Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 102

Θέμα: To ναυάγιο του Χρυσή Αυγή [The loss of Chrysi Avgi]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Φεβρουάριο του 1983 ο αδελφός μου υπηρετούσε στην φρεγάτα ΛΗΜΝΟΣ του πολεμικού μας ναυτικού, η οποια μόλις είχε παραληφθεί από την χώρα μας (αν δεν κάνω λάθος είχε έρθει από την Ολλανδία, δύο -τρεις μήνες πριν).

    Το βράδυ της 24ης Φεβρουαρίου, και ενώ ''σκοπούν'' ήταν κάποιο παλιό αντιτορπιλικό, από την φρεγάτα του τηλεφώνησαν στο σπίτι μας όπου και βρισκόταν, να επιστρέψει άμεσα στο πλοίο γιατί έπρεπε να αναχωρήσουν κατεπειγόντως.

    Ήταν το βράδυ του ναυαγίου του Χρυσή Αυγή, και η ΛΗΜΝΟΣ είχε διαταχθεί να αποπλεύσει από τον ναύσταθμο ''πάσει δυνάμη'' για τον τόπο του ναυαγίου.

    Το Χρυσή Αυγή είχε αποπλεύσει από Ραφήνα με πολύ άσχημο καιρό και έξω από την Κάρυστο, στο ακρωτήριο Μαντήλι (όπως πολύ σωστά μας είπε και η Καλυψώ) ή Κάβο Μαντέλο όπως το λένε οι συμπατριώτες μου Καρυστινοί, ανετράπηκε, αφού είχε προηγηθεί κλίση που οφειλόταν στην μετακίνηση φορτηγού στο γκαράζ του, και κατόπιν έκρηξης πάλι στον χώρο του γκαράζ πιθανότατα σε κάποιο από τα βυτιοφόρα που μετέφερε.

    Το πλοίο μετά την ανατροπή του επέπλεε (τουμπαρισμένο) για αρκετή ώρα, και σε αυτή την κατάσταση το θυμάται και ο αδελφός μου όταν φτάσανε με την φρεγάτα στο τόπο του ναυαγίου. Βέβαια στο μόνο που μπόρεσαν δυστυχώς να βοηθήσουν ήταν στην περισυλλογή των σωρών (δεν θα ξεχάσω ποτέ τις περιγραφές του), μιας και αυτοί που διασώθηκαν είχαν περισυλλεγεί νωρίτερα από κάποιο φορτηγό πλοίο που είχε σπεύσει.

    Για βοήθεια είχε ''βγει'' από την Κάρυστο και το Καστριανή Κέας, που εκείνο το βράδυ βρισκόταν στο λιμάνι της.

    Ο καιρός όπως είπα και πιο πάνω ήταν πάρα πολύ άσχημος την ημέρα του ναυαγίου, και θυμάμαι μάλιστα χαρακτηριστικά τον αδελφό μου να μου λέει ότι την άλλη ημέρα το πρωί και ενώ είχαν μπει με το πλοίο στον κόλπο της Καρύστου, τρόμαξε να αναγνωρίσει την Κάρυστο (όπως είπα πιο πάνω είναι ο τόπος καταγωγής μας) γιατί ήταν τα πάντα κάτασπρα από το χιόνι, το οποίο κάλυπτε όλη την περιοχή.

    Να πούμε για την ιστορία ότι το ναυάγιο έγινε γύρω στις 18.30 περίπου της 24ης Φεβρ. 1983, το πλοίο είχε προορισμό τα νησιά ¶νδρο-Τήνο-Πάρο και Νάξο, μετέφερε 9 βυτιοφόρα και 4 φορτηγά, και στο ναυάγιο ''χαθήκαν'' 26 από τους 47 επιβαίνοντες (πλήρωμα και επιβάτες).
    KAI MENA O ADELFOS MOU HTAN EKEINH THN MERA BARDIA STHN SDAM STHN AG PARASKEVH NAI KAI TO LHMNOS TOTE EIXE ERTHI APO OLLANDIA APO TO FLISIGKEN KAI TO SHMA TO EPIASE O ADELFOS MOU PANTOS EDO STHN ANDRO APO NAYAGOUS TOU XRYSH AYGH LEGONTE POLLA KAI TO TELIKO SYMPERASMA EINAI ANTHROPINI LATHOS

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apollonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    KAI MENA O ADELFOS MOU HTAN EKEINH THN MERA BARDIA STHN SDAM STHN AG PARASKEVH NAI KAI TO LHMNOS TOTE EIXE ERTHI APO OLLANDIA APO TO FLISIGKEN KAI TO SHMA TO EPIASE O ADELFOS MOU PANTOS EDO STHN ANDRO APO NAYAGOUS TOU XRYSH AYGH LEGONTE POLLA KAI TO TELIKO SYMPERASMA EINAI ANTHROPINI LATHOS
    ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΛΑΘΟΣ? ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΕΔΙΩΞΑΝ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ 60 ΜΕΤΡΩΝ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΒΥΤΙΑ ΜΕ ΚΑΥΣΙΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΗ ΚΑΒΟ-ΝΤΟΡΟ ΜΕ 9ΑΡΙ ΓΕΜΑΤΟ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ? ΜΗΝ ΤΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ....

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παιδιά χαλαρώστε.

    Είμαστε οι τελευταίοι που μπορούμε να αποδώσουμε ευθύνες σε ένα ναυτικό ατύχημα, και ακόμα περισσότερο αν αυτό έχει γίνει πριν 25 χρόνια, και έχει αποφανθεί για τα αίτια του η δικαιοσύνη.

    Από εκεί και πέρα όταν κάποιος μιλάει για ''ανθρώπινο λάθος'' δεν είναι απαραίτητο ότι κατηγορεί αποκλειστικά το πλήρωμα. Ανθρώπινο λάθος μπορεί να έχει γίνει από τον οποιοδήποτε, από το λιμεναρχείο, από την εταιρεία, από το ναυπηγείο που το κατασκεύασε, μέχρι βέβαια και από το πλήρωμα.

    Ένα είναι σίγουρο, από όσα ναυάγια έχω ακούσει ή έχω διαβάσει, από τον Τιτανικό μέχρι και το πιο πρόσφατο του SD (και λάθος οι χάρτες να ήταν, πάλι ανθρώπινο λάθος δεν είναι ?), το 99 για να μην πω το 100% των ατυχημάτων, οφείλεται σε ανθρώπινα λάθη. Τα καράβια δεν έχουν ψυχή για να προκαλέσουν από μόνα τους ένα ατύχημα, όπως δεν έχουν και τα αυτοκίνητα για να τρακάρουν από μόνα τους. Κάποιος τα κατασκεύασε, κάποιος τα οδηγάει, κάποιος τους κάνει συντήρηση, κάποιος έφτιαξε τους δρόμους και τα λιμάνια.

  4. #14
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Το πλοίο κατέβηκε στη Ραφήνα νομίζω ως ΘΑΣΟΣ. Μετά ονομάστηκε ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ κι έκανε το δρομολόγιο Ραφήνα - Κάρυστος με καπετάνιο το Γιάννη Μιλιλή. Όταν το αγόρασε ο Γούτος μετονομάστηκε ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ενώ το παλιό ΑΝΝΑ Λ., σημερινό MUSTERU, είχε μετονομαστεί σε ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΙΙ. Μετά το αγόρασε κάποιος που λεγόταν αν θυμάμαι καλά Λεβεντάκης (?) και το μετονόμασε ΑΛΚΗΣΤΙΣ. Του είχα μιλήσει και τον είχα ρωτήσει αν το πουλάει. Δεν πίστευε στα αυτιά του και με ρώτησε αν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το πλοίο και ότι εκτός από όλα τα άλλα είχε πιάσει και φωτιά. Λίγο αργότερα βούλιαξε.

    Στο ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είχε βγει για βοήθεια επειδή ήταν και το πιο κοντινό, μέσα στην Κάρυστο, και είδαν την έκρηξη. Στην τηλεόραση μια δυο μέρες μετά το ναυάγιο ο Μιλιλής είχε παραδεχτεί ότι μέσα στο σκοτάδι πιθανόν ναυαγοί να χτύπησαν πάνω στο βαπόρι. Το περίεργο είναι ότι το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ είχε αποπλεύσει το ίδιο απόγευμα ΜΕΤΑ το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ από Ραφήνα, άρα το πέρασε στο δρόμο. Επειδή δεν ήταν και το ταχύτερο μάλλον κάποιο πρόβλημα είχε το ΑΥΓΗ γι αυτό και ο καπταν Αντώνης δεν ήθελε να αποπλέυσει και πιέστηκε. Σύμφωνα με τις εγγραφές των Λιμεναρχείων το ίδιο πρωί είχε κάνει το δρομολόγιο ¶νδρος - Ραφήνα σε περίπου πέντε ώρες. Αρχικά το μοιραίο δρομολόγιο του ΑΥΓΗ ήταν να μη γίνει. Οι φορτηγατζήδες είχαν μαζευτεί στο ξενοδοχείο ΑΥΡΑ το παλιό στην πλατεία και περίμεναν. Όχι λόγω καιρού μιάς και ο καιρός ακόμη δεν είχε γίνει. Αυτό το έχουν πει και ο Γιώργος, ο καβοδέτης που έλυσε το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ και ο Τζώρτζης, που μόλις είχε γυρίσει στη Ραφήνα με το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ κι όταν τον ρώτησε ο Γαρδέλης για τον καιρό απάντησε "Τίποτα το ιδιαίτερο, μια δυο γερές στη δεξιά μάσκα φάγαμε". Απαγορευτικό δεν είχε βγει, άλλωστε και να έβγαινε δεν έπιανε σαν φορτηγό το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, παρ' όλο που ήταν μικρό. Για να νοιάζεται όμως ο καπετάνιος τόσο για τον καιρό, μάλλον επιβεβαιώνει πως κάτι δεν πήγαινε καλά στο βαπόρι. ¶λλωστε όπως όλα δείχνουν ο καιρός δεν έπαιξε ρόλο στο ναυάγιο επειδή έτσι κι αλλιώς το οχτάρι και το εννιάρι βγήκε πολύ αργότερα, γύρω στις εννιά με δέκα το βράδυ, ενώ το ναυάγιο έγινε πριν να βγούνε στον Κάβο Ντόρο, έξω από την Κάρυστο, όπου όσος και να είναι ο Βοριάς η θάλασσα απαγκιάζει. Ο Μαμίδης τώρα έχει πει ότι ο Τζώρτζης με το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ έπεσε πάνω στο αναποδογυρισμένο κουφάρι όταν έφτασε κι αυτός για βοήθεια από τη Ραφήνα και ότι πολλοί ναυαγοί σκοτώθηκαν χτυπώντας πάνω στα πλοία. Για το πρώτο κανείς άλλος δεν το αναφέρει. ¶λλωστε ο Μαμίδης δεν ήταν εκεί κι ο Τζώρτζης δεν έδωσε καμιά συνέχεια. Για το δεύτερο είναι μάλλον βέβαιο ότι κάποιοι ναυαγοί χτύπησαν πάνω στα βαπόρια, αφού στο μεταξύ ο καιρός είχε αγριέψει, έπεφτε χινόνερο και είχε σκοτεινιάσει. Ο καπτα Μαθιός Πνευματικάκης που είχε μελετήσει πολύ καλά το ναυάγιο, έχει πει ότι οφείλεται στο ότι είχαν στείλει ένα βαποράκι 50 μέτρα να κουβαλάει βυτιοφόρα και μάλιστα χωρίς να έχει κατάλληλο εξοπλισμό (να μην ξεχνάμε ότι το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ τη μία βαφτιζόταν επιβατηγό και την άλλη φορτηγό), ούτε εξαερισμό στο γκαραζ, ούτε πλαστικούς ιμάντες για το δέσιμο αλλά καδένες που κάνανε σπινθήρες. Κι ότι τη μεγαλύτερη ζημιά στους ναυαγούς την είχε κάνει ένα πολεμικό που "μπήκε μέσα με τις προπέλλες του". Για να κάνουμε όμως κι έναν παραλληλισμο ο καπτα Μαθιός λέει, ότι όταν μίλησε τη νύχτα του ναυαγίου του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ με τον πλοίαρχο του ΠΡΕΒΕΛΗΣ, που είχε οριστεί από τον Θάλαμο ως "συντονιστής επί σκηνής", καπτα Μανώλη Καυγαλάκη, τον συμβούλεψε να πλησιάσει μόνο όσο να μπορεί να ρίξει φώς, αλλά να μην μπεί για κανένα λόγο μέσα από τις Πόρτες επειδή θα σκοτώσει κόσμο και θα γίνει εγκληματίας. Ο πρόεδρος του πρωτόδικου δικαστηρίου κατά την εξέταση του καπτα Παναγιώτη Καραμόσχου, που είχε πάει για βοήθεια νομίζω με το ΡΟΜΙΛΝΤΑ, κατηγόρησε ούτε λίγο ούτε πολύ συλλήβδην τους πλοιάρχους των επιβατικών πλοίων για ανικανότητα έως δειλία επειδή κατά τη γνώμη του καθόντουσαν και κοίταζαν από μακριά τη στιγμή που οι βαρκάρηδες της Πάρου έσωναν μέσα στη φουρτούνα τον κόσμο. Δικαιοσύνη για τον καπετάνιο σε αυτόν τον κόσμο σίγουρα δεν υπάρχει.

    Πολλά μαζεμένα με αφορμή το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ. Ίσως ταιριάζουν καλύτερα στο ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά χαλαρώστε.

    Είμαστε οι τελευταίοι που μπορούμε να αποδώσουμε ευθύνες σε ένα ναυτικό ατύχημα, και ακόμα περισσότερο αν αυτό έχει γίνει πριν 25 χρόνια, και έχει αποφανθεί για τα αίτια του η δικαιοσύνη.

    Από εκεί και πέρα όταν κάποιος μιλάει για ''ανθρώπινο λάθος'' δεν είναι απαραίτητο ότι κατηγορεί αποκλειστικά το πλήρωμα. Ανθρώπινο λάθος μπορεί να έχει γίνει από τον οποιοδήποτε, από το λιμεναρχείο, από την εταιρεία, από το ναυπηγείο που το κατασκεύασε, μέχρι βέβαια και από το πλήρωμα.

    Ένα είναι σίγουρο, από όσα ναυάγια έχω ακούσει ή έχω διαβάσει, από τον Τιτανικό μέχρι και το πιο πρόσφατο του SD (και λάθος οι χάρτες να ήταν, πάλι ανθρώπινο λάθος δεν είναι ?), το 99 για να μην πω το 100% των ατυχημάτων, οφείλεται σε ανθρώπινα λάθη. Τα καράβια δεν έχουν ψυχή για να προκαλέσουν από μόνα τους ένα ατύχημα, όπως δεν έχουν και τα αυτοκίνητα για να τρακάρουν από μόνα τους. Κάποιος τα κατασκεύασε, κάποιος τα οδηγάει, κάποιος τους κάνει συντήρηση, κάποιος έφτιαξε τους δρόμους και τα λιμάνια.
    Φιλε οπου εχει αποδοθη " ανθρωπινο λαθος " αναφερεται μονο στο πληρωμα και μονο στο πληρωμα,εγω δεν εχω ακουσει ποτε να καταλογισθουν ευθυνες ουτε σε λιμεναρχεια ουτε σε αρχες ουτε σε επιθεωρησεις ουτε οπουδηποτε αλλου.Οσο για την δικαιοσυνη η οποια απεφανθη ειναι ενα κεφαλαιο που καλλιτερα να μην το ανοιξουμε γιατι ποναει, οπως ποναει και μενα το συγκεκριμενο ναυαγιο πιο πολυ απο ολα τα αλλα γιατι σ αυτο χαθηκανε συναδελφοι και φιλοι με τους οποιους ειχα δουλεψει πολυ καιρο μαζι.

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Σωστός!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από J.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε οπου εχει αποδοθη " ανθρωπινο λαθος " αναφερεται μονο στο πληρωμα και μονο στο πληρωμα,εγω δεν εχω ακουσει ποτε να καταλογισθουν ευθυνες ουτε σε λιμεναρχεια ουτε σε αρχες ουτε σε επιθεωρησεις ουτε οπουδηποτε αλλου.Οσο για την δικαιοσυνη η οποια απεφανθη ειναι ενα κεφαλαιο που καλλιτερα να μην το ανοιξουμε γιατι ποναει, οπως ποναει και μενα το συγκεκριμενο ναυαγιο πιο πολυ απο ολα τα αλλα γιατι σ αυτο χαθηκανε συναδελφοι και φιλοι με τους οποιους ειχα δουλεψει πολυ καιρο μαζι.
    Έτσι ακριβώς φίλε J.B, έτσι ακριβώς και χωρίς σχόλια...αλοίμονο σ αυτούς που χάθηκαν

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από J.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε οπου εχει αποδοθη " ανθρωπινο λαθος " αναφερεται μονο στο πληρωμα και μονο στο πληρωμα,εγω δεν εχω ακουσει ποτε να καταλογισθουν ευθυνες ουτε σε λιμεναρχεια ουτε σε αρχες ουτε σε επιθεωρησεις ουτε οπουδηποτε αλλου.Οσο για την δικαιοσυνη η οποια απεφανθη ειναι ενα κεφαλαιο που καλλιτερα να μην το ανοιξουμε γιατι ποναει, οπως ποναει και μενα το συγκεκριμενο ναυαγιο πιο πολυ απο ολα τα αλλα γιατι σ αυτο χαθηκανε συναδελφοι και φιλοι με τους οποιους ειχα δουλεψει πολυ καιρο μαζι.
    Καλέ μου φίλε νομίζω ότι λέμε τα ίδια πράγματα με διαφορετικές ίσως εκφράσεις. Όταν λέω ''απεφάνθη η δικαιοσύνη'' το λέω ως γεγονός, χωρίς να κρίνω -γιατί δεν μπορώ- αν ή απόφαση της ήταν δίκαιη ή άδικη. Εσύ έχεις κάποια στοιχεία -στοιχεία όμως και όχι απλά υπόνοιες- ότι δεν αποδόθηκε δικαιοσύνη ? Αν ναι θα τα ακούσω με μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρον.

    Τώρα όσον αφορά το ανθρώπινο λάθος ήμουν νομίζω ξεκάθαρος ότι για μένα το ανθρώπινο λάθος περιλαμβάνει όλους ανεξαιρέτως του παράγοντες που τυχόν εμπλέκονται σε ένα ατύχημα. Και θεωρώ ότι ένας από αυτούς τους παράγοντες είναι και το πλήρωμα. Συμφωνώ ότι πάντα το πιό εύκολο είναι να ρίξουν το λάθος στο πλήρωμα, αλλά εσύ με το μήνυμα σου που παραθέτω πιο κάτω μου έδωσες την εντύπωση ότι αποκλείεις 100% να είχε ευθύνη το πλήρωμα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από J.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΛΑΘΟΣ? ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΕΔΙΩΞΑΝ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ 60 ΜΕΤΡΩΝ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΒΥΤΙΑ ΜΕ ΚΑΥΣΙΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΗ ΚΑΒΟ-ΝΤΟΡΟ ΜΕ 9ΑΡΙ ΓΕΜΑΤΟ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ? ΜΗΝ ΤΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ....
    Και κάτι τελευταίο. Είναι δυνατόν να αναρωτιέσαι ''ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ'' ??? Ειλικρινά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το να αποκλείεις την περίπτωση οποιουδήποτε λάθους από την στιγμή που το πλοίο απέπλευσε. Επέτρεψε μου να σου πω ότι κάνεις το ίδιο λάθος -αντίστροφα όμως- με αυτούς που κατηγορείς ότι ρίξαν όλη την ευθύνη στο πλήρωμα. Εσύ αθωώνεις συλλήβδην όλο το πλήρωμα και ρίχνεις όλη την ευθύνη αποκλειστικά σε αυτούς που το άφησαν να φύγει. Δεν είναι λίγο παρατραβηγμένο ???

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλέ μου φίλε νομίζω ότι λέμε τα ίδια πράγματα με διαφορετικές ίσως εκφράσεις. Όταν λέω ''απεφάνθη η δικαιοσύνη'' το λέω ως γεγονός, χωρίς να κρίνω -γιατί δεν μπορώ- αν ή απόφαση της ήταν δίκαιη ή άδικη. Εσύ έχεις κάποια στοιχεία -στοιχεία όμως και όχι απλά υπόνοιες- ότι δεν αποδόθηκε δικαιοσύνη ? Αν ναι θα τα ακούσω με μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρον.

    Τώρα όσον αφορά το ανθρώπινο λάθος ήμουν νομίζω ξεκάθαρος ότι για μένα το ανθρώπινο λάθος περιλαμβάνει όλους ανεξαιρέτως του παράγοντες που τυχόν εμπλέκονται σε ένα ατύχημα. Και θεωρώ ότι ένας από αυτούς τους παράγοντες είναι και το πλήρωμα. Συμφωνώ ότι πάντα το πιό εύκολο είναι να ρίξουν το λάθος στο πλήρωμα, αλλά εσύ με το μήνυμα σου που παραθέτω πιο κάτω μου έδωσες την εντύπωση ότι αποκλείεις 100% να είχε ευθύνη το πλήρωμα.



    Και κάτι τελευταίο. Είναι δυνατόν να αναρωτιέσαι ''ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ'' ??? Ειλικρινά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το να αποκλείεις την περίπτωση οποιουδήποτε λάθους από την στιγμή που το πλοίο απέπλευσε. Επέτρεψε μου να σου πω ότι κάνεις το ίδιο λάθος -αντίστροφα όμως- με αυτούς που κατηγορείς ότι ρίξαν όλη την ευθύνη στο πλήρωμα. Εσύ αθωώνεις συλλήβδην όλο το πλήρωμα και ρίχνεις όλη την ευθύνη αποκλειστικά σε αυτούς που το άφησαν να φύγει. Δεν είναι λίγο παρατραβηγμένο ???
    Αυτο που εσυ θεωρεις παρατραβηγμενο για μενα φαινεται απολυτα φυσιολογικο απο τη στιγμη που και το πλοιο ηξερα και τις " συνθηκες" καιρικες και μη που επικρατουσαν τοτε.Τα στοιχεια που ζητας κατατεθηκαν και τοτε στο δικαστηριο τα πιο πολλα τουλαχιστον, και η δικαιοσυνη απεφανθη.Φυσικα και τα πληρωματα δεν ειναι αλανθαστα,απλα αναρωτιεμαι οταν προκειται να αποδοθουν ευθυνες πως παντα με ενα πραγματικα αξιοθαυμαστο τροπο καταφερνουν ολοι οι εμπλεκομενοι οι εκτος πλοιου να βγαινουν λαδι απο τις πιο απλες περιπτωσεις μεχρι τις πιο τραγικες οπως αυτη που αναφερομαστε.Οσοι ειναι ναυτικοι ξερω πολυ καλα οτι καταλαβαινουν τι εννοω.Τελος θελω να πω οτι ουτε δικαζω ουτε αθωωνω κανεναν οπως μου καταλογιζεις απλα αναφερομαι σε γεγονοτα που τα εζησα απο παρα πολυ κοντα και μπορω να εχω ξεκαθαρη αποψη,ουτε βεβαια εχω την απαιτηση να δεχθη κανεις τις δικες μου αποψεις.

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    104

    Question

    Τελικά ο Αντώνης Γαρδέλης ήταν στους νεκρούς; Γιατί κάτι τέτοιο θυμάμαι. Επίσης ο ένας φίλος λέει ότι είχε έρθει το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ στη Ραφήνα πριν φύγει το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ και ο άλλος ότι γύρναγε από το δρομολόγιό του και ήταν έμφορτο στη θέση του ναυαγίου για να συμμετάσχει στη διάσωση. Ποια η αλήθεια;

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Η δική μου μνήμη φίλε yannisa340 λέει οτι ό Καπετάν Αντώνης έφυγε μαζί με το καράβι του. Με είχε συγκλονίσει το θέμα γιατί τον γνώριζα προσωπικά, είχαμε κάνει μαζί σε ποντοπόρο. Επίσης εγώ θυμάμαι ότι το ΧΑ ΙΙΙ γύριζε απο το ημερήσιο δρομολόγιο του. Αυτό το είχα ακούσει από τα τότε μέσα ενημέρωσης και είχα διαβάσει στον τύπο. Έτσι έχει μείνει στην μήνμη μου. Ο φίλος karystos έχει καλύτερες πηγές και αναμνήσεις, μπορεί να είμαι έγω λάθος στο θέμα του ΧΑ ΙΙΙ. Δεν ξέρω γιατί επιμένεις αλλά αυτό θυμάμαι αυτό λέω, όπως και ο karystos του οποίου η περιγραφή με συγκλόνισε.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας