του (Μου θύμησες εικόνες φρίκης που προσπαθώ να τις ξεχάσω):-?

  2. #62
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Νάξος, Κέρκυρα, Ηγουμενιτσα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από leo85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Α/Τ Νέαρχε….
    Καθώς διάβαζα το κείμενο Χρυσή Αυγή γράφεις ότι ο διαμελισμός μάλλον ήταν από το Α/Τ Σφενδόνη, εκείνη την εποχή υπηρετούσα και ήμουν μέσα στο καράβι και πήραμε σήμα να πάμε στο ναυάγιο, μαζέψαμε πολλούς πνιγμένους με πολύ κακές συνθήκες που δεν μπορώ να σου της περιγράψω, για το διαμελισμένο άτομο πρέπει να ήταν από την έκρηξη γιατί το λέω???? Σε μερικά σημεία τα ρούχα του ήταν κολλημένα επάνω του (Μου θύμησες εικόνες φρίκης που προσπαθώ να τις ξεχάσω):-?
    Leo85 μόνο να φανταστώ μπορώ... Αν πω ότι καταλαβαίνω, θα είναι υπερβολικό αφού -ευτυχώς- ποτέ δε συμμετείχα σε κάτι τέτοιο. Ανέφερες μόνο για πνιγμένους. Διασωθέντα δεν είχατε κανέναν? Νομίζω πως είχε μαζέψει και ναυαγούς η Σφενδόνη τότε, όχι μόνο πτώματα. Αν ναι, έστω κι ένας άνθρωπος να σώθηκε από εσάς, η τιμή για το πλήρωμά σας τότε είναι τεράστια και το ευχαριστώ είναι λίγο. Θυμάμαι κάποτε στο Νέαρχο ένας μόνιμος είχε πει σε μία σχετική συζήτηση πως "κανένα παράσημο και καμία εύφημος μνεία δεν είναι σημαντικότερα από το να συμμετέχεις σε επιτυχή διάσωση. Ακόμα και ο μάγειρας ή ο ηλεκτρολόγος να είσαι, είσαι ένα μέλος μιας ομάδας που έσωσε έναν τουλάχιστον άνθρωπο"... Και συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Αυτό να θυμάσαι κάθε φορά που οι εικόνες φρίκης όπως λες -και τις φαντάζομαι όπως προείπα- επιστρέφουν σαν εφιάλτης στο μυαλό σου.
    ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ

  3. #63
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Γλυφάδα - ¶νδρος
    Μηνύματα
    223

    Προεπιλογή

    οσα χρονια και να περασουν,δεν θα ξεχασω την μητερα μου να κλαιει στην κρεβατοκαμαρα με ανοιχτη την εφημεριδα και την φωτο του χρυση αυγη!και ας ημουν μολις 5 ετων!ευχομαι να μην ξαναζησουμε αλλες τραγωδιες!!

  4. #64

    Προεπιλογή

    Σαν σημερα πριν απο τριαντα χρονια συνεβη το τραγικο ναυαγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ηταν Τεταρτη 23 Φεβρουαριου του 1983

    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ by S.VALAKIS.jpg
    Το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ στο λιμανι της Ραφηνας
    Φωτογραφια Σ.Βαλακης

  5. #65
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Συρος
    Μηνύματα
    900

    Προεπιλογή

    Καλημερα σε ολο τον κοσμο
    http://www.syrostoday.gr/News/8754-3...RYSH-AYGH.aspx

  6. #66

    Προεπιλογή

    Συγκλονιστικη μαρτυρια

  7. #67
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Γλυφάδα - ¶νδρος
    Μηνύματα
    223

    Προεπιλογή

    Ανατριχιασα!! Ειχαμε ενα γνωστο απο την ανδρο και οταν κατεβηκε ραφηνα ετρεμε σαν το ψαρι!! Δεν θα αντεχε για πολυ αν αργουσαν!! Η φωτια απο την εκρηξη,φαινονταν απο το απροβατο και το μπατσι!!Ο θεος ας αναπαυσει της ψυχουλες τους!!

  8. #68
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από zozef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολο τον κοσμο
    http://www.syrostoday.gr/News/8754-3...RYSH-AYGH.aspx

    Από το συγκλονιστικό αυτό χρονικό που παρατίθεται από τον ναυτικό που έζησε την τραγική εμπειρία, δεν μπορεί να μην ξεχωρίσει κάποιος, μεταξύ άλλων, και το γεγονός ότι δεν επέτρεψαν στο ρωσικό σκάφος να αποβιβάσει τους ναυαγούς στο λιμάνι της Ραφήνας, παρά έστειλαν ...ψαροκάικο στα ανοικτά, για να τους παραλάβει! Απορεί ο συμπαθής ναύτης "γιατί άραγε;" Απορώ και εγώ: Γιατί; Και, άντε, εαν μιλούσαμε για τη δεκαετία του 1950, μπορεί και να εικάζαμε κάποιους λόγους....Το 1983, όμως;

  9. #69
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Σε λίγες ημέρες συμπληρώνονται 31 χρόνια απ' το θλιβερό ναυάγιο του πλοίου. Με αυτή την ευκαιρία ας δούμε ένα μικρό αφιέρωμα από μία κυκλαδίτικη ιστοσελίδα.

    http://cyclades24.gr/index.php/afier...meni-prigipisa

  10. #70
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Ανδρός Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Σημερινή δημοσίευση απο το εν Ανδρω απο ενα μέλος του πληρώματος http://www.enandro.gr koinonia/2090

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας