Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 102

Θέμα: To ναυάγιο του Χρυσή Αυγή [The loss of Chrysi Avgi]

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    chios
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή To ναυάγιο του Χρυσή Αυγή [The loss of Chrysi Avgi]

    ΤΟ « ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ»
    1983.- Το επιβατηγό - οχηματαγωγό «Χρυσή Αυγή» του Αυγουστή Πολέμη, βυθίζεται προκαλώντας τον θάνατο 28 ανθρώπων. Η ΔΑΝ ζήτησε την απόδοση ευθυνών στον πλοίαρχο, τον Α' μηχανικό, την πλοιοκτήτρια εταιρεία, έναν άνδρα του Λιμενικού Σώματος και την Επιθεώρηση Εμπορικών Πλοίων.

    pigi:http://www.koutouzis.gr/navagia-megala.htm
    monaksia mou ola.....

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Από τι βυθίστηκε?
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τι βυθίστηκε?

    Αν δεν κάνω λάθος μετά από έκρηξη και ανατροπή,το πλοίο μετέφερε και βυτιοφόρα μαζί με κάποια φορτηγά.Το ναυάγιο έγινε ανοιχτά της Καρύστου στο ακρωτήριο Μαντήλι της Εύβοιας.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Τον Φεβρουάριο του 1983 ο αδελφός μου υπηρετούσε στην φρεγάτα ΛΗΜΝΟΣ του πολεμικού μας ναυτικού, η οποια μόλις είχε παραληφθεί από την χώρα μας (αν δεν κάνω λάθος είχε έρθει από την Ολλανδία, δύο -τρεις μήνες πριν).

    Το βράδυ της 24ης Φεβρουαρίου, και ενώ ''σκοπούν'' ήταν κάποιο παλιό αντιτορπιλικό, από την φρεγάτα του τηλεφώνησαν στο σπίτι μας όπου και βρισκόταν, να επιστρέψει άμεσα στο πλοίο γιατί έπρεπε να αναχωρήσουν κατεπειγόντως.

    Ήταν το βράδυ του ναυαγίου του Χρυσή Αυγή, και η ΛΗΜΝΟΣ είχε διαταχθεί να αποπλεύσει από τον ναύσταθμο ''πάσει δυνάμη'' για τον τόπο του ναυαγίου.

    Το Χρυσή Αυγή είχε αποπλεύσει από Ραφήνα με πολύ άσχημο καιρό και έξω από την Κάρυστο, στο ακρωτήριο Μαντήλι (όπως πολύ σωστά μας είπε και η Καλυψώ) ή Κάβο Μαντέλο όπως το λένε οι συμπατριώτες μου Καρυστινοί, ανετράπηκε, αφού είχε προηγηθεί κλίση που οφειλόταν στην μετακίνηση φορτηγού στο γκαράζ του, και κατόπιν έκρηξης πάλι στον χώρο του γκαράζ πιθανότατα σε κάποιο από τα βυτιοφόρα που μετέφερε.

    Το πλοίο μετά την ανατροπή του επέπλεε (τουμπαρισμένο) για αρκετή ώρα, και σε αυτή την κατάσταση το θυμάται και ο αδελφός μου όταν φτάσανε με την φρεγάτα στο τόπο του ναυαγίου. Βέβαια στο μόνο που μπόρεσαν δυστυχώς να βοηθήσουν ήταν στην περισυλλογή των σωρών (δεν θα ξεχάσω ποτέ τις περιγραφές του), μιας και αυτοί που διασώθηκαν είχαν περισυλλεγεί νωρίτερα από κάποιο φορτηγό πλοίο που είχε σπεύσει.

    Για βοήθεια είχε ''βγει'' από την Κάρυστο και το Καστριανή Κέας, που εκείνο το βράδυ βρισκόταν στο λιμάνι της.

    Ο καιρός όπως είπα και πιο πάνω ήταν πάρα πολύ άσχημος την ημέρα του ναυαγίου, και θυμάμαι μάλιστα χαρακτηριστικά τον αδελφό μου να μου λέει ότι την άλλη ημέρα το πρωί και ενώ είχαν μπει με το πλοίο στον κόλπο της Καρύστου, τρόμαξε να αναγνωρίσει την Κάρυστο (όπως είπα πιο πάνω είναι ο τόπος καταγωγής μας) γιατί ήταν τα πάντα κάτασπρα από το χιόνι, το οποίο κάλυπτε όλη την περιοχή.

    Να πούμε για την ιστορία ότι το ναυάγιο έγινε γύρω στις 18.30 περίπου της 24ης Φεβρ. 1983, το πλοίο είχε προορισμό τα νησιά Άνδρο-Τήνο-Πάρο και Νάξο, μετέφερε 9 βυτιοφόρα και 4 φορτηγά, και στο ναυάγιο ''χαθήκαν'' 26 από τους 47 επιβαίνοντες (πλήρωμα και επιβάτες).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 23-01-2008 στις 09:59

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    1.048

    Προεπιλογή

    FILE MOU, TO NAVAGIO EGINE TETARTH 23-2 83, EXO TIS EFIMERIDES TIS EPOXIS....TA YPOLEIPA POU ANAFEREIS EINAI FISIKA SOSTA

  6. #6

    Προεπιλογή

    Κάπτεν μου, από την στιγμή που μου λες ότι έχεις και τις εφημερίδες της εποχής, δεν έχω άλλη επιλογή από το να συμφωνήσω μαζί σου.

    Απλά αν πατήσεις ΕΔΩ, θα δείς ότι αναφέρει ως ημερομηνία την 24η, και μάλιστα την ίδια ημερομηνία θυμόταν και το ...αδέρφι μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    1.048

    Προεπιλογή

    EXOUN KANEI LATHOS....KRATO STA XERIA MOU 2 EFIMERIDES , TO "ETHNOS", TIS 24is TOY MINOS, ME TITLO "TRAGODIA -PNIGIKAN 28 ATOMA STON KABO-NTORO " ,KAI "TA NEA" ,PALI TIS 24is, ME TITLO"STON BITHO 24"....STIS EREVNES SIMETIXAN TO "KASTRIANI KEAS", TO "XRISSI AMMOS 3" KAI KAPOIA FOTIGA....TA GEGONOTA EXOUN OS EXIS :18:36 TO ELLAS RADIO ANAFEREI OTI TO PLOIO EXEPEMPSE SOS LOGO KLISIS 16 MOIRON. ORA 18:55 : KATAPLEOUN TA "KASTRIANI KEAS" KAI "XRISSI AMMOS 3"KAI EIDOPOIEITE AEROSKAFOS. ORA 1931 : TO SOVIETIKO "GIAKOV CALEG " ,POU ITAN KONTA, ANAFEREI NAVAGOUS STI THALASSA.ORA 2015 :ENA ROUMANIKO SKAFOS PERISILEGEI 2 ATOMA,KAI TO SOVIETIKO 13 NAVAGOUS. ORA 2305: 2 ALIEYTIKA APOSIRONTAI LOGO KAKOKAIRIAS. ORA 0200 :TO SOVIETIKO SKAFOS ANAFEREI OTI SE 2 ORES THA VRISKETAI STI RAFINA.ORA 02:18 :TO "NIKOLAI LIMONOF " ANASYREI 2 NEKROUS. ORA 04:20 : TO DEXAMENOPLOIO "RINO", ANAFEREI OTI STIS 7 TO APOGEVMA EIXE DEI MIA EKRIKSI. ORA 07:59 .:I ORATOTITA EINAI MIDEN ,ME XIONOTHIELA. ORA 0910 : TO AEROSKAFOS KAI TA ELIKOPTERA APOXOROUN , LOGO TON THIELODON ANEMON 9-10 BOFOR.... AYTA SINEVISAN , PANO-KATO. TA PARAPANO GEGONOTA, APO TO "ETHNOS"

  8. #8

    Προεπιλογή

    ΤΡΟΜΕΡΟ το χρονικό που παραθέτεις φίλε.

    Μου προξενεί όμως μεγάλη εντύπωση ότι δεν αναφέρεται πουθενά η φρεγάτα ΛΗΜΝΟΣ. Είχε παραμείνει όλη νύχτα αλλά και την επόμενη ημέρα στο τόπο του ναυαγίου, όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου είχε περισυλλέξει σωρούς, και φαντάζομαι ότι και το ναυτικό δεν είχε κανένα λόγο να αποκρύψει ότι στις έρευνες για επιζόντες συμμετείχε και το νεοαποκτηθέν (τότε) TOP GUN του στόλου.

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    1.048

    Προεπιλογή

    opa....molis vrika se efimerida tis 26is tou minos, ta exis : "SINEXISTIKAN KAI EXTES (25-2) OI EREVNES APO TA POLEMIKA SKAFI "SFENDONI" KAI " LIMNOS".....

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Exclamation

    Το ναυάγιο το θυμάμαι πολυ έντοντα, επειδή με τον καπετάνιο του (Αντώνη Γαρδέλη) είχαμε κάνει μαζί σε ποντοπόρο όταν εκείνος ήταν υπολοίαρχος κι εγώ δόκιμος, και το είχα παρακολουθήσει πολύ στενά. Επίσης είχε πλήρωμα και Συριανούς που χάθηκαν στο ναυάγιο, θυμάμαι και τις άσχημες καταστάσεις της άφιξης των σωρών τους.
    Το πλοίο στο συγκεκριμένο ταξίδι έκανε δρομολόγιο με καύσιμα δηλαδή "θεωριτικά" δεν έπρεπε να μεταφέρει επιβάτες, εξ ού και ο απόπλους με άσχημο καιρό. Έκανε δηλαδή δρομολόγιο φορτηγού πλοίου και όχι επιβατηγού την συγκεκριμένη ημέρα. Επιβάτες βέβαια υπήρχαν μέσα, ενώ δεν έπρεπε, προφανώς γνωστοί του γνωστού, και ξέρουμε πως γίνεται αυτό ε? Γνωρίζω τον ταδε... πες του να με πάρει πρέπει να πάω όπως δήποτε στο νησί ... κλπ. Έτσι λοιπόν υπήρξε μια δύσκολη κατάσταση, ώς συνήθως, γιατί κανείς δεν γνώριζε πόσοι και πιοιοί ήταν μέσα στο πλοίο. Στις επιχειρήσεις διάσωσης συμμετήχε εκτός των πλοίων που αναφέρθηκαν και το πλοίο " Χρυσή 'Αμμος 3" για ένα μικρό χρονικό διάστημα, με επιβάτες ενώ γύριζε απο το ημερήσιο ταξίδι του στην Ανδροτηνομυκονία.... Περισυνέλεξε μερικούς ναυαγούς, αλλά υπήρξαν και μαρτυρίες ότι χάθηκαν κάπιοι ενώ ήταν πολύ κοντά στην διάσωση. Καταλαβαίνετε ότι ένα έμφορτο φερυ με αυτοκίνητα και επιβάτες, σε αυτές τις κακές καιρικές συνθήκες, δεν μπορεί να χειρίσει ελεύθερα για να αποφύγει ένα ναυαγό ώστε μην χτυπηθεί από τις προπέλλες του κλπ...
    Έντονα ακούστηκε τότε ότι πολύ καλή δουλειά διάσωσης έκαναν ξένα (ρωσικά) πλοία, που έπλεαν στην περιοχή και χρησιμιποίησαν δίχτυα με μπίγες έξω απο την πλευρά για να πιαστούν εύκολα οι ναυαγοί χωρίς να κινδυνεύουν να κτυπήσουν στα πλευρά του πλοίου ή να κτυπηθούν απο τις προπέλλες του.
    Έτσι κι αλλιώς κάθε ατύχημα είναι αιτία για σκέψη και βελτίωση... Μακάρι να μην χρειαστεί να θυμόμαστε πολλά τέτοια δισάρεστα γεγονότα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 26-01-2008 στις 09:50

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας